Nadhľad a Nový rok 2022

Nie že by sme oslavovali nový rok s pravoslávnym dátumom, ale pár dní hore dole. Podstatné je to, že naozaj sa aj teraz výrazne mení  situácia vo svete.

1. Nadhľad sa bude naďalej, ba práve ovela viac ako doteraz, venovať definovaniu svetonázorových  pohľadov, slovníka a sémantiky. To je podstata akejkoľvek skutočnej hodnoty. To je to, čo je môj osobný svet - zvyšok je len druhotný fenomén. 

2. Za druhé sú vždy aplikácie správneho náhľadu na udalosti, spojené s našou analytickou silou, aby sa mohlo jasne vysvetliť, čo sa vo svete a u nás deje. Nemienime sa prvoplánovo venovať len politike s jej primitívnosťou - ale niektoré veci bude treba stále povedať. Niektoré veci treba vediať vyjadriť jasne - čo, pri všetkej skromnosti, nie každý dokáže. 

3. S tým súvisí tretí aspekt portálu Nadhľad - otvorené vyjadrenie aj toho, čo povedzme všetci vedia - ale sa  neodvážia otvorene a jasne povedať. Toho, čo by sa malo povedať, čo by mali vyjadriť politické sily - ale nevyjadrujú.  Klasický princíp presného upozornenia "cisár je nahý" má stále svoju hodnotu a výraznú silu.

 

Pri začiatkoch, keď bol internet stále ešte nie všeobecne rozšírený, sme boli viac otvorení rôznym smerom a snažili sme sa, aby sme boli pochopení a akceptovaní väčšou množinou populácie.  Ale to pochopenie je pri niektorých témach dnes už ťažko dosiahnuť. Ťažšie témy už vôbec nie.

Dnes je čoraz menej zaujímavé to, aby sme boli čo najviac pochopení ľuďmi, ktorí si horizonty ani rozširovať nechcú. Také vrstvy treba tiež vedieť pohnúť, ale je zbytočné snažiť sa ich hýbať analytickým vysvetlovaním. Máme dostatočnú silu aby sme si dovolili prepych toho, že sa budeme venovať hlbším a ťažšie sprostredkovaným témam. Preto sa nečudujte, nebude to nejaká chyba, je to prostý zámer. Je to cesta daná prebytkom energie :)

My nie sme politická strana, v tomto ohľade je celá alternatíva z definície v nevýhode. Tu na portáli nik nemieni suplovať prácu a povinnosti politických strán.  Ani suplovať širokopásmovú osvetu, ktorá bola pokazená generáciami chorej slabej kultúry. Ja osobne nemienim prebúdzať nikoho, nikoho nechcem zachraňovať - chcem naopak sám komunikovať s ľuďmi, ktorí sú už dávno prebudení.

Taká je naša súčasná situácia. V pohode, a bez neurotických ambícií. Všetko je tu dočasu, a tak nie je dôvod na nervozitu. Ale ak bude naozaj energia, ak bude príležitosť potiahnuť kohútik a spustiť lavínu - samozrejme, urobíme to s radosťou a bez váhania. 

Takže želáme všetkým PF 2022 a každému to, čo mu patrí.

 

 

 

 

nové