Nepodceňujme fašistov, bime nacistov
Jeden z najlepších vtipov filmu Kurvahošigutentag zaznel hneď na začiatku. V scéne, kde nemeckí turisti na koníkoch cválajú neďaleko českých lesných robotníkov, hlavný hrdina povie:
"Kurňa, dva roky po revolúcii a Nemci sa tu preháňajú jak v 41-om".
Spomínam to preto, že pocit deja vu som mal dnes, keď som prebehol slovenskú tlač. Zo všetkých strán sa na mňa zosypalo, že je 72 rokov po Povstaní, ale všade, ale naozaj všade sa nám tu preháňajú fašisti, nacisti, radikáli, populisti, identitári, xenofóbi atď, atď. Vraj naozaj všade, treba na nich niečo vymysleiť, zrejme sa nejako čudne množia v zákulisí, obsadzujú to tu, zaberajú to.
To ma pobavilo.
Jasne vidno, že to Povstanie úboho prehralo nielen v roku 1944, ale aj dnes.
niekoľko liniek pre pobavenie:
Pravda: Novodobí fašisti sa menia
Už od tridsiatych rokov minulého storočia sa termínom fašizmus voľne, a takmer vždy nesprávne, označujú hnutia, takej rôznorodosti, že ideologicky majú mnohokrát sotva niečo spoločné. Azda jediná spoločná idea, ktorá ich spája, je odmietanie podriadiť sa sile, ktorej dlhodobým cieľom je zotročiť svet a jeho národy pod jednotnou vládou, pod centrálnou mocou bankárov.
Preto u talianskych fasistov aj nemeckých národných socialistov taký doraz na nacionalizmus, etnikum, národ a rasu. Zachovanie rasovej identity a vytvorenie silného národného štátu, ako záruky tohto cieľa, boli spájajucimi myšlienkami oboch ináč odlišných ideológií.
Myslím si, že dôvodom, prečo sa vo svete ujal jediný termín "fasizmus" na označenie oboch hnutí, bola snaha nevytvárať používaním termínu národný socializmus nežiadúce asociácie smerujúce k diskreditácii a odcudzeniu iných hnutí, ktoré síce zdanlivo boli antagonistické ku globalistom, ale v skutočnosti boli ich výtvorom, ich nástrojom na ovládanie más a dosiahnutie konečného cieľa. Mám na mysli hlavne židobolševizmus a široké spektrum sociálno-demokratickych a socialistických hnutí v západnych krajinách. Zvlášť dôležité sa označenie slovom "fasizmus" pre národno-socialistické hnutie v Nemecku stalo po vypuknutí vojny a vytvorení aliancie Veľkej Británie, USA a Sovietskeho zväzu, kedy by bolo nevhodné tvrdiť, že sovietsky socializmus bojuje proti nemeckému národnému socializmu. Oveľa vhodnejsie z hladiska účinnej propagandy bolo používať slovo fašizmus alebo aspoň nacizmus. A dodnes to tak zostalo.
Benito Mussolini bol v skutočnosti jedna z tých mimoriadnych historických osobností, ktorým doba dá príležitosť prejaviť nevšedný politický talent, charizmu a víziu. Vyšiel z malých pomerov a preto o ňom možno povedať, že to bol "self-made man" (podobne, ako Napoleon, Stalin alebo Hitler.
Začal ako socialista-marxista, a už v mladosti si ho všimli a rozoznali jeho potenciál Lenin aj Trockij. Možno si preto naozaj len domýšľať, že nemohlo ísť o náhodu, že sa k takémuto mužovi už v ranom štádiu jeho politickej kariéry dostala mladá profesionálna židovská revolucionárka z Ruska Angelika Balabanoff, ktorá bola neskôr blízkou spolupracovníčkou Lenina a významnou funkcionárkou komunistickej internacionály v Moskve. Ešte neskôr osobnou priateľkou prvého prezidenta štátu Izrael Davida ben-Guriona.
Sám Mussolini sa už v čase vrcholu jeho moci v Taliansku vyjadril, že bez pomoci a podpory Balabanovej by bol navždy zostal len dedinským učiteľom. Balabanoff neoplyvala krásou, ale Benito bol známy tým, že do postele bral všetko, čo tam s ním bolo ochotné ísť. A Balabanoff bola viac, ako ochotná.
Možno povedať, že Balabanoff bola Mussoliniho "handler" v službách finančníkov svetovej revolúcie.
V čase prvej svetovej vojny bol Mussolini vysokopostaveným funkcionárom talianskej socialistickej strany v Miláne spolu s ďalšou profesionálnou židovskou revolucionarkou z Ruska Annou Kuliscioff.
Na začiatku vojny zaujala talianska socialistická strana postoj neutrality a bola proti vstupu Talianska do vojny, zaujímajúc z marxistickej ideológie prameniaci postoj, že talianski pracujúci nemajú zomierať za záujmy velkokapitálu.
V tom čase už bola jeho handlerom, milenkou a najbližším spolupracovníkom Margherita Sarfatti, manželka vodcu talianskych sionistov, právnika Cesare Sarfatiho. Sama pochádzala z váženej židovskej rodiny kupcov z Benátok. Cesare Sarfatti bol úspešným právnikom a mohol si dovoliť obrovskými finančnými čiastkami podporovať milenca svojej manželky Benita Mussoliniho. V tom čase však aj Benito bol ženatý s Rachel, a mal s ňou už tri deti. Sarfatti bola Benitovou milenkou dvadsať rokov, a vie sa, že okrem moci jej to umožnilo viac, ako len "recover" manželove náklady na financovanie fasistickj strany.
Británia aj Francúzsko mali eminentný záujem o vstup Talianska do vojny, a vedeli, že sa tak bez súhlasu Benita Musoliniho nemôže stať, že talianska vláda si uvedomuje jeho vplyv na masy.
Britskej spravodajskej službe sa ale podarilo Mussoliniho skorumpovať, a ten sa napokon podvolil. Zradil idey marxizmu, a stal sa sa militantným nacionalistom - Taliansko vstúpilo do vojny na strane Francúzska a Veľkej Británie.
Platili mu 45 000 lír mesačne, vtedy, keď Mussolini platil 300 lír mesačne za apartmán v centre Milána pre svoju ženu Ráchel a ich tri deti. Pre lepšie pochopenie toho, o akú sumu asi išlo, si vyrátajme, že to bol 150-násobok renty za apartmán. To je to isté, akoby nejaká tajná služba cudzej mocnosti dávala dnes Kotlebovi mesačne 225 000 EUR.
To len pre zaujímavosť.
Aj neskôr sa Mussolinimu jeho napojenie a styky s Britmi hodili, keď mu dali povolenie, aby jeho flotila mohla použiť Suezský prieplav na dopravu vojsk a materiálu pre vedenie vojny vo vtedajšej Habeši. Ako viete, Taliani viedli v Habeši mimoriadne brutálnu vojnu vrátane nasadenia chemických zbraní, a nikto nikdy netrval na tom, aby tieto zločiny boli potrestané.
Je asi dalších milión mimoriadne zaujímavých suvislostî s fašizmom a jeho genézou a napojeniami, ale nateraz stačí.
Jeden detail však ešte predsa.
Margherita Sarfati bola mimoriadne ambiciózna a pre Mussoliniho aj užitočná. Dokonca dokázala zariadiť, aby Mussolini mohol v čase, keď ešte nebol spojencom Adolfa Hitlera, pravidelne prezentovať svoje politické názory vo vplyvných amerických časopisoch. Sarfatti mala priamy kontakt na prezidenta Roosevelta,ktorý prechovával k Musolinimu úctu a rešpekt. Až do tej miery, že uvažoval o možnosti použiť Mussoliniho fašistické idey pri vysporiadavani sa s dôsledkami veľkej hospodárskej krízy v Amerike. Je dnes už len tažko povedať, do akej miery je Great Deal výsledkom Mussoliniho vplyvu na Roosevelta.
Dávajte si pozor pri nadávaní na fasizmus, aby ste neboli príliš horlivî, aby ste neurazili našich terajších spojencov, aby vás neobvinili z antisemitizmu.
k tejto téme som slúbil už Amanovi tu v debate o islame a frankofónnych fašistoch, že dám dohromady svoj názor - ale ešte som sa k tomu dobre nedostal. Človek to musí zvážiť. Možno zajtra.
V Cesku sa rozsypalo vrece s xenofobmi. Najnovsie Vilem Cok. Ten si uz v Prahe neskrtne. Kaviaren je v soku: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Zastupy-utecencov-Drzme-vla...
U nas nic. Okrem Raza a Elanu tu nema nikto gule nieco verejne povedat a tym padom chyba konfrontacia na vyssej urovni. Potom je uz jednoduche pristupit k priamej represii nejakych chudakov z ludu na FB. Potrestat na vystrahu bezmenneho je lahsie ako niekoho znameho, za kym stoji velka fanusikovska obec.
To preto, lebo u nás nie je žiadna kultúrna obec. Doslovne a bez preháňania.
Kto by to mal u nás začať prerážať? Negroidní "rapperi"? Prijebaní "herci"? Tí šašovia? Spisovatelia?Akí? Učitelia či akademická obec? To by sa nesmeli starať o vlastné mizerné prašulky a mať aspoň trocha mentálnej sily.
Slovensko je kozub, v ktorom nehorí oheň. Palivo by sa aj našlo, ale proces nezačal.
že budem umelec.
Najskôr som si na internete asi jeden týždeň študoval postmoderné definície umenia, aby som bol up-to-date.
Som sa dozvedel, že umelec je ten, "kto dokáže upútať a angažovať sa."
Videl som v rámci "Košice - hlavné mesto európskej kultúry" drevenicu na streche paneláka a tisíce CD-čiek zavesených na stromoch v meste. To je vraj umenie.
Hovorím si, toto naozaj upúta, toto snáď dokážem aj ja. Hlavne, keď dostanem grant na takúto vec z EU. Načo sme potom v tej únii?
Asi tri mesiace som sa nedal ostrihať, neholil som sa, ani nekúpal. V sekonhende som si kúpil zaplátané rifle a tričko s nápisom "University of South Carolina", a tenisky z Ameriky. Všetko za päť euro a sedemdesiat päť centov, vrátane DPH. Najviac ma vyšlo tetovanie vo Viedni - 430 EUR.
Kukuč som už teda mal, teraz PR a granty. Som telefonoval Maďaričovi, a do dvoch týždňov boli aj peniaze. Stačilo sľúbiť, že to bude angažované. Bude.
Zo skladiska Technických služieb mesta Bratislava som takmer zdarma dostal 872 vyradených kuka-nádob, ktoré mienim naukladať v Banskej Bystrici uprostred cesty od pamätníka SNP až hore na Urpín. Bude to symbolizovať zástup ludi na pochode. Doprava bude musieť byť počas celej výstavy odstavená.
Kuka-nádoby nafarbím na čierno aj hnedo a dielo nazvem: Afrika do Európy- Refugees Welcome.
V sobotu mám interview aj s dokumentárnym filmom na TA-3.
ale to po tej hlavnej zmene,až od kosti.Máš úplnú pravdu,ale zas,všetko zlé je na niečo dobré.Momentálne síce nemáme nikoho,ale aspoň vieme,že to,čo sa akože tak prejavuje, nie je kultúra,iba smutný prejav rozkladu.Oni tam medzi seba aj tak nikoho zdravého nepustia,ale veď príroda to pomaly rieši a potomkov,ktorých chcú ešte na poslednú chvíľu opatriť,to už nestihnú. Verím,že sa ich zbavíme,tejto chamrade.
Momentálne sa inak nedá,musíme byť sami sebe aj cirkvou,aj povstaním,aj novinármi, aj kultúrou.
ps.Povedal mi niečo mladý učiteľ,27 ročný,predvčerom akurát,stále mi je z toho smutno.Povedal,že ak plat stačí na presun na pracovisko,dochádza 3O km, a na stravu a ešte mamke niečo dá za bývanie a na viac mu neostane,je už regulérny,skutočný otrok.Do cudziny nechce ani bohovi,čo ma potešilo. No,musela som to niekomu povedať,prepáčte.
''Momentálne sa inak nedá,musíme byť sami sebe aj cirkvou,aj povstaním,aj novinármi, aj kultúrou.'' Vyborne napisane.
Stav ucitelov sa postupne zacina aspon trochu zlepsovat. Aj ked, pokial nema kazdy aspon 2000e, co postaci na bezny zivot bez vacsich problemov, tak je to naozaj praca za jedlo a najom. Ale stale sa tu nachadza vacsina obyvatelstva, ktori maju este horsie podmienky na zivot. V poslednej dobe je mi vyslovene neprijemne platit vo vacsich retazoch za tovar, ked viem, ze ta za pokladnou je vlastne, ako pises, regulernym otrokom(tesco dava min. mzdu a to robia vikendy). Preto je prekvapujuce, ze v takej Petrzalke sa zabiju ''len'' 2-3 ludia denne, resp. nezoberu so sebou zodpovednych.
Z nášho hudobného salónika.K Fortune,k českému prekladu presnejšie,Norman napísal tento komentár,pre jeho nadčasovosť je vhodné sa k nemu vrátiť.Otroci,aká aktuálna téma.
"Osud je proti mně" - to je klasická fráza vplakávania, ako všetko zle už dopadlo, ale
"Sors michi nunc contraria" - sa dá chápať v zmysle: osud stojí proti mne, teraz ma ešte len čaká, prekážky sú predo mnou, s ktorými sa treba vysporiadať, teraz sa to celé ešte len "vysortuje", preverí, vrátane mňa.
"vždy však zotročuje" - otroctvo je stav bez cti, ale
"semper in angaria" - angaria bol systém-sieť pravidiel, nebolo to otroctvo, ale určité (nevyhnutné aj nepríjemné) povinnosti, aby svet fungoval.
"hrábněte do strun" - ech, hraboši hrabú, buzeranti sa prehrabúvajú strunkami -
ale - "corde pulsum tangite" - to sú silné pulzujúce struny, to je to, čo tvorí tento svet, a do tých treba bez váhania a otálania zasiahnuť a ovládať ich.
"neboť osud zabíjí silného"
"quod per sortem sternit fortem" - áno, udiera na silného, ale taký je práve jeho osud, nemal by sa mu vyhýbať, ani to v podstate nejde (aj keď je to často tragické)
Toľko jedna krátka, vlastne úplne zbytočná analýza, aj keď ani nie tak analýza vedlajšieho originál stredovekého textu, ale skôr kritika jeho jedného degenerovaného prekladu do degenerovanej súčasnej kultúry a reči.
Ach jaj.
K príležitosti SNP bola vydaná Slovenská verzia Wolfensteina 3D príznačne nazvaná Kotlebstein 3D. Autor prepracoval postavy a aj dekorácie na stenách.
http://plnehry.sector.sk/plnahra/41294/kotlebstein-3d.htm
Treba uznat supera a pochvalit konecne aspon za naznak invencie a kreativity. Ja som si zahral. Musim povedat, ze je to celkom vtipne. A ked hra na pozadi Rez a rubaj, tak sa hned aj lepsie pracuje!
Popravde, kotlebovci a im podobní sú naozaj často na smiech, takže robiť si z nich prdel nie je až také ťažké. Sami sa rozhodli pre takýto patetický imidž a prezentáciu, a preto musia znášať následky. Mňa nedávno rozosmialo napr. i toto video zamerané proti tzv. konšpirátorom: https://www.facebook.com/uderka/videos/779925942108747/?pnref=story
Bohužiaľ, osobne mám dojem, že súper je práveže čo sa týka invencie a kreativity na tom predsa len o trochu lepšie - aspoň teda tu na Slovensku. Na Západe mi to príde zase naopak. Samozrejme, že i tu občas vznikajú nejaké dobré satirické projekty ako napr. FB skupina "Prečo amerikanofilom hrabe?, ale príde mi, že je toho stále dosť málo (alebo som fakt až príliš kritický?). Ale dokonca i tieto dobré skupiny dosť čerpajú z anglo-amerického satirického priestoru, čo tiež o niečom vypovedá...
Su na tom lepsie? Sudruhovia Schutzovia, Leskovia, Meseznikovia, atd.. Alebo mlada, drava vlna ala Havran, Smatana? Prepac, ale nesuhlasim:)
Mne sa zdá, že sú. Majú priestor a zdroje plus značnú časť vzdelanej mládeže na svojej strane (ani si neviete predstaviť, aké ťažké môže byť hlásiť sa napr. ku kotlebovi v kruhoch, v ktorých sa pohybujem. U nás akoby bola (vzdelaná) mládež úplne pozadu a nepochopila ako "uncool" je byť slniečkárom. Mám dojem, že i tá americká je na tom o dosť lepšie. :-) Preto je ich satira o dosť rozšírenejšia, zatiaľ čo tá "naša" je v podstate ešte v plienkach. Neviem, cítim tu isté deficity a už dlhodobo nie som spokojný s úrovňou "nášho" disentu. Ak by som bol odkázaný čisto iba na slovenské zdroje, tak by ma možno dobrosráči i presvedčili. Samozrejme, že sú tu isté výnimky (spomínané "Prečo amerikanifilom hrabe"", kde cítiť istú "kvalitu" - neviem to inak popísať), ale je toho príliš málo. Proste mi tu chýba to povestné "niečo", čo vidím inde. A neporovnávam len s nejakou Amerikou, ale napr. i s takým Českom alebo Maďarskom. Ak môžu naši susedia, prečo nie my? Alebo som fakt len prehnane kritický?
Nerozumiem. Kotleba je očiernený až po kosť, "Kotleba" je len démonizovaný mýtus - načo sa hlásiť k nemu? Máš sa hlásiť k tajným organizáciam. Nemáš hovoriť, máš len naznačovať :-))
To, že Slovensko je panenská tabula rasa, to vieme - ale veď práve - bude treba nových ľudí, a to ľudí aspoň formálne s papierom zo školy. Je to hra. "vzdelaná mládež" znamená práca v establišmente, vrátane štúdia - jasne, že si dávajú pozor na hubu. Jedno si myslia a na druhé sa hrajú. Ja, na rozdieľ od teba, by som nad nimi nelámal palicu. Aj vzdelaná mládež nemusí byť blbá :-)) Veď uvidíš, ako oni budú obracať kabáty (neviem presne, ktorým smerom, ale určite ich otočia bez zaváhania, keď im situácia ponúkne karieru inde.
Ja som presne napísal "napr. ku Kotlebovi", čiže nemusí ísť len o Kotlebu, ale prakticky o akýkoľvek disent. Kotleba bol len najvypuklejší príklad. Netvrdil som, že ja konkrétne sa k nemu hlásim. Veď predsa dobre vieš, že som k nemu dosť kritický. Na druhej strane som ho volil a keď sa ma niekto opýta koho som volil, tak ako mám odpovedať? Mám klamať? Vyhovoriť sa? Ja nemám problém obhájiť si svoju voľbu.
Ja nad vzdelanou mládežou nelámem palicu. Napokon väčšina z nich nie je dobrosráčska (je to skôr o tom, že dobrosráči majú medzi nimi širšie zastúpenie), veľa z nich (najmä dievčat) sa o politiku ani veľmi nezaujíma a témy, ktoré tu často riešime idú úplne mimo nich. Skôr to bolo vyjadrenie môjho znepokojenia nad tým, že nevidím na slovenskej disidentskej scéne dostatok mladých, šikovných ľudí, ako i celkové znechutenie z tzv. "mladých slovenských akože pravičiarov" Mám dojem, že tu dominujú ľudia stredného a vyššieho veku. Naopak, inde vidím zaujímavé disidentské hnutia, ktoré sú z veľkej časti tvorené práve mladými ľuďmi s vyšším vzdelaním. Ale trebárs to ešte len príde. Mnohé trendy zo Západu sem dorazia len neskoršie. Uvidíme...
ako je to s mladými. Alebo ako to vôbec je s disidentskou scénou. Ja si myslím, že sú hlavne konformní, pohodlní a apolitickí, ako takmer vždy, tak preto máš dojem, že je na alternatívnej scéne málo mladých. Alternatíva je pre nich málo ...cool? Ale,ako všetci vieme, mládež má tendenciu byť revolučná, chce zmeny ... asi sa naozaj pretvarujú. A možno sú len všetci spokojní, vedú super život, vraj najlepší, aký kedykoľvek predtým... ak je to tak, tak nečudo, že nehľadajú alternatívu.
Čo sa týka Kotlebu - ja som ho tiež volil, ale nik sa ma nepýta, čo som volil, a ak by sa priamo spýtal, tak by som tú otázku zahovoril alebo ... kľudne aj priamo klamal. Bola to voľba menšieho zla, nie je to moje presvedčenie a Kotleba, čo som volil, nie je ten Kotleba, ako ho vidia mnohí iní, takže by som viac klamal, ak by som sa hlásil ku "ich" obrazu Kotlebu. Ja nemám problém ti to otvorene povedať :)
Kotlebovci možno dokážu nejaké veci, ale ako sám hovoríš - nie sú zrovna propagačným vzorom a teraz z nich aj ťažko už budú, v nejakom blízkom čase. Okrem toho naozaj kotlebovci nie sú naša krvná skupina, a ako vieme, aj ich spolupracovníci majú voči nim či Kotlebovi osobne výhrady. Ergo ma osobne nenadchýňajú, prečo sa k nim hlásiť? Máme predsa iné, lepšie ideály.
Tak som to nejako myslel.
ako napísal Sandro - kto z nich je vtipný či duchaplný?
Prerobiť Wolfensteina, jednoducho nahradením obrázkov a zvukov, ak sa nemýlim, sa dá už aspoň desať rokov, ak nie odjakživa. Ale skús tam dať namiesto Kotlebu napríklad Kisku, Mesežnikova.... a namiesto fašistov židov. No, to by bol iný humor, to by súdruhovia demokrati políciu naozaj zapojili. Riziko problémov veľké, prínos nulový. Oni síce majú prínos tiež nulový, ale sú bez rizika. Nepoviem, ak bude pravdepodobnosť, že to niekoho z nich bude naozaj bolieť, tak dobrá akcia stojí za risk, ale takéto blbostičky nie.
V Amerike je širšie publikum a scéna, to nemôžeš porovnávať s našou sllovenskou. Ale neviem iste, či sú na tom lepšie - už si zvolili tú Clintonku? Pojebaný národ...
A kto je teda vtipný na "druhej strane"?
Prerobený Wolfenstein nie je nejako extra originálny nápad. Veď ja som ho ani nepochválil - to bol Sandro, ktorý tu vyslovil uznanie súperovi za toto dielo.
Ja píšem vyslovene iba o satire a o tom, že ju v našom priestore slniečka využívajú o čosi častejšie - aspoň taký je môj dojem.
ako píšeš vyššie, že "majú zdroje".
Ja to ich hranie sa so satirou považujem za ich slabosť.
Za prvé je to odraz ich objektívnej detinskosti - oni si naozaj myslia, že "toto je politika". Statusy na fb, humor, scénky a malé demončtrácie, zídu sa v krúžku a honia si navzájom...
Nie. Toto nie je žiadna sranda a žiadnym humorom sa nerozhodne. Ako vždy v politike, v ringu neplatia prakticky žiadne pravidlá, tu sa bojuje inak, nie Havranmi, Smatanami a inými sračkami. Oni všetci sú len vata, nepodstatné plnivo.
Tu sa nesúťaží v humore, ani nevyhráva v humore, ale v iných kvalitách.
Ku Clintonke: väčšina bielych Američanov ju nepodporuje rovnako ako väčšina bielych Američanov nevolila Obamu. Demokrati môžu víťaziť vďaka hlasu menšín, ktorých je v USA neúrekom.
A čo potom takí Nemci? Tí mi na tom prídu ešte horšie ako bieli Američania. Keď si totiž pozrieš rozloženie nemeckej politickej scény, tak ti vyjde dosť výrazná preferencia pre pro-imigračné strany (70% pre Linke, Grune, SPD, CDU/CSU). Hej, Merkelovej CDU po posledných útokoch poklesla, ale stále je nedostižne v čele. A to radšej nespomínam, že ďalšie obľúbené politické strany v Nemecku ako SPD a zelení sú ešte viac dobrosráčske ako CDU. Nemecká opozícia mi tiež príde oproti iným dosť jalová, opatrná. Z Nemcov som osobne veľmi sklamaný.
že ťa tým naštvem.
Ale je treba to napísať.
Samozrejme, ani Nemci dnes nie sú bohviečo, nesmerujú dobre a ktovie, ako sa to u nich vyvinie - ako vo vedení, tak dole. Ale medzi Nemcami a Američanmi sú pre nás dva zásadneé rozdiely:
1. Aj keď Nemci sú snaživí kolaboranti, tak zlo a komando ide z Ameriky. Samozrejme, vieme, kde je jadro problému, ale aj tak - ide z Ameriky. Znova a znova - už ani nemá zmysel filtrovať to dobré, čo odtial príde, pretože toho zlého je ovela viac. Odrezať sa, zamínovať Atlantik - karanténa, až do preliečenia.
2. Od Nemcov sa ani odrezať nedá, treba s nimi žiť a prispôsobiť aj ich, aj nás (všetci sme sa tu asi zhodli, že slovenská "kultúra" v širokom slova zmysle je proste niečo, čo sa ešte len musí zrodiť - Dobšinský ani štúrovci nás nevytrhnú, o tisovcoch ani nehovoriac).
Nijak si ma nenaštval. Ja určite nie som amerikanofil (btw, silne preferujem európsku kontinentálnu kultúru), ale taktiež veľmi nemusím taký ten lacný anti-amerikanizmus, ktorý je v našich končinách relatívne rozšírený a ktorý niekedy odvracia pozornosť od pomenovania skutočnej príčiny problému. Veď zosmiešňovanie a nadávanie na Američanov je ťažké klišé a zvykne pripomínať rusofóbne záchvaty, ktoré možno vidieť v dobrosráčskych kruchoch. Aby sme sa rozumeli: rozlišujem medzi americkou politikou (či už zahraničnou alebo vnútornou), resp. ich establishmentom, ktoré sú vskutku tragické a ktoré škodia v konečnom dôsledku i samotným Američanom a americkým národom a kultúrou (a tu ešte samozrejme rozlišujem medzi pôvodným americkým národom a dnešným, rovnako ako i medzi belošskou americkou kultúrou, ktorá je svojim charakterom veľmi nordická, veľmi severská a ktorá dodnes bráni tomu, aby sa z USA stala banánová republika, a dnešným multi-rasovým odpadom). Samozrejme, že i značná časť bielych Američanov je veľmi zdegenerovaná, že ich dosť pokazil konzum a prihlúpla propaganda, ale to sa predsa stalo i mnohým iným západným národom. V Amerike to len trvá o trochu dlhšie a intenzívnejšie. Na druhej strane Amerika má minimálne akú-takú tradíciu pro-belošských hnutí a prepracovaných konceptov, o niečo väčšiu slobodu slova a pestovaný patriotizmus (hoci i ten už sa tam začal potlačovať) - to sú isté výhody v porovnaní s dnešným Nemeckom a inými európskymi krajinami.
Myslím, že má zmysel filtrovať to dobré, čo z Ameriky prichádza. Na to sú americké alternatívne prúdy až príliš kvalitné. Prečo ich asi každý imituje? Nebodaj si snáď myslíš, že napr. taká Lichtnerova Infovojna je nejaký originálny formát? Veď na ňom veľmi dobre vidieť, že bol v Amerike a veľa sa tam naučil...Dobrosráči neustále čosi vybľakujú o ruskej propagande a pritom ignorujú, že mnohé z toho, čo im tak vadí je skôr import z ich zbožňovanej Ameriky než z Ruska.
Amerika bola a je zásadná a treba ju sledovať – obzvlášť teraz, keď vidíme, že sa tam deje niečo veľké, že sa tam formuje široká opozícia s potenciálom. Nemecko mi dnes príde príliš slabé na to, aby sa dokázalo samo odrezať. K tomu však môže dôjsť vtedy, ak by mu to Amerika dovolila, ak by sa v nej presadili zdravšie sily - čiže akási obdoba toho, čo sa udialo medzi ZSSR a jeho satelitmi.
nemáme čiernobiele videnie.
Samozrejme, že je všade niečo dobré, ale chytať troch zajacov naraz sa nedá, lebo sa nechytí ani jeden. A Amerika aj Rusko sú cudzí svet - je dobré, ak sú to zdravé svety, ale moc poučenia a knowhow od nich nemožno prebrať, lebo majú príliš odlišné pomery. A to platí do veľkej miery aj pre ich sociálne teórie (ako americké, tak ruské, sú o iných pomeroch a o iných problémoch)
Najlepšie si má pomôcť každý sám, ale keď sme tak malí, tak s najbližším dostatočným prostredím. Taký celok je táto naša nadalpská Európa.
Na druhej strane, moje nadávanie na Ameriku svedčí o mojom lepšom hodnotení a očakávaniach, čo som od nej mal v minulosti (ako skoro všetci). Dosť zlyháva a naozaj kritické hlasy už počuť aj z jej radov, ako všetci vieme.
Neber to ako provokáciu či rečnícku otázku - ale kde každý imituje "americké alternatívne zdroje"? Imitujú sa masmediálne formáty, ale alternatívne zdroje? Ty po tom chodíš viac, ale ja fakt neviem, že by sa alternatíva nejako hrala na americký štýl. Fakt neviem, čo myslíš.
Neviem ako to inak vyjadriť. Proste sa preberajú nielen masmediálne formáty, ale i témy a celkový štýl. Keď Lichtner prvýkrát nastúpil so SV na scénu, tak prvé čo mi hneď udrelo do očí bola podobnosť práve s "americkým konšpiračným teoretizmom", ktorý sa začal rozvíjať v USA niekedy okolo roku 2000 a bol/je jedným z kľúčových disidenských hnutí v USA (btw, v súčasnosti sa však i tento smer výrazne transformuje, upúšťa od tém typu chemtrails, vakcíny, jašterice a pod. a posúva sa viac smerom k tomu, čo sa v USA dnes označuje ako "Alt right" - čiže skôr témy ako kritika islamu, multi-kulti, feminizmu, social justice warriors, a pod.). Mám teraz na mysli formáty typu Infowars Alexa Jonesa, Paula Josepha Watsona, Rense, David Icke alebo napr. i nedávno spomínané Red Ice (Red Ice pôvodne začínalo ako čisto konšpirologické rádio/web, ale postupne sa pretransformovalo na skôr pro-belošskú, nacionalistickú záležitosť). Vidím tu inšpiráciu, ba občas i okaté kopírovanie. Pochopiteľne, že u nás je mnohé upravené na slovenské pomery, ale aj tak mi to celé prišlo tak, akoby niečo, čo bolo v USA už dávno rozvinuté, práve dorazilo i na Slovensko.
Asi je tiež zbytočné písať, že z amerického alternatívneho priestoru sa predovšetkým veľmi preberá, kopíruje - veď ja som tiež robil to isté na prope. Vieš koľkokrát sa mi už stalo, že som napr. v Zem a vek zistil, že niektorý článok len viac - menej kopíruje to, čo som už čítal niekde inde - na nejakom americkom webe. Teraz sfleku si spomínam napr. na dávnejšie články, kde Huďo rozoberal prípady Trayvona Martina alebo M.L.Kinga a kedy mi hneď udrelo do očí, že informácie a argumenty použité v týchto článkoch akoby z oka vypadli z niečoho, čo som čítal na weboch ako American Renaissance alebo Vdare. :-)
Taktiež v súčasnosti registrujem prenikanie niektorých tradičných mémov spojených práve s vyššie spomínanou "Alt right" i do slovenského priestoru (viď FB stránky typu "Prečo amerikanofilom hrabe"). Proste ja tu stále cítim viac tú Ameriku než Rusko (hoci uznávam, že z Ruska sa tiež dosť preberá. K tomu by som však chcel dodať, že pre mňa je kvôli jazykovej bariére Rusko v podstate viac - menej veľká neznáma a je možné, že môj dojem je skreslený a Rusko tu má v skutočnosti väčší vplyv než sa mi zdá. Neviem...:-)).
americký vplyv, v tomto slova zmysle, je tu veľký, to bezpochyby, a to ako vo veľkých médiach, tak automaticky aj v alternatívnych.
Ja si tiež myslím, že sme napojení na americký svet- to si konieckoncov myslí každý, nie?
A je aj vcelku pochopitelné, že aj alternatíva typu ZaV preberá články či témy, ktoré už kdesi prešli vo svete spracovaním. Ja len, či nemyslíš niečo špeciálne.
Je to dané hlavne jazykom - po anglicky vie čítať skoro každý, po rusky stále málokto. Okrem jazyka sú to aj určité reálie, ktoré v ruských textoch spôsobujú ťažkosti. Z Ruska sem podľa mňa preníkne pramálo vplyvov. Aj to, čo príde, rôzne tie videá a podobne, sú podľa mňa nepochopené. Ja ich tiež zrejme nechápem, ale máms silný dojem, že ani nie je možné len tak pochopiť, čo je tam myslené, ak už vôbec niečo. My chápme preto zväčšalen ruských "západnikov"(v zmysel "rozmýšlajúci západne", Dugina a podobne a tam spadá v podstate aj Putin.
No ale o Rusko teraz nejde. Naozaj neviem, čo z Ameriky teraz preberať. Kedysi sa používala ich sloboda slova, snažilo sa to zaviesť aj tu pod heslom "veď keď to má USA, tak je to výborné a sväté". Ako sa ukázalo, nie je to tak, my slobodu nedostaneme.
No, odpojenie má pre nás teraz lepší význam, ako vylepšovanie straých vzťahov.
To konieckoncov hovorí aj Trump. Chce to kontakty rovný s rovným - to nepríde samé, ale budeme ich to musieť naučiť.
A ešte na záver - samozrejme, treba to chápať aj ako osobnú voľbu. Proste mi tá ich kultúrna kečupová omáčka príde už naozaj nazaujímavá, tupá, bez espritu a čohokoľvek. Ja to už nemienim konzumovať. Zväša je to pokrytecký málohodnotný odpad - to už radšej ich nezakryte primitívna zábava. A čo sa týka svetonázorových problémov - mám dojem, že oni ešte len začínajú objavovať to, čo my už máme dávno vyriešené. (do toho nezahrňujem nejaké biologické (rasové) výskumy na univerzitách, to je veda, to je mierne iné, reč je tu o kultúre, to tak trocha rozlišujem). No dobre, Red Ice Radio bolo fajn, ale asi hlavne preto, že v ňom vidím skôr výnimku, som rád, že to tam je a viem, že to tam majú - ale pre nás to tiež nie je nič nové, len jedna ukážka dobrej práce.
A ešte pripomeniem, ako som tu písal, že nevylučujem, že sa v USA pohne nejaká lavína. Možné to je, ba priam sa to čaká. Ale ja hovorím o znechutení zo súčasného ich stavu.
Ktorú Ameriku máte na mysli, chlapci? Severnú, či Južnú?
Tú despotickú. Severnú.
Čítam Váš dialóg,a naozaj,zdá sa,že skôr dokážeme pochopiť Američanov,až potom Rusov.Preto tá moja otázka,v každom smere by nám predsa mali byť bližší Rusi.V čom to teda je ?
Moje skúsenosti so "skutočnou" Američankou sú skôr skromné a smiešne.Prišla k nám stará pani,Mary Raynoha, a chcela ešte raz vidieť krajinu,v ktorej má korene. Boli to 90 te roky,plné nádejí. Hodila mi z okna tri kocky cukru zabalené v novinovom papieri,asi nejaké deja vu:)).No kto by sa urazil?:))
Ide o to,čo z nás spravila propaganda,žobrákov.Oni o nás nič nevedia,ale ani my o nich.
slabo bránený kontinent plný nepredstaviteľných zdrojov fascinoval pár storočí všetkých vagabundov. Aj dnešné sympatie k Amerike nie sú u 99% prípadov nič iné, len túžba po podobnej moci a bohatstve, akú vraj majú v Amerike.
K tomu treba pridať 100 rokov, odkedy sa prvýkrát vylodili a zaútočili na Európu a zaviedli tu vo Versailles v 1919 nové usporiadanie, založili svoje bábkové štáty ako Polsko, Československo a podobne, a celý ten čas sem exportovali svoju masmediálnu ideológiu.
Preto rozumieme Amerike lepšie, ako Rusom, ktorí exportovali ideológiu len nejakých 70 rokov, a aj to nebola ich.
Preto rozumieme Amerike, ale na rozdiel od tvojho tvrdenia, oni nerozumejú nám. Nikdy nerozumeli najlepším kvalitám Európy, lebo sú historicky len lavobočok Európy, len podmnožina, neostrá a nie príliš podarená kópia - ale zato zväčšená a nafúknutá.
USA sú, resp. skôr boli európska transplantácia založená radikálnymi kalvinistami, ktorí boli v Európe perzekuovaní pre svoju vieru. Ich vzťah k Európe bol preto skôr ambivalentný, ale ich identita rozhodne bola zakorenená v špecificky európskej životnej forme, ktorá stála v opozícii voči životným formám pôvodného obyvateľstva Ameriky, ako i dovezených čiernych otrokov.
Amerike však chýbala starobylá genealógia Európy, aristokracia, zakorenenie, hlbšie kultúrne dedičstvo - a to zohralo tiež svoju rolu v tom ako nakoniec dopadla. Američania sú, resp. boli veľmi mladý národ, ktorý sa vlastne nestihol poriadne vyvinúť a dnes je už de facto zlikvidovaný, premenený na niečo iné, než pôvodne chcel byť (historicky Amerika nechcela byť taviacim kotlíkom (tzv. melting pot), ale malo ísť o etnický, resp. etnonáboženský národ bielych, nordických protestantov vyznávajúcich republikanizmus - preto dlho odmietali prijať medzi seba dokonca i belochov, ktorí význávali iné náboženstvo než protestantizmus- viď povestné boje s írskymi a talianskymi prisťahovalcami: https://www.youtube.com/watch?v=ADmX9eMEV9U
Dnes sú USA už iba chorý nástroj medzinárodného židovstva a medzinárodného kapitálu – monštrum, ktoré likviduje vlastných ľudí i zvyšok planéty. Samozrejme, že pôvodná európska kultúra tam stále udržiava istú úroveň - preto sú USA stále dosť atraktívne pre ostatných, stále majú relatívne silnú ekonomiku a vysokú životnú úroveň - ale to je všetko len do času. Pokiaľ sa demografické trendy radikálne nezmenia, tak im hrozí jednoznačný úpadok - brazilizácia a prípadne i rozpad v dôsledku rasových konfliktov.
Ľubov, odpoveď na tvoju otázku je samozrejme jednoduchá: je to kvôli americkej kultúrnej hegemónii a tiež tým, že angličtina je novodobá lingua franca. Sme doslova prerastení Amerikou - vidieť ju a cítiť ju môžeš takmer všade. Ja Rusko a Rusov naozaj nemôžem poznať až tak dobre ako vy - generácia, ktorá žila v socializme. Ja už patrím k čisto amerikanizovanej generácii, ktorá ruský vplyv nezažila, takže je to celkom pochopiteľné. Ani nemám (zatiaľ) nejaké veľké osobné skúsenosti s Rusmi (iba jednu jedinú a popravde nie veľmi pozitívnu), zatiaľ čo Američanov som mal možnosť spoznať lepšie i osobne (konkrétne bielych Američanov zo západného pobrežia. Sú to v zásade veľmi milí, usmievaví a prekvapivo i celkom inteligentní ľudia, ale treba si tiež byť vedomý toho, že tá ich typická "vrelosť" je u nich tak trochu hraná a neúprimná). Ruská mentalita mi však príde približne rovnako cudzia ako tá americká.
Keď sa nad tým zamyslím, tak mi stále vychádzajú ako najzdravšie práve stredoeurópske spoločnosti. Sme taký pomyselný zdravý stred medzi oboma extrémami: príliš konzumnou, materialistickou Amerikou a príliš fatalistickým Ruskom.
Vyzerá to tak,aspoň pred pár rokmi to tak bolo.Vieš,hovorili sme o niekom,kto dobre vyzeral,mal bezchybné biele zuby,modré džínsy ,a taký celý bol bezstarostný, "to je frajer ako američan".
O rusoch sa také niečo jednoducho povedať nedalo. Rus bol predsa vždy iba niekto zaostalý a chudobný,nanajvýš v uniforme. Takto to fungovalo,takí sme boli.A hľa,prešlo nejakých smiešnych 70 rokov,konečne si kladieme otázku aj inak.Kto je skutočný frajer? Fascinácia bohatsvom a materializmom skončila inak u nás skôr,ako u rusov.Bol by si prekvapený,ako (mladí z Pítera,tých,čo som poznala osobne)túžili po značkových handrách a západných veciach celkovo.Znechucovalo ma to,veď to boli napospol vzdelaní,inteligentní ľudia.Dnes neviem,ako sú na tom,aj oni už určite vedia viac.Keď bude vhodnejšia situácia,budeme spolu preberať ruských klasikov,dobre?Chcem,aby si bol ďalej, mal náskok pred ostatnými ,viem si predstaviť,medzi kým žiješ.
Jednoznačne máš ale pravdu,že jediní,kto nám môže pomôcť sme my sami. Aj rusi,aj američania ani netušia,že existujeme.Ale existujeme !
Myslím, a je to podla našej tunajšej akceptovanej vedeckej tézy, že mentálno je výrazne dedičné, a teda ako bieli Rusi tak bieli Američania, a bieli Francúzi či Taliani, sú s nami do veľkej miery mentálne a charakterovo podobní.
Rozdiel je len v tom, do akej miery je genofond v daných krajinách nehomogénny a samozrejme, aká je tam aktuálna kultúrna a politická nadstavba.
Aký je genofond pomiešaný v Rusku či Amerike v podstate vieme, v tomto sú na tom dosť podobne, by som povedal.
A ešte jedna drobnosť :
turisti sú zväčša tá najhoršia fajta ľudí, respektíve sa správajú tak, ako by sa doma nikdy nesprávali. Preto ruskí turisti či zbohatlíci v Europe sú skôr odpad, a podobné zrejme platí aj o Američanoch (a o Nemcoch ani nehovoriac, tí sú na dovolenkách a spanilých jazdách ako prasce, ba niekedy takmer ako Briti, že áno). Ale to platí aj o tých podnikateloch a manageroch, čo sem chodia. Na spoznanie národa, ak má niekto neistotu, tam treba ísť a žiť tam nejaký čas. My za socíku sme trocha paradoxne dostali ovela viac PROTIruského sentimentu, ako proruského - ale je pravda, že sa tam človek napríklad dostal na pár týždňov a zistil, že to s nimi nie je až také zle. Ja som to vtedy odhadoval tak 50 na 50, polovica zmrdov (nemyslím komunistov, proste zmrdov) a polovica typických špecifických dobrých ľudí. Ako je to dnes - neviem. Ani radšej nad tým nerozmýšlam.
Narážal som na to, že "Amerika" nie je štát, ale kontinent, presnejšie dva kontinenty.
To len nejaká potrhlá banda Angličanov si pre seba uzurpovala "etnonymum", ktoré v skutočnosti patrí všetkým obyvateľom Ameriky, od Aľjašky po Ohňovú zem, a zvlášť Indiánom, ktorí na tomto dvojkontinente boli pravdepodobne prví z druhu Homo sapiens. Teda ak solutréenska hypotéza a jej podobné hypotézy nezískajú dostatočné dôkazy. Muža z Kennewicku neriešim, podľa najnovšej analýzy DNA to vyzerá tak, že to bol naozaj Pra-indián a nie beloch.
Inak neviem, či ste to už zaregistrovali, ale známy slovenský historik Martin Lacko dostal výpoveď z ÚPN: http://www.aktuality.sk/clanok/369561/historik-upn-lacko-velebil-tisa-do...
Nuž, tak to už funguje v tomto zvláštnom svete: napísať niečo kontroverzné online je "hate crime", zatiaľ čo pripraviť niekoho o robotu za odlišný názor je "spravodlivosť".
Katastrofa. UPN prekvapivo dlho odolavalo. Nielen co sa Lacka tyka. Vidim, ze uz sa lady pohli aj tam. Treba zatat zuby, ist dalej a archivovat mena aby neupadli do zabudnutia a s kazdym bolo po pade rezimu nalozene podla zasluh.
Ústav pamäti národa? Ktorého národa?
Poslali mi e-mail z amazon.com:
Based on your recent orders, we thought you might be interested in these items:
"Sörös on Sörös: Staying Ahead of the Curve"....
Som to dal do Google translate: "Držiac sa pred kurvou".
Čo si oni myslia, že ja mám záujem o nejaké kurvy? Čo sa ja pretekám s maďarskými kurvami?
Odkedy som sa aj ja stal umelcom, zaujímam sa viac o dianie v tejto sfére. Sledujem, čo robia kolegovia, aby som zapadol do kolektívu, a niečomu sa aj priučil.
Toť nejaký Ivan Ďurica, kedže umenie veľa dnes nevynáša, zaoberá sa vraj aj "postkolonializmom", a nechal sa počuť v denníku SME. Kde inde, že?
Zobral do ruky slovník cudzích slov, Wikipediu. Google, a vypotil takýto skvost:
Ivan Jurica: Má Slovensko povinnosť pomáhať utečencom?
-------------------
Autor je teoretik a lektor umenia, zaujíma sa o štúdie postkolonializmu. Momentálne pôsobí vo viedenskom mumok-u
------------------
A odpoveď tu padne hneď na úvod – áno, má. Slovenská spoločnosť, respektíve aj iné postsocialistické spoločnosti v súčasnosti koncipované vlnou antiislamizmu*,boli a sú súčasťou európskej koloniálnej a postkoloniálnej histórie.
Samozrejme v inej forme ako postkoloniálne mocnosti, ale kapitál pochádzajúci z brutálneho minulého a súčasného drancovania v rámci svojej cirkulácie vždy hral viac alebo menej dôležitú úlohu aj v ekonomike krajín, ktoré sa nie priamo podieľali na koloniálnych ťaženiach.
Dobrovoľný východný blok
Väčšina slovenských elít rázne odmieta akúkoľvek súvislosť s minulými a súčasnými koloniálnymi ambíciami, a zrejme v kontexte vlastných predstáv etnickej a rasovej nadradenosti prehliada jeden fakt – súčasný diškurz k utečeneckej kríze, koncipovaný najmä z pohľadu ekonomických nemožností, vychádza zo svojho ideologického a mentálneho predvoja.
Zo svojej historickej pozície teda Slovensko a krajiny združené v súčasnom ťažení proti utečencom nemajú také ekonomické možnosti participácie na riešení krízy ako dominantné “staré” európske demokracie. Mentálne a ideologicky však vždy plne participovali na európskych alebo západných rasistických, antiislamistických alebo antisemitských štruktúrach.
Nakoniec je pre oblasť bývalej monarchie vlastná história antirómskeho rasizmu, v súčasnosti v rámci utečeneckej krízy odsunutého na vedľajšiu koľaj. Bol to vlastne miestny antiromaizmus, ktorý od 90. rokov predznamenával to, čo dnes pozorujeme v intenzívnejšej forme ako konflikt medzi pôvodnou a novou EÚ.
Avšak s rozdielom novonadobudnutého sebavedomia jednotného postupu krajín bývalého sovietskeho bloku. To, čo sovietsky socializmus držal vo východnej Európe pohromade násilím, modernistický východoeurópsky rasizmus naspäť prepojil na báze dobrovoľnosti.**
Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/20249699/ma-slovensko-povinnost-pomahat-utecen...
---------•------------•------------•
* Jurica, o čom to točíš, ty hňupe pripečný, o akom antiislamizme? Nám predsa môže byť islam ukradnutý, my ho nikdy ani nespominame, len tvrdíme, že negri a Arabi, nech by vyznávali aj svätého Jeremiáša alebo Hare Krišnu, nech by vyznávali alebo nevyznavali čokoľvek, jednoducho ich tu nechceme. No vidíš hňupe, a ty točíš akési sprostosti o islame.
**Drahí moji, viem, že mi nikdy neodpustíte moje minulé bohapusté nadávanie na Slovákov, ale, povedzte mi úprimne, v akom inom národe by sa ešte našiel korunovaný kokot, ktorý hentú blbosť vypotil. A to som sem ešte nemohol dať celé dielo, lebo nemám piano.
Viete si Vy po prečítaní tej pičoviny, po uvedomeni si, čo tu žije za degeneratov, "extrapolovať" "postkoloniálnu" budúcnosť tejto krajiny? Berte do úvahy aj to, že ten genofond sa premieša s negrami.
Skromne čakám na Vašu odpoveď.
Kdekoľvek. Majú ich tony.
Ani jedna z tých sračiek v jeho hlave nie je odtiaľto, všetko je to z cudziny - najmä Ameriky :)
Ale súhlasím, že je to riadny examplár. Správna otázka ale skôr je: "Ako je to možné, že to ešte chodí po ulici?"
Alebo moja obľúbená:
"Dokedy?"
----
ps
Slovensko ako jediná krajina Európskej únie nemá na svojom území ani jednu mešitu. Podľa údajov Islamskej nadácie Slovenska pritom v krajine žije 4- až 5-tisíc moslimov. Ich presný počet však možno len ťažko zistiť, pretože islam nie je v SR oficiálne uznané náboženstvo.
http://www.napalete.sk/slovensko-jedina-krajina-eu-bez-mesit/
To nie je až také zlé.
Mumok - "museum moderner kunst" - a jeho nadácia. Tam vznikajú slovenské potraty a odtiaľ sú aj naďalej platení a komandovaní.
https://www.mumok.at/en
Prečo sa slovenské hovado zapojí do mumoku, prečo sa z neho stáva mumok? Hm hm, tu treba porozmýšľať, možno je to preto, že domáca kultúra je málo duchaplná? Ha ha, to určite. Slovenské hovado možno nie je najbystrejšie, ale ako všetky hovadá, dobre mu funguje radar na peniaze. Pri peniazoch slintá ako Homer Simpson pri myšlienke na slaninu.
Ale mumokov naozaj nemožno brať na ľahkú váhu. Nemožno podceňovať potkanov behajúcich po obývačke. Vieme všetci, kam patria podobné tvory.
Celkom sranda čítať. Hej, dedén poctivo naštudoval americké dobrosráčske príručky. Mal ešte spomenúť systémový rasizmus a biele privilégium. Však nabudúce...
Za takéto články však treba byť vďačný, keďže majú úplne opačný efekt (viď diskusia pod týmto blábolom) než sa očakáva. Človek by si normálne i myslel, že Jurica je skrytý "fašista", ktorý sa snaží zdiskreditovať dobrosráčov. :-)