Nepozeraj sa hore!

Sú sviatky a lockdown 2021, človeku sa nechce zaoberať novou karibskou krízou (tentokrát situovanou na Ukrajine). Takisto nechce počúvať, že energie už naozaj budú cenovo len a len rásť. 

Tak som siahol po, no povedzme, literatúre, renomovaný scifi Čínaň Liou Cch' Sin: "Problém tří teles".  Nie najhoršie, ale základným motívom deja knihy je sekta, ktorá považuje ľudstvo za beznádejné a bezcenné. A doslovne zavolá do kozmu neznámu nepriateľskú moc, aby to tu prišli vyčistiť. Deprimujúce. Aktuálne.

To nie je zdravé do tohto času, tak som radšej klesol až k tv káblu, že pohľadám nejakú ľahkú komédiu. Nemusel som hľadať, hneď mi novinku hodilo do ksichtu: "Dont look up", v preklade na csfd "K zemi hľaď!".

Zo začiatku nič moc srandy, ale ku koncu riadna až drsná paródia na súčasnú spoločnosť. Americkú - ale pre globalizáciu už celosvetovú. Paródia na covid, média a všetko možné. Výsmech. S vrcholom v nechutnej postave miliardára, bossa korporácií (aj politiky), ktorý všetko ovláda a ktorý všetkých presviedča, že je všetko pod kontrolou a v poriadku. Stelesnenie moderného zdebilneného kapitalizmu. A ktorý to všetko definitívne poserie. Aj keď je to len vo forme komédie, je to až odporne presne vystihnutý reálny hnus.

Citát jednej hlavnej postavy:

"Nie sú dosť múdri ani na to, aby boli tak zlí, za akých ich považujete". Veta je, samozrejme, o mocných tohoto sveta, o tých, ktorí majú prsty na tlačidlách, ale naozaj nevedia ani toľko, ako my, čo to za mechanizmy spúšťajú. Ten film je síce dlhý a akosi zle zostrihaný, ale ... ako to kdesi bolo vystihnuté: vo svojej nadsádzke až prehnane realistický a desivý.

No proste príjemné sviatky. A pozrite sa (občas) hore.

 
Dusanbe

a pobavili sme sa.
Presne ako píšeš - "až prehnane realistický a desivý".

Ema

A nepomohlo.
Toto muselo brátislafsku kaviareň, veriacu vede, vydesiť totálne. Ešte viac ako fakt, že svet nezachráni muskovský miliardársky kretén.

Pripomeňme si Bartovu kométu

https://youtu.be/584nO1werak

kali

Bodaj by ich to vydesilo, ale analógia prezidentky Orlean s Trumpom bola až do oči bijúca (hollywood sa proste nezapre), takže stále si môžu nahovárať a žiť v sebaklamoch, že všetko je v poriadku, veda funguje tá nieje korumpovaná to len zle zvolení politici zato môžu.

Norman

K téme niekto spomenul tento film, God bless america (2011). Som nepoznal. Kombinácia či skôr paródia na Voľný pád, Taxikár, (a Taki normálni zabijaci). Formálne menej vážne, ale o to úprimnejšie (ergo tvrdšie).

Verzia s titulkami
https://uloz.to/file/eP5krv4buqDF/god-bless-america-buh-zehnej-americe-2...

Dusanbe

Skúpila firma Taiwan Tobacco & Liquor (TTL), firma plne vlastnená Tchajwanským Ministerstvom financií.
Náklad odmietnutý Čínou, keďže pochádzal od litovskej MV Group Production sa bezcielne potuloval po mori a tak sa Ministerstvo financií rozhodlo kúpiť ho ako prejav solidarity s Litvou, ktorá čelí po otvorení Tchajwanského zastupiteľstva v krajine čínskym hospodárskym sankciám.

Litova tento akt určite pocíti ako silný pozitívny hospodársky impulz a Tchajwanci si pripijú pobaltským rumom na zdravie litovským priateľom !

https://www.rt.com/business/545230-taiwan-chines-rum-lithuania/

nové