Novoročné pozdravy a moje pozitívne videnie budúcnosti. Takmer vážne.

Tak nám zazneli rôzne novoročné želania od prezidentov a iných celebrít.

Čo povedať - nič moc, okrem Zemana, ktorý je naozaj v myšlienkach a prejavoch osobnosť. Zaželal nám "bolesť". Formálne to bolo vysvetlené ako "bolesť myslenia". Ale pri trocha lepšom pohľade to jasne hovorí, že bez bolesti, bez ťažkého utrpenia, sa ľudstvo nespamätá.

Ba čo viac - je psychologicky jasné, že Zeman ľudstvu tú bolesť želá úprimne. Proste si podvedome alebo vedome myslí, že ľudstvo si trpieť zaslúži. To, čo nám želá, nie je teda len nejaká účelová bolesť pre blaho budúcnosti - Zeman želá bolesť z dôvodov minulosti, z dôvodov vecí, ktoré sa stali a už sa neodstanú a jediná možnosť, ako ich ako tak eticky odčiniť, je naše utrpenie. A má pravdu.

A do tretice tá "bolesť" znamená aj predpoveď. Nie je to len želanie, Zeman pracoval v prognostickom ústave a povinnosťou analytika je aj predpovedať - a to práve spravil.

 

A aká je teda vlastne tá budúcnosť?

V Afrike už teraz prakticky vyschnuté Viktoriine vodopády, v Austrálii zabíjajúce teploty a požiare, pod vodu sa už NAOZAJ ocitá Jakarta aj Benátky, v Nórsku merajú teplotné rekordy - v Európe je v januári teplo ako na jar a kvitnú stromy.

A u nás v masmédiách sa bavíme, ako dopadnú voľby. Ako nepodstatný milón občanov zvolí nepodstatnú stovku kariéristov do nepodstatného domu na vŕšku uprostred blížiacich sa horúčav.

 

Ale nechcem hovoriť o negatívach, ktoré ľudstvo čakajú. Veď tie každý už pozná, aj to posledné božie hoviadko, čo sa stále tvári, že kolaps klímy tu nie je a nebude (nie, nemyslel som (len) Klausa, ale kopu iných podobných, ktorí teraz už via-cmenej držia frňák lebo vedia, že ľudia si teraz svoj strach a hnev budú chcieť na niekom vybúriť).

 

Napriek tomu som stále ten ontologický optimista. Verím, že Zem, ako celok, má rezervy a môžu nastať klimatické procesy, ktoré vyrovnajú určité najhoršie extrémy. Môžu. Uvidíme. 

Ale človek tu nie je na to, aby sa modlil. Je tu na to, aby skúšal a zisťoval. Jestvujú určité praktické možnosti, ktoré sa dajú vykonať a asi sa aj vykonajú - len sa o nich nehovorí, lebo sú tabu. Nie je to žiadna veda, ale proste média ani spoločenské vedomie nie sú slobodné. Tak tie spoločenské zmeny skúsme načrtnúť aspoň tu, kde môžeme. Možno sa niektorým ľuďom uľaví, keď uvidia (pravdepodobnú) cestu.

 

Za prvé energia. Verte alebo nie, ľudstvo dokáže prežiť pri oveľa menšej spotrebe energia, ako má dnes. A ani mu neklesne to, o čo sa tak hrozne bojí, tá slávna "životná úroveň". Pravda, prestanú absurdné zybtočnosti, ako lietanie po kontinentoch za účelom trtolenia či celkom bez účelu, prestanú jazdenia v autách od blba do blba, za účelom udajnej "práce". A odpadnú iné podobné nezmysly. 

V priemyselných krajinách sa takto zníži spotreba, v treťom svete sa spotreba asi zníži odumretím deväť desatín populácie - ale príjem a spotreba sa nakoniec vyrovná tak či tak. Tu možno mierne pomôže aj nejaký technický pokrok - ale nedajú sa čakať žiadne zázraky. Už konečne pochopte jednoznačnú fyziku: energiu nič a nikto nevyrába, len sa ničí jej použiteľná forma na bezcenný tepelný chaos.

 

Za druhé je tu voda a jedlo. Teploty ľudí priamo ani tak nehubia - ničia ale zem a vodný kolobeh, možnosti rastu potravín. Áno, potraviny sa tiež nevyrábajú, ale rastú. Ľudstvo nevyrobilo ešte ani gram potraviny - ak za takú nepovažujeme napríklad zubnú pastu. Všetko to musí najprv niekde vyrásť. A na to sa bude ľudstvo musieť zas koncentrovať.

Skúsme sa pozrieť tak geopoliticky, ako to bude prebiehať podľa subkontinentov.

Afrika. Aj keď tu sú najhoršie možné predpoklady racionálneho konania, najrýchlejšie sa tu vrátia do prírodných pomerov, čo má svoje výhody. Štátne či  spoločenské usporiadanie skolabuje a kmene sa vrátia do svojeho starého spôobu života. Bude na tom niečo zlé?

Latinská Amerika. Použil som tento termín, lebo je bude ešte možno nejaký čas trvať, kým bude celá Amerika Latino. Tak teda - v Latino Amerike sa tiež vrátia do svojho prírodzeného stavu. V tejto ich genetickej a kultúrnej oblasti to znamená krvavé vojenské despocie. Vojenské diktatúry, akých tam mali mnoho a aká sa im formuje aj teraz napríklad v Brazílii, zovrú celý život a tým spôsobom budú ako-tak fungovať. Generáli amerického typu nebudú brať ani najmenej ohľad na zvyšky prírody - ale, keďže dôjde ku určitému kolapsu medzinárodnej dopravy, k poklesu dopyte po dreve a mäse, ako aj klesne dovoz pohonných hmôt a techniky (celá Latino Amerika bude vyzerať ako Kuba po pol storočí embarga), zrútia sa aj možnosti režimov zničiť celú prírodu na kontinente. Technická civiliácia sa zmrskne na jednotlivé mestá a úzke spojnice medzi nimi. Kávu, cukor, pomaranče a ja neviem čo tam ešte latifundistickí otroci teraz produkujú - to nik nebude kupovať.

Južná Ázia. Preľudnenie v Bangladéši, Indii a Pakistane už teraz spôsobilo, že sa tieto oblasti prepadajú mimo kultúrny svet. Sucho a záplavy v Bangladéži spôsobia katastrofu - ale oni buď veria v Alaha, takže o tých sa netreba báť, alebo veria v prevtelenie - tak nebudú moc trpieť.

Austrália a okolie. Je to prvý naozaj priemyselný kontinent, o ktorom tu hovorím. Je to ale malá polopúšťna zem už teraz. Onedlho bude akosi jasné, prečo pred necelými tristo rokmi bola na úrovni doby kamennej, prečo aborigini nepoznali ani luk. V izolácii a biede dokáže ľudstvo rýchlo upadať.

Východná Ázia. Čínsky tradicionalizmus dokáže ľudí zorganizovať, no, nechcem byť zlý, naozaj, veď slovo sociálny hmyz je pekný normálny vedecký termín. Napriek úspechom - Čína nedokázala zredukovať svoj nehorázny rast obyvateľstva a to sa jej vypomstí. Ale oni to vedia, ich história len bude pokračovať nekonečnými vojnami, tak ako posledných dvetisíc rokov. Vtedy nejako im tam biely muž zo západu priniesol železo, a aj keď sa to akoby snažil zmieriť prinesením pacifistického budhizmu, akosi to už nepomohlo. V Číne ešte aj z budhistických mníchov spravili zabijakov - to je proste hrôza.

Moslimská Afrika. Škoda hovoriť. Kedysi aj Sahara bola zelená krajina. Ako to vyzerá dnes, tak bude vyzerať všetko, kde vládne moslimská Afrika.

Nordická Amerika. Bude sa líšiť od latinskej len do tej miery, do akej sa od nej dokáže izolovať. Invencia bieleho človeka predsa len pomôže.

Rusko. Bude sa líšiť od čínskej a južnej Ázie len do tej miery, do akej sa od nich dokáže izolovať. Invencia bieleho človeka predsa len pomôže.

Európa. Tu je invencia najväčšia, ale zdroje najmenšie. Pozrite sa na nejakú vnútrozemnú tureckú dedinu - kedysi v tej oblasti sídlili najgeniálnejšie národy, dnes je to oblasť počerných ľahostajných ľudí. Tak to prebehlo tam, a tak to prebieha už aj v Európe - ak sa predsa len neprejavia tunajšie húževnaté gény. Stále verím.

Politicky bude aj v krajinách bielej priemyselnej civilizácie prebiehať návrat k autoritatívnym štátom. Ale to je zbytočné aj hovoriť, to je samozrejmé. Nebude to vždy lepšie, autoritatívne systémy sú naozaj nepríjemnejšie - ale bude to tak.

 

Nie, toto naozaj nie je moje čierne videnie budúcnosti, ani vtip :) Toto je tá lepšia varianta. Táto sa vyhla lokálnym vojnám, nukleárnym vojnám, nehovorí o možných pandémiách a vlastne ani o hladomoroch v severných krajinách. Nehovorí o drastických revolúciách a genocídach. Naozaj dúfam, a predpokladám, že tomu najhoršiemu sa dá vyhnúť. Proste sa pôjde dole kopcom, áno, ale aj tam je rozdiel, či sa zachová rovnováha a kontrolovaný zjazd, alebo či sa rozplácneme, či nájdeme ako tak plynulú cestu alebo zletíme do priepasti.

Nechcel som konkurovať novoročným prejavom - ale aspoň toto by sa malo ľuďom povedať :-)

 

victoria falls

Viktóriine vodopády 2020.  

0
Ema

vo svojej histórii - a najväčšiu v celej histórii ľudstva. Zdroje sa krátia, a tak sa USA potrebujú nacicnúť na posledné dostupné ložiská vo Venezuele, Sýrii, Iraku, Iráne, Rusku...
S psychotikmi posadnutými ich Manifestom Destiny, ktorí si zvykli žiť z nalúpenej koristi, je kontrolovaný zošup nemožný.

Idril

Je priam až smutné, že ani jeden štátnik sa nedokáže vyjadriť na Nový rok, ako si to ty zhrnul v tvojom texte ! Aj napriek výstižným informáciám ma ale prekvapuje tvoj optimizmus, keď tvrdíš, že veríš, že Zem, ako celok, má rezervy.
Človek od doby ľadovej kántri faunu a flóru, vyhubil mamutov. Dokonca aj austrálsky aborigíni, ktorí ako píšeš že nepoznali ani luk vyhubili austrálsku megafaunu (link 1). Teraz sa všetko urýchlilo a súčasný stav vieme aspoň označiť nejakým pojmom, tzv. 6. hromadné vymieranie.
Taktiež aj ja by som rád veril, či sa v Európe neprejavia tunajšie húževnaté gény. Nasledujúci článok nás však vráti do tvrdej slovenskej reality:
V roku 2017 sa podľa nasled. výpočtu narodilo v SR 25323 rómskych a nerómskych detí sa narodilo 32646. A v tom istom roku zomrelo v SR 4016 Rómov a 49898 Nerómov (link 2).

link 1:
https://vat.pravda.sk/zem/clanok/417721-ludia-nie-klima-vyhubili-megafaunu/

link2:
https://www.hlavnespravy.sk/populacna-explozia-na-slovensku/1937385

Norman

Nechcem byť nejako skromný, ale niečo takéto žiaden štátnik nepovie ani nie tak preto, že by si to podobne neuvedomoval alebo nevedel. Nepovie to preto, lebo nik nie je úprimný.
Je dosť veľký problém to napísať aj sem, kde nemáme žiadne mocenské ambície a kde nám nezáleží na popularite - napriek tomu je hlbšia úprimnosť problém.
Očakávať od akýchkoľvek štátnikov, aby boli otvorení, je nemožné - oni pracujú na pohybe jedným smerom a to rozhoduje o všetkom.
Ale problém je to aj s inými osobami, ktoré by sa mali snažiť odhaľovať realitu - rôzni filozofi, spisovatelia a podobne - to všetko už vyhnilo. Čokoľvek robia, je to len formalita.
Na to, aby mohol byť človek úprimný, musí byť mimo tie ich potkanie preteky, ba musí byť výrazne mimo spoločnosť. A to si môže dovoliť naozaj málokto.

Takže platí veta, že pravda nie je len výsledok mentálnej sily, ale hlavne sociálneho postavenia.

Preto žili filozofi zdravých spoločností v ústraní, v spoločenskom odlúčení. Nejde o to, či v lese, na dedine alebo v meste, tu nejde o prírodu - ale mimo dosah rušivých spoločenských síl.
To v našej spoločnosti a kultúre takmer nie je.

Náhodný okoloidúci

https://denniks.sk/19179/po-kalamitach-menia-lesnici-drevinove-zlozenie-...

Lesníci zo spoločnosti Pro Populo Poprad s r.o., obhospodarujúcej lesy Spišského biskupstva, menia pri obnove lesných porastov na dvoch lokalitách v Národnom parku Slovenský raj ich drevinové zloženie po vetrovej a podkôrnikovej kalamite. V súlade so stanovištnými podmienkami eliminujú nepôvodné dreviny, najmä smrek a podporujú výskyt a rast cenných listnáčov – prevažne javora, bresta, lipy a jaseňa. Agentúru SITA o tom informoval v pondelok vedúci výroby Pro Populo Poprad, s.r.o. Tomáš Hutyra.