Organizátor najmasovejších slovenských protestov proti islamizácii predpovedá skorý politický koniec SNS

Po nedávnej oficiálnej návšteve Izraela, kedy predseda SNS Andrej Danko verejne oznámil, že už čoskoro plánuje zrealizovať veľmi vážne kroky v boji s Kotlebovou ĽS- Naše Slovensko, bol na internete okamžite podrobený zdrvujúcej kritike množstva znechutených Slovákov. Práve v tejto súvislosti som sa rozhodol zrealizovať ďalší rozhovor s významným národným aktivistom Lukášom Kopáčom, ktorý sa preslávil najmä ako spoluorganizátor najmasovejších protestných akcii slovenských národných síl proti islamizácii Európy.

 
Bc. Lukáš Kopáč, MSc, MBA má 32 rokov. Študoval na Vysokej škole ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, Warsau Managemet University a Apsley London Business School. Momentálne pracuje ako riadiaci pracovník v Rakúsku. Popritom ako tvorca myšlienky úspešného spravodajského blogu Alternatívna cesta naďalej aktívne sleduje domácu ale aj zahraničnú politickú scénu. Aktuálna návštevnosť, respektíve čitanosť jeho blogu už presiahla číslo 2 milióny.
 
 lukáš Kopáč
 
Ako hodnotíš nedávnu zahraničnú cestu Andreja Danka v Izraeli a vyjadrenia, ktoré vyhlásil priamo na pôde knesetu, že ĽSNS chce z politiky odstaviť?

Samotná NR SR miestami pôsobí ako zahraničná pobočka knesetu. Je známe, že Danko už aj v minulosti rád diskutoval s izraelskými politikmi a lobistami za zatvorenými dverami, z čoho následne rezultovali verejné vyhlásenia na podporu Izraela a potláčania takzvaného antisemitizmu.
Dankova posledná návšteva Izraela bola už iba vyvrcholením jeho politického blúznenia.
Vyhlásiť na pôde „štátu“, ktorý mimochodom prijal zákon o nadradenosti židovského národa nad inými, že v rámci zachovania demokracie na Slovensku urobí všetko preto, aby ĽSNS odstavil, to je také Dankovské. Je veľmi zaujímavé, že na takéto „demokratické“ praktiky prichádza práve v Izraeli, ktorý praktizuje evidentnú rasistickú politiku.
Ak by bol Danko skutočne demokrat a národovec, tak by mal v prvom rade hájiť záujmy Slovenskej republiky a takisto rešpektovať výsledky demokratických volieb. Je však zjavné, že praktiky Izraela na odstavovanie nepriateľov sú mu bližšie, ako demokratické princípy Slovenskej republiky.
Preto je na mieste sa pýtať, ako to Danko s tou demokraciou myslí. Či sa mu hodí iba vtedy, ak sú spokojní aj v Izraeli a vtedy, ak to vyhovuje médiám a rôznym klikám, platených aj spoza mŕtveho mora.
 
Prečo si myslíš, že Andrej Danko má dnes v zuboch práve Mariana Kotlebu a ĽSNS?
 
Agenda proti ĽSNS bola, je a bude vďačnou témou rôznych treťosektorových demokratov a liberálov. Danko spolu s SNS vycítil príležitosť blysnúť sa v médiách, ktoré tému zakázania ĽSNS podporia aj za cenu strpenia Dankových slovných hračiek v priamom prenose. Kto je proti ĽSNS, ten je pre média hrdina a to si uvedomuje aj Danko.
Netreba však opomenúť, že ĽSNS je pre SNS veľkou konkurenciou, keďže z časti bojujú o rovnakého voliča, čo sa ale v poslednej dobe razantne mení. SNS sa pod Dankovým vedením mení na liberálnu stranu, ktorá s tou pôvodnou slovenskou a národnou nemá už nič spoločné. Je všeobecne známe, že voliči SNS sa vo veľkom postupne presúvajú práve k ĽSNS.
Dovolím si tvrdiť, že SNS momentálne tvoria už iba karieristi. Žiaden súdny vlastenec už nemôže byť dobrovoľne súčasťou Dankovho politického cirkusu. Práve preto si myslím, že sa blíži politický koniec SNS a Danko po najbližších voľbách do Národnej rady ostane mimo parlament.
Takže v konečnom dôsledku už SNS s ĽSNS ani nemá o koho bojovať. Tí, čo mali kúsok zdravého rozumu už Dankov Titanic opustili a ostali iba karieristi a liberáli (česť výnimkám), o ktorých žiadna národná strana nemá záujem.
 
Predpokladáš skorý politický koniec SNS, no predvolebné prieskumy hovoria niečo iné. Ako je to možné?

Pre vysvetlenie nemusíme chodiť ďaleko. Stačí si spomenúť na predvolebné prieskumy vo voľbách v roku 2016. Prochádzkova Sieť a ĽSNS. To bol jasný príklad toho, akú dôveru môžeme vkladať do predvolebných prieskumov. Žiaľ, je všeobecne známe, že na Slovensku pôsobia záujmové skupiny, ktoré majú možnosti pretlačiť želané strany do éteru a tým zabezpečiť popularitu a aj volebný úspech. To bol prípad aj SNS a Danka, ktorý sa pred voľbami ako predseda mimoparlamentnej strany s 3% preferenciami pravidelne objavoval na televíznych obrazovkách a miestami mal väčší priestor ako strany parlamentné. Miestami som mal pocit, že má posteľ priamo v štúdiu TA3. Z toho možno usúdiť, že niekto mal eminentný záujem na tom, aby SNS prešla do parlamentu. Niečo podobné sa momentálne deje aj v prípade KDH.
 
Neobávaš sa, že volebný výsledok môže zamiešať mediálna blokáda, ktorá je vedená voči ĽSNS?
 
Ak zoberieme do úvahy mainstream, ten skutočne prispieva k šíreniu záporného obrazu o ĽSNS, ktorému môže menej zainteresovaný človek bez kritického myslenia bez výhrad podľahnúť. Na druhej strane však treba pripomenúť slabnúci vplyv mainstreamu a rastúcu popularitu alternatívnych médií a sociálnych sieti, ktoré budú kľúčové v boji proti mediálnej blokáde. Podľa môjho názoru bude mať mainstream čoraz menší vplyv na politické ovplyvňovanie. Samozrejme toto platí iba vtedy, ak protisystémové strany plne využijú potenciál alternatívnych médií a sociálnych sietí.
 
Ako hodnotíš súčasnú geopolitickú siuáciu a možnosti Slovenska?

Miestami to vypadá tak, že geopolitika je na Slovensku na prvom mieste. Hádky a diskusie takzvaných rusofilov a amerikanofilov zaplavili sociálne siete. Nadobúdam pocit, že pre mnohých je Rusko, alebo USA spasiteľ, ktorý by vyriešil všetky problémy. Je na mieste si uvedomiť, že Rusko, ale aj USA v prvom rade presadzujú svoje vlastné záujmy. A to isté by sme v rámci geopolitiky mali robiť aj my! Menej Putina, menej USA a viac Slovenska.
Čo sa týka členstva Slovenska v EÚ, samozrejme mám vážne výhrady. Je niekoľko indícií, že EÚ hrozí rozpad. Preto treba hľadať vhodné alternatívy obojstrannej výhodnosti medzi východom aj západom. Presadzovanie ekonomickej a hospodárskej spolupráce medzi európskymi krajinami je zo strany Slovenska nevyhnutné. Slovensko však musí začať byť vnímané ako rovnocenný partner, čo sa však nestane, pokiaľ vo vláde budú sedieť politickí schizofrenici, ktorí jedno rozprávajú v Bratislave, druhé v Bruseli a tretie v Moskve. Slovensko potrebuje obrodný proces, do ktorého sa budú musieť začleniť národne orientované subjekty, ktoré budú presadzovať skutočné záujmy Slovenska a nie bruselský diktát.
V prípade organizácier NATO je môj postoj takisto jednoznačný. NATO vnímam ako teroristickú organizáciu, ktorá si po novom robí zo Slovenska dojnú kravu. Je nemysliteľné vynakladať miliardy na americké stíhačky a pritom nechať umierať ľudí v nemocniciach len preto, že zdravotníctvo nemá na prístroje. Veď to je genocída vlastného národa! Ako alternatívu k NATO si viem predstaviť vojenskú obrannú zmluvu s krajinami V4, prípadne Rakúska.
Každý ďalší deň, ktorý je Slovensko členom NATO, ktoré bombarduje civilistov, je hanbou!
 
 
A čo slovenská národná scéna? Čo si myslíš, že sa robí dobre a čo zle?

Národná scéna prechádza neľahkým obdobím. Či už sú to mediálne útoky, alebo nezhody a konflikty medzi jednotlivými organizáciami. Mojim osobným cieľom vždy bolo a bude spájanie národných síl. Pri tejto príležitosti chcem pripomenúť najmasovejší protest národných síl proti islamizácií z roku 2015. Na pódia sa zišli rôzne organizácie naprieč celým národným spektrom. Výsledkom bol reálny strach zo strany štátnej moci. To bolo to, čo sme ako národní aktivisti a politici urobili dobre a na čo by sme mali nadviazať. Nechcem byť zbytočne nostalgický, ale Svätoplukova legenda je v dnešných dňoch dekadencie a úpadku národa viac ako aktuálna. Verím preto, že do ďalších volieb nájdu národné sily spoločnú reč, čo by bolo aj odzrkadlením priania väčšiny vlastencov.
 
Aké máš ďalšie plány?

Je pravda, že v poslednej dobe moje aktivity utíchli, čo bolo spôsobené vážnymi zmenami v mojom osobnom živote. Taktiež som sa sústredil na štúdium, ktoré som úspešne ukončil. Momentálne mi teda už nič nebráni opäť sa s plným nasadením vrhnúť do práce.
 
Čo by si na záver ešte odkázal ľuďom, ktorý čítajú tento rozhovor?

Ako som už naznačil, dúfam, že Slovensko čaká politická a spoločenská obroda, ktorou musíme byť nielen súčasťou, ale jej hlavným motorom. Aby sme dokázali naplniť naše túžby po spravodlivom, zvrchovanom a hrdom štáte, je nevyhnutné sa politicky angažovať a z politickej mapy navždy vymazať protislovenské elementy. Pevne verím, že vlastenci už nenaletia SNS a jej sionistickým prisluhovačom a do popredia sa dostanú skutočne národne orientované subjekty.
 
 
 
 
 
 
Doplnok: pripomenutie prvého protestu proti imigrácii a islamizácii. Nie že by to bola ukážka dokonalosti, ale je to dôkaz danej doby, trápeni aj snahy.
 
 
 
 
 
 
0
Jozef Novak

Zaújmavý článok.

Norman

Tento človek mi v súčasnosti pripadá ako ideálny človek pre slovenskú politiku, hlavne tú národnú.
Vie zorganizovať veci, ktoré menia situáciu, vie hovoriť na slovenské pomery výborne, správne vyzerá, je vzdelaný (a inteligentný), vie si zarobiť vonku, takže nie je tu priamo ekonomicky šikanovateľný.
Samozrejme, má správne názory a veci ho zaujímajú.

Nerozumiem, prečo ho viac nevidno v hre (teda okrem toho, že sa mu do tej stoky až tak nechce ). Na podobných ľudí Slovensko čaká, scéna je otvorená, hrr na ne, kurvy. Je čas.

Wotan

Lukáš Kopáč je určite na našej politickej scéne prijateľnejší (má síce minimálny, ale predsa len nejaký koaličný potenciál) ak nevzdelaný arogantný hlupák Kotleba. Z hľadiska politického marketingu oslovuje predovšetkým segment voličov, čo volili doteraz ĽS NS a jeho naivná predstava, že pustí žilou SNS stojí za serióznejšiu analýzu.

Moja prognóza je jednoduchá – napriek jeho deklarácii „Mojim osobným cieľom vždy bolo a bude spájanie národných síl“ ich reálne radikálne rozdelí a prvý, ktorý sa do Kopáča svojim charakteristickým vidláckym spôsobom pustí bude Kotleba! V priebehu pol roka sa do seba pustia veľmi nechutným spôsobom. Kolteba má inštinkt parazita a nafúknuté ego, zapáčilo sa mu funkcionárčenie a Kopáč mu jeho „dolce vita“ v parlamente zákonite ohrozí.

Prvá zásadná otázka a tú položí aj Kotleba, aký je cieľ vzniku nového národne orientovaného subjektu a ono staré múdre latinské „cui bono“ (komu to prospeje, a jeho slovenská parlamentná varianta komu bude škodiť). Kto stojí za pánom Kováčom, to sa dozvieme veľmi rýchlo a to veľmi jednoducho z toho, kto dá mu priestor v médiách (predovšetkým v TV). A okamžite budeme vedieť odpoveď na kľúčovú otázku. Kotleba ma jednu pozitívnu kvalitu – evidentne mu žiadne médium v rukách oligarchov nefandí.

Norman

Boli časy, keď žiaden koaličný potenciál vraj nemal Slota a SNS.
A dnes by boli radi nielen Maďari, keby mali aspoň SNS v koalícii.
A bude horšie. Pre nich.

Kotlebu si včera nevedeli predstaviť v parlamente. Zajtra bude kľudne vo vládnej koalícii a nik ani neštekne, pretože ľudia budú mať iné problémy. Pozri sa do čiech, aki "antikoomunisti" to ešte včera boli. Haha.

Čo sa týka rozbrojov a konkurencie medzi jednotlivcami - to je normálna vec. To je všade - a vždy sa to nejako zvládne. Tu na Slovensku je veľká množina pracujúceho národa, ktorá stráca svojich zástupcov v Smere - tí potrebuju nový smer, novú stranu. Nielen kvôli voľbám, ale všeobecne, treba formovať spoločnosť. Kto im ju dá? Globalistami platené "progresivno"? Komik Kiska? haha.

I keď ja by som bol radšej, keby sa sformovala dostatočná sila a spravila hlavne to, čo bolo povedané: vyhodila všetkých zradcov tam, kam patria. Mňa osobne teda nezaujíma až tak to nové budovanie - zaujíma ma očista. Tá je vždy prinajmenšom jednou polovicou procesu, možno celý proces.
To je to, čo krajina pod Tatrami potrebuje.

Wotan

hrajú aj medzi posrancami NR SR dôležitú úlohu. Príklad Sulíka a SaS je krásny príklad toho, že s bláznom do koalície pôjdu iba blázni. Sulík má najväčšiu zásluhu ma vytvorení dnešnej vládnej koalície!

Kotleba už dokázal svojou aroganciou a hlúposťou nasrať väčšinu posrancov, a to nie iba vládnych! Hlina je len vrchol ľadovca. Bolo by logické, ak by Kopáč nahradil v ĽS NS Kotlebu, keď už je presvedčený, že Dankov Titanic mu nestojí za to! Ale aj v ĽS NS poriadne narazí, Kotleba už vykonal v ĽS NS potrebné čistky ... :-D

Norman

nemyslím, že by Kotleba osobne naštval množstvo ľudí v parlamente. Správa sa slušne, oveľa slušnejšie, ako väčšina z nich. Oni sa len boja médii - ale už teraz si zvykli.

Kopáč nebude rozvracať ĽSNS a nebude ani skúšať preraziť cez SNS - prečo práve tadiaľ, veď tam to má Danko zamínované :-) Ty by si mu ale poradil, ty zlomyselník.

A nejde tu len o Kopáča. Podľa mňa podobných ľudí je už na Slovensku veľa. Každý mal nejakú odchýlku od cieľa, ale už asi dozreli. Je tu čas na dva tri seriózne vyspelé národné subjekty. Vrátane umelej či kontrolovanej opozície Národný kongres - aj to je lepšie, ako kotlebovci bez podpory :)

Wotan

Pozri si pozorne stránku a linky na nej uvedené:
http://apsley.eu/accreditations-2/

Ideálna kvalifikácia pre bojovníka s EÚ a NATO :-D

Norman

ideálna kvalifikácia.
Vyzná sa.
A nebude a nie je jediný z toho tábora, čo bude mať pronárodné hodnoty.

Emanuel

Ked som ja napísal , že sa máme učit od Zidov,aby nás nezožrali tak ste ma šli zlynčovat. Zrazu u p.Kopáča, či Orbána to je idealna kvalifikácia. Orbán bol dokonca original Soros omladina, študoval za jeho peniaze. Alebo mi opäť niečo ušlo ?

Norman

alebo si spomenúť, v čom bol či je rozdiel.
Ak nevidia, tak nevidia, viac pre nich spraviť nemôžem.

Emanuel

V stupňoch pane Kráľu, rozdiel sa meria v stupňoch. Ja si lebedím v stabilných 24 stupňoch Celsia celý rok. Prosto laboratórne podmienky .A za týchto podmienok, stabilných 24 stupňov , sa mne javia úplne rovnaké veci, úplne rovnaké. Za týchto podmienok neviem ani len nádchu chytiť. Ale pred 7 rokmi, poviem ako bolo, som dostal smrteľnú chorobu muža, soplík. A vtedy som videl zrazu, všetko inak. Celkom ináč. A príčina ? Rozdiel v stupňoch. Vonku vtedy nebolo 24 stupňov. Ja som to opomenul. Tam bol rozdiel. Vtedy a zrejme aj dnes. Žijem v laboratóriu. Skutočne Vy pre mňa viac spraviť nemôžete .Ďakujem za láskavosť. To je život.

Náhodný okoloidúci

Pokiaľ viem, terajší čínsky prezident študoval ekonómiu vo veľkej Amerike za veľkou vodou. Prečo? Aby ich veľkoamerické poriadky zaviedol v Číne? To určite nie. Zrejme chcel spoznať ich systém, jeho slabiny a chyby, aby sa im vedel vyhnúť a aby vedel brániť Čínu pred ekonomickými útokmi zo strany veľkej Ameriky.

A prečo sa asi tak katolícki kňazi vo svojich seminároch za hlbokého socíku poctivo učli marxizmus-leninizmus? Žeby len preto, lebo ho mali povinný a bola to súčasť snahy o ich prevýchovu a prevedenie do tábora socialisticky mysliacich ľudí? Alebo sa ho radi učili aj preto, aby sa dôkladne oboznámili s ideovou základňou ideologického protivníka a vedel odrážať útoky zo strany vtedajšej komunistickej vládnucej moci?

Wotan

Obrátenie sorosovského farizeja Lukáša pod Devínom :

3 Vybral sa teda do Bratislavy, a keď už bol neďaleko v obci Wolfsthal (doslova slov. Vlčindol; chorv. Vučjak; maď. Farkasfalva, Ebesfalva aj Ebes), obklopilo ho zrazu oslepujúce svetlo z neba.
4 Od preľaknutia spadol na zem a počul, ako mu nejaký hlas hovorí: Kukáš, Lukáš, prečo ma otravuješ?"
5 Lukáš sa spýtal: Kto si, Pane?" Hlas odpovedal: Som Svätopluk, ktorého prenasleduješ.
6 Teraz vstaň, choď do mesta a čakaj na moje ďalšie rozkazy."

https://www.youtube.com/watch?v=y4ZJxb4uW-E

Aby nedopadol nakoniec takto:
https://www.youtube.com/watch?v=FQ5YU_spBw0&feature=youtu.be

Norman

Tie linky na stránke nejakej školy ho usvedčujú. Prekukol si ho.
Holt, si šikovny.

Ale čo keby sme sa teraz rozprávali radšej vážne?

Emanuel

Nám premietala pani učiteĺka Vargová v 3. Triede na hodine Vlastivedy, na diaprojektore. Vy zjavne viete maďarsky až na ten Ebes, to nebolo pekné. A preto viete veĺmi dobre, že Orbán zažil rovnaké obrátenie sorosovskeho farizeja. Keď strovil všetky peniaze, ktoré mu Soros dal. Ako sa na dobrého Maďara sluší, poďakoval Sorosovi a keď sa presvedčil, na 100 %, že Soros mu už vôbec ale skutočne vôbec nič , nedá. Naopak chce tvrdú prácu dobre plateného agenta. Vtedy Viktora premkol posvätný pocit panhungarizmu, vlastný každému Maďarovi.

Márton

Koaličný potenciál? A s akou stranou? LK na mňa pôsobí ako človek, ktorý je pomerne jasne vyhranený a neviem si predstaviť akéhokoľvek demoliberálneho politika, ktorý by s ním šiel do koalície (a snáď aj vice versa ;)). Taká drobnosť - veď ani nepôsobí v žiadnej politickej strane.
Jediná televízia, ktorá mu dá priestor je jeho youtube kanál.

Trochu ma mrzí, že ľudia, ktorí majú šľachetné ciele, nemyslia dopredu. V digitálnom veku sa stopa maže ťažko a tie vyjadrenia o sionizme mu nepomôžu, ak pomýšľa na vážnu politiku (ergo raz výkonná moc). Vzdelaní ľudia pravici chýbajú ako soľ. Znie to ako rada kalkulovať, ale kto chce robiť politiku, mal by uvažovať o politickom teréne a možnostiach pohybu. A na rozdiel od Mariána Magáta nenazval kotleby "zelení debili", takže mu to spájanie aj verím :)

Wotan

je nápad vhodný pre satirický román alebo scénar, ale nemá nič spoločné s reálnou politikou. Alebo je to nová mutácia marxistickej jednoty a boja protikladov, ktorá privedie v dialektickej špirále k novej kvalite? :-D

Norman

Naopak, práve spomínanie sionizmu z Kopáča robí politika reálnej budúcnosti. Politika s konceptom, nie len krátkozrakého taktika.

Mali by ste tiež pouvažovať, či je podpora reálneho sionizmu naozaj dobrá nosná koncepcia. Nemusím spomínať koniec večného "socializmu", že nie?

Kritika sionizmu je práve preraziteľný nosný naratív.

Márton

To, čo robí Danko, je nadpráca, uznávam. Budem znieť ako major haluška - ale čo pre Vás znamená "podpora reálneho sionizmu"? Ku konfliktom na Blízkom východe, ktoré sú pre nás svojimi dôsledkami ničivé, prispievajú aj ropné monarchie. Alebo má tento pojem širší význam?

Nespochybňujem možnosť zmeny. Vyriešil by však zánik Izraelu naše problémy?

Norman

Je to len určtá voľná parafráza na pojem "reálny socializmus", ktorým sa označovala bývalá totalita, zvaná "socialistická" alebo "komunistická". Socializmus, ktorý chcel vládnuť navždy.

Dnes vládne sionizmus, ktorý tiež chce vládnuť navždy, na zdôraznenie analógie som teda tiež pridal to slovko "reálny".
"Sionizmus" je globálna politika založená na určitých náboženských koreňoch. Vládne výrazne v USA a v Európe. Systém pod jeho vládou je viac ako neetický a navyše smeruje ku kolapsu.

Roland Edvardsen

Súhlasím s tebou, Márton. Sledujem ho pomerne dlho a je to taký slovensko-nacionálny štandard (neurazí, nenadchne). Názorovo je relatívne dosť radikálny (kľudne môže byť národným socialistom), ale čo ovláda trochu lepšie ako zvyšok ostatných je jeho práca s jazykom a schopnosť sebaovládania - oproti niekomu ako Magát lepšie rozumie tomu, čo môže a čo nesmie povedať. Myslím, že by mohol byť lepší ako Kotleba, ale jeho politickú budúcnosť si netrúfam odhadovať (ale som skôr skeptický vzhľadom na scénu z akej vychádza) - každopádne príležitostné kratšie komentáre na FB a nie veľmi aktívny youtube kanál to naozaj nevytrhnú, treba sa pohnúť ďalej.

Ale mám za to, že ak by aj mal nejaký politický úspech, tak napriek o čosi lepšiemu vyjadrovaniu by jeho prístup a stratégia boli takmer totožné s Kotlebom. Je tam proste silne zakorenená tendencia izolacionizmu ("všetci štandardní politici sú rovnako zlí, zlodeji, atď. a dávame ruky od nich preč, s nikým nespolupracujeme").

Problém celej tejto scény je, že oni uvažujú len v rovine získania hlasov od obyčajných ľudí a opomínajú stratégiu ovplyvnenia elít (pretože od tých sa musia silou mocou dištancovať). Jobbik dnes v Maďarsku robí obdobnú chybu, kedy sa ostro púšťa do Orbána (kvôli korupcii a kradnutiu - čiže presne tie isté problémy, ktorú sú aj u nás zneužívané médiami na destabilizáciu Slovenska a na ktoré sa chytajú aj naši národovci) a protestuje proti nemu bok po boku so "sorosovcami". Takto to dopadá, keď politický subjekt začne prahnúť čisto len po nejakom číselnom úspechu v parlamente a odstavení "konkurenta" za každú cenu, skôr než by uvažoval o tom, ako presadiť svoje princípy a hodnoty v krajine čo možno najviac vrátane ovplyvnenia vládnucej strany.

Norman

politická budúcnosť je vždy veľmi neistá, u každého, závisí od okolností, že.
Ja L. Kopáča až tak nesledujem a nepoznám jeho texty, ale záleží na nich? Áno, v digitálnom svete zostane všetko zachované, povedzme, ale spoločenské paradigmy sa menia. Z hľadiska bežného života, kariery, asi Kopáč tiež, ako kotlebovci a podobní, nemá cestu otvorenú. Nuž, to je dôkaz jeho držania sa hodnôt a nepodľahnutiu karierizmu.

ja som ho sem samozrejme nedal preto, aby som ho nejako podporil či tvrdil, že on je ten správny - na to ho fakt primálo poznám. Dal som ho sem ako otázku: ak je Kotleba vo svojich činoch a reči priveľmi prostoduchý, ak je Magát priveľmi radikálny, SHO Švec akýsi nevýrazný (a ďalších by sme mohli menovať), čo tak typ ako Kopáč?

"Problém celej tejto scény je, že oni uvažujú len v rovine získania hlasov od obyčajných ľudí..."
Nebol by som si istý, či to je správne formulované. To je dosť podstata, mať súhlas reálneho ľudu. Ak sa niekto a niečo začne zaoberať "získaním súhlasu" od "politických elít", zameriava sa na nepriateľa - tak to na Slovensku je. "Táto scéna" je proste zameraná na ľud. Ono sa to zdá, v Bratislave, že všade sú frikulíni a ich moc je nekonečná - ale nie je to tak. Je to klasická dilema - buď rýchlo a teraz, ale krátko, alebo neskôr niekedy, ale trvalo. Ale práve Kopáč ma slovník a prejav dostatočne uhľadený a tento štýl je ten štýl, ktorý v tomto čase už postačuje na prielom. Konieckoncov, už Kotleba sa dostal do parlamentu, tak prielom je už urobený - treba ho len podporiť novými ľudmi, rozšíriť, zaistiť :)

Emanuel

Že potrebuje zaistiť, rozšíriť, podporiť novými ľuďmi :) Hmm ? Má on ten nadhľad, odstup ? A čo tak pohľad do zrkadla ? Pamätám si ako dnes, keď búchal do stola a kričal plesnivý inteligenti. Menia sa ľudia ?

Norman

Kotleba má svoju stranu, stála ho nemalé úsilie, nemá mu do strany teraz kecať ľubovoľný hochštapler.
Treba ho podporiť zvonku, inými stranami.
A teda podporiť nie jeho a ĽSNS, ale vec. Práve ďalšími pronárodnými stranami podporiť pluralitu spoločnosti.
Ja nechcem žiadnych extrémistov a totalitu v parlamente. Majú tam byť viaceré strany umiernené - kresťanskí nacionalisti, národovci racionalistickí aj ľudoví, morálni tradicionalisti aj gnostici, a podobne, žiadna jedna strana. Ako hovoril Ford, akákoľvek farba (za určitého predpokladu, že nie sú proti ľudu, lebo ľud je demokracia).

Ľudia sa menia, samozrejme.
Nie vždy tak, ako chceme, nie vždy vtedy, keď chceme - ale zaručene sa menia. Aj Kotleba sa dokázal zmeniť - pekne pribral, oženil sa, je z neho tato. To je správne, tak to má byť.

Emanuel

Je tam Uhrík. A to je presne jeden jediný. Velmi pekne mi to povedal pred týždnom svokor. Velmi múdry človek, staručký profesor s veĺkým doktorátom, pokorný človiečik a tento pán mi vraví, u nás v politike nie sú žiadne osobnosti . Súhlasil som. Norman vedia, taká bieda ešte na Slovensku nebola. Za boĺševiķa sme mysleli, že to je sivá masa strany. Máte ho vidieť, zlatý bolševiķ, Kotleba nemá ani na okresného tajomníka alebo keď chcú tak okresného náčelníka. Tak podporiť toho vicišpána Kotlebu ? Ked on je ten trpasliķ, bez nadhĺadu. Raz dostal šancu na Župana a vysledok radšej nekomentujem. Dať mu este viacej moci, tomuto trpaslikovi, čo si s ňou nevedel rady ani v Župe ? Veď on nevie postaviť ani Župný úrad, nieto ešte ministra. Mi fakt potrebujeme analógiu Orbána. Najlepsie asi prebehnutého sorosovca ako je Orban, vyškoleného chytraka, čo flusne Sorosovi medzi oci. Mimochodom, presne toto, už v nasej histórii bolo. SAMO ,, SVÄTOPLUK, ŠTEFANIK, HUSÁK , MEČIAR .Mne viac nádeje vlieva Mečiar ako Kotleba

Norman

O čom to hovoria? Veď si musia uvedomiť, že hovoria o politike.
Aj tu zaznela kritika na kotlebovcov, že v tom parlamente aj inde by mohli robiť rozumné veci. Plne som s tým súhlasil a je to naozaj môj názor doteraz, aj zostane. Mohli by.
Ale treba si neustále pripomínať, že hovoríme o politike. V politike platí iba JEDNA schopnosť - dostať sa k moci. Všetky ostatné sú druhoradé.

Samozrejme, aj Kotleba má rezervy čo sa týka tohto základného parametra. Ale o akých "nevedel si rady" hovoria? Čo "nezvládol"? A čo sa dá vôbec nezvládnuť v politike, kde dokáže prežiť, s prepáčením, mrtvola Luntner, chriaščel Galko alebo psychopat Matovič? A mohol by som pokračovať rad radom.

Alebo mám ísť do zahraničia? Taký predseda EK Juncker, to je už len káder. Alebo taká Federica Mogherini, vyzretý to človek.

Pozdravujú svojho svokra aj s jeho véééľkým doktorátom, určite má pravdu, že nie sú osobnosti - ale na politiku Kotleba stačí viac, ako si možno sám verí. Nie každý rok sa narodí skutočná osobnosť, napríklad Ľubou spomínaný HA. Znova pripomínam, že Kotleba je v podstate umiernený, a čoraz umiernenejší jav. Jeho "boh a národ" nie je dosť podnecujúce, ale pre budúce prevraty bude pre ľudí potrebné práve to upokojúce z toho hesla.

Orbana nik nenapodobí. Orbana mohol spraviť Fico ešte pred Orbanom, dúfali sme - ale Topolčany sú predsa len Topolčany. A SZM je SZM, to je ťažká mladosť. Uspokojil sa s tak málom, párkrát premiér, raz takmer prezident, neustále vyhraté voľby svojou vlastnou stranu, ktorú sám vytvoril - no čo to je, skoro nič, že.

Tak aj Kotleba to nemôže ďaleko dotiahnuť. Párkrát premierske kreslo, možno ešte pár období toho prezidenta, ale viac už na Slovensku v politike s tou jeho neschopnosťou nedosiahne.

Emanuel

Nestačí len dostať sa k moci, ako napísali. Aj pri moci už bol aj žezlo v ruke mal. Kádre rozhodujú o všetkom. Ľudia. Ľudí niet. Vraj platí pravidlo prerodu kvantity na kvalitu. No a vrátim sa k Ocikovi. Ako on vraví, za nasej éry ,bolo nás profesorov toĺko čo generalov a tých nebolo veľa. Dnes je profesorov ako maku a sa sprostý aj univerzitne vzdelanych ĺudí a úroveň leti, leti dolu, že už ani dna nevidíš. Už aby sa prerodila tá kvantita na kvalitu. Ako vravel zbor Martina Lutera Kinga na zhromaždeniach. Kedy pane, kedy . Nech uz sa teda zácne ten deň prerodu. Lebo zatiaĺ tupci sa množia jak komáre po povodni.Človek do zúfalstva upadá. Za socializmu sme pindali , že je to zlé. Zlatý socík. Že ja toto skonštatujem, po 30 rokoch, by ma ani v najhoršom sne nenapadlo. A že Fico vyhral, čo sa dalo áno. Uznám. Ale čo dokázal ? Čo ? Zniekoĺko násobiť štátny dlh ? Ale čo tu po ňom ostane ? Rozkradnutá sociálna a dóchodkova poisťovna. Veĺká vec. Jemu hodinky a chvílka s talianskou štetkou a nám dlhy. Štátnik ako remeň. Zlatý Mečiar. Posledný velikán bol Husák. Darmo je ľudia potrebujú dlhy bič a malý dvor. Diktatúra, žiadna demokracia. Demokracia to je cigánsky svet. Ideálna je Európa diktatúr v národných štátoch. Taký je moj záver.

Márton

Ako to myslíte s tým Mečiarom? Parcelovanie Slovenska začalo s ním... Mal som to v rodine, národovcov, ktorí mu prepáčili všetko. Starý otec, vedecký pracovník zarábajúci pár šupiek, ktorý obhajoval Elektru tým, ako Mečiara nahovorili a zmanipulovali. Mečiar robil pravidelne z núdze/hriechu ctnosť
Posledné štyri vety podpisujem.

Emanuel

Pre poriadok Parcelovanie Slovenska nezačal Mečiár. Všetko začalo kupónovou privatizáciou. A kupónka bola federálny projekt. Odstartoval ju Klaus a autor bol Gabriel Eichler, ako nedávno uniklo do medii. Respektíve on je vydávaný za autora. Ale myslím, že bol len poslom pre nejaky CIA thinktank. Je to ten istý, Eichler, čo odpalil VSŽ do americkych ruk. Mečiar, chcel zastaviť privatizáciu, to bol dóvod prečo ho dali dole v 1994. Potom pochopil, že sa nedá svietit a chcel to nechat aspoň v slovenskych rukách, hoci už kupónka napáchala rozhodujúce skody. Zastavil a nesúhlasil s privatizáciou strategických firiem. Tak sa spustila propaganda proti nemu. Ale zalozil štát . To, co vyčítajú Mečiarovi, kriminalitu a privatizaciu. Kriminalita bola taká, ako v celom Ostbloku. Meciar ju zlikvidoval. Tie mafianske vrazdy, kde ich huckal proti sebe Svěchota, je nastarsí trik tajnej služby. Svěchota to spravil dobre. Tak to robia všade. Grazli sa navzajom vyvrazdia a zvyšok sa zavrie. Privatizáciu Meciar odmietal. Áno urobili sa prechmaty ale to boli proti Dzurindovi iba šušne. Mimochodom VSŽ a Nafta a Slovnaft, bola Dzurindova parketa. Bohužial, Slováci sú plný zavisti a nevedeli prehltnút to, že jeden má a on nie. Áno privatizäcia je svinstvo, vsade na svete a vzdy. Pravda je ,že Meciar to brzdil ako mohol a nechcel to dať do zahraničia. Za to zasluhuje poxhvalu. Nuž a Husák zpriemyselnil Slovensko. Rozmnožil Slovenský národ. A vóbec chranil a pomahal Slovensku. Fakt frajer. Na rozdiel od Dubceka. Dubcek bol trúbeĺa. Symbol 68 ale inak sion bábka. Dobre, že to Rusi stopli. Boli by sme v prdeli, už vtedy. HUSÁK TO VYRIESIL. Dubček bol čestný ale hlúpy človek. A nakoniec ho zavraždili tí istí, co ho vytiahli hore.

Emanuel

Iste je to múdry človek. Vo vede sa vždy zarabalo pár šupiek, to nie je hanba. Starý otec, má cit pre realitu, nesmejte sa mu. Samozrejme, že Mečiar nebol svätec ale bol a je to najvácší politik po 89. Bohužial mal aj zlé vlastnosti. Nie nadarmo ho volali LenOn. Ale sformoval okolo seba najsikovnejšich ľudí akych Slovensko malo. To sa musí nechať.

Emanuel

A s tou Elektrou je to komické. Takych Elektier je po Slovesnku tisice a tisice. A co ma byť ? Preboha ved to bol premier. Elektra nie je nic extra iba väčší barak. To už fakt budeme závidieť aj pohlavnu chorobu ?? Samozrejme, je mi jasné, že to bolo z ciernych peňazí. Celkom isto. Ale veď to robia na Slovesnku totál vsetci. A Elektra je šušník. Mečiar mal ísť tvrdo, daleko tvrdsie po majetku ako siel. Mal to robit ako Putin, ale to je chimera. Nezabudnem ako stekala Albright, spina, ze Slovensko je diera.

Norman

Fico môže za všetko zlo a mal spasiť svet, ale Husák, to je je borec. Aj Mečiar.

A za boľševika boli profesori kádre, osobností, kdežto títo mladí, to je nič.

Idem si umyť ruky.

Roland Edvardsen

Tiež si myslím, že každý normálne uvažujúci človek musí len krútiť hlavou nad týmto. Niežeby Fica a Smer nebolo za čo kritizovať, ale Mečiara a Husáka jednoducho prekonal. Len, aby nám o pár rokov svarga nepísal, že aký bol vlastne ten Fico super v porovnaní so súčasnosťou, t.j. vtedy, keď nám tu "súlikovci" a "matovičovci" totálne rozoberú štát a vytvoria z nás už úplne nesvojprávnu pro-americkú kolóniu.

Roland Edvardsen

Ja ho poznám a je to v podstate to isté čo Magát, Mišún, Bačínsky, Kotleba a pod., čiže stále "človek z ulice" len s tým rozdielom, že si viac dáva pozor na to čo povie. Trochu viac mi vyhovuje v tom, že nie je rusofil, ale inak je to taký "štandardný typ" na tejto scéne. Ale napr. ten spomínaný Švec sa zdá byť ešte viac premýšľavý a taktický, ale jeho problém je naozaj nulová charizma a nevýraznosť, akoby mu chýbala skutočná energia.
Nechcem ale byť opäť za kverulanta a hľadať na týchto chalanoch len chyby, takže napíšem, že im držím päste (ale tiež dodávam, že určite nie všetkým z nich) - ale zároveň za tie roky čo sledujem túto scénu sa ťažko ubránim istej skepse.

A ja som nepísal, že získanie hlasu ľudu nie je podstatné. Dokonca tvrdím, že Kotleba urobil nedávno chybu s tými potratmi, pretože to nie je štandardne populistická téma, ale téma skôr rozdeľujúca, rozoštvávajúca spoločnosť.

A ani nepíšem, aby títo ľudia upustili od svojich zásad (samozrejme, že závisí to aj od konkrétnej ideológie danej strany, lebo niektoré treba korigovať, aby tu bol súlad s populizmom, resp. nie je rozumné pretláčať silou mocou niečo, čo by aj tak dnes vyvolalo len odpor verejnosti). Naopak, chcem upozorniť, že práve Jobbik urobil túto veľkú chybu a namiesto toho, aby kalkuloval ako viac by mohol tlačiť na Orbána tak aby sa ešte viac zradikalizoval, tak začal robiť to čo Danko - premenu na liberálnejšiu stranu a zároveň vystupovať ako najtvrdšia opozícia voči Orbánovmu režimu - proste celé zle.

Ale diskusia bola predsa o koaličnom potenciáli, nie o tom, či má niekto ako Kotleba alebo Kopáč potenciál dostať sa do parlamentu. Áno, ten majú - veď sme videli. Lenže donekonečna len robiť opozíciu sa nebude dať - to je v skutočnosti veľmi pohodlné a nebolo by dobré, keby si pozitívnejšie sily na túto pohodlnosť príliš zvykli. A obzvlášť dnes, keď vidíme krajiny ako Rakúsko, Taliansko či Maďarsko by sme aj my mohli chcieť viac. A tu nejde len o nejakých frikulínov z Bratislavy. Ja poznám dosť ľudí (vrátane mojej rodiny), ktorí majú obdobné postoje ako ja, ale niekomu ako Kotleba alebo Kopáč vo voľbách hlas aj tak nedajú a radšej uprednostnia Smer alebo SNS. Zbytočné rozoberať, prečo tomu tak je. Proti-systémová strana "z ulice" či už s Kotlebom alebo Kopáčom môže mať dnes strop cca 13% alebo tak dajako - jednoducho určite nemôže zostavovať vládu sama. Taká strana bude potrebovať koaličných partnerov. Ja zase nechcem od týchto chlapcov až tak veľa - len to, aby boli o čosi premýšľavejší vo svojich postupoch, aby to naozaj stále nebolo len o prístupe "my sami proti celému svetu".

A tou podporou elít som nemyslel nejaké podliezanie mainstreamovým politikom za každú cenu. Tam, kde treba kritizovať, nech kritizujú. Ale treba tiež chápať, že politika nie je len o mocenskom vynucovaní, ale jej značnú časť tvorí diplomacia, vyjednávanie, uzatváranie zmlúv a spojenectiev a aj rôzne kompromisy. To je reálpolitika. Naozaj sa už neviem dočkať, kedy sa niektorí z týchto "radikálov" chopí moci a uvedomí si, čo všetko to obnáša.

Norman

ja reagujem na to, čo si napísal.
Načo v tejto dileme chodiť raz doľava raz doprava? Aj v Taliansku mali Liga Norde, ktorú nazývali ako ty, "ľudia z ulice", a tiež sa zdalo, že sa nedostanú do parlamentu ani do vlády, a dnes ukazujú celému svetu, ako treba zastaviť negrov a rozbiť Brusel. Aj tým sa smiali, že sú to babráci. Ale stačilo, Salvini je asi talent.

Lebo to kto povedal, že napríklad Kopáč je "z ulice"? To je len propaganda gloablistov, že títo ľudia sú iní. Sú to bežní ľudia, ako KAŽDÝ z nás. Pravdeodobne sú viac znechutení a viac v koncoch, ako my. Asi nemali pred sebou ani za sebou žiadnu veľkú kariéru, tak sa dali na toto.
Celé Slovensko sme už preosiali, iné lepšie sily tu nie sú. Budú to robiť tieto.

Kotleba je asi príliš uzavretý, preto sa pýtam na iných ľudí. Ale naozaj, skritizovať sa dá každý. Pritom je to skôr naopak, ako som povedal, politiku môže robiť každý. Ideálny a efektívny naozaj nik nebude. Ani taký, čo by robil presne našu politiku - ale ani netreba, stačí, keď sa budú procesy hýbať. Slovensko zrejme v tomto nebude avantgarda, sme príliš zmrzačení povojnovou politkou Čechov, starých boľševikov a židofilov. Stačí, ak budeme držať krok s V4 a inými krajinami - viď Taliansko.
Na to stačia aj typy Kotlebovho typu.
Samozrejme, bolo by lepšie tam mať ľudí tvojeho typu - ale nejako ich nevidno.

Roland Edvardsen

Salvini je popravde pomerne vzdelaný človek zo solventnej rodiny, ktorý pôvodne začínal ako ľavičiar (no, ktože nám to ešte takto začínal, čo? :-)). Aj keď má "poriadnu hubu" (veď Talian), tak to nie je celkom rovnaký typ ako Kováč. Jeho životná cesta a osobnostný profil mi prídu odlišné. To isté Haider, tiež výnimočný talent, ktorý začínal ako liberál alebo spomínaný Orbán (tiež pôvodne sorosovský liberál študujúci v zahraničí).

Skrátka nech sa pozerám ako pozerám nevidím príklad človeka, ktorý by vzišiel z NS kruhov aka "obyčajní a nasraní bieli chlapci z ulice" (ako Kopáč) a dosiahol za posledné roky niečo skutočne výrazné v politike (rozumej uchopenie moci v štáte), čím netvrdím, že to nie je možné, ale skôr menej pravdepodobné (vzhľadom na ich mentalitu a prístupy). A NS kruhy nepovažujem za "bežných ľudí". A ani ja sám seba nepovažujem za bežného človeka, takže tak. :-)

Norman

kto tu spomínal NS ?
Naozaj, bez nejakéh pokrytectva, ale o žiadne NS sa nejedná a o žiadnych NS nebola reč. Prečo ich takto škatulkuješ? Možno sa za NS považuje Magát, neviem, ale to je najhoršie označenie, aké môže byť. Ja ich objektívne nepovažujem ani za NS, ani za nejakcýh "nebežných" (v akom je to zmysle, dobrom či zlom?)

Čo to znamená ich "mentailtu a prístupy"? Rozumej, jedno je kritika konkrétne Kotlebu a jeho konkrétnych poslancov, druhé takéto paušalizovanie. Koho mentalita? Hovoríš o ľuďoch, čo majú rovnaké vysoké školy ako ktokoľvek. A určite immerhin viac IQ ako nejakí youtuberi.

To, že Salvini je "ľavičiar zo solventnej rodiny", to je ozaj vtip. Určite to nie je pozitívna kvalifikácia, ľavičiar :-) A ajhla, čo z neho vyrástlo.

No ale keď nie "ľudia z ulice", kto to tu povedie? Polodementní dôchodci?. Slniečkári a prestitúti? Tí sa dostanú k moci? No mne je to jedno, ja mám jednu revolúcie za sebou (aj keď sme ich predsa len mali povešať, to je fakt) ale mladšia generácia by sa mala starať :-)

Roland Edvardsen

Ja nepíšem o všetkých, veď reč bola najmä o Kopáčovi. A Kopáč spolu aj s Magátom by sa do NS škatuľky mohli zmestiť (na základe toho, čo mám odsledované). Prečo nie? Možno som to mal dať do úvodzoviek, lebo reálne NS už dnes neexistuje, ale myslím, že bolo jasné o akých ľudí sa jedná. Bežní ľudia sa nezaujímajú o históriu 2.sv. vojny v takom rozsahu ako oni, pričom by si zároveň vytvorili pozitívnu afinitu k AH a spol. a ani sa nezvyknú politicky angažovať.
A ja nehovorím len o ľuďoch s vysokými školami - väčšina z nich ich aj tak nemá.
Ich mentalitu a prístupy sme tu rozoberali už viackrát. Ich radikálne predstavy a prejavy môžu byť pre nich problém, brzda.
Pod "ľuďmi z ulice" som nemyslel bežných ľudí, ale všeobecne jednoduchšie radikálne typy ľudí, ktorí sa chcú politicky angažovať, ale nemajú potenciál získať širšiu podporu. Ja sa k niečomu takému neradím. A o revolúcie sa tiež ja osobne veľmi nestarám. Preferujem skôr iný druh zmeny.

Norman

No ja by som nikoho NS nenazýval, pokiaľ sa on tak nenazve, a vlastne ani potom nie. Dávanie "nacistických" atribútov je štýlom práce vládneho systému. Je kontraproduktívne, robiť si z týchto ľudí nepriateľov a používať na to ešte typické metódy nepriateľa, to je naozaj dosť mimo.

Práve my sme tu chceli, aby sa kotlebovci stali salónfaehig, a oni to robia - nevidím naozaj dôvod používať na nich slovká ako NS. Celou našou snahou tu je aj nájsť slušný slovník, tak nebudeme na záver blbci, no nie?

Ale podstata je zrejme v postoji, voči týmto ľuďom. je to ako s každým politickým prvkom - nie je to ono, ale je to lepšie, ako opak. Takže prečo tá animozita?

Kritika z pozície: mám určitú úroveň, a slovenská kultúrno-politická vrstva je príliš pod úroveň, je na mieste a aj ja ju zastávam. Ale práve preto, že je pod úroveň, musia na ňu stačiť jednoduché ale priame prvky. Prípad Danko, a vlastne aj neschopnosť Smeru odolávať odpadu z ulice a médií, ukázali, že tieto "stredné" elementy sú príliš slabé a neetické.

Čo sa týka revolúcie - ja som tiež proti. Ale jedno si zapamätaj: nikto sa nikoho, ani teba, nebude pýtať, či chceš alebo nechceš revolúciu. Ako sa to hovorí: príde doba a spýta sa: na ktorej strane stojíš? A žiadna stredná strana nebude.

Roland Edvardsen

Ja samozrejme viem o čom píšeš. Ja som však chcel a chcem tých chlapcov upozorňovať, aby boli maximálne opatrný pred týmito vecami. Kotlebovi sa bude jeho "uniformovaná minulosť" vyčítať do konca života, podobne ako sa napr. takému Davidovi Dukeovi dodnes vyčíta účasť v KKK. Ja by som hlavne chcel vidieť viac nacionalistov nezaťažených týmito vecami - nielen Hitlerom, ale napr. aj Tisom. Jednoducho ja tieto historické záležitosti nepovažujem za až tak relevantné pre súčasný boj (čím netvrdím, že nemá význam sa v nich orientovať). A ak sa už o týchto veciach baviť, tak bez zbytočného romantizmu a príkras.

A prečo tá animozita? Opäť, nechcel som tak vyznieť, ale asi je predsa len ťažké skryť sklamanie. Bude to naozaj aj tým, čo si už spomenul - že nevidím ľudí ako som ja. Je úplne normálne, že po rokoch sledovanie rôznych alternatívnych scén a hľadania niekoho, kto má podobnú víziu ako vy a zároveň môže a chce preraziť, bude pri neúspechu človek pociťovať istú trpkosť, keď vidí stále jedno a to isté. Ale nechcem, aby to vyznievalo, že teraz nebudem nikoho podporovať len preto, že nespĺňa nejaké moje kritériá. Pochopiteľne, treba pracovať s tým, čo sa reálne ponúka a nefantazírovať.

Keď príde čas, kedy si budem musieť vybrať len medzi dvomi možnosťami, tak dúfam, že si vyberiem správne. Neviem, čo iné mám k tomu napísať? Ale momentálne by som sa radšej sústredil na to, ako zabrániť tomu, aby tu boli nejaké tie revolúcie, prevraty, občianske vojny a iné nepokoje.

Norman

Je nám všetkým jasné, že spomínať minulosť, mená ako Hitler či Tiso, je úplne zbytočné (rovnako ako mená Napoleon či Churchil). Zbytočné, nepodstatné. Cirkus okolo tých mien je zbytočný, z jednej aj druhej strany.

Ale rovnako nepodstatné je to, čo robili títo chlapi "v mladosti". Ak im to pomohlo k popularite, k dôvere časti ľudí, tak je to v pohode. Baroso bol za mladosti maoista, Merkelka bola za mlada v FDJ, čiže v organizácii mladých komunistov. Vždy sa útočí len na toho, na koho sa chce.

No, nevidno ľudí, ako si ty, to je ten problém. Ale veď ešte nie je koniec. Aj Kotlebovci sa už naučili, že majú klamať - základný predpoklad v politike. Drzo a do očí. To myslím bez irónie. Ale to ešte asi ani ty ešte nevieš - to myslím takisto bez nejakej irónie.
Treba sa naučiť bohorovnosti a nezraniteľnosti, ale takisto si musia zachovať rozbuškový slovník, dynamitné témy. niečo musia mať , buď "sionizmus", alebo "etnicitu", neodporúčam "rasu", to asi nie, nie u nás. Neodporúčam takisto, ani v najmenšom, pripodobovať "zlo" ku "fašismu" - ale napríklad boj proti "extrémizmu" mi pripadá ako dobrý naratív. To by mali alternatívne strany robiť, bojovať proti extrémizmu :-) Ha Ha :)
A neodporúčam sa schovávať za Ameriku alebo Rusko.

No dobre, zas som sa rozpísal. Dúfam, že raz sa to bude niekomu hodiť.

ps. nemyslím, že by Davidovi Duke vadila jeho minulosť v KKK. Mne to na ňom určite nevadí. Skôr naopak - vidno, že to nie je len teoretik ale aj muž činu.

Roland Edvardsen

Dukeovi jeho účasť v KKK určite veľmi nepomohla, práve naopak. Veď on sám najlepšie vie, prečo Klan opustil a prečo ľutuje, že v ňom bol.
Najväčší prínos pána Dr. Dukea (nie je trochu škoda, že ten titul je len honorárny titul z Ukrajiny? Nevadí :-)) bol určite teoretický, jeho kniha My Awakening je veľmi dobrý sumár základných informácií, ktoré by každý mal ovládať. :-) Ale ako mysliteľ, rečník a reprezentant nejakého hnutia nie je najideálnejší. A jeho daňové podvody, alkoholizmus a zbytočné plastické operácie mu tiež "pomohli" obdobne ako minulosť v KKK, že áno. :-)
Ale beriem, že je to v podstate legenda v rámci scény, že mu treba, napriek všetkým nedostatkom, priznať nejaké čestné miesto v americkej histórii.

Norman

ak by nebol v kkk,nemal by vo svojej knihe v podstate o čom písať, lebo by sa žiadne prebudenie nekonalo.

Samozrejme, mnohí, keď sa obzerajú po svojom živote, majú dojem, že mali veci robiť ináč a bolo by to lepšie. Ale to je len ilúzia. Bez čierneho nie je biele, bez porážok nie sú víťazstvá.

" A jeho daňové podvody, alkoholizmus a zbytočné plastické operácie mu tiež "pomohli" obdobne ako minulosť v KKK, že áno. :-)"
Nerozumiem tvojej otázke. Ak ti Duke lezie na nervy, tak ho nespomínaj, na každom človeku sa nájdu stovky chýb. Je to Američan, čo už. Daňové podvody? No jednoducho fuj. Alkoholizmus? No hrôza, v Amerike vec nevídaná..

Spomenie sa Kotleba, fuj.
Spomenie sa Kopáč, fuj.
Spomenie sa Duke, fuj.
Tvoje nadšenie pre alternatívu je evidentné :-)

Roland Edvardsen

Ale no, prebudiť sa dalo aj bez KKK - dokonca aj v Amerike. :-)

No tak som extrémny moralista, no bože, už si si mohol na to u mňa zvyknúť. V minulom živote som asi bol nejaký inkvizítor alebo reformný kazateľ :-) A aj preto nemôžem fungovať v politike. :-D

Ale vážne. Ja som predsa tých vymenovaných ľudí aj pochválil. Jasne som napísal, že Kopáč je o niečo bystrejší než zvyšok a vie sa vyjadrovať. To je náhodou veľký kompliment. A rovnako som pochválil Dukea ako autora. Bohužiaľ, ako človek, osoba mi príde trochu divný.

A ja mám rád a obdivujem kopec alternatívcov a aj politikov. Stále som entuziastickým, ak ide o alternatívu. Z americkej scény uznávam Jareda Taylora, napríklad. Zo Slovenskej mám rád napr. i Huďa a Lichtnera, samozrejme nie nekriticky, ale celkom ich uznávam. Neviem, mám ti vypísať zoznam všetkých mojich obľúbencov? Bol by celkom dlhý. Ale Duke proste nie je mojim favoritom (čo neznamená, že je zlý, že si nezaslúži pochváliť, ale len to, že preferujem iných autorov a mysliteľov).

Emanuel

Veĺká mýlka Rolanda. SALVINI JE OD 17 ROKOV V LIGE SEVERU ! Ano predtým, krátko účinkoval v dome Leoncavallo, čo je skôr sociálne orientovaný guláš. A popravde v 16.tich rokoch sme sociálny vsetci. To sú ideály ešte detí. Označiť ho za bývalého ĺavičiara je číro-čira demagógia. Aj mne by mohli vyčítat takéto lži, lebo v detstve som sa zúcastnil kadečoho, aj nevedomky. Pravda je však opačná. Salvini nie je zo solventnej rodiny. To mi pripadá, ako keď bol za kulaka oznacený, kazdý kto nie je žobrák. Salvini je z nizsej strednej triedy. Otec manažér, mama v domácnosti. Ale ziaden vlastník podielu, ci dokonca malej továrne. Salvini je typický, konzervatívny krestan aspoň póvodom. On sám je divoch, ktorý holduje talianskemu národnému športu, nevere. Haider je čosi iné. Typicky NS, póvodom. Len zázrakom sa jeho rodicia vyhli base, teda denacifikacii lebo boli malé ryby. Ale boli prenasledovaný po vojne a chudobný tým pádom ! Haider nebol nikdy ľaviciar a uz vóbec liberár. On bol presne ten biely nasratý chlapec z ulice, ktorý sa prebil zo spodu úplne hore. A za to vďačí jedinému obrovskému organizačnému talentu a úzasnej pracovitosti. Mal vsak v zivote aj štastie, mal bohatého tútora ( čosi ako krstného otca) a ten mu daroval obrovské majetky zvané Medvedie údolie. Samotný Haider vždy bojoval s oznacenim NS a popravde ním aj bol. Samozrejme v reálíách Rakúska dnes. Dotiahol to veĺmi ďaleko a bol by ešte ďalej, keby ho ŠinBet nezavraždil. To už ma vysliapnuté na Viedeň a cele Rakúsko.Na jeho obranu musim povedať, že nikdy liberál nebol. Bol to starý Buršák, génius politiky a nacionalista. On je vzor nasraného bieleho chlapca z ulice, ktory to dotiahne daleko, vdaka božím darom.

Márton

Vidím to podobne, hlavne to pálenie mostov. Norman má pravdu, keď píše o meniacich sa časoch (viď FPO pred 18 rokmi a teraz), predsa si však myslím, že politike diktuje predovšetkým dnešná konštelácia a - fuj - súčasná nálada širokých vrstiev a tie nevymeníš. Padlo to aj v tejto debate - LSNS nemá ľudí. A dlhodobo ani mať nebude, lebo kto si zničí kariérnu povesť, ak dal do štúdia roky driny. Kde sa nájde schopný národohospodár, ktorý spojí svoje meno s prakticky trápnymi kauzami o kryptonacistických symboloch. Dať si na svadbu žabky a ukázať riť, "steal the show", nie je až také ťažké, získať si potom reputáciu už áno.

Okrem aktuálnych preferencii existuje aj niečo ako potenciál rásť. Ak Švec povie, že počty Rómov je potrebné optimalizovať, tak má potlesk vo svojom krúžku istý. Zároveň si na seba uplietol bič, ktorý môže vziať do rúk ktokoľvek. A to sa aj stane.

Ľubov

Nie veľmi rada,ale musím odpovedať protiotázkou.A kto má? Je osobnosťou londýnsky starosta,alebo niekto priamo na Downing street?.-) A čo to sedí v Bruseli? V Paríži,Berlíne,Ríme,Madride atď...nechce sa mi tu robiť sumár celej pologule tejto planéty. Na tej druhej zas vieme kto a čo žije....

Ja môžem zas len dať svedectvo istej učiteľky,ktorá na Mariana spomína ako na chlapca,ktorý bol výborný v matematike a informatike.
Masaryk preliezal s odretými ušami už na ľudovej ,no a prosím,kam to dotiahol...Kotleba nikdy nebude mať priazeň od nich.Ale časy sa menia a aj sa zmenia.

Keď pribudne percent,pribudne hneď aj osobností.MK bude potrebovať štylistu,či ako sa hovorí tým odborníkom na imidž.To je fakt nevyhnutné.

Všímate si ďalšiu kauzu okolo nejakého vietnamčíka? Zdá sa,že tentoraz sa do oslabenie V4 zapojila aj nemecká strana. Prituhuje.

Roland Edvardsen

Mohli by sme dlho debatiť, čo si predstavujeme pod pojmom osobnosť, ale myslím, že niektoré slovenské politické strany ako napr. HZDS, KDH a samozrejme SMER ich mali. Ale ak aj nie osobnosti, tak aspoň odborne zdatných jedincov. Ak sa pozrieš na SMER tak ten rozdiel vidieť v tom, že Fico nebudoval SMER len ako stranu jedného muža a nebál sa hľadať šikovných ľudí, talenty. Bez ohľadu na to čo si myslíme o Smere a jeho politikoch, tak Fico sa pokúsil tie spomínané kádre budovať a reálne uvažoval aj smerom do budúcnosti, tak aby jeho typ politiky mohol byť na Slovensku zachovaný.

Samozrejme nechcem zrovnávať možnosti takého kolosu ako Smer a LSNS. Ale Kotlebov problém (podľa toho, čo som o ňom zachytil od ľudí, ktorí ho mali poznať) sa javí byť jednoducho v tom, že sa bojí, aby ho v strane nikto neprevýšil, a preto mu vyhovuje byť obklopený buď pasívnymi, "unavenými" jedincami ako Uhrík, alebo "jednoduchšími" ako Mazurek. Bohužiaľ, na mňa Kotleba pôsobí akoby mal nejaký komplex, či už z jeho rečovej vady alebo aj z iných vlastností.

Emanuel

A menujte tu osobnosti zo Smeru, Stači 5.

Emanuel

MK nie je hlupy človek, ale nebudu je kádre. Žiarli na svoj post. A ze inde sú hlupáci, áno sú, ale ved to system chce.

Wotan

V poslednej dobe sa v alternatívnych médiách vykotilo množstvo prognóz o politickej budúcnosti Danka a SNS. Netreba byť veľký psychológ analytik, aby sa ich tónu dalo jednoznačne určiť, že ich autori sú väčšinou vykopnutí slotovskí lotri zo SNS.
„Dovolím si tvrdiť, že SNS momentálne tvoria už iba karieristi. Žiaden súdny vlastenec už nemôže byť dobrovoľne súčasťou Dankovho politického cirkusu. Práve preto si myslím, že sa blíži politický koniec SNS a Danko po najbližších voľbách do Národnej rady ostane mimo parlament.

Takže v konečnom dôsledku už SNS s ĽSNS ani nemá o koho bojovať. Tí, čo mali kúsok zdravého rozumu už Dankov Titanic opustili a ostali iba karieristi a liberáli (česť výnimkám), o ktorých žiadna národná strana nemá záujem.“

V tejto „marketingovej analýze“ sa pán Kopáč predviedol ako politologický a marketingový diletant. Nevidím v nej okrem osobných ambícií a emócií ani onen spomenutý kúsok zdravého rozumu. Snaží sa nám vysvetliť, prečo nevstúpil do SNS a nepokúsil sa v rámci regulérneho politického boja presvedčiť členskú základňu, aby ho zvolili do čela namiesto toho (aby som použil normanov termín) syntetického Žida Danka. Lebo tá členská základňa mu nestojí za to! On sa bude usilovať o voličov SNS! :-D

O voličskej základni SNS má pán Kopáč veľmi podivné predstavy. Časy ožrana a asociála Slotu sa minuli, jeho obdivovatelia skončili v iných subjektoch. Svojou rétorikou môže osloviť iba týchto stroskotancov. Kladiem si otázku, keď už mu ten potápajúci sa Dankov Titanic nestál za to, do akej „práce“ sa vrhne pán Kopáč? Hodlá nahradiť Kotlebu v ĽS NS? Založí nový politický subjekt, alebo sa pokúsi ovládnuť niektorý z myriády jestvujúcich subjektov?
Ťažko oponovať jeho „myšlienkam“ v tomto rozhovore. Samá deštrukcia, obviňovanie, osočovanie, pripadá mi ako nejaký ľudácky derivát Matoviča. Nič viac ...

Emanuel

A teraz, nech to nikto neberie osobne ani vôbec nikakovsky. Nie je to myslené ako žiaden útok voči Normanovi ani tomuto portálu. Myslím tým, len toto, čo presne a práve hovorím. Je to len iné vyjadrenie, našej malosti. Každý chce rozkazovať, každý chce byť pán, každý chce byť jenerál, formovať šíky, udeľovať blahosklone ecesi, konať levity, .. v praxi to však vyzerá." A tak jel dobrý voják Švejk na křesle pro invalidy, mavajíce berlemi, Na Belehrád, paní Mullerová, za ním se táhl hlouček ..". To je obraz našej politiky a nielen tej. Chýbajú vojaci do šíkov, chýbajú takí čo vypočujú svojich "vojakov", chýba vodca ktorí má úprimne rád svoj "ľud". Ked Vám chcú vládnuť, nech slúžia Vám. Jednoduchá pravda Ježisa Krista, nestratila nič zo svojej aktuálnosti po 2000 rokoch. Skrátka chýba nadhľad aj vhľad, pochopenie, že vláda je služba, moc je zodpovednosť, sila je pokora. Vidíme opak spupnosť, nadrapovanie, buranstvo, surovosť, pohŕdanie človekom ktorému má slúžiť a ktorého chce viesť. Viesť áno, ale milovať nie. Malosť, trpaslíctvo ducha. Trpaslíķ nemá nadhľad nad ničim a nad nikým. A vidí to temer každý, pretože väčšina je vyššia. Vodcovia sa scvrknú na trpaslíka, hneď ako sa zrazia s vlastnou korupciou, vlastnou chamtivosťou, vlastnou jednoduchostou svojich túžob po peknej žene, dobrom papaní a pohodlí domácich papúč. A zrazu sa z vodcu vykľuje z večera do rána, vypapkaný ujčok s mladou krásavicou po boku, s pekným kočikom v novom aute a v novej garáži pri novom dome. A z veliķána sa scvrkne na trpaslíka. Už nechce nič, len si ochrániť svoje výdobitky. Pre trpaslíka úloha priam nadľudská. Kolobeh Slovenskej politiky.

Norman

bez irónie, že napísali, že nehodnotia portál či mňa osobne. Tak to má byť, naozaj, nie my sme tu predmetom, témou. To je vždy a všade problém, áno, na to si treba dať pozor, my, naše jadro, to tak vidíme. Odstup - aj to by bol dobrý názov, pretože nadhľad je niekedy ťažko dosiahnuť, ale na odstup stačí pár krokov (späť) a niekdy to situáciu vylepší.

K samej veci, aby nepovedali - používajú mnoho kvetnatých slov ... ale neviem, čo si z nich kto vyberie. Frázami a radami treba šetriť - je to ako nástroj, je mnoho dobrých nástrojov, ale ruky máme iba dve, treba si vybrať. Iba jeden nástroj môžeme použiť.
Je mnoho ciest, ale v jednom čase sa dá ísť iba po jednej.
Treba si vybrať, to je to umenie.

Emanuel

Človek, opatrne našlapuje, nechce stúpiť vedľa a ani na niekoho. Aj nadhľad aj vhľad aj odstup. Napíšem k vecí a jednoducho. SEBECTVO. To vidím kam pozriem.Žiaden ideál, iba sebectvo. Zlatý stredovek. Keď sa odrezal jazyk, tomu kto klamal, odsekla ruka zlodejovi,bičovanie podvodnikov ,,, Chýba spätná väzba, povedané odborne. Zločin a trest. Krotili by sa sebci, kľudnučký by boli ako pena na vode.

Wotan

(stačí iba veľká viera v zázraky a potom vidíte jeden zázrak za druhým)!
Kapitáňovi slovenskej filiálky Knessetu na návšteve v Izraeli sa zapáčili výložky majora IDF (Israel Defense Forces). Benjamin "Bibi" Netanyahu pochopil jeho koníček a sľúbil mu, že ak sa stane z neho bojovník proti antisemitizmu, osobne mu ich slávnostne pripne na hore Massada.

Ale je tu jeden problém, na Slovensku nemáme dostatok antisemitov! Po odchode kráľa chucpe Gála neostal na Slovensku ani jeden chucpe, čo by stál čo i len za pľuvanec! Traubner vďaka nestriednej konzumácii trejfe zadarmo pri bravčových rautoch (však je to zadarmo!) evidentne stratil tie správne gény (alebo iba smrdí bravčovým) a tak našim bojovníkom a expertom na antisemitizmus chýba munícia. Číslovka 1488 a publikovanie niekoľko storočí starých textov národných buditeľov sú iba slepé patróny.
Neboj sa kapitáň, utešoval Bibi, ja mám na to svojich ľudí. Zavolal do HaMossad leModiʿin uleTafkidim Meyuḥadim a bolo to zariadené. Yosef "Yossi" Meir Cohen zašiel k múru nárekov a vložil do štrbiny medzi kameňmi papierik. Hospodin Pán Zástupov, veľká židovský JHVH vyhovel a čo sa nestalo?

A stal sa zázrak! Absolvent troch „univerzít“ pre výchovu eurodarmožráčov zažil počas návratu domov v obci Wolfsthal pri pohľade na Devín a jeho bralo oslepujúce zjavenie!
Po návrate do Bratislavy vypotil brutálne antisemitské útoky a čuduj sa svete nový zázrak, „experti na antisemitizmus“, servilný prokurátor, servilné médiá, servilní slniečkári mlčia.

Proste záááázrak!

Ako by náhodou koaličný Híd sa pripojil k novému pokusu o štátny prevrat. Zázračná zhoda náhod.

Ešte šťastie, že každý roduverný Slovák tak miluje zázraky! My Árijci by sme tomuto obrátenému Lukášovi nezverili postrážiť ani starý hrdzavý bycikel, ale to je tým že máme malú vieru v zázraky.

mirages
mato

tak tak, treba ist volit, potom chvilu cakat na zazrak, potom chvilu nadavat, potom byt chvilu apaticky, potom znova zapalit iskierku nadeje, ze dalsi kandidat bude ten spravny a toto opakovat donemoty.

Definícia bláznovstva je robiť stále to isté a pritom očakávať iný výsledok.

Emanuel

Ešte raz som si poriadne pričítal článok, Kopáč je múdry chlapec, nevidím na nom chyby. Ešte raz to vravím nevidim na ňom žiadnej viny a žiadnej viny. Tento mladý muž má môj hlas !

Norman

ale tento ich pokus, Emanuel, je priehlľadný a nechutný ako sračka.
Vidia, že na to nemajú. Nepatria do týchto kruhov.
Neotravujú stále, nemajú dosť svojich, židovských portáov? Idú na HS, tam budú mať radosť..

Emanuel

Neklesnem na ich úroveň a urážať ich takýmto vskutku jednoduchým spôsobom. Neviem čo by ich ospravedlnilo, Nuž Spánobohom .