Paradox

Bol svet, kde vládcovia hovorili, že všetko je jednotné a rovnocenné. Ľudia sú rovnakí, politika je rovnaká, budúcnosť je rovnaká.

V tom svete ale boli aj tzv. alternatívne názory. Tie tvrdili, že teória o jednote sveta je falošná. Tvrdili, že sú rôzne druhy ľudí a že jedni sa konfrontujú s druhými, chtiac pre seba to dobré a pre druhých to horšie. 

 

Oficiálni vladcovia alternatívne názory odmietali a potláčali. Tvrdili, že svet je jednotný a že alternatívci so svojím dualizmom nemajú pravdu. Oficiálni ideológovia donekonečna opakovali, že alternatívci sú sú len odlišný druh ľudí a že sa konfrontujú s bežnou populáciu, chtiac pre seba to dobré a pre druhých to horšie.

 

Neviem, či tento paradox má v logike už meno, ale ak nie, volajte ho "antifašistický paradox".

 

 
Vango Tango

Súmrak modiel/idolov – norman filozofuje kladivom („Wie man mit dem Hammer philosophiert“). :-D

KAŽDÝ ČLOVEK má „zadrátované“ od narodenia určité podvedomé inštinkty a potreba idolatrie patrí nepochybne medzi tie najsilnejšie.

Ak musí človek čeliť fatálnej situácii (napr. smrteľná choroba), je niekedy až tragikomické sledovať, že ak si nevyberie zo sortimentu modiel, čo mu ponúkajú cirkvi, čo si je schopný vytvoriť a následne vedomej úrovni racionalizovať!

Aj ateisti majú svoje modly (sú materiálneho charakteru a preto je ich nepredstaviteľné množstvo).

Čo sa stane, keď staromódne cirkevné modly „zavraždia“ samotné cirkvi? Respektíve prežívajú v srdciach hŕstky ľudí ako psychická realita?

Na rozdiel od Nietzscheho, ktorý tieto procesy geniálne predpovedal, naša generácia (pokiaľ bola ochotná vnímať čo sa okolo deje – nezabránili jej v tom spomenuté modly) vidí následky filozofovania kladivom – prehodnocovania všetkých hodnôt. A nie je to pekný pohľad ...

Okrem krvavých kúpeľov sú následkom aj spomenuté paradoxy morálneho relativizmu. Ak sa stratili hodnoty, potom naozaj platí "všetko je jednotné a rovnocenné", nie je možné pojmy usporiadať, merať (absencia metriky a miery, napísal by matematik ... :-D).

Norman

Nič proti tvojím myšlienkam a tomu, čo sa za nimi povedzme skrýva.

Ale musím oponovať, keď to začínaš ako vysvetlenie môjho textu. Ja nemám principiálne nič proti Nietzschemu, v mnohých očiach by to bola lichôtka, ale ja z neho nežijem a odmietam nejaký popis mojich myšlienok ako inšpirované z jeho textov, či dokonca ako opakujúce jeho tématiku.
Samozrejme, ako by povedal Melounek, aj Nitzsche si zaväzoval šnúrky na topánkach, aj Norman si zaväzoval šnúrky na topánkach. Ale to je asi tak všetko, čo je spoločné. Ja žiadne modly rozbíjať nepotrebujem, to sa robí v puberte, a takisto sa nemienim oháňať kladivom - to je mi smiešne a odporné aj ako obrazné prirovnanie. Nietzsche bol nervný a potreboval či chcel čosi nevídané objavovať a čosi iné rozbíjať. Ja hovorím, že je všetko jasné a hýbe sa tak, ako sa dalo očakávať a ako mnohí zdraví ľudia vedeli už dávno pred ním.

Napísal si toho viac, k tomu ďalšiemu sa nevyjadrujem, ani nehovorím, že som pochopil všetko, čo si myslel a určite si to nemyslel zle, ale túto prvú rovinu toho textu musím aspoň formálne odmietnuť. Nie že by som bol urazený, ale aby nedošlo k omylu.

Vango Tango

- a ten Tvoj je bližší Niezschemu, než si myslíš. Mohol by som postaviť vedľa celé pasáže. Ale to nie je podstatné. Líšite sa predovšetkým vzdialenosťou, ktorá je funkciou prežitého utrpenia.

Asi sa na nejaký čas odmlčím, nebude to zbabelosťou alebo nechuťou. Musím vnútorne spracovať dosť drsné správy týkajúce sa môjho zdravotného stavu. Je isté, že tá vzdialenosť sa v mojom prípade podstatne zväčší ...

Norman

To je mi naozaj ľúto.
Všetci sa síce skôr či neskôr odmlčíme ... našťastie väčšinou pre menej dôležité veci ... ale kým to ide, je predsa len lepšie nič nemeniť. Internet má aj svoje výhody. Alebo je to skôr nevýhoda, lebo s nikým sa nedá poriadne rozlúčiť.

Ľubov

Veľmi dúfam,Vango,že to s tým mlčaním prehodnotíš.Musíš do nemocnice? Prepáč,že sa pýtam,ale ak áno,vedela by som Ti dať pár praktických rád,prežila som na are a na jiske 8 týždňov,poznám rôzne finty:).
Inak,píš prosím Ťa,pokial je to možné.Veď nemusíš nejako zložito,všimni si,ako to robím ja a zatial mi nikto hlavu neodtrhol. Ak budeš dlhšie trčať v nemocnici,vezmi si tam určite sluchadlá a nejaký prehrávač.Hudba dosť pomôže.
Napíš,či by sme Ti nemohli nejako pomôcť.Keď aj na mail N.

Náhodný okoloidúci

Vango, nikdy sme sa asi naživo nestretli, asi sa ani nikdy nestretneme, ale z Tvojich príspevkov na Nadhľade mám dobrý pocit Až na tento jeden. Radšej by som o "Nadhľadníkoch" a od "Nadhľadníkov" čítal len dobré správy. Myslím, že si fajn chlapík a ďakujem Ti za snahu o zlepšenie sveta.

Vango Tango

Sú rozhodnutia, ktoré majú pre Vašu ďalšiu existenciu (jej kvalitu, alebo ukončnenie) fatálny význam. Zdravotníctvo všade na svete je dehumanizované (a v USA vďaka bohatstvu je to ešte hrozivejšie). Je to ako mlynček na kávu, do ktorého keď spadnete, začne mela. Záchrana života za každú cenu, aj za cenu toho že to čo ostane je iba vegetovanie. Premena človeka na vegetujúcu zeleninu.

Je ale fakt, že čím je Vám horšie, tým pozeráte na svet z väčšej výšky a niektoré problémy začnú vyzerať ako búrka v lyžičke vody. C.G. Jung, ktorého pokladám za jedného najväčších géniov v psychológii v liste napísal jednu peknú myšlienku: O filozofovi a psychológovi sa často viac dozviete z jeho životopisu, ako z jeho diela. Ja dodávam, že životopis dokáže odhaliť uhol nadľadu a vzdialenosť, z ktorej sa pozerá na svet. :-D

Friedrich Nietzsche sa stal terčom patologickej nenávisti a bol jedným z najväčších ekumenických osobností :-D - nenávideli ho aj katolíci, aj komunisti! Proste filozof zjednotiteľ! :-D Tá nenávisť siahala až za hrob a bola o to väčšia, že jeho plagiátori nehanebne vykrádali jeho intelektuálne dedičstvo.

http://www.peengel.cz/friedrich_nietzsche_soubory/Page488.htm

Ak chcete pochopiť jeho filozofiu, musíte proste poznať jeho život a príčiny jeho smrti. Naozaj stojí za prečítanie http://www.actaneurologica.be/acta/download/2008-1/02-Hemelsoet%20et%20a...

Škoda že nemám energiu, aby som to preložil ...

Malý náznak v češtine je https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/handle/11025/8824/Bakalarska_prace_Vota...

Najlepšia kniha je ale http://www.cbdb.cz/kniha-36495-tajemny-zarathustra-zarathustras-secret-t...

Niečo sa dozviete aj z práce
http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=678
http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2011_4_233_240.pdf

treba to ale korigovať s ohľadom na veľmi pravdepodobnú neurologickú príčinu choroby, uvedenú hore.

Sem tam sem hodím nejakú jeho myšlienku, lebo som ho znovu začal čítať z "väčšej vzdialenosti" a teda viac chápem ten jeho uhol pohľadu v nadhlade :-D ...

---2

- napadla mi myslienka
- napadla ma osa

- rozumiet tomu
- chapat to

nové