Peak oil

Pri príležitosti Konferencie OSN o klíme 2014, ktorá otvorila jesennú konferenčnú turistickú sezónu spojenú s lietaním do atraktívnych destinácií a oddávaním sa bezbrehému táraniu kombinovanému s opulentným hodovaním na náklady svetového spoločenstva, údajne oznámila rockefellerovská mafia svoj odklon od podpory fosílnych palív a investovanie do obnoviteľných zdrojov energie. Aspoň tak to tvrdia korporátne média.Pravda je taká, že rockefellerovský klan, ktorý sa za sto rokov významne pričinil o zasratie tejto planéty ťažbou a spracovaním ropy, založil združenie The Global Divest-Invest už v roku 2010. Bola to reakcia na definitívny koniec zlatej éry lacnej ropy. Klan začal vetriť, že v ropnom sektore viac nezarobí a treba prešaltovať inde. Nevrhol sa ani do hydraulického štiepenia (ktoré má vraj energeticky živiť Európu, keď sa "odpojíme" od Ruska). Rockefellerovci ani nepotrebovali počuť slová skúseného terénneho geóloga, ex-BP Richarda Millera, že hydraulické štiepenie pripomína laboratórne potkany, ktoré si vyžrali kukuričné lupienky a potom zistili, že sa dá žrať aj kartónová škatuľa. Rockefellerovci sa spoľahli na svoj vyselektovaný kšeftársky inštinkt, ktorý im velí, že treba z ropného biznisu rýchlo vykráčať, pretože si pýta čoraz väčšie investície a poskytuje čoraz menšie výnosy. Situácia by sa zmenila, ak by americkému impériu padli do lona ruské a iránske ložiská uhľovodíkov, čo je čoraz menej pravdepodobné.
Od vzniku amerického The Global Divest-Invest uplynuli už nejaké tie roky, ale konkrétne (a globálne) výsledky v oblasti obnoviteľných zdrojov energie akosi nevidno. Veľké virtuálne zelené nuly sa nedajú použiť na chod auta či teplárne a zatiaľ sa nimi ani nepodarilo kúpiť mozgy, ktoré by niečo v oblasti obnoviteľných zdrojov energií pre Rockefellerovcov vymysleli. V Európe konajú Nemci (Európska komisia im za to podráža nohy, kde sa len dá), v Ázii Čína. Štáty, ktoré majú dosť uhľovodíkov, získali trochu odklad riešenia a my ostatní skončíme ako Ukrajina. Elektrina na pár hodín denne a počítanie týždňov do príchodu jari s teplým počasím. Čo slabé zhynie, mestá sa vyľudnia a šialenstvo, do ktorého uvrhlo túto planétu ropné 20. storočie, sa skončí.
A čo je najsmutnejšie, že rockefellerovci na tom nezarobia.

Autor: 
Prasiatko

A ja schudnem! :(( Kviííííííííík ach jjoj..

magyar1

tieto pesimisticke predpovede su tu uz cele roky, ako vsetko padne a tak...a svet sa stale normalne drzi, dolar je stabilny, platy ako take...ze by bol ten kapitalizmus naozaj az taky hrozny?

Buheh

skočiť z paneláka, ako hovorili. Desiate, deviate, ôsme... a nebol s tým vôbec žiadny problém, už som dokonca na prvom a stále je to pohodička.

vp

Keď rímski cisári robili triumfálne sprievody na Forum Romanum, tiež sa im zdalo, že to bude naveky. Za pár storočí však to miesto zasypané zemou, volali miestni sedliaci Campo vaccino-Kravské pole a netušili, čo je pod ním.
A pri dnešnom tempe.....

(nie celkom mimo: dnes prebehla správa cez konšpiračné ruské weby, že biznismen Potanin stiahol syna z letiska na ceste do USa a nedovolil mu pokračovať v štúdiu na Friends Academy v NY. Vraj je to neaktuálne v súčasnej situácii.)

vp

Ema, a čo hovoríš na ten objav v Karskom mori? Exxon Mobil sa vraj musel stiahnuť kvôli sankciám a Россия способна обеспечить бурение в Карском море без ExxonMobil.

Ema

Administratíva USA udelila ExxonMobilu do 10. októbra výnimku zo sankcií, aby vrt zacementovali a odišli. Budú exoňáci horko plakať, sa baliac domov.

Sečin povedal, že do 5 rokov bude Universitetskaja v produkčnej fáze. S Exxonom či bez neho.
Radšej bez neho. Rusi už dokážu ťažiť tak, aby nezadrbali všetko okolo od ropy. Systém ich neženie do extrémneho rizika, aké predviedla BP v Mexickom zálive s katastrofálnymi dôsledkami planetárneho rozsahu.

Buheh

To je veľmi pozoruhodná téma, o ktorej sa veľmi nehovorí. Ghawar – neporovnateľne najväčšie ropné ložisko všetkých čias, dlhé takmer 300 a široké 30 km. Zázrak ropných zázrakov, viac než pol storočia tvorí toto jediné ložisko takmer pätnástinu svetovej ťažby ropy. Stačí prísť, naraziť trubku do zeme a miliardy ton ropy tečú samé do peňaženky. Lepšie povedané, kedysi to tak bolo.

Ghawar je hlavným zdrojom saudského bohatstva. Vlastne nielen saudského, lebo majiteľom je spoločnosť Aramco (názov vznikol podobne ako Amslico, myslím že viete na čo narážam). Aramco informácie o tomto poli viacmenej utajuje, ale zdá sa, že po desaťročiach intenzívnej ťažby sa aj toto gigantické ložisko pomaly vyprázdňuje.

Je isté, že efektívny koniec Ghawaru by znamenal ropný zlom celej svetovej produkcie ropy, celej ropnej civilizácie. Že koľko tam toho ešte je? Odhady sú veľmi rôzne, niekto hovorí, že tam ostáva už len 10 %, niekto že ešte viac ako polovica. Jediný, kto to vie pomerne presne, sú Saudi (a samozrejme, ich kamoši), ktorí, ako najväčší producenti ropy, majú na jej ceny najväčší vplyv.

Možnosť, že by niekto ešte niekde niekedy našiel niečo porovnateľne obrovské ako Ghawar, nie je veľká. Okrem toho, ťažba v arktických podmienkach bude oveľa náročnejšia a drahšia. Ale to nemení nič na tom, že by to dosť zmenilo veľkú ropnú hru...

Je to zaujímavá téma, myslím že Ema by nám vedela k tomu povedať ešte všelijaké pikantnosti.

Truhlík

Ema, si tvrdila, že ropu od ISIL kupuje Izrael. Títo tvrdia, že Turecko a Irán.
A zaujímavá je tá cena 40 dolárov za barel.
Si ma síce odkázala na článok o reverze plynu zo Slovenska ale ten som poznal a nezmúdrel z neho.
ďakujem za odpoveď.

Ema

... со ссылкой на высокопоставленного представителя Пентагона... Načo také čítaš, Truhlík, i keď v ruštine. Tie americké kecy a výmysly.

Ešte raz: od IS (je vskutku pozoruhodné, ako západná propaganda používa pre bandu ťavojepcov, schematických ako z amerických komiksov, označenie "štát" - niečo, čo je medzinárodne uznané) kupuje ropu Izrael. Isteže mu ju nedopravuje DHL. Máš mapu? Nájdi si Ceyhan. Potom choď prstíkom hore do Kirkúku. A potom cez Fiš Khabur a Karmalu do Taq Taqu. Prišiel si práve k začiatku rúry, ktorou prúdi lacná ropa pre ž... pardon, do Izraela. A čo tam vidíš? No, vidíš správne. Kurdi labka v labke kooperujúci s hošánkami z takzvaného IS. A nad tým všeobjímajúcim biznisovým súzvukom trepotá americká vlajočka.
Ja neviem, koľko si bezropí Turci nechávajú za tranzit. Ale Irán - to ti čo, človeče, napadlo, čo i len trochu seriózne spomenúť Irán v tejto úvislosti. Jednak má dosť svojej ropy, ale hlavne ZÁSADNE nekšeftuje so špinavcami.

Čo sa dramatických správičiek o americkom bombardmente na ropných poliach týče, likvidujú primitívne kolóny na frakčnú destiláciu, ktoré si tam ISsáci - tí, čo nepochopili - dotrepali, aby mohli kšeftovať s benzínom a petrolejom. Je možné, že tieto sa dostali aj do iránskeho pohraničia ako šmelina.
Destilujúci ťavojepci už teraz vedia, že kšeft je s ropou a majú ho pod kontrolou ich šéfovia. Že je to veľká hra, v ktorej ich hrkotavé nádobíčko nemá miesto.

K platbám za plyn reverzom na Ukrajinu idúci ti čo nebolo jasné? Že to platí Európska únia, všetci obyvatelia EÚ? Veď Európska komisia oficiálne oznámila, že tenro rok vyčleňuje ako pomoc (nie pôžičku) pre Ukrajinu 2 miliardy eur.
Si zrejme nepostrehol, aké rušno bolo, keď sa hľadali dodávatelia plynu cez reverz vo Vojanoch. To bol nával. Bodejťbyné, keď majú platby garantované - na rozdiel od Gazpromu, ktorému ukrajinská junta nie je ochotná uhradiť ani časť sekery a diktuje si ceny. A Európska komisia ako platca povedala aj cenu, ktorú za reverzný plyn zaplatí - je to "politická" cena, kto s ňou súhlasil, nebude na neho do budúcna zabudnuté atakďalej, sa mi už naozaj nechce vypisovať o tom chlieve.
Opýtaj sa v SPP, koľko dostáva Slovensko za tranzit reverzoplynu na Ukrajinu a ak niečo dostáva, tak od koho.
Daj mi potom prosím vedieť.
Aj ja vopred ďakujem.

vp

Ja už začínam mať pocit, že nejaká elita nad tou viditeľnou elitou má záujem položiť na lopatky Ameriku, pričom nech to stojí, čo to stojí, aj za cenu dočasného posilnenia Ruska.
Sankcie Rusku pomohli, napriek momentálnym 5 eurám za kilo jabĺk v Moskve. A to nielen kvôli stiahnutiu Exxonu. Vytiahnutie Chodora vraj na prevrat v Rusku poslúži len na to, že sa jasne zviditeľnia pijavice, čo pôjdu za ním. Dianie na Ukrajine naklonilo verejnú mienku Európy jasne na stranu Ruska ( netreba sa dať oklamať pár percentami "hlasno píšúcich"). A zima je mocná čarodejka, nielen na Ukrajine.

Norman

Prečo by tam mala byť ďalšia elita?
Ako sám píšeš, "konšpirácia konšpirácie". Aký to má zmysel, aký motív, takéto uvažovanie? To myslíš vážne, alebo je to nejaká zábava?

Keď neprirodzene padne nejaká budova, je otázne, kto to mohol spraviť. Pastieri z afganistanu, alebo sionistická banda majitela?
Ale keď sa dve strany ruvú, tak vždy jedna strana víťazí.A ešte k tomu sa to stále mení (aj keď historické procesy sú pomalé). No tak teraz Rusko bude mať navrch, možno, vďaka geografickým špecifikám a svojej minulosti.
Prečo myslíš, že o tom niekto rozhoduje?
kto?

Všetky ksichty tohoto sveta máš dnes možnosť poznať. všetky, aj sionistov, aj miliardárov, aj židov, katolíkov aj saudských kozojebov - čo myslíš, kde je ešte nejaká iná mocenská elita, ako korporácie, finančníci a bandy generálov? Každá bačorina má dno, aj táto globálna mocenská.

Buheh

tak nejako. Netreba to s konšpiráciami preháňať, dobré je si vždy uvedomiť, že my Homovia sapiensovia nie sme nič iné, len holé opice v tlupách, ktoré hrajú svoje opičie hry o moc, prestíž, samice, žrádlo. Iste, na rozdiel od paviánov, tieto naše ľudské sú dosť komplikované, rafinované a sofistikované – lenže podstata je tá istá.

Norman

zachytil som kdesi na prope
http://www.protiprudu.org/biely-nacionalizmus-a-zidovsky-nacionalizmus/
citujem:

6. Možno je chybou pripisovať Židom až tak veľa racionality. Židovská moc možno nebude ani tak produktom racionálnej kalkulácie, ako skôr iracionálneho a nutkavého opakovania vžitých evolučných stratégií zameraných na dosiahnutie dominancie nad ostatnými skupinami. ...

(Odmyslíme si americký slovník o židoch, oni pod tým myslia aj bielych sionistov, evangelikánov a ostatnýc - ak nie sú slepí)

Čiže, každá rafinovanosť niekde končí. A každá je "vhodná" len do určitého času a prostredia. Výsledky nie sú prejavom premýšlania či rozumu, i keď aj to je jedna zo zbraní, ale pažravosti a bezzábranovosti. A hlavne náboženskému či kvázináboženskému až hypnotickému útoku na mysel svojich obetí (téma sama o sebe)

Aj tá parazitická rafinovanosť vždy raz skončí. Keď sa zmení hostitel, jeho vnutorné chemické prostredie, pásovnica skončí v riti.

vp

a zameraj sa iba na text. Pod článkom si skús podiskutovať, chodia tam aj gramotní ľudia.

http://leva-net.webnode.cz/products/o-valkach/

vp

Nie je vôbec podstatné, pre teba, čomu ja verím. Môžem sa aj mýliť.
Ale pri sledovaní dejín a toho, čo sa deje teraz, mi vychádza, že sú lokálne elity (Žiadne vlády neexistujú samostatne) a globálna. Kto to naozaj je, je fuk. Dôležitá je ich stratégia a technológie.
Vládli naozaj faraóni, králi, cisári, sultáni? Alebo radcovia, priatelia,spovedníci,šašovia, manželky? často bez toho, aby o tom "Vládca" vedel.- Skutočný vládca sa predsa nevystrčí na obálku časopisu. Na to má dobre platenú perifériu. Tú bez problémov obetuje, keď sa mu to hodí. A niekedy nielen elitu. Žiadne impérium, štát, či kultúra sa nikdy nerozpadli samé sebou.. Ani Rím, ani Rusko.
Regionálny vládca sa stará o svoju časť záhrady a usiluje, ako ju zväčšiť - priamo a čo najrýchlejšie. Globálny spúšťa dlhodobé procesy, aby mu padol k nohám celý svet - náboženstvá, židovská stratégia, OSN, MMF, AIPAC, Slobodomurári, marxizmus..Všetko v rámci globálneho systému priameho a hlavne podprahového riadenia cieľových skupín a más. Či myslíš. že to reinkarnovaný Rotchild stretol Pavla pri Damasku a pošepkal mu, čo treba napísať, aby sa masa dala ovládať?

Norman

a prečo si to myslíš. Mňa zaujíma nielen to, čo je pravda a čo omyl, ale aj to, prečo sa ľudia (vrátane mňa) mýlia.

Podľa mňa je to ako s rádiom alebo televízorom. Malé dieťa si myslí, že tam vnútri sú malí mužíčkovia a vyhrávajú. Pravda ale je, že je to ilúzia, klam, že tam vnútri sú len drátiky, za nimi je elektromagnetické pole a za tým poľom... tam sú ti muzíčkovia a vyhrávajú. Ale ... za nimi už nič nie je. Tam to končí.

Vlády a inštitúcie sú len fasády. Každý spolok je tak trocha falošný, nik nevie, ako sa bude správať a s čím je spojený. Ale nielen spolok, aj každý človek jednotlivo je pokrytec - jeden ksicht navonok, a vnútri podvedomie. Dokonca ani jeden človek sám nevie, čo mu jeho podvedomie vlastne urobí, kam ho vedie, ako ho oklame, doslovne to nevie. Taká je pravda o "skrytých silách v pozadí", už v našom vnútri, nehovoriac teda o spolkoch.
Ale nik nemá absolútnu moc. Nik nemá ani moc, ani poznanie ani rozum, aby to ovládal. To by to ináč vyzeralo. Oni mnohí majú veľkú silu, ale sú skôr ako sopky - rozbiť a zničiť dokážu veľa, ale presnej a rafinovanej práce sa od nich nedočkáš.

To s Pavlom neviem, ako myslíš. Nik Pavlovi nič nevnukol, história je plná doslovne tisícov až miliónov náboženských a svetonázorových spisovatelov a manipulátorov. Sú ich milióny a každý skúšal (tiež podvedome, sám nevediac prečo ) a grcal tie spisky a grcal.... A je to ako v každej hre - nakoniec zostal nejaký "jeden", zosmolený zlepenec odpadu. (konkrétne "epištoly Pavla" sú podľa textových analýz nepochybne napísané viacerými autormi, priamo pvedané, väčšina je falzifikát (nech sa na to pozrieme akokoľvek). Žiaden Pavol nevytvoril žiadne svetové náboženstvo - maximálne sa dá povedať, že je symbolom tých, ktorí do svetovej rieky našťali a tým ju sfarbili a zasmradili svojím smradom. Ale ten tok tu bol, je a bude, občas špinavý a páchnuci, ale ono sa to zas usadí ... Oni to neovládajú naozaj, len to špinia, ako pubertiaci grafitmi na stenách domu (ktorý im nepatrí a do ktorého sa nikdy nedostanú).

vp

tvoju točku zrenia. V tejto fáze nie je dôležité, či sa postavíš proti elite, alebo nadelite. Hlavne, že si rozpoznal zlo. Neskôr, keď rozbiješ rádio, sa budeš musieť ty, alebo potomkovia pustiť ta tými hlasmi ďalej, k zdroju.
Pavol, samozrejme, nevytvoril katolicizmus, ale pridal kvapku jedu do kýblika. Niekedy píšem každú piatu myšlienku a myslím si, že tie medzitým si každý domyslí.
Tižť nemám veľa času, som pred pomerne náročnou skúškou, tak radšej to už nerozmažem.

Norman

či rozbiješ papulu skutočnému zmrdovi, alebo naháňaš strašidlo po poli.

A ty už si rozbil to rádio, alebo si už ceľkom za siedmimi vrstvami tajomstva - ako všetci na webe? To s Pavlom som stále nepochopil - to že našťal do rieky som povedal ja, takže mi nie je jasné, čo je na jeho postave také tajomné, podstatné, jebnuté... ale nechcem ťa zdržovať, ber to ako rečnícke otázky, respektíve otázky do pléna. Respektíve ako krútenie hlavou.

baloo

práve preberá návrh zákona, ako potrestať tie krajiny, ktoré napriek zákazu predli plyn Ukrajine (vyšegradská 4 - Česko). Hehe, lebo sme to robili z vlastnej vôle, no ale keď sme raz chuji a nechali sme sa do toho natlačiť... tak čo už od hovadsky solidárnej EU čakať? Budeme FAJČIŤ, pánové a dámové ;-) Vraj kohútiky nezavrú ale dačo kreatívne už na nás vymyslia...

A Slovensko vraj ešte aj teraz dodáva plyn Valcmanovi, ale údajne "nie ruský" ale nórsky, lebo JE LACNEJŠÍ :-))))))))))))))) Tak v tomto bode som už skoro odpadol - kto im preboha takúto k.kotinu zožerie? No Gazprom istoiste. A chuopci v tej veľke Dume ruskej podumaui, aj gule si poškrabkaui - ale aj tak sa im nezdá, hlavne že o tejto údajnej zmluve medzi nórmi a valcmanom de facto nič nie je známe (= je fiktívna, čiže je to odrb, resp. pokus oň), ani množstvá, ani cena - nič. Keďže ujo Valcman je svetoznámou veličinou v pravdovravnosti, dá sa predpokladať, že taká zmluva ani nie je, ergo Slovensko naďalej dodáva ruský plyn a čaká, či odrb prejde. Ale Fico neni taký debil, že by to sám vymyslel, to mu zase nejakí mudrlanti našepkali od bratov na západe. Podľa mňa sa teraz rusi hneď opýtajú nórov, či o takejto zmluve vúbec vedia, na čo nóri povedia, že nie. A kto je nakoniec chuj? No predsa Slovensko.

No prax ukazuje, že v každej situácii sa vždy najviac oplatí otrocky poslúchať veľké vzory ze západu. Oni bojujú za demokraciu a my budeme mrznúť. Majú to dobre vymyslené.

Norman

Presne tak sa to dalo tušiť a tak to dopadlo.
Oni sa bijú a dodrbe sa stred, teda Vysegrád4 a okolie.
Potom sa možno aj skamarátia (Moskva a Berlín a Washington) - a nakoniec ešte my budeme aj tí vinní, ktorí za to môžu a teda "oprávnene" budeme niesť následky, čosi ako dlhy za plyn.

Fico to samozrejme nevymyslel, ale predsa len ... už je príliš mäkký! I keď neviem, ako kto by sa v gubernii proti tomuto postavil. Azda len starou dobrou zbraňou východu: "ja neviem, bude, zajtra, zajtra, nedalo sa .. bude, už zajtra budeme dodávať plyn do Ukrajiny!. Na také niečo je Fico príliš domácky, príliš poctivý, príliš blbec. Pozval si ho veľký biely... čierny otec do Washingtonu minulú jeseň, práve kvôli týmto veciam na východ - a Fico, s rukou vo vačku v oválnej pracovni, urobil ničo ako Lewinska. Slúbil a nedokáže sa na slub vykašlať.