Plynový nedostatok je už jasne tu

Nedostatok plynu v zmysle nemožnosť plniť množstvá ako doteraz, ten je už tu. Už teraz dochádza k nezrovnalostiam, kto komu koľko  z dostupného plynu prepustí, komu plyn patrí. 

Nie sú to ešte TIE nedostatky plynu, ktoré budú ľudia zvlášť na Slovensku cítiť, keď sa budú triasť chladom doma v zime, mnohí navyše s covidovými 39 stupňovými horúčkami. Bez preháňania  sa mlže stať, že bude zrejme aj plyn na varenie dostupný len niektoré hodiny. Nie, tieto konkrétne problémy to ešte nie sú - ale je to koreň oveľa horších problémov v priemysle.

Prvý dôvod problémov je to, že pred dvoma dňami, 11.5.2022, Ukrajinci svojvoľne a bez dôvodu zastavili plynovod cez stanicu Sochranovka. Tým znížili prívod plynu do Európy o jednu tretinu.

Druhý dôvod je tá základná zápletka, že Rusko vyžaduje prevod platieb za plyn na ruble, ale európske kajiny to proste z ideologických (sankčných) dôvodov nechcú. Na Slovensku je splatnosť 20 mája, ak sa tak nestane, Ruslo nám plyn dodávať nebude, ako to už spravili s Poľskom a Bulharskom.

Ale k týmto veciam dnes hlavný proamerický sledovateľ, denníkN, oznamuje dve - aj podľa nadšených hurákapitalistických prestitútov v ňom - "zlé správy".

Jedna je o tom, že Gazprom oznámil, že prestane dodávať akýkoľvek plyn  do EU cez plynovod Jamal, ktorý vedie cez Bielorusko, Poľsko do Nemecka. Je to výsledkom sankcií voči firme, ktorá vlastní poľskú časť Jamalu.

Druhá zlá správa prišla z Fínska, ktoré dostalo varovanie, že mu Rusi zastavia plyn ešte dnes.

A k tomu už očividne aj v DenníkuN zahodili infantílny falošný ideologický optimizmus, a píšu, doslovne citujem:

"Všetky tieto správy zvyšujú riziko, že aj Slovensko môže kedykoľvek a náhle prísť o dodávky plynu.

A nezávisí to iba od toho, či o týždeň zaplatí za plyn v rubľoch alebo v eurách."


Nuž, úplne reálne by bolo povedať, že "zvýšené riziko" značí "úplná istota" toho, že sa tak stane, a to onedlho. Že už nepomôže ani to tzv. "platenie v rubľoch". A stane sa tak "náhle", zo dňa na deň. 

A to radšej nehovorím o rope. To príde nabudúce.


Pripomínam, že cieľom tejto naozaj "špeciálnej operácie", nie tej vojenskej, ale tejto geopolitickej, je zničiť hospodársky centrálnu-kontinentálnu Európu. To vyhovuje európskym potomkom v Amerike aj v Rusku, na tom sa aj bez slov a dohovoru zhodnú. "Veľká vojna je tu" - všetci kričia. V reále je to čudná vojna, kde sa vlastne ani nič nedobýja, ba ani vo veľkom nebojuje, len sa rozdrbávajú staré paneláky a sem tam nejaká stará technika - ale o to viac vojnu nafukujú masmédia.

Vojnu obe strany, Východ aj Západ, potrebujú, obom vyhovuje a tak asi naozaj neprestane, až kým Európa vážne nepadne na hubu. A to bez toho, aby na ňu Američania či Rusko museli vystreliť čo len jeden náboj. A to je stále ešte optimistický odhad, možno neskôr aj vystrelia, a nie jeden. Podľa toho, ako sa tie holé opice v Pentagone vyspia.


 

DenníkN (dostatočný rozsah textu je dostupný) 
Dusanbe

že Rusko nemalo žiadny záujem na rozvrate Európy a likvidácii vzájomných obchodných vzťahov - profitovalo na nich Rusko aj Európa.
Tak to bolo a toto dávalo dlhodobo najavo ruské politické vedenie.
Ale keď sa EU začala správať ako posledná nesvojprávna pobehlica a plniť zvrhlé chúťky zaoceánskeho pasáka - vzťah Ruska k Európe sa zákonite musí meniť.

kali

Možno by sme mali brať do úvahy aj tú možnosť, že naozaj dochádzajú fosílne palivá a uvedomujú si to jak elity za oceánom tak elity v Rusku a keď je to tak, tak potom treba šetriť a cez palubu sa hodí najväčší konzument a kolónia USA teda Európa. To znamená, že v ťažkých časoch ktoré majú prisť dôsledkom nedostatku energii, USA sa tatko zbavia tak povediac pre nich zbytočných hladových krkov a Rusko ich zase nepotrebuje živiť.

Dusanbe

to by sa predsa dalo spraviť množstvom iných, pre Rusko ďaleko menej bolestných spôsobov.
Ja som za každú konšpiráciu - ale, že ruské elity sú dohovorené s americkými a takýmto spôsobom /vojna na Ukrajine/ riešia znižovanie spotreby fosílnych palív v Európe - chýbajú mi v tom Vesmírni ľudia a Aštar, :-)
Putin - nech je aký chce - by neposielal tisícky občanov Ruska na smrť na Ukrajine, len aby sa vyhol zodpovednosti za zatvorenie kohútikov - aby to komik Zelenskij spravil za neho !
To určite nie.
Rusko to bude predávať Číne - pravdaže je potrebné postaviť nejaké tisícky kilometrov potrubí, ale ak sa do toho Čína pustí - za dva roky to prepoja.
Rusko predávať ropu a plyn chce - veď preto stavali Severný potok 2.

Že aj ruské zásoby energonosičov sú konečné je samozrejme pravda.
Pravda je aj to, že vzniknutá situácia zmení rýchlosť a smerovanie čerpania ruských zásob fosílnych palív - ale to bude pre Rusko nechceným dôsledkom, nie cieľom.
A pravda je aj to, že Európa dopadne podobne ako Popinjey v Hlave XXII., na vojenskom súde:

"Máte otca na ministerstve, Popinjey ?"
"Nie, pane !"
"Tak ste v riti !"
"Je váš otec senátorom alebo kongresmanom, Popinjey ?!?"
"Nie, pane !"
"Tak potom ste už úplne v riti !!!"

Norman

Rusko neposiela svojich občanov na smrť - operácia na Ukrajine je žiadaná odmena, ktorú si Rusko mohlo dovoliť po tom, čo sa rozhodlo, že je schopné ustáť aj najtvrdšiu izoláciu. K izolácie to smerovalo tak či tak, sankcie aj predtým pribúdali, od 2014. Ale tam je aj najzákladnejší front, strielanie na Donbase je relatívne druhoradé. V nejakom časovom momente sa Moskva rozhodla, ako aj ty píšeš, že svoj obchod s Európou pre ňu nie je ani nevyhnutný, ale ani prospešný (či naozaj postaví energovody do Číny a kedy, to je druhoradé - je dosť možné, že sa Rusko zaobíde aj bez tých čínskych peňazí, takže zo zdrojov naozaj ušetrí. Ak aj niečo pošle do Číny a Indie, bude to zas ani nie tak kvôli peniazom, ale nevyhnutná daň pre strategické partnerstvo).
Samozrejme, v týchto oblastiach ani Rusko nie je jednotné. Je vrstva stratégov, ktorá rozhoduje, a potom je vrstva biznisu, ktorá vykonáva a najradšej by všetko predala. Rusko chcelo plyn predávať a tak spolužiť s Európou - to boja jedna varianta. kedže sa nedá, mala pripravenú túto druhú.

Amerika tridsať rokov posúva hrot proti Rusku, ani na moment v tom zrejme neustala, iba ak v tom bola rozptýlená svojou snahou ovládnuť arabský/moslimský svet. Amerika posúva hrot-Európu proti Rusku, aby došlo k tomu, čo sa verejne píše dnes o Ukrajine - aby sa Rusko vyčerpalo čo najviac. Že sa pri tom vyčerpá/zničí aj Ukrajina, resp. Európa, je Amerike za prvé jedno, za druhé jej to vyhovuje - Germany treba zničiť, to anglosionisti majú stále ako dogmu.

Ergo, opakujem znova a znova, USA a Rusko sa nedohodli, ale bohužiaľ ich spájajú časti ich cieľov.

Rusko je svojou existenciou pozitívny prvok na scéne, je to súčasť geopolitickej rovnováhy. Amerika robí základný zločin, že sa tieto základné pomery snaží narušiť a zasahuje do cudzieho kontinentu - Ruska. Ale to, že obom týmto egregorom vyhovuje konflikt, nie studená, ale horúca, aj keď zatiaľ "čudná" vojna, je fakt.

Norman

Správanie a motívy činov Ameriky a Ruska musíme chápať reálne, bez predsudkov pozitívnych i negatívnych. Ani nemá zmysel nad nimi samými príliš moralizovať či špekulovať, ako ich zmeniť (lebo sú proste ďaleko, primocné a nikdy ani nepovedali, že je pre nich naše dobro dôležité).

Ano, to, že sa EU správa ako posledná nesvojprávna pobehlica a plní zvrhlé chúťky zaoceánskeho pasáka, je samozrejme náš základný problém. Čo koniec-koncov v princípe môžeme ovplyvniť, je spomínaná EU a ešte viac slovenská vláda. Prípadne ešte bližšie a nižšie štruktúry tohto svinstva, dokonca jednotliví proamerickí prostitúti a kurvy, s ktorými sa stretneme v každodennom bežnom živote.

Ale, opakujem, treba pamätať, že dvaja veľkí behemoti vľavo aj vpravo nám predvádzajú, ako konieckoncov vždy aj teraz, nepodarené bábkové divadlá. Nepodarené a falošné, lebo to so svojimi hrubými paprčami lepšie nevedia.

nové