Poslancom Európskeho parlamentu: Zastavte vojnu na Ukrajine

Práve v tieto dni sme tu hovorili o rôznych stránkach, ktoré odvádzajú ľudí k rôznym zbytočným petíciám a inými utopickými smermi, ale dnes sa zjavila jedna petícia smerom do Európy, ktorá neslubuje vytváranie žiadnych spoločenských štruktúr, ale proste robí nátlak v jedinej jednoduchej veci - a tou je zastavenie vojny na Ukrajine.

Petícia žiada zastavenie vojny, zastavenie vmiešavania sa EU do záležítostí Ukrajiny a Ruska a zrušenie sankcíí proti Rusku.

Propaguje ju Slovo, a odtiaľ ide link na stránku AVAAZ.org, kde ju možno podpísať zadaním mena, emailu a krajiny.

Ak podobná petícia nazbiera seriózny počet podpisov, môže sa stať argumentom v rukách tých politikov, ktorí chcú zastaviť vojenskú konfrontáciu, zastaviť studenú vojnu medzi Európou a Ruskom.

 

 

 
baloo

s Jevgenijom Fedorovom. Dosť veľa vecí vysvetlí.
https://www.youtube.com/watch?v=5qLMG0KD3rI

Norman

V čom považuješ ten rozhovor za dobrý? Alebo vôbec za dôležitý? Sa pýtam vážne, lebo ty máš ináč správny inštinkt.

Kvôli tebe som si to (do veľkej miery pozrel. Fedorov zas kecá triviality, veci, ktoré každý vie. Podľa mňa je Fedorov stelesnením tej tuposti a prázdnej ukecanosti a neprakticčnosti, ktorú v Rusku KONEČNE prekonali ľudia okolo Putina.

A týmito kecami o čistkách(!!) zas ničomu nepomáha, naopak, len škodí (ešte šťastie, že to nik vo svete nepozerá a dokonca aj vystrihnúť z toho šalátu nejakú kompaktnú vec by bolo ťažko).

Ja neviem, za chrbtom má model rakety - to k nemu pasuje, on patrí skôr do materskej škoľky kde sa hrajú na indiánov a kovbojov.

Dosť už týchto ukecaných blbov.

baloo

zatiaľ nemal až tak negatívny názor, ako ty. To, čo hovorí neberiem za písmo sväté, ale napr. sme už aj tu rozoberali, prečo stiahli Strelkova, prečo s tými hajzlíkmi vôbec vyjednávajú v Minsku a pod. Na tieto otázky dal určitú odpoveď. Ostatné, ako sa štiepi elita na národnú a ne-národnú, ako zbierajú mená (proskripcie a'la Sulla alebo Augustus) a pod. ... no neviem, ale pár krokov týmto smerom ukazuje, možno, že tiež netrepe. Keď chceš eliminovať piatu kolónu, veľmi veľa možností nemáš.

Mňa ale celkom zaujal aj koncept, že "čistky" nemôžu prebiehať v ústavných medziach a teda treba dať Putinovi právomoci ignorujúce ústavu. Tak keď teraz odhliadneme od istých okolností, to je zhruba presne to, za čo keňského šaša cepujú v Štátoch...

Norman

pretože som ho v poslednom čase dôsledne obchádzal. Ale teraz som sa zapozeral, tak ma to proste znechutilo (zas).
Fakticky: mne nepripadá zlé, že robili tie jednania v Minsku - naopak, som to videl tak, že ich lámu, mimo dosahu Západu. Ale ok, to môže byť chápanie rôzne, podľa detailov.
Tie koncepty čistiek je tiež práve to, čo mi pripadá nechutné. Za prvé pes, ktorý brechá, nehryzie. Za druhé prrrr s debilmi, čo len všetko svojou hurá aktivitou pokazia. Mimo ústavu? Ale ba, všetko môže prebiehať v ústavných medziach, zásadne. A že čistky? Pre živého jevrejského boha, po histórii boľševických čistiek zas niekto nazve svoje, opakujem svoje, nie cudzie aktivity "čistkami"? Ešte raz ??? Môže byť niekto tak blbý?

Dalo by sa povedať že patrí do skupiny "neužitoční idioti", respektíve "užitoční idioti provokatéri", len pre druhú stranu. Niečo ako Žirinovskij. Je naozaj otázne, KTO je v Rusku tá piata kolóna, či to nie sú ľudia ako títo.

Môj dojem, môj názor, nie som špecialista na ich pomery, kľudne by som toleroval viac, keby rusi nemali lepšie kádre ( Dugin, Lavrov .... )

Kolodej

daj si niečo krajšie, to ako keby som si ja dal ZdV :)

baloo

Ale v mnohom má pravdu aj Fedorov. Napríklad nenazývajme valcmana & Co. "vládou" - veď je to klasická junta, ako má byť. Tým pádom ale tá armáda, čo posielajú, tiež nemôže byť "ukrajinská", hlavne keď tam je plno žolďákov. Tie "nevinné" hry so slovíčkami sú dosť dôležité, lebo mozog je iba aparát, ktorý spracúva surovinu, ktorú tam hodíš.

Nás tu rovnako s.rie tá "naša" piata kolóna, všeličo by bolo krajšie bez ich všadeprítomnosti. Ak ich aj my bežne označujeme za špiny, hajzli a pod. - tak ich odstránenie je "čistka". A presne to cítim voči tomu slovu (aj preto som krátko spomenul Sullu) ako ty. To už tu bolo. Ale nejako ich predsa TREBA odstrániť, v tom snáď súhlasíme. Ako? "Legálne" stezka nevede, zákony sú ich dielom a na ústavu oni najviac s.rú. Sloboda slova? Alebo "prirodzené právo na sebaurčenie" - v EU? Staronová otázka: ak je ústava najvyšším zákonom, a deklaruje sa hneď v preambule právo sebaurčenia národa, tak kwa aký iný zákon to môže tromfnúť? Celá EU nie je o nič legitímnejšia ako valcman a spol. Takže za daných okolností ústava sa aj tak dennodenne porušuje. To je tiež dobrý fór: "nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky" ... a v mene SR tento spoločný majetok podaktorí borci ležerne predajú zahraničným súkromníkom a potom už nie sú vo vlastníctve SR, je laufr jedno čo je v ústave. Nižší zákon prepisuje ústavu.
Hej, Fedorov toho nakecá určite veľa, ale jeho rola môže byť - pod. Žirinovskij - skôr v tom, že dopredu varuje dotyčných. Jeho kecanie by sa dalo ľavou-zadnou zneužiť - ale nikto to nerobí, nechajú ho kecať. V každej krajine nájdeš niečo podobné (Matovič), to je určitá tradícia "dvorného šaša", ktorému je dovolené povedať hocičo (len princeznú nesmie šukať ;-)
Od Dugina ináč anno decibel som si stiahol dáku knižku, ale tam boli teda tiež dobré bludy, resp. vtedy (cca. 3 roky nazad) sa mi zdali bludy, možno by som mohol prečítať ešte raz. A Lavrov niekedy tiež zvláštne kľučkuje. (Okrem toho, že je jevrej, jak' vyšitý.)

Norman

prečo by mali stáť.
Ale nevidím dôvod predpokladať, že moje činy sú amorálne. Prečo by mali byť? Ja chcem byť etický človek.
A presne takisto nevidím dôvod predpokladať, že moje činy by mali byť protiústavné. Prečo by mali byť? Ústava má široký výklad, prečo by som mal dopredu vykladať, že budem porušovať nejakú ústavu. Ktorú? V ústave sú samé pekné veci, presne také aké chcem aj ja. Naopak, zásadne naša strana bude brániť ústavnosť a legitimitu, a to presne takými prostriedkami, aké budú nevyhnutné.
Nie je to tak lepšie?
Ako hovoríš, to, že "dopredu varuje " s tým súvisí.
Ale ináč, kým ho nepozerám, tak je mi to jedno, keď už tie videá narobil, nech to ľudia sledujú, čo sa tam preberá.

No, Dugin sa vyjadroval počas divokých rokov Ruska rétorikou plnou ezoteriky, mystika a tak podobne, azda ho to postupne prechádza.
Lavrov je dobrý, čo to znamená, že je jevrej? Ak myslíš nejakým pôvodom, tak je mi to úplne jedno a ak myslíš výzorom, tak to teda za prvé nie a za druhé vyzerá lepšie, ako štadardný rus:) Je chladný a rafinovaný - to rusko potrebuje ako soľ. :)

Kolodej

Ty brániš (tvoja, naša strana) bojuješ za ústavnosť a legitimitu a nie proti piatej kolóne? :)) V princípe je to v tom, ako si to nazveš - ale aj nie len v tom :)

Norman

Naopak, to najlepšie, čo Putin doma dosiahol, bolo (určité) ovládnutie oligarchov a kontrola "mimovládnych" organizácii. A nemusel robiť žiadne protiústavné činy.

Prečítaj si to ešte raz a pochop, čo hovorím.
Konieckoncov si na to prišiel - nie je síce najpodstatnejšie, ako si to nazvem, ale je to sakra dôležité.

Rozumejte, páni, mimozákonnosť je ako besný pes. Ak ho raz pustíte z reťaze...
Naopak, zákonnosť je ako silný ale inteligentný vlčiak. Môžeš mu aj povoliť reťaz - ale vždy ju môžeš zas utiahnuť.

Kolodej

ja som reagoval len na tú časť príspevku s bojom. Inak v tom ostatnom som zajedno. Žiadna protiústavnosť. Striktné dodržiavanie zákonov. A postupná spoluúčasť pri ich vytváraní.

baloo

je dávno pustená z reťaze - niektoré drobotinky z toho som naznačil. "Zákonnosť" je dnes v podstate ilúzia, a keďže tie zákony niekto iný vytvoril tebe, určitý nástroj aby TEBA držali na krátko. Lebo vedia, že ty, blbeček, sa hnusíš amorality a nebudeš klamať a kradnúť. Ale oni takéto debilné morálne zábrany nemajú, veselo prekračujú zákony a keď nejakým nedopatrením ich polícia predsa chytí, tak podmažú sudcu. Prípady ako Černák alebo Majský sa stávajú iba ojedinele, bežný mafián si veselo žije, dostáva zákazky, odrbáva na daniach, platoch a poistkách, zisk presunie na Cyprus, potom prevedie na fiktívneho španielskeho zelovocára, ktorý u neho objedná fiktívnu službu, vypíše si objednávku aj faktúru a má už prachy späť, môže začať stavať tretiu haciendu.
Bohužiaľ, ako ja vidím, VAČŠINA okolitého sveta funguje na základe amorality, morál nájdeš už naozaj len na úrovni jednotlivcov. Tam sí ešte nájdeš dosť ale systém, ako taký funguje amorálne. A keď niečo nejde, tak si urobia zákon aby to šlo.
Zrejme sa s tým treba zmieriť, že sa zákon nedodržuje a ani nebude dodržovať. Ale tým pádom - aspoň u mňa - silne stráca gloriolu "všeobecne platných zásad chovania sa" a vážnosť. Nie som rodený rebel, čo som napísal je proste moja skúsenosť, nemám popud búrať aj veci funkčné, ale keď hovno budeme nazývať orchideou, tak sami seba klameme.

Norman

Zákony sú to, čo majú splňať, zákony sú ten ideál. Je duch zákon a litera zákon a duch zákona nie je dôvod porušovať. Ten je na našej strane.
Ja viem, oni budú tvrdiť, že je na ich strane - ale to je iný problém, ich problém - nie je dôvod držať sa ich názoru. Naopak, zákon je VŽDY na našej strane.

Ja viem, z vás hovorí tá priamočiarosť, úprimnosť - a ja to tu tak paragrafovo akoby zatáčam.

Ináč presne s tebou súhlasím, viem čo myslíš, túto "jednosmernú poctivosť": ty poslúchaj, nikomu nestúp na otlak, ani omylom, - kdežto oni prekračujú všetko, čo si zmyslia - to by sa tiež malo dennodenne opakovať.
To moje je o inom - chce vlastne presne opak. Netreba sa báť niekomu stúpiť na otlak - nie je to porušenie ducha zákona, naopak, je to jeho naplnenie.

To nie je len slovíčkarenie. Ako píšeš, poctiví ľudia sú zovretí súčasnými výkladmi zákonov a ja hovorím, že ich oslobodenie nespočíva v anarchii, ale v uvolnení-presnom pochopení ducha zákonov.

Toto by mali ľudia pochopiť, ale ťažko sa to vysvetluje, azda sa aspoň tu pochopíme a trocha to vyjasníme.

Kolodej

behá po rozume. Buď pasie(ú) niečo strašne zložité a komplikované - čo doteraz nikto, a ani ja, neprekukol - alebo si uvedomil že sú len o betovateľní strihači oviec a vybral si strany?

Norman

Že je inteligentný a odrbáva aj najlepších západniarov?
Ja vás nechápem.

Kolodej

poslednou vetou som tak neotesane chcel vyjadriť čosi podobné ako ty tou svojou hehh. Tú našu stranu si vybral.

baloo

je mi osobne sympatický, podľa mňa je jevrej, ale to je jedno. A je úplne jasné, že svojou inteligenciou tromfne cca. 90% dnešných svetových politikov. Taká Nulandová pre neho proste nie je partner (už jej meno je skomolenina nuly a nimand-a ;-)
Ale existuje tu jeden efekt: my tu a veľká časť západného sveta máme už plné zuby tohoto "nášho" systému, ktorý okrem toho, že je čoraz viac očividne založený na lži, ešte aj ide dole vodou a je jasné, že sa ani s nami nebudú maznať. A zrejme psychologicky týmto hnevom spolu vzniká aj potreba vieidť niekde toho bieleho princa a ako na tácke sa núka Rusko. Momentálne sa všetko bez kritiky prijíma, čo ide z Ruska, či je to Putin, Lavrov, každý normálny človek fandí Rusku. Ale ten obraz nemusí byť taký jednoznačný, čo keď presne taký je zámer? Necháp to zle: AJ JA fandím Rusku, len s určitým nadhľadom si musím uvedomiť, že značná časť tejto sympatie je čisto emotívna a nevychádza až tak z logickej analýzy udalostí. Možno Lavrov taktizuje dobre, ale možno už dávno mohli ukázať nejaké pazúry. Možno by to bolo užitočné v nejakých chvíľach. Neviem. Len netreba veci vidieť čiernobielo ani tak ani naopak.

Norman

Toto mi nemusíš vysvetlovať, veď keď to tu sleduješ, tak môžeš vidieť, že sa vyjadrujem kriticky voči niektorým ruským faktom a krotím tu niektoré nekritické prejavy "rusofilstva", čo mi bolo aj vytknuté.
Ja hovorím, že sa musíme starať v prvom rade o svoj domov, a to je toto zvané európa. To je naša loď. Treba dávať pozor, ako plávajú iné lode - ale oni ten bordel na našej palube čistiť neprídu a ani nik z nich nepohrdne, keď sa bude môcť nabaliť z našich zásob.

baloo

no píšeš, že "o svoj domov, a to je toto zvané európa"... Mojim domovom (necháp to zle) je "Uhorsko", t.j. rovnako Slovensko ako Maďarsko - pričom som najväčším oponentom veškerých snáh o umelé a násilné spájanie týchto dvoch politických entít. Patria k sebe a verím tomu, že prirodzene k sebe aj prirastú ... niekedy. Momentálne napr. veľkolepé odrby sa dejú s maďarským občianstvom na Podkarpatí (po slovensky Podkarpatská Rus, maďarsky Kárpátalja), papiere samozrejme vybavuje mafia za "príplatok" 5-30 TISÍC (!!!) eúr, pôvodne bolo treba splniť kadeaké kritéria (maďarský jazyk, "rodokmeň" do predtrianonských čias) ale "show must go on" a keďže sa maďari (cca. 150-160 000 ľudí) minuli, tak museli "polaviť" kritéria - akože mafia - čo prinieslo hromadu falošných prihlásení. Takže - lebo je jasné, že z tých 150000 maďarov len časť požiadala o maďarské občianstvo - celkový počet cez štvrť milióna (údaj z 2013!) je prinajmenšom podozrivý. Nová ukrajinská junta to sankcionuje a miestni trizubisti/pravosektorníci aj dávajú pozor na dodržanie, ale každopádne - aby som sa vrátil k téme - už to dáva podklad k tomu, aby Podkarpatie POŽIADALO O OCHRANU MAĎARSKO! Kapito? No ako sa to bude vyvíjať? Ak pravosektorníci rozbijú aj túto juntu a zavládne chaos, Ukrajina sa de facto rozsype, je celkom reálna šanca, že EU dá "určité právomoci" Orbánovi, veď týmto aspoň kus Ukrajiny sa stane členom EU. Poliaci tiež poškulujú na horný Halíč a Rumuni na Moldavu. Možno sa s týmto už dnes ráta, keď na západe Ukrajiny urobia referendá, určite každý kraj si vyberie nejký jemu nejbližší členský štát EU, veď sú euroatlantickou propagandou úplne oblbnutí. A supi sa nažerú. Čo my vieme, o čom borci kecali v tom Minsku...

baloo

takže mojim domovom je táto naša kotlina. "EU" sem odjakživa chodí drancovať, rusi boli všehovšudi tuším iba 2x, to ešte aj tatári boli 3x. Uhorský stredovek je jeden súvislý boj s germánmi, v priemere 2 vojny za 100 rokov. A keď ich bolo treba, tak nás nechali v srabe (turecká nadvláda) alebo si ešte aj oni utrhli kus (tatársky vpád 1241), potom víťazoslávne obsadili krajinu a začali diktovať. Neprižmúrme oči: robia to dodnes. Tak čo od nich čakať? Moje "kolektívne historické vedomie" našepkáva, že to isté, ako doteraz: oberú nás aj o gate (odfajnuté) a potom veľkoryso dovolia aby sme na nich muklovali. Ak chcem urobiť poriadok V MOJOM DOMOVE, tak v prvom rade to "európske" (resp. euroatlantické) z toho treba vypratať. A nastoliť férové podmienky, aby sa liberálno-demokratické lózungy o rovnosti mohli splniť. Čo myslíš, bude ochota z ich strany?

Norman

hierarchia je jasná - moja rodina, moja obec, môj kraj, môj národ, môj historický okruh, môj kontinent, globálny kozmopolitizmus ....
Ale kde stanovíme hranice??

Buhehe spomínal, že najlepšie fungujú malé obecné spoločenstvá, národovci sú striktne za národ, ako základnú najnižšiu životaschopnú jednotku, ty si za historický okruh a ja spomínam kontinent, globálny kozmopolitizmus sme zavrhli, keďže vidno, aký je falošný, čo stvára a že myseľ ľudí na to nie je nastavená.
Takže, kde?

Kde domov múj spievali čechoslovakisti, ktorí podobne ako Uhorsko si robili nárok na Slovensko. Ako to dopadne, keď sa títo Česi začnú s Uhormi opäť ruvať o svoju obeť?

Odmietame bruselskú EU, ktorá chcela (pod tlakom USA) odtrhnúť Ukrajinu od Ruska pre seba - ale zároveň Poľsko, Maďarsko a Rumunsko(či škriatkovská Moldava, či ako sa ten mrzák tam v prdeli najnovšie volá) sa idú prizabiť, aby si utrhli kus špinavej role so stádočkom holíčskych chudákov. Čo sa všetci zbláznili? Toto má byť budúcnosť Európy???

Spomínaš konflikty s "germánmi" (ktorých som ja nespomínal, hovoril som o európe, ale dobre), ako bojovali či nebojovali s Maďarmi a Turkami a Mongolmi - takže mi nie je isté, čo mali robiť, bojovať či nebojovať. Ale veď rovnako, ako Germáni, sa správali Maďari, Poliaci, Rakúšania (tí nie sú viac germáni, ako sú maďari germáni), Turci ... všetci do jednoho. Budete sa teraz mlátiť dokola zas, návrat do 15. storočia a repete? :o
Súhlasím, že sme tu v regióne jeden celok, ale historické skúsenosti sú možno rôzne. Ja nemyslím, že by Slovensko malo s Berlínom či Viedňou horšie skúsenosti, ako s Budapešťou. Skôr naopak.

Takže ako sa chcete dohodnúť na hraniciach blokov, všetky tie milióny, mi je nejasné.
Ja vidím len jedny, geopolitické hranice. Je to Kontinent a určitá výrazná, aj keď široká a nepresná línia tu za Karpatami, oddelujúca tie naoza široké pláne, ktoré jednoducho nazývame ruské roviny. To je už iný kontinent. Európa končí tu, nie na Urale. Geomorfne aj historicky. Aj o tom sa dá polemizovať, ale je to ako tak jasné. Akékoľvek iné delenie Európy nemôže byť objektívne a spravodlivé. Nikdy sa nedohodnete (vy, lebo ja to deliť nemienim, podobne ako rodič nemieni deliť svoje dieťa)

baloo

Aj ja. Stačí vytiahnuť geografickú mapu.
Uhorsko napriek (kvôli?) svojej mnohonárodnosti dokázalo fungovať stáročia, až kým do toho "germáni" nezasiahli - ale to nás (nás!) museli 150 rokov drancovať turci, aby sme boli dostatočne v prdeli na to aby nás premohli. Maďarských Rákocziovcov, slovenských Doczyovcov a Kubínyiovcov, chorvátskych Zrínyiovcov, dokonca pôvodom talianskych Drugethovcov a ich ľud, ktorý všade mondokoval ináč ale vystupoval ako jednotný politický národ. Ktorý NIE JE totožný s etnickým národom, aj tento rozdiel nám úspešne zotreli. Moja rodná kotlina JE jeden geopolitický celok, práve v tom bola hlavná príčina trianonu, nie v snahách rôznych slobodomurárskych azylových vlád a fiktívnych "československých" národoch. Už som dosť dlho na Slovensku na to, aby som už x-krát narazil na dosť odlišnú interpretáciu histórie, ktorá je v tejto forme umelá koncepcia, účelovo skoncipovaná niekedy v XIX. storočia a teda hodne zastaralá. Tým neobhajujem maďarské bludy na rovnakú tému. Pravda je niekde na polceste a kým obe strany s masochistickou radosťou dokolečka vymenúvavajú svoje historické krivdy a fóbie z druhého, ležerne prižmúria oči, keď je reč o ich vlastné svinstvá. Ktoré napáchali tak maďari ako už aj slováci. Riešenie nie je v papagájovaní starých idealizovaných koncepcií, ale priznať aj vlastné viny a reálne sa pozrieť na minulosť. Tonebôž sa ospravedlniť.
Slovákom kontinuitu s vlastnou - uhorskou - minulosťou umelo roztrhli, takže keď tu slováci občas lamentujú, že sú pasívni a nemajú "politickú kultúru" tak to je asi preto, lebo prirodzené historické povedomie bolo vymenené na umelé. Ale to je môj súkromný názor a určite som teraz hodne ľudí nasral. Ale neboj, môj - tiež súkromný - názor na aktuálne maďarské historické povedomie nie je o nič lepšie, len to nepatrí do hlavného záberu tohoto blogu, tiež sa to vážne natrhlo, možno nie až tak, ako u iných uhorských etník, a hodne sa zdeformovalo. Preto dokážu vidieť nepriateľa napr. v slovákoch, čo je rovnaká chujovina ako naopak. A vice versa, ping a pong. Tento bludný kruh ma jednak neskutočne s.rie odkedy som tu a je stálym potenciálnym zdrojom zneužitia zvonka (ktorý pochopiteľne môže byť aj znútra, také znútra-zvonka, ak vieš čo myslím, piatu kolónu sme minule preberali), takže je aj nebezpečný. OK, končím ale s niekym normálnym by som to raz veľmi rád prebral.

Norman

Ty si veľmi trpezlivý a tolerantný diskutér.
To, že ťa tento problem serká je jasné, všetci to chápeme, lebo všetci sme v jednom kotlíku, len s mierne odlišným kultúrnym pozadím. Lenže ...
Kým pre teba je silné centrum v Budapešti riešenie, pre nás je to komplikácia, medzistupeň, ktorý je zbytočný a cudzí.
Tu nejde vôbec o minulosť, ale jednoducho, ak už nejaké lokálne centrum, ktoré má zaručiť kľud a zákonitosť, tak kľudne radšej tá Viedeň či vzdialenejší Berlín, ako Budapešť.
Môžeme to ukázať na príklade vzťahov s Čechmi. Keď si Praha mohla robiť, čo chcela, tak to moc nefungovalo, Slovensko bolo zanedbávané, neslobodné. Keď po vojne prevzala kormidlo Moskva, tak už Praha nemohla tak vyskakovať a tak za socíku bolo Slovensko rovnoprávnejšie. Nie kvôli lepšej vôli Čechov, ale preto, že z pohladu Moskvy sme boli obe krajiny úmerne rovnocenné. A akonáhle v 1990 Moskva stratila moc, strá nevyváženosť sa vrátila. Binárny zväzok Bratislava-Praha nefungoval ani zbla. Binárny zväzok Bratislava-Budapešť by tiež nefungoval, pretože Budapešť by tiež neustále a výrazne chcela rozhodovať.
Keby sme my dvaja aj chceli, keby aj všetci ostatní chceli, aj tak by to nefungovalo.
Preto radšej vzdialenejší arbiter - napríklad Berlín, ale s menšími vlastnými záujmami.

Je to problém, ja viem, je to blbé, že sme takto rozbití, ale sme. A čo tak vy, Maďari, nechcete prejsť na slovanskú reč a kultúru? Aha, nechcete, vidíš. To nebol vtip, ani provokácia - od nás to Maďari chceli a implicitne to hrozí, preto nejde tento typ zjednotenia kotliny.

Ešte pripomeniem, len tak všeobecne k téme, nie pre teba, že germánsko nie je anglosionizmus. Načo vyťahovať anonymné vojny každého s každým spred storočí. Aha, ja viem, hitler nás chcel každého oddrbať, samozrejme, veď keď to sionisti hovoria, tak je to zaručene pravda a veriť radšej Američanom, ale nie strednej Európe, nikdy nie zlým zlým kakaným germánom. Nuž, divide et impera, to sa im to vládne nad takýmto rozhádaným stádom opíc.

baloo

za pochvaľu, lebo trpezlivosť hej, tá tolerancia menej - ale vočí slovákom maximálne, len podajakým iným, novším prisťahovalcom menej - platí. Každopádne, nevyhľadávam konflikt, ale hľadám spoločného menovateľa.
A v tom sa mýliš, že podľa mňa je to v Budapešti. Ktorú už od XIX. storočia domáci volajú Judapešt... Pre mňa nie je smerodajná ani Budapešť (v aktuálnej forme - a už dosť dlho - to nie je maďarské mesto, a keď to tak zoberieme ani nikdy vlastne nebolo, možno práve preto je to centrom diania po Matejovi Korvínovi - lebo predtým nebola, viete to?) a už vúbec ne nejaký Fidesz, Jobbik (aby som ľavé krídlo tej istej sily nemusel spomínať - lebo tí už vúbec-vúbec ne) alebo iné zoskupenia. Boli anno dacumál okolo 2009-2010 zdravé iniciatívy, aj keď ste to vy možno videli ináč. Bol napr. Zväz Maďarov (Magyarok Szövetsége, MSZ), o niečo drsnejšie MNA, Garda a spol. - to všetko vznikalo z prirodzeného popudu a nie proti ale pre niečo. Komplet všetky boli odsabotované, zostali Jobbik a 64 Žúp a pod. No s MNA som sympatizoval, zopár článkov, prekladov som pre nich urobil, keď nadväzovali kontakt so Slovenskou Pospolitosťou, dokonca som aj tlmočil. To bol ten smer, ktorý sa mi páčil: národovci sa konečne začínajú roprávať a podávajú si ruky. A čo je odvtedy s MNA a čo so SP? Odsabotované obidve, lebo vykĺzli z kolají šovinizmu a podali si ruky. Dá sa anamietnuť, že SP sa zmenilo na ĽS NS - a tí sú nebodaj v hre? Nie, ďakujeme, skvelá práca.
V prírode funguje určitá asymetria, ktorá sa dá dať do súvislosti s entrópiou, ale aj s Pauliho princípom a pod., je ich veľa. Tou asymetriou je, že ľahko sa dá niečo zničiť a rozbiť ale rádovo viac roboty a umu vyžaduje niečo dať dokopy. Rozbiť pohár vie každý ale vytvoriť nový už nie. Ja vidím Karpaty ako jeden celok, ale čo sa rozbilo sa nezahojí za rok-dva. Ale Tetička Príroda si rovnováhu vždy nastolí, chce to čas a prirodzený priebeh. Čoho sa ja obávam, že ani teraz nebude nechaný procesom voľný, prirodzený priebeh. Vyskočí z kríkov druhá malinová, alebo orbán dá zavrieť druhý slovenský kulturák - a vybavené. A budeme zase nepriatelia, veď takto ten problém krmia už min. 2 desaťročia, čo som tu. Jasné, že si máme čo vyjasniť, ale aj maďarský aj slovenský národ sú schopné si svoje chyby uvedomiť a aj odpustiť - keď nie teraz, tak o 10 rokov a ani netreba týmto začať, prečo sa nemôže urobiť nejaká vzájomná dohoda o výmene tovarov, nejaké normálne, ničím nepodfarbené kultúrne akcie (prečo furt len holo-oné?). Len sa to nesmie síliť - a síliť to budú práve tí, ktorým Maďarsko aj Slovensko sú cudzie, ktorí tu len pôsobia, ale nevyrástli z tej zeme, na ktorej nám, blbým nemoderným domorodcom záleží.
Ja som germánov písal preto, lebo s anglosasmi môj národ zatiaľ žiaden problém nemal - dnešný problém tiež nie je "anglosaský". Ale iný, aj vieme, aký, ale určite majú filter aj na túto stránku, nedávajme vysoké lopty. A nakoľko som preštudoval dejiny mojej krajiny, národa alebo nazvi ako chceš, problémy sme mali s nemcami. 2,5x/100 rokov, pravidelne, cca. 500 rokov, potom bola pauza kvôli turkom, keď sa na nás (áno, aj na slovenských uhrov) len vysrali a potom hrr na ne všetko dobyli, pomiešali obyvateľstvo ako sa len dalo (tak sa dostali slováci k Békéscsabe, Szentesi a Tótkomlósu, nie predtým), sem-tam aj dákych pár tisíc domácich zajatkovali ale pššš, o tom sa v jevrópe nerozpráva a trónili nám na krku ešte 300 rokov. "Nám" = politickému uhorskému národu, t.j. aj slovákom (ktorí boli, sú aj budú štátotvorný národ v zmysle starých aj novších, aj najnovších ústav Svätej Koruny), takže len oslavujte "korunovačné slávnosti" ako sa dal aj Vissarionovič oslavovať.

"vzdialenejší arbiter - napríklad Berlín" ;-))) 'Šak oni sa už raz o Vás rozhodli, nie? Mníchov? Alebo vážne chceš radšej Viedeň? Ale no. Tak teda keď si myslíš, že to zrovna vtedy bolo OK, tak sa presuňme do druhej časti diskúzie. Vidíš, že to nefungovalo, ani po trianone, ani po mnichove, ani po viedni. Chce to iný prístup.

Norman

Dnešný problém, ale aj tie v minulosti, je do veľkej miery aj angloamerický, preto anglosionistický. Pravda, Angličania tadiaľto nepochodovali - ak vynechám bombardovania miest Američanmi - ale ten bordel, ktorý sa šíril z Bank of England a ktorý nebudeme menovať, ten sa šíril výrazne od nich a zatiahol Európu do rozkladu potom, ako infikoval Ameriku.

Čo sa týka Mníchova, nehladím na to horšie, ako na Viedenskú arbitráž, respektíve, ešte presnejšie, na Rakúsko-Uhorské vyrovnanie. O nás bez nás. Do Rakúsko-Uhorského vyrovnania to bolo možno ok, potom už nie. Niet horšieho pána, ako bývalý sluha - tak sa to hovorí. Ale môžu za to Habsburgovia?

Ronováha síl vyžaduje nepozerať sa na malichernosti a minulosť, zvlášť nie na tú stredovekú. Chce to prekonať úzko nacionálne bariéry a hladať regionálnu jednotu - s tým s tebou absolútne súhlasím. Ale ten región, ako geografický tak aj genetický aj kultúrny nekončí na Malých Karpatoch, ale siaha až za Rýn, minimálne. Minimálne potiaľ siaha stredná Európa, kontinentálna Európa.

A hlavne, je to viditeľne odlišná kultúra od východnej alebo západnej. Preto sa môže odlišovať a samostatne vyvíjať, svoju životaschopnosť to dokázalo. Nič podobne odlišné v dunajskej Kotline sa nenachádza, aby to malo zmysel separovať od tejto stredoeurópskej kultúry. Ak teda nechceme pestovať čosi ako balkánsko-turecký model. - čo ja teda určite neodporúčam.

Nie nie, žiadne experimenty, žiadna exotika, od doby železnej, nahrubo možno povedať od čias toho, čo sa nazýva Hallstattská kultúra, je tento stredoeurópsky oblúk nad Alpami v podstate jeden region, jeden celok - a tie meniace sa farbičky, aké nám ukazujú stredoveké a moderné mapy, sú tak nepodstatné, ako farby opadaného jesenného lístia.
Toto vedomie by nás mohlo zjednotiť a dať poučenie i silu.

Ľubov

Dobré ráno a ďakujem za podnetné ranné čítanie. Ak by som mohla pridať svoj názor,povedala by som : nechajme Uhorsko ešte jednu ,dve generácie odpočívať,pretože naozaj stále je to šelma.My sa s bratmi Maďarmi potrebujeme ,je ten čas. Nielen proti Vysušeným a ich zákerným taktikám,ale aj biologickej zbrani,môžme ju volať Žijúci s potkanmi.Veď aj to je súčasť tej istej zákernej taktiky. To je podľa mňa záloha,keby im to predsa len nevyšlo s malinami.Chlapci,dúfam,že oceňujete môj konšpiračný slovník. .-)
Takže priorita nie je to,čo bolo,ale ako sa. zachrániť . Bez debaty a akejkolvek irónie,my sme krásni ľudia a bola by nás škoda.
Apropo,dnes je predsa len trochu iný deň ako tie predošlé. Hej,myslím na Novorosiju,či jej Škóti predsa len trochu pomôžu. Kiež by.

baloo

už sa to zle číta, takže pomaly by sme mali buď otvoriť samostatnú diskusiu alebo dačo iné vymyslieť. Ak ti niekto zlomí bejzbolkou ruku, na vine nie je tá palica - toľko k problematike anglosastva a Bank of England. OK, staré diktáty zhora sú za nami, už ich aj tak nezmeníme, len neviem akú férovosť očakávaš zase od nemčúrov? Alebo bárskoho zvonka. Oni si na prvom mieste budú hladieť na vlastné záujmy, ako to urobili v trianone, mníchove, viedni alebo dokonca pri vyrovnaní. Ináč tiež by stalo za hlbšiu analýzu, prečo sa zrovna po vyrovnaní tak zosilnili asimilačné tlaky na menšiny... No u mňa sa historická kontinuita neprerušila, nemám fugu medzi Svätoplukom a Štúrom a tým nechcem nikoho uraziť, len sa mi slovenský pohľad na dejiny niekedy naozaj zdá tak. Keby sa slováci začali dívať trochu ináč na históriu, tiež by tú fugu nemali, veď značná časť Bocskaiho vôjsk, rodina napr. Dóczyovcov, alebo generál András Hadik a nech nemusím menovať boli dokázateľne slováci v tom etnickom zmysle, kráľ Matej Korvin sa naučil aj "tótštinu", čo svedčí o postavení slovákov v Uhorsku. A podobne. Čo sa týka tvojho delenia Európy na kultúrne regióny, mne sa to zdá trochu ako naučená schéma, povinná optika. Samozrejme, že máme plno spoločného s ostatnou Európu, ale minimálne toľko isto aj s Ruskom, resp. sa pozrime na to, čo majú spoločné sicílčan alebo španiel a škót z vysočiny alebo nórsky rybár. Asi toľko, že ich zastrešuje kresťanstvo - ktoré sa dnes už drží skôr formálne - a najnovšie vyznávajú demokratické hodnoty, trhovú ekonomiku a ostatné moderné "ideológie" + pre praktickosť sa všetci naučili anglicky. A ešte niečo: na východnú Európu sa svorne všetci dívajú ako na trhy, potenciálne lovište a tlupu untermenschov, a začudujú sa, že tu máme elektriku. Okrem historických ponaučení ja osobne vidím aj dosť markantné kultúrne rozdiely, veď aj ty píšeš: "viditeľne odlišná kultúra od východnej alebo západnej". SME iní a nemusíme sa prispôsobovaťž ani tam ani tam, "buďme sami sebou" ;-) Nenahovárejme si, že sme tak hrozne ďaleko od Balkánu - a zase nie je všetko zle na tom Balkáne, neverme propagande. Rodina a vlasť sú nado všetko a keď im vyskočí adrenalín, tak dokážu aj bojovať. Ľudia sú úprimní, milí a priateľskí. O farbičky v princípe naozaj nejde, ak sa prirodzené vzťahy udržujú, akurát, že v praxi hranice zvyčajne bránia normálnym vzťahom a vyznačujú aj sféry odlišných propagánd a tým zabraňujú aj normálnej diskusii. OK, už fakt končím.

Norman

diskusia zatiaľ a na tomto mieste uzavretá.
Dík.

Minoo

a na seriozne badanie tu mame vedu. A ta nam hovori ze HU su mozno vacsi Slovania ako SK, podla genetiky. Archeologia nam hovori o slovanskych hradiskach, kulture a vykopavkach. Lingvistika tiez nieco napovie, aj geograficke nazvy, hlavne na starych mapach nieco hovoria. Aj Pest a Budin ako povodne slovanske nazvy, kde sa este dlho dalo dohovorit hlavne slovensky, podobne ako v mnohych inych oblastiach este medzi vojnami a neboli to presidlenci, ich potomkovia. Ide o urcitu snahu a silnu snahu, moje dve tety zili v HU po I.WW a bol to pre otca sok ked sa dozvedel, ze uz nevedia slovensky, nechcu byt slovenky a neidentifikuju sa s SK, hoci sa tu v Lubici pod Tatarami narodili.
Takze tak. Krv nie je voda a schizofrenia je mrcha vec...

qedstar

Ja som za ňu rád, to vieš.

Prasiatko

Ak by predsa len ano, vznikne celosvetový vojnový požiar? (podľa naviazanosti Iránu na Damask, Číny na Írán, a Ruska na Čínu)
Pozrime sa do americkej tlače...
"Podľa oklahomských novín Post sa s odvolaním na americké vojenské zdroje objavila informácia, vo v noci z nedele na pondelok na severe Jordánska zrútila americká stíhačka 5. generácie F-22 Raptor. Tieto zdroje udávajú, že lietadlo mohlo byť zostrelené sýrskymi raketami blízkosti sýrskej hranice. Vojenský expert John Blu Reed novinám povedal, že ak bol F-22 Raptor bol naozaj zostrelený, tak sa potvrdzuje, že obranný systém Sýria naozaj má nové rakety S-300 alebo dokonca S-400. Americký expert tiež povedal, že kontakty USA - Rusko budú ešte intenzívnejšie, ak sa potvrdí, že Rusko dodalo či dodá Sýrii S-400 rakety.

Na druhej strane, v "Los Angeles Times", bola zverejnená informácia, že sýrske sily protivzdušnej obrany zostrelili štyri americké rakety "Tomahawk". Zdroje hovoria, že protiraketová protiletecké systémy (Bentsr 1) americké rakety zostrelili s dokonalou presnosti. Zdroje vo Washingtone potvrdili, že štyri rakety boli odpálené s cieľom testovať sýrsku protivzdušnú obranu. Zdroje tiež potvrdili, že jedným z hlavných dôvodov pre ukončenie možnných útočných plánov proti Sýrii môže byť zostrelenie F-22 Raptore a skutočnosť, že časti sýrskej protivzdušnej obrany sa podarilo trafiť štyri rakety "Tomahawk". Pripomeňme, že v Jordánsku sa nachádza len päť stíhaččk F-22."
Kvik, takže tak...ak by to vypuklo, USarmy by narazili na oveľa zdatnejšieho protivníka, s vernými spojencami...to by nebolo ako hodiť si atomku na Nagasaki, pretože ďalšia by padala na ľubovolné veľkomesto v USA, k čomu raz dozaista príde, nalepšie priamo na Washington.
Ostatne ohľadom vojny a boja proti anglosionistom...už si nemyslím, že atomový holokaust by bol prehrou, hlavné je, že by okrem ľudí ako ja, zanikol v nebytí aj Diabol - Jahwe a jeho sprosté tlupy iluminátskych genetických šmejdov. Ja na rozdiel od niektorých po večnom bytí v hmote netúžim.

baloo

veď oni len testovali, kurnik, už nemôžu ani testovať rachejtle? Čo si tá Sýria o sebe predstavuje? A keby tie rakety neodchytili, tak by bol test úspešný, no a čo?
No superbzučítko n+1-nej dženeréšön sa predstavilo. Wow, impressive, indeed. Ako viem, S-400 rusi z rúk nepustia, keď anno zopár S-300 predali Turecku, amíci sa hneď objavili, dopodrobna poštudovali sovjetskú techniku a vypracovali Aegis či kerý ich hovadský inovátorský systém. Ale S-300 vôbec nie je zastaralý systém - len S-400 je ešte novší. Podľa wiktórie o S-400 má záujem plno krajín, medzi nimi - zase - Turecko, Saudská Arábia, Egypt, Alžírsko, Vietnam... no proste prinajmenšom otázne alebo nepriateľské krajiny. Plus zopár aj takých (Bielorusko napr.), ktorí by možno dostať aj mohli - časom. Zatiaľ si asi rusi S-400 držia iba pre seba.

Kolodej

cvičné batérie so svojou obsluhou by v Sýrii mohli mať :)

vp

Pjakina napriek cz titulkom sa zrejme nikomu nechcelo pozerať, tak ponúkam niečo kratšie, tiež s cz titl.

http://www.youtube.com/watch?v=15icTorueGs#t=1510

Norman

na nemecké pomery, (čosi ako fedorov:) radšej odporúčím 6 minút Poppa
https://www.youtube.com/watch?v=6xQE9zoxCQA

Náhodný okoloidúci

Pre lepšie pochopenie udalostí na Ukrajine, na Haliči a v Novorossii odporúčam prečítať si tieto dva články:
http://leva-net.webnode.cz/products/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni-ha...
http://leva-net.webnode.cz/products/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni-ha...

Norman

Halíč zabrali po vojne v 1945 stalinisti a takto sa im vracia toto otrávené jablko. Ruský ľud ešte neodstránil všetky škody, ktoré na ňom napáchali židoboľševici. Keby táto časť zeme nepatrila do Ukrajiny, bolo by v Kyjeve menej bláznov.

Samozrejme, že tieto staré krivdy sú teraz umelo vyťahované anglosionistami. Tí na Ukrajine doslovne vyvolávajú nenávisť.
Z logiky veci vyplýva, že násilie, ktoré sa tam rozhorí, nech bude veľké alebo malé, skryté, tam spáli to, čo bude musieť spáliť a preskočí sem, do Európy. Podobne, ako kedysi boľševizmus.
Vôbec sa nedá odhadnúť, ako to bude prebiehať v Európe, ale sametové to určite nebude. A takisto sa nedá predpovedať, kedy to bude. Už tento rok, alebo až o takých pať šesť? Toto nik nezráta, do hláv psychopatov NIK nevidí.

nové