Príbeh obráteného misionára

Boli to tí najšťastnejší ľudia, akých som kedy videl. Mojou úlohou bolo ich presvedčiť, že sú stratení a potrebujú Ježiša, hovorí v rozhovore DANIEL EVERETT.
Ako reagovali ľudia z národa Piraha, keď sa dozvedeli o Bohu?
Pirahovia nemali o Boha záujem, jedine ak zo zvedavosti. Povedali mi, že neveria v Boha tak, ako Američania a nechcú o ňom počúvať. Jedného dňa, po tom, ako som v ich dedine žil s prestávkami 14 mesiacov, prišiel za mnou Kóhoi a povedal „Potrebujem s tebou hovoriť. Pirahovia vedia, že si opustil rodinu a vlastnú krajinu, aby si prišiel sem a žil s nami. Vieme, že to robíš preto, aby si nám povedal o Ježišovi. Chceš, aby sme žili ako Američania. Ale Pirahovia nechcú žiť ako Američania. Radi pijeme. Máme radi viac ako jednu ženu. Nechceme Ježiša. Ale máme radi teba. Môžeš s nami ostať. Ale už viac nechceme počuť o Ježišovi.“
Kultúra Pirahov je špecifická relatívnou absenciou akýchkoľvek rituálov a spoločensky podmienenou sústredenosťou na prítomnosť. Nenájdeme u nich mýty o stvorení, tradičné príbehy ani fikciu, inými slovami Pirahovia komunikujú iba o udalostiach, ktoré sú ukotvené v danom momente. Tento princíp priameho zážitku znamená, že pokiaľ niečo nezažijete na vlastnej koži, vaše príbehy o tom sú viac menej irelevantné. Preto sú do veľkej miery hluchí voči snahám misionárov, ktorí zakladajú svoje učenie na príbehoch z dávnej minulosti. Akékoľvek mýty o stvorení nemajú šancu ustáť ich požiadavku priameho dôkazu.
Ako som zistil, Pirahovia nemajú koncept najvyššieho stvoriteľa, či Boha. Majú jednotlivých duchov, ale tvrdia, že týchto duchov pravidelne stretávajú. Keď som zisťoval, o akých duchov ide, dozvedel som, sa, že títo duchovia, ktorých stretávajú, nie sú neviditeľní. Sú to entity, ktoré na seba berú podobu predmetov v ich okolí. Duchom nazvú jaguára, alebo strom, v závislosti od vlastností, ktoré má. Duch u nich neznamená to isté, ako u nás a všetko, o čom rozprávajú musia empiricky prehodnotiť.
Ak by som si našiel čas prečítať si o Pirahoch ešte pred tým, ako som ich prvý krát navštívil, dozvedel by som sa, že misionári sa ich snažili obrátiť na vieru posledných 200 rokov, za celú túto dobu nebol zaznamenaný jediný prípad „konvertovaného“.
 
Prečo ste začali prehodnocovať svoje misionárske zámery?
Prehodnocoval som svoj misionársky postoj z dvoch kľúčových dôvodov. Po prvé, Pirahovia nevyzerali, že by z duchovného hľadiska niečo potrebovali – boli to tí najšťastnejší a psychologicky najzdravší ľudia, o akých som kedy počul. Mojou hlavnou misionárskou výzvou teda bolo presvedčiť šťastných, spokojných ľudí, že sú stratení a potrebujú Ježiša ako svojho osobného spasiteľa. Po druhé, Pirahovia vyžadovali dôkazy všetkého, čo som povedal – je to v ich kultúre dôležitá hodnota.
Keďže som nemal žiadnu priamu skúsenosť (alebo svedka) s Bohom, či Ježišom, Pirahovia spochybňovali, či mám vôbec právo hovoriť s nimi na túto tému. Keď som im jedného dňa rozprával o svojej kresťanskej viere, pozorne počúvali a potom sa opýtali: „Počuj, Dan, ako ten Ježiš vyzerá? Je tmavý ako my, alebo bledý ako ty?“ A ja som im odpovedal: „Nikdy som ho nestretol. Žil veľmi dávno. Ale mám jeho slová.“ A oni na to: „Ale Dan, ako môžeš mať jeho slová, keď si ho nikdy nepočul ani nevidel?“
A potom mi veľmi jasne povedali, že ak som v skutočnosti nikdy toho chlapíka nevidel (a to nie metaforicky, ale doslovne), potom ich nezaujímajú žiadne príbehy, ktoré im o ňom rozprávam. Bodka.
Teraz už viem, že je to preto, lebo Pirahovia veria iba v to, čo sami vidia. Niekedy tiež veria vo veci, o ktorých im povedal niekto iný, ale to iba vtedy, ak daná osoba osobne bola svedkom toho, o čom hovorí.
A tak som s nimi súhlasil, a uvedomil som si, že som svoje náboženské chápanie založil na niečom, pre čo neexistovali dôkazy, ktoré by uspokojili nepoverčivých ľudí akými sú Pirahovia.
 
Čím ste podľa vás vy najviac pomohli kmeňu Piraha?
Ponúkol som im svoju zdravotnícku pomoc, pomohol som im dosiahnuť ochranu ich územia Brazílskou vládou. Bol som pre nich zdrojom tovaru zvonka, ktorým som im platil za to, že ma učili svoju reč. Bol som pre nich tiež zábavný, pretože som z ich pohľadu vedel tak málo o svete. Ale verím tiež, že sme si navzájom dali dlhodobé pevné priateľstvá.
Albert Schweizer sa vo svojich knihách vyjadruje o pôvodných národoch ako o primitívnych a zaostalých a našu úlohu vidí v prinesení pokroku a tým ich záchrane. Ako sa tento postoj misionárov zmenil v priebehu rokov?
Existuje veľa misionárskych organizácií a mnoho prístupov k tomu, čo znamená byť misionárom. Niektorí nerešpektujú danú kultúru a jednoducho hovoria týmto ľuďom, že bez Krista pôjdu do pekla. Iní sa snažia porozumieť kultúre a reči týchto národov a snažia sa s nimi nadviazať vzťahy založené na rovnosti. Vo všeobecnosti si myslím, že misionárska činnosť (s výnimkou humanitárnej pomoci) je neefektívna a mala by byť pozastavená.
Ako ovplyvňuje globalizácia Pirahov a podobné národy? Aké sú jej pozitíva a negatíva pre týchto ľudí?
Keďže brazílska vláda chce ukázať svetu, že sa o svoje pôvodné národy „stará“ a zaujíma, postavili pre Pirahov zdravotné stredisko, ktoré je celoročne otvorené. Toto má na nich v mnohých ohľadoch negatívny vplyv – dávajú im bezplatné, ale veľmi škrobovité jedlo, čo negatívne ovplyvňuje ich zdravie. Bezplatným jedlom tiež spôsobujú, že odoberajú Pirahom motiváciu pokračovať v ich bežných životoch – v love a chytaní rýb (majú zadarmo jedlo, ale nie bielkoviny).
Takisto ich to svojím spôsobom politizuje a preberajú vládou preferovaný pohľad na svet. V celom kmeni sa vytvára závislosť na vonkajších produktoch a na veciach, ktoré nemajú šancu získať ináč ako vďaka štedrosti vlády. Je to celé veľmi autoritárske.
Aký najväčší dar ste od Pirahov dostali?
Schopnosť mať väčšiu sebaistotu a väčší zmysel pre dobrodružstvo a zábavu, keď každé ráno čelím novému dňu. Tiež sa menej strachujem o budúcnosť.
Pirahovia sa totiž smejú na všetkom. Smejú sa aj z vlastného nešťastia – ak niekomu v búrke vietor odfúkne chatrč, jej obyvatelia sa smejú najhlasnejšie. Smejú sa, keď ulovia veľa rýb. Smejú sa, keď neulovia nič. Smejú sa, keď sú najedení a smejú sa, aj keď sú hladní. Keď sú triezvi, nikdy nie sú doterní ani hrubí.
Od prvého dňa medzi nimi ma ohúrili svojou trpezlivosťou, spokojnosťou a láskavosťou. Táto všadeprítomná spokojnosť sa ťažko vysvetľuje, i keď som presvedčený, že Pirahovia cítia takú istotu a vieru vo svoje schopnosti zvládnuť čokoľvek vo svojom prostredí, že si dokážu užívať všetko, čo sa deje. U Pirahov neexistuje koncept hriechu, nie je tu potreba „opravovať“ ľudstvo, či jednotlivcov. Prijímajú veci také, aké sú. Žiadny strach zo smrti. Ich viera je v seba samých.
Pirahovia sú tí najšťastnejší ľudia, akých som kedy videl. Nevykazujú žiadne známky depresie, chronickej únavy, extrémnej úzkosti, či iných psychologických neduhov, bežných v mnohých industrializovaných spoločnostiach. Ale ich psychická pohoda nie je spôsobená, ako si mnohí myslia, absenciou tlaku. Je etnocentrické myslieť si, že iba industrializované spoločnosti dokážu vytvárať na človeka psychický tlak.
Je pravda, že Pirahovia sa nemusia trápiť tým, či načas zaplatia účty, alebo na akú vysokú školu pošlú svoje dieťa. Ale oni zas majú život ohrozujúce ochorenia (malária, infekcie, vírusy…). A tiež majú milostný život. A potrebujú denne zabezpečiť jedlo pre svoju rodinu. Majú vysokú úmrtnosť novorodencov, ich priemerná dĺžka života je takmer o polovicu kratšia ako tá naša, často sa stretávajú s nebezpečným plazmi, hmyzom a inými tvormi.
Keď žijem u nich a mám pohodlnejší život ako Pirahovia, stále nachádzam množstvo vecí, ktoré ma stresujú, oni sú v pohode. Nikdy som nepočul, že by nejaký Piraha hovoril, že má obavy, pokiaľ viem, tak vo svojom jazyku na to nemajú ani slovo.
 
 
DANIEL EVERETT sa narodil v kovbojskej rodine v odľahlej časti južnej Kalifornie, USA. V jedenástich rokoch stratil matku. V tínedžerskom veku sa presťahoval do San Diega, kde stretol rodinu misionárov a ich dcéru Keren, ktorá tiež túžila byť misionárkou. Uveril v Boha a stal sa z neho oddaný kresťan. Keď mal osemnásť rokov, rozhodli sa s Keren zosobášiť. O osem rokov a tri deti neskôr sa Dan so svojou rodinou vydali do Amazonského pralesa priniesť učenie Krista odľahlému kmeňu lovcov a zberačov – národu Piraha (čítaj : pí- da- HAN) v brazílskej Amazónii. Strávil s nimi s prestávkami viac než tridsať rokov, učil sa ich reč a spôsob života, aby im mohol verne sprostredkovať Písmo Sväté. Medzičasom tiež vyštudoval lingvistiku v USA a Brazílii. Ako prenikal do jazyka národa Piraha, začal spochybňovať svoju vieru, ako aj teóriu univerzálnej gramatiky Noama Chomského, čím sa s ním dostal do ostrého sporu. V súčasnosti pôsobí ako dekan na univerzite Bentley v Massachusetts, USA.

 
extern
Zdroj: http://ciernalabut.sk/270/indianov-mal-obratit-na-vieru-stal-sa-ateistom/

K.

Ó úžasní Pirahovia!

Len zotrvajte vo svojej naturálnej netečnosti,
-vlastne i EUrópania podobne -
a vaša ignorancia vás zgniavi tlakom Večným.

slaven1

V článku by mala byť aj zmienka "Napíšané v slovenčine na základe skutočnej udalosti" ;-) A čože za slniečko je Zuzana Labašová, autorka tejto beletrie?

Zuzana Labašová - ach ten slnečný pohľad z jej očí

V [šorosovskej mimovládke] Živici sa venuje globálnemu vzdelávaniu, momentálne je na materskej dovolenke so synom Yorim [boha, to čo je za meno]. Ku globálnemu [najglobalizovanejšiemu] vzdelávaniu ju priviedla životná cesta [asi štipko od niečoho typu OSF] – detstvo strávila na malom ostrove v Stredozemnom mori, neskôr študovala psychológiu [išla som tam študovať, pretože tam nebola treba matematika - s logikou som na tom poslabšie] na Univerzite Komenského a City University of New York [Toto je taký univerzitný second-hand]. Dôležitosť globálneho [už tretí krát to spomína, dobre ju naformátovali...] vzdelávania vníma aj vďaka svojej dcére, ktorá je Slovenka indicko – afrického pôvodu [tam ta dadááá, vrcholné čísielko], pričom polovica jej rodiny žije v USA.

To je káder... Niekto kto má v hlávke gulášik netreba čítať, lebo zgulášuje aj vašu hlavu.

Norman

Ona to len posunula na web, je to z akejsi knihy rozhovorov, tie robil zas niekto iný a je to nakoniec jedno, kto.
Everett je zaujímavý človek, amazónskí domorodci a polodomorodci sú zaujímaví ľudia, a spojenie domorodci --> cigáni (organizácia Živica) ma tiež zaujalo - treba cigáňom dať to prostredie, na ktoré sú mentálne stavaní.
http://www.zivica.sk/sk/o-zivici/nasa-vizia
(i keď je príznačné, že sedia v Bratislave a zrejme dobre so ziskom parazitujú, na vládnych peniazoch - mimovládka a neziskovka )

afík

„Kmene na Andamanských ostrovoch zdecimovali choroby, keď ich Briti kolonizovali v roku 1800. Najnedávnejším kmeňom dotlačeným k zániku bol Bo, ktorého posledný člen zomrel pred štyrmi rokmi. Jediným spôsobom, ako kmeň ochrániť, je zabrániť jeho kontaktu s vonkajším svetom,“ povedal Stephen Corry, riaditeľ Survival International.
2:47:
https://www.youtube.com/watch?v=HQpzUTG9uIs
http://www.topky.sk/cl/13/1470105/VIDEO--ktore-ich-mohlo-stat-zivot--Taj...

afík

"Aký najväčší dar ste od Pirahov dostali?
Schopnosť mať väčšiu sebaistotu a väčší zmysel pre dobrodružstvo a zábavu, keď každé ráno čelím novému dňu. Tiež sa menej strachujem o budúcnosť."
Tu je ten kmeň vysvetlený:
https://www.youtube.com/watch?v=ZnmH7etlQ00

Tonnag

Ďakujem Náhodný okoloidúci.
https://www.youtube.com/watch?v=lxZALcWp9SU
ešte sú aj nedotknuteľné kmene. Dohovárajú sa s inými telepaticky, nepotrebujú mobily. Tam sa k nim ešte nedostali. Na iných častiach je to hrozné - alkohol urobil tiež svoje. Berú ich ako podradnú rasu. Oni nie sú podradná rasa oni sú ľudské bytosti možno keby si to uvedomili tak by sa začali zdvíhať.

afík

Na východe sa hovorí, že človek sa nemá namotať na telepatiu, telekinézu pretože má ísť vyššie, pretože každá ego rybka ho zhodí do kola znovuzrodenia.
Na západe sa hovorí jednoducho: čary nie sú od Boha.
Čaroval iba Mojžiš, nejaký mních čo nedosiahol osvietenie, v NZ niečo vieme z apokryfov, ale výsledok je ten, že Človek má vôľu ktorá mu patrí.

afík

"Pirahovia sú tí najšťastnejší ľudia, akých som kedy videl. Nevykazujú žiadne známky depresie, chronickej únavy, extrémnej úzkosti, či iných psychologických neduhov, bežných v mnohých industrializovaných spoločnostiach."
Už aby sa o ich práva niekto staral v industrializovaných spoločnostiach to robí hlavne DSM, Soros a LGBTIQ.

1488

no neviem či tých chalanov zrovna trápi lgbt, džórdž, ty alebo nebodaj ja..

afík
afík

https://www.youtube.com/results?search_query=alan+watts+cz
Osobne ho úplne nežerem, ale usáci si z neho púšťajú, zrejme sú radi, že to nie je kniha Boží Štát.

afík

To je to, že všetci tzv moderný guru, o tom nevedia nič a hovoria že bezdôvodne máš vedomie, vôľu... lenže vedomie a vôľu mal ten prvotný bod čo práskol, tým sa z nás stali Božie deti, ale nejakí smaragďáci /narážka na Satana/ ti budú hovoriť že bezdôvodnosť je TOP, ale hovoria to bezdôvodne?

afík

Takže pičusek nazýva jednu z možných detoxikačných a odvykacích kúr, slovom ceremónia, a dostal sa tam pretože veľa čítal, ten musel byť z heroinu úplne mimo. Ceremónia je as to gŕcanie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ceremonia
Proste je to GURU a nech je premiérom.

Jozef Novak

Vďaka Náhodný okoloidúci, za zaújmavý článok. Je to všetko stále dokola o tom istom. Ako všetci nositelia "oslobodzujúcich" ideológií, šírili jednak svoju "vieru ohňom a mečom", inde zasa mierne prostredníctvom misionárov. Ako čítam, ukazuje sa paralela aj u ateistov. Zaújmavé, poznáme nielen militantný ateizmus, viacmenej šírený komunistami, tak aj ich miernejšu formu, ako ateistického misionára, ktorý konvertoval na domorodú vieru. Asi ma už nič neprekvapí. Nedávno Čínski komunisti vyniesli na svetlo Božie špinavú bielizeň, ktorú prepierali s tamojšími "náboženstvami tolerancie a lásky", predovšetkým s Tibetskými Budhistami. Ale aj s inými, árijskými skupinami. Celkom zaújmavé čítanie. O čom bolo? Stále dokola o tom istom, čo obsahuje aj tvoj článok. Aj keď sa niekto hrdí ja som Ferov, a preto som "in", nie jak tí darebáci okolo Ďura, stále sme len ľudia, a tak to aj vypadá. Ako napísal Norman, zlo má formu akejsi entropie.

sandro

Naco tolko reci? Proste sa mu zapacila polygamia, pristupne zeny a padol.. Za vsetkym hladaj zenu:)

Norman

Prírodní ľudia sú väčšinou pokojní, teda šťastní (závisí od rasy). Ani nečudo.

To druhé, jazyk týchto Piraha, je druhá vec. To Everett asi trocha nafúkol a trocha (sa) precenil. Jednu jeho knihu mám doma (...there are snakes), ale neprečítal som ju, je to dosť chaotické.

Ale v princípe je to veľmi unikátna a zaujímava téma - ako jazyk ovplyvňuje všetko vnímanie sveta danej kultúry, jej najzákladnejšie hodnoty. Len, hovorím, moc sa mi nezdá, že by Everett v tom dosiahol nejaké jasné úspechy a nevidím dôvod, že by práve Pirahas boli ten najlepší príklad. Ich šťastie bude asi prvotne dané ich biologickými danosťami.

Norman

tak ďaleko to dotiahla civilizácia - ľudia sú nervní, stresovaní, zbabelí, posratí, vyčerpaní, agresívni, frustrovaní, beznádejní a depresívni a chcú radšej osprostieť, len aby tomu ušli :)

Dúfam, že som nič nevynechal :(

Kolodej

si - uvedomelejší. Lebo sú. Predsa len info začína presakovať. A ľudia sú zatiaľ stále zvedaví.
Napr. toto je podľa mňa najlepší popis aktuálnej situácie. A preto znie otázka, kde jeden z piatich najlepších svetových analytikov (podľa vlastných slov) pjakin, vynechal vo svojich anlýzach túto časť?
http://tinyurl.com/k3um8ok

Vivian

Myslím, že ľudia, ktorí žijú v úplnom súzneni s prírodou, vôbec nepotrebujú " civilizačné a globalizáčné výhody " a ponaučenia. Ich myslenie a cítenie, / i keď my ľudia tak nežijúci /, dobre chápeme a vskutku pravdivo rozlišujeme, či už podľa skúsenosti s nimi samotnými, alebo sprostredkovane. Čo je ale smutné je to, že, či už sa ideológiou chceme zmocniť ich mysle a urobiť z nich otrokov, alebo ich vybombardovat, vyzabíjať, nájdeme vždy spoločensky ospravedlňujúci dôvod, že to vlastne bolo pre ich dobro a teda vlastne kvôli nim samým. Len preto, aby sme ich naučili pokroku a posadili ich do klietky " civilizačnej slobody "a následne sa zmocnili ich územia a nerastného bohatstva, pretože nás k tomu núti naša vlastná citová a mentálna vyprahnutosť a túžba po jej náhrade v podobe komodít.

Zvláštne však je, že tento film https://youtu.be/IAoT2ktM2HO mi ešte veľmi dávno pripomenul, že vždy ma človek možnosť voľby, akejkoľvek. Výsledok voľby je však otázny, a nikdy nie vopred známy. Hm, prečo človek musí prísť k danej pravde skutku iba cez niekoho / vlastné utrpenie, a väčšinou pri tomto zahynie, aby toto všetko potom niekto ďalší ešte viac zneužil, využil, a ďalej pokračoval v tomto istom, akoby žiadna nová spoločenská skúsenosť a pravda neexistovala? To absolútne odporuje akémukoľvek posunu a vývinu človeka ako takého v kontexte, čo by bolo pre človeka lepšie, ľahšie,...etc.

Inak, áno, biologické predpoklady, ako počasie a s ním súvisiace územné pásmo pre dobrý lov zveri na obživu, na vytvorenie obydlí, nestačí človeku k životu, má potrebu objaviť, ovládnuť podrobiť si a užívať to čo dosiahol. Udivuje má u týchto trebárs dnes už veľmi ojedinelých kultúrach, že si stále zachovali súcno pre vnímanie všetkých pozitívnych vnemov, ktoré prináša hudba, náboženstvo, priateľstvo, a v neposlednom rade láska k prírode a človeku ako taká. A nepotrebovali ich použiť ako ideologický nástroj a sprzniť ich na niekoho ovládnutie, aby museli zničiť a opäť stavať, a minúť k tomu veľa energie a času.

Inak s tým všetkým súvisí to, čo chcem ešte Slovenovi napísať, reagovať k článku Okoloidúceho, a o tom, že prečo sa z dochovaneho písma, nedá určiť, ako starý a prečo, bol ten ktorý národ, jazyk.

Norman

to video už tam nie je (?)

"Biologické predpoklady" - nemyslel som okolitú prírodu, ale ich vlastné biologické danosti - teda mentalitu, emočnú vyrovnanosť a tak. Lebo nie všety prírodné národy pôsobia spokojne, niektoré také národy sú tiež nervné a agresivne.

Prirodzne, skutočné prírodné národy majú z prírody dostatok zdrojov. Tie dnešné často toto bohatstvo prebytku už nemajú, takže to už ani nie sú naozaj prírodné národy.

Vivian

Jasné, chápem, súhlas. Na toto zdieľam názor rovnako.

Národy ! Apropo, všimol si si, že sa žiadne za posledných 2000 rokov aleže vôbec nevytvorili, ani ich jazyk ?

Inak, video je na Youtube, skopírovala som to už druhý krát, nechápem, že sa to nedá otvoriť, každopádne sa tá scéna z filmu vyguglit dá a samozrejme stiahnuť a pozrieť celý film. Prepáč, Norman, tu v Blave máme okolo seba toľko kadejakých rušičiek, že mi tu internet niečo zrejme nedotiahne, alebo neviem prečo to nejde, ja nie som na túto otázku vôbec odborník. Ide o film Mission, scéna ako misionár Gabriel hrá na hoboji domorodému kmeňu. Hudba - Morricone.

Inak, ľudská emočná vyrovnanosť, to je krásna a obsiahla téma, na ktorú by som ťa rada poprosila o článok.

K tej Slovenovej veci - vieme, že emócia, hnev, v ľuďoch dokáže vyprovokovať silu a nadšenie pre vec. Trebárs aj v mojom prípade, nájdenie tej správnej výslovnosti pismena " L " :) Ma to napadlo , ten súvis včera vecer, lebo pracujem teraz práve na tom, naučiť sa v nemčine / v ruštine, / sa s tým trebárs teraz potýkam- s latinskou nemčinou a starou ruštinou /, ako to správne vysloviť / dôkladne a správne vyslovené " L " . A ma napadol ten súvis, biologický, emočný, vplyv trebárs počasia, pamäte - moja vlastná akoby pamäť na vybrané slová po " L ", atď.etc...etc.. v tom článku Okoloidúceho, mi prišlo súbežné to, aké je ťažké čosi vysloviť, zapamätať, a následne zapísat ako emočnú skúsenosť do vlastnej pamäte, s tým, že aj to vyhodnotiť, že.. áno, takto to robili aj naši predkovia. Ten jazyk myslel, cítil a zaznamenával sám seba v písomných pamiatkach...

Ach, bože, je to tak zložitý a široký záber príčin, aby vzniklo trebárs akési súcno, ktorým ľudská tá ktorá rasa vytvorí jazyk, že by si k tomu, Norman, pls, mohol urobiť dáky článok. Sloven by to celé samozrejme napadol, ale to nič, aspoň by sme tuto tému, diskusiou a dúfam následnou pokorou k téme samotnej, uzavreli. Vďaka.

Sloven

Keď ma už toľko spomínaš, páčim sa ti či čo? A si vôbec žena? :D:D

Jazyk nemyslí, necíti a nezaznamenáva, aj keď vlastne v poslednej dobe sa už píše, že vraždil kamión...

Napadnutie, pokora a uzáver..? To je čia logika?
Napadnutie, zotročenie Vindiánov a koniec?

A čo tak nejaká tá zápletka, nejaká vzbura a až potom happyend? :D

Ináč píšeš totálne sračky, ale to neznamená, že nemáš v ničom pravdu, lebo aj z tohto komentu vyplýva dosť vysoká pravdepodobnosť, aj keď nie istota, že by som to celé už nejak napadol..

Tvoj nazvime to scientologicky endoplazmatický otlačok, vykazuje podozrivo veľmi vysokú koreláciu s tým normanovým :)

Žiadny nový jazyk či národ?
Vedci objavili nový jazyk: Koro language, ..

volapük, esperanto, ido

"mikronárodné jazyky sú síce fiktívne, pretože na začiatku boli väčšinou skonštruované, ale od istého bodu sa stávajú jazykmi prirodzenými."

Kolodej

hej, to apropo používa aj uďo :D
Norman mi zatiaľ podobné známky nevykazuje. Nebude to tým, že sa identifikuje skôr s normanmi ako slovanmi. No veď čas ukáže hehe.

mirage

narody za poslednych 2000 rokov vznikali, napr.
francuzi a francuzstina su stare cca 1000 rokov

Vivian

https://youtu.be/IAoT2ktM2H0

Zvláštne, dávam to opäť, lebo mi to predtým akosi čudne skopirovalo, a nešlo otvoriť. Uff, mi tu doma blbne inernet, alebo som blbá ja :)

Norman

https://www.youtube.com/watch?v=lAoT2ktM2H0

takto to funguje, neviem, v čom je rozdiel, ale je to ich chyba :).

Rose

preco si jej to potvrdil? :o)

Náhodný okoloidúci

Článok v skrátenej verzii som našiel na stránke http://www.voltaire.netkosice.sk/index2.html.
"Národný inštitút" našťastie uvádza zdroje, tak som ľahko našiel ich zdroj.

Článok som sem zavesil z jedného dôvodu - my tu na Nadhľade často riešime invázie, pretláčanie cudzích ideológií a z toho vyplývajúcu kultúrnu genocídu a podobné záležitosti.
Kmeň Piraha je pekná ukážka národa - národíka, ktorý bol vo svojom svete bez cudzích vplyvov šťastný a spokojný. Je síce málo pravdepodobné, že by samostatne dokázali vyvinúť medziplanetárnu sondu alebo aspoň odstredivé čerpadlo, ale myslím si, že my sa aj tak od nich môžeme naučiť viac ako oni od nás. Zvlášť ak o to nestoja.
Pozrel som si aj video "Amazonský kód", na ktoré odkazoval afik, a ten pohľad na Pirahov sediacich pred televízorom bol veľmi smutný. Dvoma slovami - kultúrna genocída.

balu

neverím, že
1, taký národ je
2, resp. skôr ak je, že je nedotknutý civilizáciou.

Ten kmeň ja akoby neomarxistami vysnívaná ideálna atesiticko-hedonistická spoločnosť. Slniečkári v džungli. Radi chlascú, majú radi viac žien... no Everett vyzerá na to, že presne toto hľadal, prečo by sa nevzdal toho chlapíka ktorého nikdy nevidel, ná né? Ale šiltovky majú. Načo vlastne potrebovali jeho tovar a lieky, keď nemajú obavy a sú šťastní? A on zato dostal ich jazyk. Dobre ho osrali džungloví vychytralci. Ale on to isto vyrátal, lebo na ten tovar odnekade tiež musel mať + prednáškové turné, knižky, videá... no ten väčší biynisplan určite nebol stratový.

Oni asi ani svojim deckám nerozprávajú rozprávky, veď sami tiež nevideli draka a predsa nemôžu ich oblbovať slovami niekoho koho nevideli. Či ten duch vidia? Videli svojho prapradedka? Asi nie. Tak si pamätajú max. tých 40 rokov nazad... wow, ideálne. Nemajú ani slovo na "obavu". Ale vraj choroby a živly ich trápia. Aha...

Neviem, nejako mi celý príbeh kurevsky smrdí. Mám pocit, že celý príbeh je propagandistický bullshit.

nové