Priestor a Radosť

V Bratislave je od 4. februára 2015 výstava tibetského umenia Priestor a Radosť .

Je to dosť unikátna výstava s množstvom sôch zo súkromných zbierok. Exponáty boli predtým vystavené v Londýne, Insbrucku a Budapešti. Bude trvať len do 1. marca 2015.

V Tibete sa podarilo zakonzervovať učenia, ktoré predtým našli útočisko v Indii. Samozrejme, časom všetko hrdzavie a najmä odkedy táto tradcia odišla zo Strechy sveta na Západ, bola vystavéná hrubým poveternostným vplyvom, ako keď papyrus, po stáročia uložený v jaskyni, vyberiete a on sa vám pod rukami začne rozpadať. Dnes už teda treba jadierka diamantu hľadať, hľadať medzi všetkými možnými exotickými kudrlinkami, ale hľadať bolo treba vždy, a napriek všetkému je podstatné to, že tam ešte nejaké sú. Odnož Karma Kagjü, ktorá to zrejme zorganizovala, sa na Slovensku, zdá sa, stále živo rozvíja, čo je fajn (nie, ja nie som ich členom).

Zatiaľ som výstavu nevidel, teraz som sa o nej náhodou dozvedel, ale pripadá mi to sympatické, že je také niečo (zas po čase) v Slovenskom národnom múzeu (to je tá budova, pred ktorú nejaký debil umiestnil sošku toho českého trpajzlíka).

Nejaké informácie boli v Pravde - schované pod rubrikou Cestovanie. No hej, rubriku Duchovno asi nemajú:)

 

Túto sochu tam síce nenájdete, ale pre vytvorenie atmosféry:

 

 

 

Ema

Je velice impresívna.

Budha na videu je čínsky, všakže. Všetci tam majú svastiku - ale nemožno takých kúpiť. Zrejme sa Čína medzinárodne zaviazala atakďalej, ale očividne ustála nátlak, aby vyrýpala svastiky z hrude svojim historickým budhom.

nové