Proti komu povstal Slovenský štát v 1944? - správa z ostáv 70. výročia SNP

Nedela, 31.9.2014: aktualizoval som článok, doplnil odkazy a niektoré úseky.

Včera, 29.8.2014, boli v Banskej Bystrici oslavy 70. výročia odporu Slovákov voči nacistickému Nemecku (agresorovi), oslavy udalosti, ktorá sa po poslednej veľkej vojne na našom území začala označovať ako Slovenské národné povstanie (SNP).

SNP bolo vyhlásené slovným spojením "začnite s vysťahovaním". Fráza odzrkadľovala skutočnosť, že krátko pred jeho vypuknutím Nemci vojensky obsadili Slovenský štát (z diskusie pod článkom: Nezmysel, tu žiadne aktívne vojská Nemecka neboli, boli len na západnom brehu Vahu čo bola "ochranna zona".). Celkovo sa do neho zapojilo 60 tisíc príslušníkov oficiálnej slovenskej armády a približne 15 tisíc partizánov. Organizátori sa prihlásili k medzinárodnej protihitlerovskej koalície. SNP bola udalosť, ktorá presiahla hranice mierumilovného slovenského národa.

Výber fotografií z osláv 70. výročia osláv SNP

Zamračený minister obrany RF Šojgu
zdroj: bystricoviny.sk

Šojgu, minister obrany RF, pôsobí na mnohých fotkách akosi namosúrene. Neskôr som sa dozvedel, že Poľsko, trójsky kôň z americkej východoeurópskej stajne, nepovolilo odlet jeho lietadla späť do Moskvy cez poľské územie. Týmto za tento škandál poľskému vedeniu ďakujem - o existencii SNP sa dozvie širšia svetová verejnosť.

Prezident ČR Miloš Zeman (vpravo) a prezident SR Andrej Kiska (vľavo) na Námestí SNP počas centrálnych osláv 70.výročia Slovenského národného povstania. Banská Bystrica, 29. august 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
zdroj: sita.sk

Počas časti venovanej prejavom boli toto dvaja hlavní "uspávači davov" (na Zemana sa Kiska zatiaľ nedoťahuje).

Paška chŕli oheň
zdroj: tasr.sk

Slobodofarmaceut Paška, ktorý chŕlil oheň na politických oponentov. Súdruh nevie, kedy je lepšie mlčať. Všetkým zúčastneným pripomenul, aký hnusný bol Slovenský štát, keď kolaboroval s 3. ríšou. Paška asi zabudol, že je predseda NRSR, a vrchný predstaviteľ štátu, ktorý schválil, aby 100 "našich" NATO "spojencov" zo Spojených štátov (dnešný agresor) mohlo trénovať svojich "mierotrorcov" na letisku 3. duby.

Jeho reč bola plná demagógie. Bolo v nej len málo "historickej pravdy". Úplne to však zaklincoval záverom, keď dnešné Slovensko označil za prosperujúcu krajinu. Paška svojimi ústami nepreukázal, že sa pochybuje v skutočnosti. Asi číta vládny denník Pravda, ktorý deň pred oslavami vydal článok s titulkom Životná úroveň na Slovensku sa za desať rokov výrazne zvýšila - novinári buď zasa píšu na objednávku, alebo zasa iba o sebe. V médiách hlavného prúdu je pravdy ešte menej než vo včerajších slovách "humanistu".

Stranícky kolega Fico mal asi najrozumnejšiu oficiálnu reč, v ktorej odmietol ďalšie sankcie proti Rusku.

STOP NATO! YANKEES GO HOME!
zdroj: bbonline.sk

O sebe nechal počuť aj Kotleba - a nie len Paškovými ústami. Na kopec nad mestom a na budovu BBSK umiestnil plagát, ktorý hlásal STOP NATO! YANKEES GO HOME! Opäť ďalšie fajné píarko; ruskými turistami to bola jedna z najviac fotografovaných "pamäti-hodností".

Na Kráľovej holi

Súčasťou programu boli Alexandrovci, ktorí zaspievali aj Na kráľovej holi. Po prvej strofe sa na pódium vrátili "bačovia", a tak pokračovali v speve tejto pesničky spolu s divákmi. Bol to moment.

Alexandrovci počas hodinového vystúpenia zožali nasčítane viac ako 15 minút potlesku. Škoda, že nezahrali Пoлюшко пoле. Pesničku týmto venujem všetkým, ktorých záujmy zastupujú Rasmussen a Breedlove.

Netreba zabudnúť ani na plagát strany Vzdor "Vojna? Pre nich zisky, pre nás smrť!", a na zhromaždenie aktivistov z Kapitulskej ulice (fotku som zatiaľ nenašiel), ktorých poznáte z dokumentu Nevinné obete mocenských bojov. Mimochodom, na koniec septembra sa vraj pripravuje ďalšia jazda s humanitárnou pomocou, tak posielajte peniaze nech nejdú na prázdno.

Centrálne oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v piatok 29. augusta 2014. Na snímke pohľad na areál osláv.
zdroj: tasr.sk

Účasť na oslavách bola široká - prišlo mnoho ľudí aj zo strednej a mladej generácie. To je dobre, veľmi dobre. V nastávajúcej udalosti, kde sa bude klásť otázka, či Slovensko má nárok na zotrvanie, má kto hľadať odpoveď. Včerajšia oslava v Banskej Bystrici dopadla dobre. Slovensko má šancu na svetlú budúcnosť!

Sinuhet

u mňa jednoznačne zabodoval....

Norman

ale že to viselo priamo takto nad hlavami prezidentov, som nevedel.

Fakt zabodoval. Iní nacionalisti sa neprejavili? Hm. Podozrivé, podozrivé, začínajú byť nejakí rafinovaní:)
Ten Vzdor asi tiež nejako moc nenaprotestoval, nie?

Ináč pekný prvý máj, ľudia tam idú rovnako s dobrou vôľou a systém sa to snaží použiť ako dôkaz toho, že zdravo funguje. Ale každý vie svoje, Šojgove problémy s letom sú jasné dôkazy toho, aká rozporná je skutočná realita.

Tončo
A nakoniec ten, ktorý nepovolil let nad Poľskom sa stáva prezidentom EU, čo tam sa opýtať ľudí, keď už nás tam niekto dotiahol, dodnes neverím, že referendum o vstupe bolo platné. Je to tak, vymývanie mozgov je viac a viac v kurze, čo tam, že skutočnosť je iná, veď to hovorili na Narkóze, že je taká.......
slaven1

Nepovolenie preletu lietadla bola Tuskova predvolebná kampaň. Ukazoval, že je odhodlaný verne slúžiť Washingtonu, aj za cenu porušenia diplomatických štandardov.

Niečo ako, keď boli nedávno predvolebné kortešačky na prezidenta Ukrajiny, a Timošenková, aby sa zápačíla svojmu washingtonkému elektorátu (to si tí, ktorí skutočne volili ukrajinského prezidenta), sa nechala počuť, že je ochotná na Rusov hádzať aj jadrové zbraňe ak vyberú ju. Nevybrali.

Italy's Mogherini and Poland's Tusk get top EU jobs.

slaven1
Kotleba onálepkovaný ako "neonacista" uviedol svoj názor plagátom, ktorý sa páči Rusom, nacistobijcom.
Norman

aj z toho jasne vyplýva, že tieto nálepky sa už nedajú používať.

KonglomeratCti

,,SNP bolo vyhlásené slovným spojením "začnite s vysťahovaním". Fráza odzrkadľovala skutočnosť, že krátko pred jeho vypuknutím Nemci vojensky obsadili Slovenský štát. "

Nazmysel, tu ziadne aktivne vojska Nemecka neboli, boli len na zapadnom brehu Vahu čo bola "ochranna zona"

Norman

Slaven, oprav si to, prosím ťa, ja som si to ani nevšimol, ani by som asi nereagoval, ale vidíš, ľudia vedia a vidia.) A je to rozdiel, či tu vojská boli, alebo nie.

KonglomeratCti

Nemci vedeli o pripravovanom povstani a už pripravovali jednotky, no nevstupili na nase uzemie pre vypuknutim SNP.

Norman

Ja som to myslel vážne, bez akejkoľvek irónie.
Autor článku, Slaven, má na tieto veci trocha iný názor, tak som ho poprosil, či si to nechce upraviť, lebo je to faktická nepresnosť (on o SNP čítal len jednu knihu, spomínal:)

Ach, začína ten dokument na STV2 o SNP, idem pozrieť.

slaven1

Riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) a kolaborant Miloslav Čaplovič protestuje proti zrazom motorkárov na pietnych miestach z 2. svetovej vojny. Jeho vyhlásenie v plnom znení nemá názov "Rev kanónov piete nesvedčí":

Rev motorov piete nesvedčí

Dnes opäť hučali motory motoriek v priestore Pamätníka čs. armády s vojnovým cintorínom na Dukle a predpokladám, že aj na iných miestach Slovenska. Na Dukle spočívajú ostatky 565 príslušníkov čs. armádneho zboru, Čechov, Slovákov, Rusínov a ďalších, ktorí padli pri oslobodzovaní našej vlasti. Kolesá motoriek narušili ochranné pásmo Národnej kultúrnej pamiatky i samotný Pamätník, napriek tomu, že vstup tam nie je povolený. Ich majitelia takto nekultúrne prezentovali svoj spôsob prejavenia „úcty padlým“ až k pylónu Pamätníka. Považujem to za hrubé dehonestovanie tohto pamätného miesta, ktoré je v správe Vojenského historického ústavu.

Obdobné aktivity sú často využívané na dezinterpretáciu histórie a glorifikáciu bývalého komunistického režimu, ktorého aktéri riadení z jedného centra sa nezastavili ani pred prenasledovaním, mučením, väznením i vraždením tisícov občanov bývalého Československa. Boli medzi nimi aj bývalí príslušníci, dôstojníci a vojaci čs. domáceho a zahraničného odboja 1939 – 1945, vrátané mnohých príslušníkov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorí po roku 1948 zažili poníženie, degradovanie, prenasledovanie ich rodín, väznenie, postavenie na okraj spoločnosti... Satisfakcie, ospravedlnenia a rehabilitácie sa niektorí osobne, alebo už len ich príbuzní, dočkali až po novembri 1989. Rovnako v duchu vtedajšej ideológie dochádzalo k ničeniu pamätníkov a vymazaniu mnohých z nich z kolektívnej pamäti.

Pamätníky, vojnové cintoríny, alebo iné miesta pamäti, si zaslúžia, aby sme zachovávali ich pietny charakter. Pri ich návštevách si pripomínali, ctili a spomínali v tichosti na tých, ktorí nám vybojovali mier a slobodu.
Formu akú si zvolili členovia motorkárskych klubov odmietam. Úmyselne, alebo z nevedomosti dehonestujú odkaz bojovníkov za slobodu a pošliapavajú ich pamiatku.

Miloslav Čaplovič, riaditeľ Vojenského historického ústavu

Odkaz pre kolaboranta na záver 

nové