Prvý týždeň vojny

Máme za sebou týždeň vojny proti Sýrii, ktorú za USA vyhlásil minister zahraničia Kerry. Zatiaľ síce americké bomby nepadali, ale to nič neznamená, veď ich agenti bojujú v Sýrii už asi dva roky. Sú to v pravom zmysle slova ich agenti - ľudia, ktorí sú nimi podporovaní, vyzbrojovaní a najmä riadení. Že je to vojna, to považujem za fakt - otázka je len to, ako sa rozrastie. Nik na svete nepozná odpoveď. Ale treba sa nad tým zamyslieť.

Nebudem už rozoberať tragédiu, ktorá sa stala na predmestí Damašku. Čo sa týka chemického útoku, na otázku cui bono existuje jediná odpoveď - vyhovuje to len Západom podporovaným povstalcom. Samozrejme, kauzálne nitky môžu byť rôzne, za spolupráce CIA a Mossadu mohol byť spôsob prevedenia rafinovanejší, ako sa ponúka na prvý pohľad, ale je nepochybné, že Assad nemal ani motív, ani úmysel predtým ani teraz robiť také veci. Naopak, banditi podľa viacerých zdrojov sarin používali aj nedávno, pričom celý čas ukazujú, že morálne v takom niečom nemajú zábrany. Sú to cudzinci, nešetria ani krajinu, ani sýrskych ľudí, ich hlavným poslaním je ničiť a šíriť teror. Samozrejme, pre povstalcov je vojenská agresia zo strany Západu už očividne jediná možnosť, ako Assada poraziť - čo je veľký motív.

Zámienka na zničenie Assadovej vlády je teda evidentne slabá a, pripomínajúc tie predošlé, je aj neskonale hlúpa. Možno aj preto svetom prebehli politické tančeky a pôvodná koalícia ochotných agresorov sa rozpadla. Niektoré parlamenty, aj britský, zaváhali a nepodporili agresiu. Aj v USA dôjde na hlasovanie v Kongrese. Nik racionálny si však nerobí ilúzie. V tých krajinách nerozhoduje ľud, ani túžba po mieri, ani rozum, ba ani nie politici - rozhodujú "záujmy". Ergo, ak budú tie chcieť, nájde sa spôsob. Posledná možnosť je, že sa bude sa hlasovať dovtedy, až kým sa nazahlasuje "správne", ale sú aj mnohé iné. Folklórne stretnutia zvané parlament či kongres v tých štátoch neznamenajú veľa, ich moc je druhoradá. Preto je isté, že rozbehnutý vraždiaci stroj zakolísal na niečom inom, ako na postoji politických impotentov.

Ako tu už bolo písané, je to zrejme hlavne ruská karta. Lavrov prišiel, ukázal čísla a sprisahanci zaváhali.

Lavrov

Musí to byť radosť robiť zahraničné veci za Rusko.

 

Možnosti Ruska

Nuž, tu sa začíname pohybovať na pôde odhadov a dohadov. Čo všetko môže urobiť veľmoc?

Za prvé, sú to nevojenské akcie. Rusko môže určitým spôspbom modifikovať dodávky ropy a plynu do Európy, prípadne inde. To je závažný strategický faktor, ktorý ale môže pôsobiť na Európu, menej už na USA, ktorého záujmy sa zhodujú s európskymi len čiastočne.

Rusko môže zmeniť svoj politický postoj voči svojmu okoliu, voči satelitom Západu. Nemám tu predstavu o detailoch, ale je to aj zbytočné - také niečo spraví Rusko tak či tak, a koniec-koncov, to by bolelo málo. To nie je argument.

Namiesto satelitov sa ale možno zamerať na slabé miesta Západu. Amerika zaujala smiešnu pozíciu, keď svoje riadenie vystrčila na Blízky východ. No, ak to nie je riadenie, tak je to ako vajce, v ktorom sídli duša zlého draka a ktoré hocaký hlúpy Jano rozmačkne. V rozprávkach si démoni svoje životne dôležité vajcia aspoň schovávali, aby boli nesmrtlní. Tento démon si ich položil rovno na špalok. Ak tam aj nemá svoju dušu, bolelo by ho to riadne.

To už sme sa ale dostali k vojenským akciám. Ak by začali rakety dopadať na Sýriu, s ktorou má Rusko rôzne zmluvy, mohlo by podporiť Assada explicitne svojimi zbraňami. Je dokonca predstavitelná účasť ruských vojakov priamo v Sýrii. Je možno podporiť Kurdov, aby dosiahli svoju "slobodu". Je možno podporit Cyprus, aby sa zjednotil.

Je možno - v sebaobrane- zničiť rakety, ktoré nezákonne padajú na cudziu krajinu. Je možno - v sebaobrane - zničiť lode, ktoré strielajú. Je možné nezistiť, kto ich zničil. Je možná kopa vecí, ktoré sa síce udejú ďaleko od Ameriky, ale ktoré by mali zdrvujúci účinok, vzhľadom na nestabilitu, nadmernú komplexnosť a slabosť ich systému. Na druhej strane - Rusko a jeho spojenci - sú zemití a na otrasy zvyknutí.

Samozrejme, to celé by nebola "svetová vojna", celé by to bolo možno len také nešťastie, len o niečo väčšie, ako keď Izrael zničil  US loď Liberty, ako keď US krížnik zostrelil iránske civilné lietadlo a podobne. To všetko sa stáva. Ale možno by aj vznikol menší požiar, neustále sa šíriaci... Shit happens, hovorí tzv. pop kultúra. Opozičná tzv. kultúra popov hovorí, že je to vôľa božia. Tak si vyber.

 

 Možnosti Európy

V Nemecku sú o pár týždňov voľby. Vo voľbách sa nikdy nemenia strany - je tam naozaj stále ta istá, len má rôzne názvy. Aj teraz sú predpoklady na zmenu bledé. Ale napriek tomu. Keď sa ujal kresla Gorbačov, tiež to bol len tretí nezaujímavý blbeček za pár rokov. Ak sa začne zvyšovať politická teplota, v Európe sa urýchlia zmeny.

Táto vojna, ktorá je zatial len čudná, už prispela k ďalšiemu stupňu osamostatnenia Európy od Ameriky. To je dobrý krok. Európa nemá žiadnu inú povinnosť - toto je jej hlavná práca. Nevidím absolútne žiadnu možnosť, ako by Európa mohla zostať blbým príveskom na chvoste čoraz viacej šialenej Ameriky. Pretože geopolitika nie je voluntarizmus, sú to prírodné zákony.

 

sféra obrany

Mapa severnej bezpečnostnej zóny Lisabon-Vladivostk.

 
slaven1

Podľa RT sa v nemeckých médiách objavili dôkazy, že Bundesnachrichtendienst má dôkazy o Assadovom použití chemických zbraní vo svojom hlavnom meste rovno v čase blížiacich sa inšpekcií OSN . Nemecko, francúzsky Caniche 'Muricaniche, sa pripája k fraške v americkej réžii, ktorá by sa dal tiež opísať ako «operácia pod falošnou vlajkou, ktorá je rutina pre Západné špeciálne "služby"»:

Nemecko a Nemecká tajná služba sa pod vplyvom dokazov uverejnených v nedávnej dobe ukázali ako pobočka NSA. Američania zúfalo túžia po dôveryhodnosti, a preto situácia vyzerá ako keby NSA spravila objednávku a Nemci je just-in-time vyplnili.

V Nemecku je prudko predvolebne, a preto ťažko súdiť prečo sa pripojili k tejto donebavolajúcej hlúposti. Podľa mňa potrebujú urýchliť pád na dno a čo najskôr odpútať sa od Washingtonu. Ani Nemci nechcú byť za blbcov.

Historické okienko: "Slávne" plynové útoky v histrórii - Iracká Halabdže

Obrázok je z udalostí z Halabdže, kde Sadám Husajn, americký spojenec, použil v 1988 američanmi dodaný nervový plyn na Kurdoch.

Obrázok je z udalostí z Halabdže, kde Sadám Husajn, americký spojenec, použil v 1988 američanmi dodaný nervový plyn na Kurdoch.

PS: Americký židia tlačia Obamu do vojny

slaven1

Der Caniche 'Muricaniche je prakticky priamo okupovaný SŠA. Ale tak zase chceme (Stredná Európa) silné Nemecko (znovu budovanie 4. ríše)?

Norman
No, budeš si musieť vybrať - buď budeš ďalej robiť pudlíka, alebo vymyješ tie nánosy propagandy. Chceme byť silný, alebo nechceme? A kto má odolať americkej amorálnosti, ak nie naša sila? Pod pojmom "naša"  myslím európska. A kde vidíš akú takú moc v Európe, ak nechceš Nemecko? Azda myslíš, že arabizovaní Francúzi či pakizovaní Briti sa ťa zastanú? Európa hrdzavie, hrdzavie, prirodzene, od okrajov, zľava aj zprava - tam už sily niet. Alebo si myslíš, že sa o Európu budú starať Rusi? Tí ešte majú starosti dosť so sebou, aby si variešili svojho rurika a iné rúrky. Bielorus, Ukraina, Pobaltie, Kaukaz a stredná či východná Ázia - Rusi majú pred sebou ešte veľa svojho vlastného vývoja aby si ochránili vlastnú zem.   Takto - cez strach z vašej vlastnej sily -vás ovládajú, preskakujete z blata do kaluže a stále sa čudujete, že ste mokrí. (trentoraz používam druhú osobu, pretože tieto mentálne obmedzenia naozaj už nemám a v inom slova zmysle - už ich mám naozaj dosť)    
Le Bleu
Článok sa mi páči. Možno len.. to s tou Amerikou, ako vytŕča vajcá na Blízky východ, aby to náhodou nebol ten.. ako sa to volá, no, veď viete... antisemitizmus. A inak, stále sa pridŕžajúc tohto prirovnania, nech už má démon vajcia kdekoľvek, asi ho fakt po nich bude treba tresnúť, poriadnym kladivom, lebo to je očividne jediné, čo naňho platí. Tak! Ešte by som toto prisypal: http://www.businessinsider.com/troops-protest-syria-military-strike-2013-9
Ema

http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/MID-01-030913.html

And even if this turns out to be a "limited", "kinetic" whatever, it will only perpetuate the chaos. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has referred to it as "controlled chaos". Not really; the Empire of Chaos is now totally out of control.

Iste. A vie to už aj Lavrov.

Ema

Tak toto je už číre zúfalstvo

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-23940214

 

Američania namiesto toho, aby priložili ruky a financie k dielu, idú zadrbať rádioaktívnym svinstvom aj Stredomorie.

Grigoriy
V poslednom čase sa v médiách často zjavuju dezinformacie o tom, že prezident Obama, vzhľadom na nedorozumenie okolo hodnotenia situácie v Syrii, nie je s Rusmi ochotný o čomkolvek rokovať. Ako príklad uvádzajú zrušenú schôdzku na najvyššej úrovni počas rokovaní G 20 v ruskom Petrohrade. Chcem v zaujme objektivnosti uviesť veci na pravú mieru, chcem pripomenúť, že americká administratíva, súc si vedoma toho, že niektore veci vo vzájomných vzťahoch jednoducho nepodliehajú dočasným konjukturalnym výkyvom, že v zaujme vyššieho princípu ani nemôžu, v Petrohrade medzi americkým prezidentom a Rusmi k dolezitemu dialógu predsa len dôjde: http://www.huffingtonpost.com/2013/09/03/russia-obama-gay-rights_n_38599...
Le Bleu
Dobréé..
moucha
Vyjednávat s panem Lavrovem musí být jedna radost, pokud ovšem nejste šílená a chamtivá podrazácká svině.:-)

nové