Россия поможет Сирии в случае нанесения по стране военного удара

Prezident Putin sa pred hodinkou postavil pred ksichty európskych a amerických pandrlákov a so svojím  chladným výrazom im oznámil: V prípade vojenského útoku na Sýriu jej Rusko pomôže.

Pomôže jej všetkým možným spôsobom - samozrejme, hlavne humanitárne.

Čo v dnešnom svete znamená "humanita" - to všetci vieme.

 

Očividne chcel "svetovým lídrom" dať čas, aby sa dohodli.

Reakcie obecenstva agentúry neuvádzajú.

 

 

 

Zato sa uvádza reakcia burzových kurzov. Padli relatívne prudko o jedno percento. Zotavili sa asi tak po hodinke, keď sa finanční frikulíni falošne ubezpečili, že zatiaľ sa nič nedeje. Ako v tom vtipe o chlapíkovi, ktorý padal z mrakodrapu: ešte aj na druhom poschodí si hovoril, že zatiaľ je to dobré.

 

zdroj: ria novosti

focus

 
Autor: 
Ema
The powerful pro-Israel lobby in Washington came out in support of the resolution in a statement issued earlier this week, but was expected to step-up its lobbying efforts, as the measure to attack Syria was thus far failing to muster a sufficient number of votes to pass in the House of Representatives, according to lawmakers. Vzpierajú sa, svine antisemitské. A preto čo? Preto treba viac zatlačiť. Politico quoted officials as saying some 250 Jewish leaders planned to make the case to lawmakers next week that failure to act in the face of Syrian President Bashar Assad's use of chemical weapons would serve to embolden Iran in its pursuit of nuclear weapons. AIPAC was expected to lobby "virtually every member of Congress," according to the report.
slaven1

tak ako skončili časy iba jedného svetového hegemóna. Už to nebude také jednoduché. Budú sa musieť Izraelci uháňať aj o priazeň Moskvy aj Pekingu, nič s čím by nepočítali.

Starší Fursovov rozhovor z 2012:

V jižním Středomoří byla převážně v syrském teritoriu objevena naleziště zemního plynu - a to jak v moři, tak na pevnině (v Kaře). Nelze odhadnout, jak veliká tato naleziště jsou, ale rozhodující je, že existují. Katar vyváží zkapalněný zemní plyn prostřednictvím flotily tankerů, takže pokud padne Assadův režim, získá Katar příležitost k tomu, aby „modré palivo“ transportoval přes syrské území přímo k pobřeží středozemního moře. To umožní navýšení exportovaného množství minimálně na dvojnásobek a zároveň se tím omezí export ze strany Íránu. Posílení Kataru na trhu se zemním plynem oslabí pozici Ruska. Pokud se zároveň podaří Američanům získat kontrolu nad alžírským plynem, tak situace vyústí do blokády ruského vývozu zemního plynu. To znamená, že hospodářské zájmy Kataru se v tomto směru kryjí s hospodářskými zájmy USA. Oběma státům zde prospěje maximální oslabení Ruska - Rusko nesmí nikdy znovu zesílit.

Ema
Pepe Escobar - kto iný. The dogs of war bark and the emerging-powers caravan ... keeps on trucking. That's the Group of 20 meeting in St Petersburg in a nutshell. http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/MID-05-060913.html   Dr Zbig also wants to "involve the oriental powers", as "they have to be very worried as to where this is headed''. Correct; that's what Chinese President Xi Jinping told Putin, he worries about - oil at $150 a barrel. The Russians, according to Dr Zbig, are using "aggressive and insulting language''. Ridiculous - when Putin dubbed Kerry a liar that was the understatement of the year. Dr Zbig is in fact terrified that "the Russians may use this conflict, if it explodes, to undermine overall our position in the Middle East." Memo: your "position" is already undermined all over the planet, not only the Middle East.  
Grigoriy
Ľudstvu pred štyrmi tisicročiami, z nám doteraz neznámych dôvodov a pohnutok, nejaká neznáma moc implantovala v Ure Chaldejskom do kolektivneho psyche egregor, ktorého účelom bolo zabrániť ďalšiemu duchovnému rozvoju ľudstva, odvrátiť nás od smerovania k naplneniu nášho potenciálu, k nadčlovečenstvu. Cela história ludstva je jeden večny boj medzi našim veľkým potenciálom a prekliatim, ktore na nás bolo uvalene. Už dávno som dospel k presvedčeniu, že nejde o historický ani politický fenomén, že svojim rozsahom a následkami ide o fenomén kozmický, nakoľko vo svojich dosledkoch naozaj rozhoduje o evolucii inteligentneho života v kozme, respektíve, jeho úpadku a konečnom zániku. Skutočnosť, že ľudstvo za posledných štyritisíc rokov nielenže duchovne nepokrocilo, ale že to najlepšie medzi nami uz dávno nenavratne vyhynulo, ide v plnej miere na vrub egregoru a jeho večnému nositelovi. Skutocnost, že dnes namiesto riešenia uloh, ktore pred ľudstvom vyvstali, úloh, ktore priamo rozhodujú o našom ďalšom preziti, venujeme sa plneniu otrockych záväzkov voči povodcovi egregoru, voči jeho nositelovi, len dokazuje reálny stav našich veci, naznačuje, akú budúcnosť môžeme očakávať. Pohnútky pôvodcu egregoru nám navždy zostanú neznáme, pretože skutočná rovina jeho bytia natoľko presahuje nami poznateľné, že žiadna z našich skúsenosti nam nedava moznost ani približne ho definovať. Pritom existuju náznaky, že v minulosti došlo u niektorých jedincov k spontánnemu kratkodobemu prebudeniu vedomia o úlohe pôvodcu zhubneho egregoru v osude ľudstva.  
eN
pravdaže vie, že Rusi majú vytvorenú koncepciu, ktorá stojí na druhej miske váh ako tá jeho, tisícročia používaná biblická koncepcia. Došlo aj k stretnutiu zástupcov týchto koncepcií ( kde inde ako vo Švajčiarsku). Jeden z GP na otázku, prečo, keď má také neskutočné znalosti, vedomosti, schopnosti predvídať, riadiť....tieto znalosti neprezradí, nezdieľa. Odpoveď: " Máte doma psa?" Po kladnej odpovedi: " A máte potrebu pred tým psom ukazovať čo viete, čo dokážete?" Tak takýto sú pôvodcovia egregoru.
Norman
Takže ty si myslíš, eN, že si voči nim ako pes voči človeku?
eN
Je to zrejme moja chyba, vyjadrujem sa stručne a myslím si, že ostatní to pochopia tak, ako ja. Mňa taká otázka ako teba ani nenapadla. Chcela som tým poukázať na to, s kým máme do činenia. To nie sú ľudia, aj keď tak vyzerajú. To je druh psychiky, pomenovaný ako démonický, ale to už je z oblasti, čo je tebe proti srsti. Tak len stručne. Myslím si, že z určitého uhľa poľadu stojím vyššie ako oni.
Norman
Tiež sa nebudem rozpisovať, ale hlavnú moc, ktorú majú, ktorú má ktokoľvek, spočíva hlavne v takomto postoji voči nim. Aj psa zväzujú hlavne jeho predsudky a submisivita.    
eN
čo je to isté? Aký je to takýto postoj voči nim?
Norman
pes versus človek a človek versus démon je to isté.   Ale ako si povedala, o "démonoch" sa baviť nebudem.   Hm, zas zparafrázujem klasika, teraz vlastne bez irónie: Čo si tí hajzli pomyslia, keď TOTO čítajú?  Na tomto sa NAOZAJ rehocú, až sa im ich tamudistická hlavička kolíše.    
eN
tak svoje kaleidoskopické poznámky vložím do mozaiky (im je známa, takže sa nebudú smiať) Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Psychika druhu Homo sapiens sapiens má od narodenia predurčený optimálny potenciál typu ČLOVEK (ja viem, že mnohí pochybujú), ktorý má 5 základných zložiek: 1.        inštinkty – zvieracia psychika 2.        zvyky, kultúrne sereotypy – biorobot, zombík 3.        intelekt – zlo-dej=démon (de-ÁMONé) 4.        intuícia – vnímanie miery, harmónie 5.        svedomie – spoločné vedomie, psychika Človeku podobná opica prechádza všetkými piatimi štádiami vývoja. Človekom sa stáva osoba aktívne dlhodobo používajúca všetkých päť zložiek. Dôležitejšie je AKO chápeš, nie ČO chápeš (otrok to robí opačne). Všetci sme ľudia, ale nie každý z nás je človek.  
Ema
v Stredozemnom mori sú cinske bojové lode a ich počet sa v najbližších dnoch zvýši. To len aby nevznikol dojem, že Číňania sedia doma a čakajú, čo Rusi vybavia.
Náhodný okoloidúci
Predpokladám, že čínske bojové lode sú o niečo kvalinejšie ako väčšina ich výrobkov, dovážaných na Slovensko. Tzn. že nie sú celé vyrobené z plastu. Aj keď bola by to výhoda,  v prípade zásahu emerickým humanitárno-demokratickým torpédom by ich opravili sekundovým lepidlom.
Ema
Neradno ich podceňovať . Veľmoc s kozmickým programom (nelietajú na čínskej zábavnej pyrotechnike) by nemala mať v tejto oblasti zásadné ťažkosti.
Náhodný okoloidúci
Viem, že bývali... Keď sa renesanční Európania plavili na 25-metrových korýtkach, Čína vraj mala 150-metrovú loď vnútri predelenú prepážkami, z bezpečnostných dôvodov, pre prípad prederavenia boku. A aj Číňania vraj boli v Amerike skôr ako Kolumbus.
Le Bleu
Aha! A ja som si práve skoro už myslel, že Číňania sedia doma a čakajú, prípadne že oni majú na starosti hlavne ekonomický front. Som rád, že ich prezident sa v Rusku vyjadril jasne. A dúfam, že s ruskými parlamentármi sa nakoniec aspoň niektorí amíci, tí menej zadubení, stretnú. Ten zájazd, to je inak asi pomerne zriedkavá aktivita, že? Mierne povedané. 
afík
,,V prípade, že Moldavská republika stratí svoju suverenitu alebo neutralitu, Ruská federácia sa vráti k realizácii práva Podnesterska na sebaurčenie,“ varuje Sergej Gubarev, zvláštny veľvyslanec ruského ministerstva zahraničných vecí.   
eN
hovorí pravdu. Nepovie všetko, čo vie, ale zásadne neklame. Čo prebieha za zatvorenými dverami, vedia iba tí vo vnútri, aj keď sú plné noviny správ, anylýz a komentárov. Preto je dobré počúvať Putina, čo pustí do éteru. Rusko pomôže Sýrii, ak bude napadnutá zvonka. V  nedávnom rozhovore pre zahr. tlač povedal: "Rusko má svoj plán pre všetky možnosti (vývoja v Sýrii), ale nebudem vám hovoriť aké."
Le Bleu
Toto nevymyslíte. The New York Times majú nového dopisovateľa. Vladimira Putina. Pár výlomkov z jeho článku by som si dovolil: Millions around the world increasingly see America not as a model of democracy but as relying solely on brute force, cobbling coalitions together under the slogan “you’re either with us or against us.” The world reacts by asking: if you cannot count on international law, then you must find other ways to ensure your security. Thus a growing number of countries seek to acquire weapons of mass destruction. This is logical: if you have the bomb, no one will touch you. We are left with talk of the need to strengthen nonproliferation, when in reality this is being eroded. We must stop using the language of force and return to the path of civilized diplomatic and political settlement.
Le Bleu
Aha, ono je to novota asi len pre mňa.. Ale Vladimir Vladimirovič ma neprestáva prekvapovať. V článku pospomínal všeličo, všeličo je aj prelomové, aspoň v amerických novinách tohto typu, a zaťal aj do toho najcitlivejšieho. V závere píše, že si podrobne preštudoval Obamov utorkový prejav k národu a že „I would rather disagree with a case he made on American exceptionalism, stating that the United States’ policy is “what makes America different. It’s what makes us exceptional.” It is extremely dangerous to encourage people to see themselves as exceptional, whatever the motivation. There are big countries and small countries, rich and poor, those with long democratic traditions and those still finding their way to democracy. Their policies differ, too.“ Túto americkú vieru som si naplno uvedomil pred pár rokmi: nejde len o to povýšené správanie sa ku zvyšku sveta, je to aj ich oficiálna neoficiálna doktrína, filozofia, svetonázor alebo čo. Všimol som si to práve vďaka jednému Obamovmu výroku, po ktorom ho ešte dokonca republikáni v rámci predvolebnej kampane obviňovali, že v americkú výnimočnosť „neverí“. Akoby to bolo povinné. Heslo na Wikipédii, hneď prvá veta: American exceptionalism is the theory that the United States is "qualitatively different" from other nations. (A vyzerá to tak, že ten pojem zaviedli marxisti, možno sám Stalin báťuška; čo sa človek nedozvie..) A Barack to v poslednom prejave dokonca vztiahol vyslovene na US zahraničnú politiku. To je nielen nebez pečné, ale aj veľmi, veľmi hlúpe.
slaven1

Dnešný článok z thenation.com (new.google.com vypluli): The end of US exceptionalism.

Trump napísal na svojom twiteri:

Putinov list je majstrovký kus pre Rusko a pohroma pre USA. Dáva lekciu nášmu prezidentovi. Naša krajina nikdy nevyzerala tak slabo.

To sa má tak, keď USA je krajina, ked prezidentov robia herci. A teraz k onomu listu:

Tento článek vyšel pod jménem ruského prezidenta Vladimíra Putina v dnešním vydání deníku New York Times:

Nedávné události týkající se Sýrie mě přiměly, abych promluvil přímo k americkému lidu a k jejich politickým představitelům. Je to důležité v době nedostatečné komunikace mezi našimi společnostmi.

Vztahy mezi námi prošly různými etapami. Během studené války jsme stáli proti sobě. Ale také jsme kdysi byli spojenci a společně jsme porazili nacisty. Univerzální mezinárodní organizace - Spojené národy - byla pak založena, aby se už tak ničivá válka nikdy nemohla opakovat.

Zakladatelé OSN chápali, že rozhodnutí o válce a míru mohou být přijímána pouze na základě konsensu, a se souhlasem Ameriky bylo do Charty OSN včleněno právo veta permanentních členů Rady bezpečnosti. Hluboká moudrost tohoto rozhodnutí se stala základem stability mezinárodních vztahů po moho desetiletí.

Nikdo nechce, aby OSN utrpěla osud Společnosti národů, která se rozložila, protože neměla reálný vliv. To se může stát, pokud jednotlivé země půjdou mimo OSN a začnou podnikat vojenské akce bez schválení Rady bezpečnosti.

Potenciální úder Spojených států proti Sýrii, navzdory silnému odporu od mnoha zemí a od mnoha vedoucích politických a náboženských představitelů, včetně papeže, povede jen k dalšímu množství nevinných obětí a k eskalaci, v jejímž důsledku se může konflikt rozšířit daleko za hranice Sýrie. Vojenský úder by zvýšil násilí a vyvolal novou vlnu terorismu. Mohl by ochromit multilaterální úsilí, jehož cílem je vyřešit jaderný problém Íránu a izraelsko-palestinský konflikt a dále destabilizovat Blízký východ a severní Afriku. Mohl by zlikvidovat celý systém mezinárodního práva a pořádku.

Sýrie není svědkem boje za demokracii, ale ozbrojeného konfliktu mezi vládou a opozicí v zemi mnoha náboženství. V Sýrii nejsou skoro žádní zastánci demokracie. Ale je tam více než dost bojovníků z Al Kajdy a nejrůznějších extremistů, kteří bojují proti vládě. Americké ministerstvo zahraničí označilo Frontu Al Nusra a Islámský stát Iráku a Levantu, které bojují na straně opozice, za teroristické organizace. Tento vnitřní konflikt, rozdmýchávaný zahraničními zbraněmi, dodávanými opozici, je jedním z nejkrvavějších konfliktů ve světě.

Žoldáci z arabských zemí, kteří tam bojují, a stovky extremistů ze západních zemí a dokonce i z Ruska jsou pro nás zdrojem hlubokého znepokojení. Co kdyby se vrátili do našich zemí se zkušenostmi získanými v Sýrii? Konec konců, poté, co bojovali v Libyi, extremisté se přesunuli do Mali. To nás ohrožuje všechny.

Od samého počátku usilovalo Rusko o mírový dialog, který by umožnil Syřanům vytvořit kompromisní plán pro svou vlastní budoucnost. Neochraňujeme syrskou vládu, ale mezinárodní právo. Potřebujeme využívat Rady bezpečnosti OSN a jsme přesvědčeni, že dodržování zákona a pořádku v dnešním složitém a bouřlivém světě je jedním z mála způsobů jak zabránit tomu, aby mezinárodní vztahy propadly chaosu. Zákon je stále ještě zákonem a musíme ho dodržovat, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Podle současného mezinárodního práva je použití síly povolené jen na sebeobranu, anebo rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN. Cokoliv jiného je podle Charty OSN nepřijatelné a bylo by to aktem agrese.

Nikdo nepochybuje, že v Sýrii bylo použito smrtícího plynu. Ale je mnoho důvodů, proč si myslíme, že ho nepoužila syrská armáda, ale opoziční síly ve snaze vyvolat intervenci ze strany jejich mocných zahraničních stoupenců, kteří by se tak postavili na stranu fundamentalistů. Zprávy, že extremisté připravují další útok - tentokrát proti Izraeli - nesmíme ignorovat.

Je znepokojující, že vojenské zásahy do vnitřních konfliktů v cizích zemích se pro USA staly normálními. Je to v dlouhodobém zájmu USA? Pochybuji. Miliony lidí po celém světě nyní stále častěji vidí Ameriku nikoliv jako vzor demokracie, ale jako mocnost, která spoléhá čistě na brutální sílu a fušersky dává dohromady koalice podle hesla "Jsi buď s námi, anebo proti nám." Avšak ukazuje se, že síla je neefektivní a nemá smysl. Afghánistán je v krizi a nikdo neví, co se tam stane, až mezinárodní jednotky odejdou. Libye je rozdělena na kmeny a klany. V Iráku pokračuje občanská válka a každý den jsou tam usmrcovány desítky lidí. Ve Spojených státech mnoho lidí dělá analogii mezi Irákem a Sýrii a ptá se, proč chce jejich vláda opakovat nedávné chyby.

Bez ohledu na to, jak cílené jsou vojenské údery anebo jak sofistikované jsou zbraně, civilní oběti jsou nevyhnutelné, včetně starých lidí a dětí, které měly ty vojenské údery ochránit.

Svět reaguje tím, že se ptá: Jestliže se nemůžete spoléhat na mezinárodní právo, pak musíte najít jiné způsoby jak si zajistit bezpečnost. A tak stále větší počet zemí se snaží získat zbraně hromadného ničení. Je to logické: Máte-li jadernou bombu, nikdo na vás nezaútočí. Zůstává nám nutnost hovořit o posilování nešíření zbraní, ale ve skutečnosti se to oslabuje.

Musíme přestat užívat jazyka síly a navrátit se na cestu civilizovaného diplomatického a politického narovnání.

Za poslední dva dny vznikla nová příležitost jak se vyhnout vojenským akcím. Spojené státy, Rusko a všichni členové mezinárodního společenství, musejí využít ochoty syrské vlády umístit svůj chemický arzenál pod mezinárodní kontrolu a pro jeho následné zničení. Soudě podle výroků prezidenta Obamy, Spojené státy toto považují za alternativu k vojenskému zásahu.

Vítám zájem pana prezidenta o pokračující dialog s Ruskem o Sýrii. Musíme spolupracovat a udržet tuto naději naživu, jak jsme se dohodli v červnu na setkání skupiny G8 v Severním Irsku v Lough Erne, a nasměrovat diskusi k vyjednávání.

Pokud se nám podaří vyhnout se použití síly v Sýrii, zlepší to atmosféru v mezinárodních vztazích a posílí to vzájemnou důvěru. Bude to náš společný úspěch a otevře to dveře ke spolupráci na dalších klíčových otázkách.

Má spolupráce a osobní vztah k prezidentu Obamovi jsou charakterizovány rostoucí důvěrou. Oceňuji to. Pečlivě jsem si prostudoval jeho úterní projev k národu. A musím nesouhlasit s jeho argumentem o americké výjimečnosti, když řekl, že politika USA je "tím, co činí Ameriku jinou. Je tím, co činí Ameriku výjimečnou." Je nesmírně nebezpečné povzbuzovat lidi, aby se považovali za výjimečné, ať je naše motivace jakákoliv. Existují velké země a malé země, země s dlouhou demokratickou tradicí a země, které teprve cestu k demokracii nalézají. Jejich politické strategie jsou různé. Jsme všichni odlišní, ale když žádáme o Boží požehnání, nesmíme zapomínat, že nás Pánbůh všechny stvořil sobě rovné.

Ema
Zo smetiarne - prvé dve vety z článku: Francúzi nechcú zásah proti Sýrii. Francúzsko je jedinou veľkou krajinou, ktorá podporuje zámer USA zasiahnuť voči Asadovmu režimu.   A ešte ako bonus fotečka z dnešného rokovania EÚ, na ktorom bol aj minister zahraničných vecí USA John Kohn. Výsledok Kohnovej návštevy: Kerry welcomes 'strong' EU statement on Syria. http://www.jpost.com/HttpHandlers/ShowImage.ashx?id=226109 Oproti Ashtonovej je ešte aj taká Flašíková-Beňová osobnosť.    
Ema
RT pred krátkym časom informovala, že Ma´alulu chráni sýrska armáda. http://www.youtube.com/watch?v=3VVnkFPVw9s Tá dnes bola z tejto pozície vytlačená teroristami vycvičenými CIA a dobre vyzbrojenými Amerikou. Ide o skupinu "rebelov", ktorá prenikla na sýrske územie nedávno z výcvikového tábora CIA v Jordánsku. Úbohá Ma´alula, úbohí Aramejci. Sú vydaní zverom napospas.
Elle
Tak ked je Syria strategicky dolezitym miestom pre Rusko, preco si Putin neurobi v Syrii poriadok? Preco tam uz davno nie je Rusko armada? Lebo co? Toto mi fakt nie je jasne. Ak su "rebeli cviceni v jordansku" pravdou, tak tam Mali uz davno byt ruski rebeli, ktori sa Mali postarat o Ma'lulu. Ako k tomu pridu malulajcania.? Toto je fakt drasticke video.
Ema
Beštie podporované Amerikou a jej kamarátmi Saudmi vraždia sýrskych kresťanov - a ty ideš vyčítať Rusom, že nerozpútali svetovú vojnu priamou vojenskou intervenciou. To čo je za myslenie. Vybav si účty za Ma´alulu so svojou vládou, a nie pľutím na Rusko. Mimochodom, drastické videá z Ma´aluly ešte len uvidíš, keď budú tzv. rebeli americkými zbraňami roztrieskavať kostol sv. Juraja a kláštor, nahrávať to na video a víťazoslávne strkať na youtube. Teror sa tam iba začal - práve teraz, v týchto chvíľach.   O Ma´alule pekne píše Kubuš - bol tam v čase, kedy sa Sýrčanom ani nesnívalo, akú príšernú pohromu na ich chystá USrael http://kubus.blog.sme.sk/c/119173/Blizkovychodne-dobrodruzstvo-VIII-Maal...   Ty si v Ma´alule asi nebola. Ja hej. Poznám tiež Aleppo, Damašek (najmultikulti mesto - skutočné priateľské spolužitie tam vládlo), Homs... a vtedy som neverila, že sa z tohto normálneho štátu podarí USraelu urobiť ruiny a zo Sýrčanov, ktorých život bol tak podobný nášmu, milióny ľudí bez domova.
Norman

V sobotu zavliekli vojnu do kresťanskej dedine povstalci, a dnes s evidentným podsúvaním viny píše sionistické Sme , že Sýrska armáda útočí na kopce okolo kresťanskej dediny.

Evidentne, zlá je sýrska armáda - veď to ona útočí.

Ja viem, je to 429 000 klam a hnus zo strany sionistických bastardov, ale predsa mi to nedalo.

Ja viem, že je zbytočné dávať ďalší bod obvinenia tých svíň. A viem, že by som nemal používať nadávky, pretože to pôsobí neseriózne.

Tak čo, mám napísať rovno, že ich treba obesiť?

Ema
Vpád teroristov pred pár dňami do Ma´aluly http://www.youtube.com/watch?v=g1F-hTIDcTU   Dnes nútili dve staré mníšky hovoriť do kamery, ako s nimi pekne zaobchádzajú  
eN
slaven1

Norman
Najviac sa mi pači Estadounidenses. Treba ísť s dobou.  
Náhodný okoloidúci
Američania sú predsa všetci obyvatelia Ameriky od Aľjašky až po Ohňovú zem, tak nevidím dôvod, aby si toto pomenovanie pre seba uzurpoval nejaký pseudonárod alebo skôr sekta "spojenoštátňanov".
Le Bleu
Ak je toto verné zobrazenie pozícií, tak je evidentné (skoro až pateticky), ako sa Rusi hotujú brániť Sýriu. A svine útočiť. Čo tam ešte (alebo už?) chcú tie britské plťky?