Ruky preč

Ruky preč od detí, alebo ruky preč od juvenílnej justície? 

Juvenílna justícia je téma októbrového čísla časopisu Zem a vek a teda aj téma debaty v divadle Malá scéna. Lenže ... ako tam povedal aj sám Rostas - juvenilná justícia je nielen nešťastný názov, ale aj dosť čudná záležitosť. A tak aj bolo.

Ale po poriadku. Rostas sa snaží spraviť z týchto debát akúsi skutočnú "kultúrnu" šou - začal premietaním fotiek z cesty do Nepálu a Indie - ale je to úplne zbytočné. Aj tak z neho spravia, ako tiež sám spomínal,  nacistu - to zdôrazňovaním etniciti nevyžehlí. A čo sa týka Nepálu - všetci máme známych, čo tam už boli, hm, fotky poznáme.

Potom povedal za necelú štvrťhodinku svoje "čo mesiac dal" Huďo a to bolo to najlepšie, čo tam zaznelo.

Až následne začala hlavná téme s hosťom - nejakou pani z akejsi mimovládky(?) v Británii (Slovenka), ktorá tam plietla čosi o nejakom prípade odobratia detí v Anglicku (nejakej rodine, čo mala 10 detí ... hm...). No, a ešte ten zákon sa ide u nás meniť - ale nik nevie, čo tam vlastne bude ... ale treba sa brániť, alebo tak nejak. Tá pani za to nemôže - ale nebola to dobrá voľba.

Po dvoch hodinách od začiatku hostitel spravil prestávku, lebu mu vraj aj v divadle profíci povedali, že nemôže ľudí mučiť trojhodinovým sedením. Povedali mu dobre - ale zajtra mu možno aj povedia, že nemôže dávať prestávku po hodine normálnosti a hodine nudy. Pretože ľudia utečú - aspoň ja som tak spravil.

Kto bol ďalší hosť teda neviem. Žial, mňa za to naozaj neplatia a tak ma nik neprinúti sa premáhať.

 

Ale zhrnuté treba povedať: Rostas je talentovaný rozprávač, nepokazený žiadnym formalizmom. Huďo podobne vo svojom smere. A aj ten redaktor Benka vyzeral rozumne - i keď sa k slovu moc nedostal. Keď vynechajú zbytočnosti, manévre a hlavne zlé témy... môže to byť výborná záležitosť.

Je škoda, že je to klasické divadlo, tmavé obecenstvo,  a nie ako v talkshow, kde by boli ľudia viac súčasťou. A samozrejme, taká beseda, ako bola aspoň tá predošlá o WTC (viď youtube), by mala byť vysielaná v televízii. Lebo televíziu  ľudia ešte stále (správne) chápu ako indikátor toho, o čom sa môže  a má hovoriť.

Ale zatial je či bol v televízii len Hríb (stále beží tá jeho každotýždenná ideologická viachodinovka burcovania nenávisti, nie?). Sú veci, pre ktoré nejestvuje ospravedlnenie - Hríbova lampová propaganda  je jedna z nich. Keď tam bude mať namiesto neho rovnakú reláciu Huďo s Rostasom, potom ma zobudte, aby som neprišiel o ďalšiu "revolúciu".

I keď - jedna mi stačila.

Grigoriy
Dnes uz mám mnoho dôvodov mysliet si, že aspon dvaja ľudia, ktori sú za projektom Zem&vek, sú na slovenské pomery nadpriemerne rozhladení,nadpriemerne inteligentní a ďaleko nadpriemerne charakterni. Hovorím o dvoch, lebo len o dvoch viem toľko, aby som ich mohol hodnotiť. Neznamená to preto, že by azda medzi nimi takých nebolo aj viac. Uprimne povedane však, môj názor na celý projekt už v čase, ked bol ešte len zámerom, bol taky, že to vôbec nema význam. Dovod na taky postoj môžem zhrnúť do jednej vety: Niet s kým, a niet pre koho. Naozaj sa teraz nechcem dostavať s nikým do konfrontácie, nikoho nechcem uražať, ale,  ak chceme mat naozaj otvorenú diskusiu, diskusiu v duchu "nadhľadu", nesmieme byt utlocitní ani ješitni, a preto: Slovaci nemaju mentalnu a intelektuálnu kapacitu na "nadhľad", nemaju moralnu kapacitu na disent, nemaju predpoklad na navodenie akejkolvek zmeny.Všetko ich snaženie v tomto smere je preto dopredu odsúdené na večný kruh: pokus-zlyhanie, pokus-zlyhanie, nový pokus-nové zlyhanie... K tomu navyše treba priratat širšie okolnosti stavu civilizácie a ľudstva, a výsledok potom naozaj nie je ťažké si vypočítať. Mozete tento môj postoj nazývať akokoľvek, môžete to nazývať defetizmom, povýšenectvom, aroganciou alebo cimkolvek iným, ale skutočnosť navždy ostane taka, že ide o prejav hlbokeho realizmu a znak naozajstneho nadhľadu, nadhľadu oslobodeneho od pút príslušnosti k davu a lojality k spolocenstvu "rodnych". Pravdou, velmi neprijemnou a šokujúcou pravdou navždy zostane, že naozaj účinne riešenia pre Slovákov aj pre svet by za stavu, v ktorom naozaj a realne sme, vyzadovali použitie extrémnych prostriedkov. To však nikto z nás nechce - nemáme k tomu ani vôľu ani moc. Naviac, z histórie vieme, že tam, kde sa hrou nahod vo výnimočných historických podmienkach našla aj vôľa aj moc, tam aj napriek najlepším zámerom vždy nakoniec zakonite došlo k zlyhaniu. Dovodom k takýmto zlyhaniam je to, že k tomu, aby ste ľud vyburcovali k revolucnym zmenám, k zanieteniu za nejaku ideu, musíte ľudu lichotit,musíte mu lichotit klamstvom, lebo vsetko lichotenie je vždy len klamstvom. Na ľudoch totiž naozaj nie nic lichotive. Ako inac sa vsak moze niekto stat vodcom mas, ako lichotenim? To však, čo sa začína klamstvom, to zákonite konci zlyhaním. Nie je to však az take zle, lebo to, že neexistuje riesenie pre všetkých, ešte neznamená, že neexistuje cesta pre niekoľko malo výnimočných. Na nizine a rovine je síce vždy dost miesta, dokonca toľko miesta, že všetci ľudia planéty  Zem postaveni jeden vedľa druhého by sa zmestili na územie Maďarska. Koľki však mozu naraz stáť napríklad na Kriváni? Keby som vedel, že existuje len jediny človek na tomto svete, ktory by o to stal, a ktorému by taká vec mohla zároveň aj pomôcť,  obetoval by som svoj čas, a napísal by som, čo si o tom myslel, čo o tom hovoril Chuang-Tzu.  
Buheh
  ale neobjavil si žiadnu Ameriku. Veď na týchto veciach sme sa tu už toľkokrát zhodli.   Ale to Tvoje posadnutie tým, akí sú Slováci blbí, je zrejme poškodenie trvalé a organické.   Na Slovensku si nevieme dať rady so situáciou, ktorá tu dnes je. Nevieme vyriešiť problémy sveta, nuž, nevieme. Sme iba malá gubernia, tak ako tisíce iných, a všetko podstatné, čo hýbe svetom, sa deje a vždy bude diať v centrách. To je fakt, s ktorým nič neurobíme a je to, myslím, každému nad slnko jasnejšie. Vôbec to nehovorí nič o tom, či sme sprostejší ako iní, alebo nie.   Pochop už, prosím, že nie je vonkoncom žiadny principiálny rozdiel medzi Slovákmi a inými národmi, teda ak len nemáme na mysli iné živočíšne druhy s inými populačnými stratégiami, ale to je iný príbeh. Do toho Tvojho textu môžeš namiesto Slováci pokojne napísať Česi, Lotyši, Íri...   Isteže nejaký rozdiel je v kultúrnom zázemí, historických vplyvoch a s tým súvisiacimi genetickými okolnosťami, a teda z toho všetkého vyplývajúcich štatistických odchýlkach, ale je to v bledo modrom stále to isté.   Človek sa stáva múdrym nie na základe príslušnosti k národu, absolvovanej vzdelávacej inštitúcie, ale na základe práce na svojom zušľachťovaní.   Vždy znovu ma zaráža, keď sem znovu a znovu privlečieš toto plytké klišé, pre človeka Tvojho formátu nedôstojné. Zrejme to vyplýva z toho, ako hlboko Ťa Tvoje okolie nechápe. Dobre, možno žiješ na dedine, kde sa obyvateľstvo nezaoberá ničím iným než výrobou žinčice, a teda ťažko je Ti medzi miestnymi nájsť partnera so zodpovedajúcimi intelektuálnymi záujmami – iné to bude v lepšej Parížskej kaviarni. Ale keby si niekedy žil dlhšie v cudzine, po čase by si zistil, že štatistický výskyt ľudí, ktorí majú v hlave fungujúci mozog, je v jednotlivých populáciách natoľko podobný, že nemá zmysel sa tváriť, že jedna je významne použiteľnejšia ako druhá. 
Grigoriy
ale ja nehodnotim Slovákov podľa toho, ako sa chovaju výrobcovia žinčice, ale len podľa toho, čo robia a rozprávajú tí, ktorých sami Slováci pokladajú za svoju elitu. A, v "lepšej parížskej kaviarni" sa väčšinou rozprávajú ešte väčšie sprostosti, ako v krčme v Medzilaborciach.   P.S. Mnohi z nás sa na internete správame tak, aby tí druhí vedeli o našom sukromí čo najmenej. Niektorí exhibicionisti síce prezradia aj to, co nie je pravda, ale ja robim pravy opak. Je preto nevhodne v tomto smere robit akékoľvek kalkulácie a dohady.
Buheh
...ktorých sami Slováci pokladajú za svoju elitu. Američania pokladajú za svoju elitu napríklad Obamu alebo tú ceckaňu zo seriálu Baywatch, meno si nepamätám. Patríš medzi elitu Ty, Grigoriy? Nemusíš mi odpovedať, Tvoj súkromný názor na túto otázku je mi jasný, prskať môžeš koľko chceš. A kto Ťa zo Slovákov pozná? Ak si myslíš, že elita sa pozná podľa toho, že vypisuje všelikde na internete, tak to mi Ťa je ešte viac ľúto, než predtým. O o sebe prezraď čo uznáš za vhodné, predpokladám, že už máš občiansky preukaz.
Buheh
a ak sa v parížskych kaviarňach rozprávajú väčšie sprostosti než v krčme v Medzilaborciach, tak potom o akých blbých Slovákoch tu hovoríš?
elle
Mne sa to hned nezdalo, zeby v parizskych kaviarniach a medzilaboreckej krcme to bolo podobne, aj ked priznam, ani v jednom ani v druhom som nebola.  Ale zase musim tiez povedat, ze ja aj bez toho, aby som tam bola viem, ze Sloone su blbi.  tak sa v tom vyznaj, buhehe :)
Elle
SlovacI....ale zas za tak blbi Slovaci nie su. Vedia kradnut. Este stastie, ze nie su vlastne sikovni, Lebo by to boli oni, co nastolia NWO.  
Buheh
Politici sú blbí, zvoľme si iných, politici kradnú... aké svieže myšlienkové schémy. Že by mal ten Grigoriy nakoniec pravdu?
elle
vsetci vieme, ze Grigoriy ma pravdu...okrem teba. Nie je ti to podozrive?
Buheh
a fakt by ma zaujímalo, kto konkrétne ste "Vy všetci", ktorí si myslia, že Slováci sú blbí. Vieš mi niekoho menovať?
Norman
Dve vety: "Uprimne povedane však, môj názor na celý projekt už v čase, ked bol ešte len zámerom, bol taky, že to vôbec nema význam" a "Keby som vedel, že existuje len jediny človek na tomto svete, ktory by o to stal, a ktorému by taká vec mohla zároveň aj pomôcť,  obetoval by som svoj čas, a napísal by som, čo si o tom myslel, čo o tom hovoril Chuang-Tzu"   Prečo by to nemalo význam? Oni proste spravili vec, o ktorej predpokladajú, že aspoň pre jedného človeka na svete to bude mať význam. Ty si sa proste zle vyjadril v prvej vete, Grigoriy. Chcel si napísať: "Úprimne povedane však, môj názor na celý projekt už v čase, ked bol ešte len zámerom, bol taky, že to nebude dokonalé" No, to je výhoda absolútnych výrokov: určite máš pravdu.   A potom ešte s tým spojená téma - k tomu rozopru, čo bol či je už pár rokov, ako si to nazveme, "defétizmus". Nejde ale ani tak o "defétizmus" ako taký - veď každý človek má iné názory na to, čo je hodnotné, čo nie, čo má zmysel robiť, a čo nie. V pravom defétizme ide vlastne len o pesimizmus - veci nedopadnú dobre. Ok. Aj proti takémuto čistému defétizmu sa treba brániť, lebo oslabuje a podobné dôvody. Ale ty si mal, Grigoriy, postoj ešte navyše. Vyjadrím to takto: "Je nedôstojné sa proti (tomu zlu) brániť" Tento postoj je hlboko nelogický, iracionálny a zároveň samozrejme urážajúci toho, kto "sa bráni". Skús sa zamyslieť, či to tak bolo a či nás teraz už chápeš, v čom bol problém. Ostatne podobne je to aj so Zem a vek - "nebude mať význam" časopis, ktorý bude lepší, minimálne iný, ako ostatné? Jasné, budú tam blbosti, ale prečo by to nemalo význam?
Norman
Ako už povedal Buhehe: Slovensko je malá krajina, ktorá sa nelíši principiálne od susedov. Hlavný jeho rozdiel je v tom, že nemá históriu vlastnej štátnosti, a preto má niektoré špecifiká , nezrelosti. Ale nik ho predsa nedáva ako vzor či ako avantgardu svetových zmien. Bavíme sa o Slovensku len občas a z týchto dôvodov: sme tu doma, žijeme tu a predpokladáme, že to má pre nás niektoré nezanedbateľné výhody. Ale každý sa musí starať o ľoď, na ktorej pláva, (a ak aj už nepláva, k ľodi, ktorá ho odchovala, by mal zaujať úctivý ďakovný postoj, ako ku svojim rodičom).   Kritika na Slovensko má tieto zdroje: 1. Emigrantská reflexia. Emigrant príde do cudziny, ktorá mu imponuje ( najčastejšie bohatsvom). Emigrant vidí, ako sa tam majú dobre, a ako sa po čase aj on tam má povdzme dobre. Ľahšie, ako na Slovensku. Porovnáva to s tým, ako sa mal v rodnej krajine zle - a z toho mu vychádza, že niekto musí byť na vine za ten rozdiel. Tu už je len malý krôčik , že začne obviňovať tých doma - to sú tí, čo sú na vine. Musia byť blbí - veď ako dôkaz je aj to, že oni sa stále majú zle, a ja, emigrant, sa už mám dobre. Oni sú teda blbší, ako ja, a teda opakujem, príčinou tej chudoby. Ba nielen to - nenávidím ich, lebo ONI sú na príčine za tie úbohé roky, ktoré som tam strávil. Vlastne ma okradli, svine vyjebané slovenské! Tak uvažujú niektorí(!) emigranti.   2. Iný zdroj "kritiky" je komplex menejcennosti, ktorý je zámerne vnucovaný zvonku, aby Slovákov držal v slabosti. K tomu niet viac čo dodať. Mnohí Slováci proste opakujú, čo im bolo vtlkané do hlavy odmalička. A predtým generáciam ich rodičov.   3. Ďalší zdroj kritiky je odbavovanie si zlosti nadávaním na čokoľvek, čo je po ruke. Na slovenskom internete sú po ruke Slováci, prirodzene.   Samozrejme, kritika môže byť neurážlivá alebo urážajúca. Na internete je zväčša urážajúca. Nik sa nenechá dobrovoľne urážať, nemal by sa nechať. Tu hore si napísal, že nechceš nikoho urážať, ale predtým si to nepísal.   Sú aj skupinky či hnutia, ktoré zas preháňajú pozitívny význam svojej slovenskosti (podobne, ako iní zas preháňajú pozitívny význam svojej ruskosti, maďarskosti či nemeckosti). Ale to nie je náš prípad. Je naozaj prejavom nadhľadu nezaoberať sa nadmieru svojim malým národíkom, nepreceňovať jeho špecifickosť - a to ani v pozitívnom zmysle, ani v spomínanom negatívnom zmysle.   Nevynechal som nič? Je ešte niečo nejasné? Aha - ešte k tomu čiastočne patrí: nik tu nikdy nemienil mobilizovať nejaké davy. Preto je mi jedno, ako Slováci plošne sú schopní či ochotní akceptovať napríklad moje názory. Predpokladám, že nie sú moc ochotní. (no ja si ani nemyslím, že by moje názory pre niekoho mali nejaký spasitelský efekt, ak by ich aj plošne akceptovali) Ale na Slovensku je podľa mňa aj tak kopa naozaj inteligentných ľudí, a tí konieckoncov majú spoločné problémy, vrátane aj tohoto vzťahu ku vlastnej krajine. Zaoberajú sa inými vecami, a tak asi kvôli tomu toto zatial nepochopili. Možno teraz som im pomohol. A ako hovorí Buhehe, možno nie.
Grigoriy
Cííííng...cííííng... cííííng... - Prosím, tu je G. - Zdravím G., ako sa máš? Tu je J. z cestovnej kancelárie Bingo Bingo Travel. Tak som sa ti pozrel na tu letenku do Viedne. Takto narýchlo som tam pre teba nenašiel presne to, čo hľadáš, lebo Lufthansa je už do Franfurtu vypredaná. Ale mám tu pre teba alternatívny let. Namiesto do Frankfurtu ťa môžem dostat do Prahy. Odtial máš potom let do Bratislavy. Však to nakoniec máš ešte lepšie, nemusia ťa ísť vyzdvihnut az do Viedne. - No dobre, a aka spoločnosť lieta z Prahy do Bratislavy. - Slovak Bingo-Dingo Air. - Kolkokrat som ti uz povedal, že ja so Slovákmi nelietam!? - Nie si nerozumne zaujatý? To nie je dobre. Veď ... - Dobre, urobím výnimku, lebo 20-teho večer naozaj musím byt na Slovensku. Pošli mi to. **** Praha 20.5.201... - Dobry deň, tu je moja letenka. - Môžete počkať?, kolegyňa si odskočila, a ja ju tu len zastupujem. (No, uz je to tu, uz sa začína slovensky bordel!!) Patnast minút neskôr: - Vy tu čakáte? - Áno, čakal som na vas. - Máte letenku? - Leží pred vami. - Kam cestujete? - Je to v letenke. - Aha, Bratislava o 20:00? - Áno. - Pocuj Erik, ako sa to tam nahadzuje? Asi mi ten počítač zase hapruje. - Pôjdete dnes načas? - To neviem, uvidíme. Tu máte bórdin pás. *** 19:50 - Nemali by sme uz nastupovať? - Mame poruchu. - Ale ja dnes MUSÍM byt v Bratislave. - Lutujem. - No dobre, uz vidím, že to dnes nepojde. Kedy je najbližší let? - Skúste sa opýtať ráno. - Ráno, a kde budem spať? - My noclahy nedavame. .... ... Na druhy den o 20:30 konečne na ceste. Skuseny prisediaci:   - To s tou poruchou vás pekne ojebali. Nemali dost pasažierov na vcerajsok, tak to zlúčili s dnešnymi, z dvoch letov urobili jeden a ušetrili peniaze. To viete, Slováci. - Teraz už viem. Dvakrát s Bingo-Dingo: prvy a posledny.    
Norman
Ja predpokladám či verím, že si takpovediac svetaskúsený, ale napriek tomu či práve preto ťa chcem upozorniť na dve veci: 1. Kedže si zo Slovenska tak na Slovákovi presne spoznáš, kedy čo kamufluje a podvádza, snaží sa niečo zakryť či zlahčiť. Proste to na krajanovi spoznáš mnohonásobne ľahšie a lepšie, aj keby si to robil len podvedome. Voči cudzincovi takú istotu nenadobudneš, to je proste založené naozaj na dlhodobom kontakte, vytvára sa to ovela pomalšie, ako napr. znalosť jazyka či iné cudzokrajné zvyky. Aj toto je jeden z dôvodov prečo sa tebe a iným cestovatelom  krajania zdajú večší odrbávači. Cudzinci majú muchy a odrby, ktoré nespoznáš okamžite a nemáš ich ešte tak chronicky plné zuby.   2. Objektívna väčšia nekomformnosť slovenských reálií je to, čo vyššie nazývam ľahkosť života tam vonku. Je jedno, či niekde v Amerike alebo Nemecku zarobíš desaťnásobok toho, čo doma, alebo ťa tam dvojnásobne lepšie obslúžia - je to podobný benefit, kôli nemu potom pátraš po príčine a preto obviňuješ ľudí doma, že za to môžu oni, veď kto iný. Oni sú na vine - "keby chceli". Lenže aj to chcenie, dobrá vôľa a dostatočné pohodlie pracovníka, aby mohol inteligentne fungovať, nič z toho nezávisí len od nich. Konieckoncom, dôkazom sú práve emigranti a pracujúci vonku. Takmer všetci tí, čo to doma flákajú a všetko robia zle, sa ako zázrakom vonku zmenia na výkonných, presných, hlavne snaživých a inteligentných pracovníkov. Ja som to videl x krát, aj na iných východoeurópanoch. Proste mali by sme to volať zázrak prekročenia Rubikonu, alebo tak nejako.   Samozrejme, aj Slováci majú svoje špecifické slabosti, debility. Napríklad ako všetci východoeurópania, nedôslednosť .... ale naozaj to chceme rozoberať?
Grigoriy
ale zopakujem aj tak moje staré  známe: - nie všetky rasy maju genetické predispozicie k budovaniu civilizácie, - naša "civilizácia" je jedna večne nepodarena snaha imitovat Západ, - ak sa nepodobame na Senegal, tak len preto, že sú v nás aj germanske gény, a sme im geografický natoľko blízko, že sa na nás niečo nalepilo, - pripúšťam, že štyridsať rokov vlády komunistov zobralo svoju veľkú daň. Aj ked, a to je najvacsi paradox našich dejín, práve za vládykomunistov zažilo Slovensko vrchol svojho ekonomického, sociálneho, vzdelanostneho a kultúrneho rozvoja. Nikdy predtým na Slovensku pre väčšinu ľudí nebolo tak dobre žiť, a už nikdy ani nebude.    
Norman
ale, samozrejme, Slováci netvoria zvláštnu rasu. Ja tu dosť presadzujem germánsky faktor, ale  to ani náhodou neznamená, že Slovania sú podradní. Ak tu z mojej strany chcela zaznievať nejaká myšlienka, tak tá o nordickej či belošskej jednote. Žiaden senegal.   Ale špekulovanie je naozaj zbyočné, ide jednoducho o postoj. Skúsim povedať, s čím sa možno naozaj zhodneme: Slovensko má v súčasnosti absolútne zlú, mizernú a neživotaschopnú kultúru. Všetko, čo má, môže zahodiť, lebo je to paškvil. Nemyslím ani tak na hladanie koreňov v ľudovej slovanskej mystike (to je podľa mňa v poriadku, to nikomu neuškodí, ale ani moc nezmení), ani tým nemyslím na štúrovcov a iných klasikov (tí sú asi tiež v poriadku, ale čo je podstatné, sú už doslovne mrtvi, kultúrne mrtvi, nie sú už zdrojom žiadnej dnešnej kultúry, nik ich už nepozná a nečerpá z nich, ak v nich niečo je). Vlastná kultúra národa sa tvorí dlho, potrebuje tradíciu, overovanie, zušlachťovanie,  ale na Slovensku bola zámerne zmazávaná - a tak Slováci veru často reagujú podla dementných pravidiel bežného pouličného úzusu. A tak to aj potom vyzerá a pôsobí. Myslím, že toto je v skutočnosti to, čo spôsobuje tie záporné efekty. To nie je vyhováranie sa na iných - proste taká je história regiónu. Len jednu vetu poviem ako príklad: ľudia sa tu namiesto veciam podstatným dokážu donekonečna venovať nepodstatným blbostiam, doslovne chlpom na ruke.   Nie, tieto veci nie sú v regióne v priemerných génoch, to tu podľa mňa nie je až také podstatné, veď týmto stavom tu trpí mnoho ľudí, možno aj väčšina.   Ovšem rada je ťažká.
Grigoriy
Je tomu už zopár rokov, ked sa stala taka vec, že nastala medzi ludmi veľká horúčka a veľké nadšenie spôsobené knihou jedného Jamesa Redfielda, ktora mala titul Celestine Prophecy. Bola to vtedy a tam naozaj veľká vec. Povinne čítanie pre každého, kto chcel byť zduchovnelym a in. Mnohi moji známi mi to vtedy odporucali a boli vo veľkom očakávaní, aby som im povedal svoj názor. Nuž, prečítal som si to, a aj som povedal ten svoj názor: - Totalny bullshit pre idiotov. Nemali ma potom vo veľkej úcte, aj mi uz potom málokto hovoril "mlady pán", ale, dnes, ked niekoho z nich chcem nahnevať, začnem tu knihu vychvalovat.   Aj teraz predpovedám, že Zem&vek sa postupne prisposobi úrovni a potrebám svojich čitateľov, a stane sa platkom o Anunaki, UFO, manuálom pre survivalistov, vegetarianov, čakristov, insitnych joginov a rôznych inych čudákov, ktorých vzorom a idolom je rastafarian, drogman a asocial Bob Marley. Niečo na spôsob výnimočne obľúbeného socialistického časopisu 100+1 zahraničných zaujímavosti. Stačili ste si uz všimnúť, aku hudbu a ake knihy odporúča Zem&Vek? Výrobcovia prispôsobujú svoj tovar potrebám väčšiny. Taka je zakonitost marketingu. Ľudia dozrievaju rôznym tempom. Väčšina však nedozrie nikdy.    
Norman
a nič netrvá večne. To sú také tie frázy, ktoré ale platia. Zem a vek je len časopis a nik ho nepovažuje za nejaký zázrak. Každý mesiac tam dať veci, zvyšovať  kupovanosť ( nielen kôli príjmu z predaja, ale z princípu)  - to je problém, ktorý nemá žiadne ideálne riešenie. Vždy je to kompromis. No ale ináč by sa nikdy nič neurobilo - treba veci rozbehnúť, aj keď v podstate zaručene nakoniec neskončia nejak veľkolepo.   Ty si tu Grigoriy minule spomenul takú obranu - že ľudia sa nebavia o tom, čo hovoríš, ale o tebe.  Ale nemyslím, že je to tak naozaj - ľudia hovoria o tvojich názoroch, postojoch. Čiže: Ty máš zásadne ku všetkému kritický postoj. Je to taký postoj - z mojho pohľadu je to a to zlé, čiže svojím postojom dávam najavo, že som lepší. To sa ale nedá ťahať donekonečna. V dnešnom svete nivelizácie a debilizácie je to síce aj potrebné, viac náročnosti, nespokojiť sa s bahnom, ale na druhej strane, neuraz sa, ale v podstate je to pohodlný postoj snoba. A napríklad si tak prísny aj teraz, i keď sa krotíš, ku Rostaso-Huďovskej aktivita, a na druhej strane si dlhodobo chodil napríklad  na Jetotak - ten je aspoň v niečom perspektívny? Dokonca aj to tvoje nedávna naštvanie na ich stranu, tvoj úmysel ich kritizovať svedčí o tvojom určitom vzťahu k nim. Sú "lavicoví intelektuáli" viac príťažliví, ako reálni ľudia? Ale tiež to neber ako kritiku, proste každý máme svoje (slabosti).
Grigoriy
že ja som povolaním Upratovač, že mojou úlohou je robit poriadok.  Na jetotaku tiež. Tam im tiež niekedy vyupratujem. A dáva mi to o to väčšiu satisfakciu, o čo viac viem, že take veci práve oni nikdy nechcu počuť. Tam sa totiž stretávajú exemplarne vynaušničkovane, ošálované pomylene darmožráčske vytŕčavé stratené kreatúry. To je ta humanistickejsia stránka mojej osoby. Totiz pomáhať tým najúbohejším. Aj ja sa niekedy obetujemm pre svojich blížnych. A zabávam pritom neúrekom. Alebo si myslíš, že ja si už naozaj nezaslužim aspoň tej trochy pozemskej radosti a trochy uznania za moju misionarsku činnosť?  Aj keď, ja vlastne naozaj od nikoho ani uznanie ani odmenu za moju námahu nečakám; ja som sám sebe odmenou aj uznanim. Ináč, najviac ma dnes vytočil Buheh. Som si istý, že ani netuší, čím. Pritom sa v poslednom čase naozaj snažím byt ku každému skromný a dobrý. Vlastne ma ani nevytočil, len mi ukázal, aky je medzi nami priepastný rozdiel. Rozdiel v chapani hodnôt.  
Norman
Viem, že ti kritika robí radosť a že nepoznáš mieru. Ale ja som teraz naopak pripomenul tvoj podivuhodne pozitívny postoj k Jetotaku. Možno to tak nevidíš, lebo to dopadlo tak, ako to dopadlo - ich úplným úpadkom. O efektivite tvojej kritičnosti - veď vieš... Ale samozrejme si zaslúžiš radosť. Práveže ti chýba. Ale podľa mňa radosti majú ľudia všeobecne málo - a mnoho dobroty naozaj aj škodí. Čím ťa vytočil Buhehe dnes natuším ani ja. Minule sa do teba pustil viac - i keď je naozaj evidentné, že sa snažíš udržať zmierlivý a konštruktívny tón. Ale nemyslím, že by bol až taký priepastný rozdiel medzi vami. Keby to malo zmysel, povedal by som ti aby si prestal ešte s tou štylizáciou, aby sme tu mohli viesť všetci dialog. Ale neviem - o čom by sme sa rozprávali a kam by to viedlo - som už skeptický.   Treba prestať s tým napetím. Dnes si napríklad v dobrej vôli napísal: "Dnes uz mám mnoho dôvodov mysliet si, že aspon dvaja ľudia, ktori sú za projektom Zem&vek, sú na slovenské pomery nadpriemerne rozhladení,nadpriemerne inteligentní a ďaleko nadpriemerne charakterni.". Sa chcem spýtať - myslíš, že je tak dôležité byť "nadpriemerne inteligentný" a "rozhľadený"? Nepochpí tieto politické ale aj iné svetonázorové či filozofické veci každý, kto sa tým začne zaoberať - a nedosiahne dostatočnú rozhľadenosť tiež ktokoľvek, kto sa bude len trocha aktívne dívať a rozmýšlať? Veď toto nie sú veci výnimočných schopností. Mňa táto potreba nadpriemerného už unavuje, teba nie?  
slaven1
Nie, potreba nadpriemerného ma neunavuje. Alebo lepšie povedať ešte ma neunavuje (lebo v buducnosti možno bude). Priemerné je nezáživné, o podpriemernom škoda reči. Zaujímavé je nadpriemerné.
Norman
Zaujímavé, že už v rozprávkach pre malé deti je opakovane situácia, keď si na rozcestí musí hrdina vybrať z troch možností: široká rovná cesta, trocha užšia cesta, zarastený krivoľaký chodník.   Ale kto by bral vážne také blbosti. Vraj staré múdrosti, pche.
slaven1
Prečo ťa unavuje potreba nadpriemerného?  
Norman
Keď potrebujem automechanika, nepotrebujem toho nadpriemerného, Keď idem k zubárovi, tiež si nerobím ilúzie, že je to ten najlepší z okolia. Konieckoncov, dokážem to rozoznať? A je to nevyhnutné?   Väčšinu vecí dokáže zvládnuť každý. Väčšina ľudských vecí je tak triviálna, že ich urobí aj opica, ak má záujem. Vačšina ľudských poznatkov je tak triviálna, že ich pochopí aj magor, ak má záujem. Vlastne veľkou zábranou poznania aj konania je práve ten falošný predsudok, že veci sú ťažké a zložité.   To nie je v rozpore s predstavou, že ľudstvo sa musí prekonať. Naopak, pripadá mi prirodzené, že sa ľudstvo vyvinie, prečo by malo zostávať na tomto primitívnom bode? Ale pripadá mi aj ten proces relatívne ľahký.  Nečudujem sa, že to prirovnávajú k prebudeniu. Nie k nejakému tajomnému a obtiažnemu prebúdzaniu "hadej sily" a podobným šialenostiam, ale k normálnemu prebudeniu. Prebudiť sa je zaujímavý proces, stáva sa iba raz za čas, ale z pohľadu vlastného vedomia celkom bez námahy. Na prebudenie nepotrebujem žiadnych nadpriemerne inteligentných a rozhľadených ľudí.
Grigoriy
všimol si niekto z Vas, že v celej tejto našej peknej diskusii dnes nikto nevlozil žiadny link, že sa tu teraz každý snaží písať len svoje vlastné myšlienky? Pre Vas je to možno bezvyznamná vec, ale pre mňa je to jeden malý krôčik k Veľkému  Poriadku. Som len zvedavý, kto sa mi ako prvý za taku vec poďakuje.
Buheh
A aby si si nemyslel, ja som si už dávnejšie všimol, že sa snažíš byť dobrý. Ale nie je pekné chodiť žalovať k šéfovi, mohol si mi napísať priamo, ak som Ťa urazil.
Norman
že Emu ste volali na jej blogu "šéfová". Ale to bolo  o inom, ona je .. ako hovoria poliaci ... weiblich. Viem, že nie sme blbí a máme zmysel pre humor, hm... ale predsa, toto je internet, tak mi to nedalo nedodať - nechcem, aby si ktokoľvek čo len náhodou zle vysvetlil  tvoj vtip a myslel si, že tu nejako čo len ako minimálne svojou prítomnosťou nejako rešpektuje mňa ako "šéfa". Ja som tu len redaktor a usmerňujem len v prípade, ak náš smer ešte niekto nepozná, respektíve  nemá ochotu doržiavať (čiže fakticky len Slavena, kým si nezvykne a nepochopí).    
Ema
bez riadiacich kompetencií, ale šéfka. Každý, kto mi takto, dostal po ušoch. Z výchovných príčin.   Starý, ani nový pitvor definitívne žiadne šéfstvo nemá.
slaven1
Tak, sme tu pekne v kruhu :), nie v pyramíde.