Rusko je na Ukrajine pod tlakom americkej moci

Paul Craig Roberts

Cieľom prevratu na Ukrajine je degradovanie odstrašujúceho arzenálu Ruska a tým zníženie jeho schopnosti  odolať vôli Washingtonu

V rade svojich článkov som vysvetľoval, že Sovietsky zväz slúžil ako bariéra americkej moci. Sovietsky kolaps následne spustil neokonzervatívne usilovanie o americkú svetovládu. Rusko za Putina, Čína a Irán sú jedinými bariérami voči tejto neokonzervatívnej agende.

Ruské jadrové rakety a vojenská technológia robí z Ruska najsilnejšiu vojenskú prekážku americkej nadvláde. V snahe  neutralizovať Rusko, porušil Washington dohody medzi Reaganom a Gorbačovom a rozšíril NATO do bývalých súčasti sovietskeho impéria a teraz má v úmysle zatiahnuť do NATO aj bývalé súčasti Ruska - Gruzínsko a Ukrajinu. Washington odstúpil od zmluvy, ktorá zakazovala protibalistické rakety, a zriadil základne s protibalistickými raketami na hraniciach Ruska. Washington zmenil svoju jadrovú vojnovú doktrínu tak, aby umožňovala prvý jadrový úder.

Cieľom toho všetkého je degradovanie odstrašujúceho arzenálu Ruska a tým zníženie jeho schopnosti  odolať vôli Washingtonu.

Ruská vláda (a tiež vláda Ukrajiny) pochabo dovolili pôsobiť na svojom území množstvu  USA financovaných mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia ako agenti Washingtonu, pod  rúškom "ľudsko - právnych organizácií". Západne mediálne útoky na olympiádu v Soči sú súčasťou zosmiešňovania a démonizovania Putina a Ruska. Washington je odhodlaný nedovoliť Putinovi a Rusku akýkoľvek prejav úspechu v akejkoľvek oblasti, či už v diplomacii, športe alebo ľudských právach.

Americké médiá sú ministerstvom propagandy pre vládu a korporácie a pomáhajú Washingtonu vykresľovať Rusko v zlých farbách. 

Washington používa médiá k príprave Američanov na konfrontáciu s Ruskom a na ovplyvňovanie Rusov a ďalších ľudí vo svete proti Putinovi. Washington by veľmi rád videl slabšieho či poddajnejšieho ruského vodcu, než Putina.

Mnohí Rusi sú dôverčiví a naivne veria, že Amerika je tým najlepším miestom, príkladom pre svet, ktorému sa dá veriť a dôverovať. Táto idiotská viera, ktorej prejavy vidíme na západnej Ukrajine, kde USA krajinu destabilizujú v rámci príprav na jej prevzatie, je dôležitou zbraňou, ktorú USA používajú na destabilizáciu Ruska.

Niektorí Rusi Washington ospravedlňujú tým, že si  vysvetľujú protiruskú rétoriku ako prostý pozostatok stereotypov zo studenej vojny. "Staré stereotypy" sú však falošnou stopou, zavádzajúcim odvrátením pozornosti. Washington po Rusku ide. Rusko je pod útokom, a ak to Rusi nepochopia, stanú sa históriou.

Veľa Rusov zaspalo dobu, ale klub Izborsk sa ich pokúša prebudiť. V článku ( z 12. februára ) v ruskom denníku Zavtra strategickí a vojenskí experti varovali, že používanie protestov západom na zvrátenie rozhodnutia ukrajinskej vlády nepripojiť sa k Európskej únii vytvorilo situáciu, v ktorej je puč fašistických elementov možný. Takýto puč by vyústil v bratovražednú vojnu na Ukrajine a predstavoval by vážnu "strategickú hrozbu pre Ruskú federáciu".

Experti došli k záveru, že ak by takýto puč uspel, následky pre Rusko by boli tieto:

 

Strata Sevastopoľa ako základne Čiernomorskej flotily Ruskej federácie.

Vyhnanie Rusov z východnej a južnej Ukrajiny, čo by viedlo k záplave utečencov

Strata výrobných kapacít v Kyjeve, Dnepropetrovsku a Charkove, kde sa vykonávajú zmluvné práce pre ruské ozbrojené sily.

Potlačenie rusky hovoriacej populácie násilným poukrajinštením (už sa deje).

Zriadenie vojenských základni USA a NATO na Ukrajine, vrátane Krymu, a zriadenie výcvikových stredísk pre teroristov, ktorí by boli vypustení na Kaukaz, Povolžie a možno na Sibír.

Šírenie organizovaných kyjevských protestov do miest Ruskej federácie s neruským národnosťami.

 

Ruskí stratégovia to uzavreli tým, že "považujú situáciu vytvárajúcu sa na Ukrajine za katastrofickú pre budúcnosť Ruska".

Čo je potrebné urobiť ? Tu strategickí experti, ktorí situáciu analyzovali správne, zlyhávajú. Volajú po štátnej mediálnej kampani, ktorá by odhalila povahu preberania moci, ktorá prebieha, a aby ruská vláda uplatnila Budapeštianske memorandum z roku 1994 a zvolala konferenciu vládnych predstaviteľov Ruska, Ukrajiny, USA a Británie, ktorá by sa zaoberala hrozbami pre Ukrajinu. V krajnom prípade, aby rokovala s Washingtonom priamo.

To je číry výplod fantázie. Títo experti si hovejú v sebaklame. Washington je páchateľom krízy na Ukrajine a má v úmysle Ukrajinu prevziať z presne tých dôvodov, ktoré experti uvádzajú. Je to dokonalý plán na destabilizáciu Ruska a pre znegovanie Putinovej úspešnej diplomacie pri zabránení amerického vojenského útoku na Sýriu a Irán.

V podstate ak Washington na Ukrajine uspeje, Rusko bude eliminované ako prekážka americkej svetovej nadvlády, zostane len Čína .

 

Mám podozrenie, že Ukrajina mala dosiahnuť bod varu v čase, keď sú Putin a Rusko zamestnaní olympiádou v Soči. Existuje len málo pochýb, že Rusko čelí veľkej strategickej hrozbe. Aké sú skutočné možnosti Ruska? Celkom určite k týmto možnostiam nepatrí akákoľvek dobrá vôľa Washingtonu.

Rusko by možno mohlo jednať podľa amerického scenára. Ak má Rusko bezpilotné lietadlá, mohlo by ich použiť rovnako, ako Washington, teda k vraždeniu vodcov Washingtonom financovaných protestov. Alebo by Rusko mohlo poslať tímy zvláštnych jednotiek, aby zlikvidovali agentov, ktorí pôsobia proti Rusku. Ak bude EÚ naďalej podporovať destabilizáciu na Ukrajine, mohlo by Rusko zastaviť dodávky ropy a plynu európskym bábkovým štátom Washingtonu.

Prípadne by mohla ruská armáda okupovať  Ukrajinu, zatiaľ čo by sa pripravovalo jej rozdelenie. Je isté, že väčšina obyvateľov východnej Ukrajiny dáva prednosť Rusku pred EÚ. Veď donedávna bola 200 rokov súčasťou Ruska. Je dokonca možné, že elementy s vymytými makovicami na západnej polovici by prestali hulákať na dostatočne dlhú dobu, aby pochopili, že byť v rukách USA/EÚ znamená byť vykradnutý a okradnutý, ako Lotyšsko alebo Grécko.

Uvádzam tu tie najmenej nebezpečné následky krízy, ktorú Washington a jeho stupídne európske bábky vytvorili, a nerobím tu žiadne odporúčania Rusku. Najhorším následkom je nebezpečná vojna. Ak budú Rusi nečinne sedieť na zadku, stane sa pre nich situácia neúnosná. Ako sa bude Ukrajina približovať k členstvu v NATO a ako bude dochádzať k potláčaniu ruskej populácie, bude musieť ruská vláda na Ukrajinu zaútočiť a zvrhnúť cudzí režim, alebo pred Američanmi kapitulovať. Pravdepodobným výsledkom drzej strategickej hrozby, ktorú Washington stavia pred Rusko, by bola jadrová vojna.

Neokonzervatívna Victoria Nuland sedí vo svojej kancelárii amerického ministerstva zahraničia a spokojne vyberá členov budúcej ukrajinskej vlády. Zabúdajú USA na riziko, že zasahovanie Washingtonu do vnútorných záležitostí Ukrajiny a Ruska môže vyvolať jadrovú vojnu? Sú si prezident Obama a kongres vedomí, že existuje námestníčka ministra zahraničia, ktorá provokuje Armageddon?

Bezstarostní Američania tomu nevenujú pozornosť a netušia, že hŕstka neokonzervatívnych ideológov tlačí svet k deštrukcií.

zdroj: Hlavne správy

autor a foto na titulke:Paul Craig Roberts

 

 

Poznámka redakcie:

sumarizujeme tieto niektoré najlepšie články s presnými a jednoznačnými vyjadreniami, čiastočne aj ako dôkaz, že objektívnu pravdu vidia všetci, ktorí jej dávajú prednosť pred šialenstvom.

Samotný Roberts je ukážkou, ako veľmi sa posunul smer americkej politiky v posledných pár desaťročiach.

Prasiatko
Ja len neviem, načo je dobrý taký dlhočíííízny článok. Takto o 10 rokov už žiadny Washington ani Moskva nebudú jestvovať, tak sa upokojte, malicherné bytosti. :p
1488
to isté si myslel aj súdružko Vasiľ: http://youtu.be/hwY2F2ctfcE?t=2m3s
Nikto
aj tu sá dá vyberať: http://www.stripkyzesveta.cz/
Le Bleu
„Rusko je, tak jako by byla kterákoli jiná země, krajně citlivé na vojenské aktivity poblíž svých hranic. Opakovaně signalizovalo, že členství Ukrajiny v NATO (většina Ukrajinců ho nechce) zamezí stůj co stůj. Právě ukrajinské členství v NATO však bylo deklarovaným cílem administrativy Bush-Cheney. Jednoznačně jej nevylučuje ani Obamova administrativa.“ „Mnohé důležité otázky jsou však stále na pořadu. Jedna se týká zásady ´územní integrity´. Ano, je důležitá, není však jedinou ze zásad, jež třeba zohlednit. Rusové budou argumentovat, a to docela důvodně, že Spojené státy zajímá územní integrita jen tehdy, je-li v zájmu americké vlády. Samy americké vlády ji však, kdykoli se jim to hodí, znovu a znovu  ignorují.“ „Ukrajina nemá - díky své historii, místu na mapě i přirozeným a ekonomickým vazbám - jinou alternativu své prosperity jako zdravé a jednotné země, než v přátelském (či přinejmenším neantagonistickém) vztahu s Ruskem.“ A kto to píše? Istý Jack F. Matlock, za Reagana americký veľvyslanec v ČSSR (1981-83) a v ZSSR (1987-91).
Le Bleu
In Moscow even anti-Putin liberals seem to think that the US/EU has pushed too far in Ukraine. The leaked conversation between Nuland and Ambassador Pyatt shocked people. It appears to people that the US is encouraging anti-Russian nationalists or sending signals that they could easily misinterpret. I imagine 90% of Russians assume American diplomats understand exactly what they’re doing and the potential consequences. It takes a great deal of sophistication to consider stupidity and incompetence as an explanation. People won’t demonstrate, and not just because of fear of the police. It will simply seem unpatriotic and remind everyone of violence in Kiev, which no one wants. Even people who dislike Yanukovich do not like how he was kicked out of office. http://jackmatlock.com/2014/03/obama%e2%80%99s-confrontation-over-ukraine-has-increased-putin%e2%80%99s-support-at-home/

nové