Skutočný blázon

Na webe zaznievajú často ostrejšie slová, aj voči politickým figúrkam. Okrem vulgarít sú to hlavne obvinenia zo "psychiatrických diagnóz" : dement, blázon, idiot, blbec, psychopat ...

Zvykne sa to brať len ako súčasť diskurzu, ako prázdne slová, ale niekedy je to vážnejšie. To, že niektorí ľudia sú mentálne zdeformovaní a dokážu skolabovať, je fakt. Najnovšie to dokazuje prípad Matovič.

Len zopakujem, že 8. mája poslanec Igor Matovič pocítil nutnosť zvolať tlačovku, priamo v ten deň štátneho sviatku, neodkladne. Tam oznámil novinárom, že ho neznámy muž stretol v parku pri venčení psa a povedal mu, aby vypadol. A tak sa Matovič rozhodol vyhlásiť, so slzami v očiach(!!!), že už nebude chodiť do parlamentu.

 

( jadro paranoického vystúpenia pacienta )

 

Viacerí sme hovorili, že je to blázon, bolo to vidieť už na jeho mnohých predošlých aférach, a mysleli sme to vážne. Dnes to už každý, kto sám nie je vyšinutý, priznáva tiež, že ten človek je mentálne chorý, skolabovaný.

Ale toto nechce byť len kopanie do malej figúrky na slovenkej politickej scéne. Podobní tam už boli a on sám tam dotiahol spolupacientov - Remišová, Viskupič a podobne. Na Matovičovom prípade je zaujímavý ten aspekt, že on svoju aktivitu bol nútený prezentovať ako opozíciu voči moci. Nemyslím, že pán podvodník a podliak by bol nejaký ľudový revolucionár, to určite rovnako málo, ako je katolícky konzervatívec (do čoho sa tiež štylizoval). Nie je to zrejme jeho mentalita, ale bol do tej situácie dovedený - a to mu bolo osudné. 

Niektorí egostrední rozmaznaní ľudia nedokážu rešpektovať nepríjemnú situáciu, opakoovanú frustráciu. Stáva sa to zvlášť vtedy, keď sa im zdá, že práve teraz je to správne obdobie, kedy musí dôjsť k prelomu. U Matoviča bola taká spúšťacia situácia zrejme vtedy, keď bol zvolený do parlamentu, keď očividne nadobudol dojem, že pozná zázračnú metódu a nič ho už nezastaví. A keď prišiel múr, rozbehol sa naň plnou silou a udrel hlavou. A keď nepomohlo, tak znova. A potom znova ...a znova a znova .... až kým neskolaboval do súčasného stavu.

Toto, opakujem, je evidentná realita u verejne známej figúrky. Tieto prípady sa stávajú a tvrdím, že nie sú až také neobvyklé - len ich menej vidno. V ľuďoch, ktorí sa pohybujú v opozícii, v alternatíve, ktorí sa zaoberajú teoreticky či prakticky tým, aký je systém špinavý, sa podobná tendencia vytvára a ak sa nedokážu dostať nad vec, tak sa to v nich nahromadí až to spôsobí reálny menší či väčší kolaps ich osobnosti.

Žiadne metafory, žiadne otázky postoja, žiadne fikcie - ale reálne. Varujem pred tým už dávno a aj tento Matovičov prípad nám to pripomína. 

 

(Ja? Nie, mňa sa to samozrejme netýka:)

 

Autor: 
region: 
forma: 
Vivo

A Mikuláš Dzurinda bol/je normálny?

Možno mám smolu/šťastie, že ma drastické okolnosti donútili študovať psychiatriu. A to dôkladnejšie ako bežný absolvent príslušného smeru na LF. Lebo išlo o život!
Nakoniec to nešťastie bolo na niečo dobré a pomáhalo mi to aj pri podnikaní. A aj pri orientácii v politike...

To nie je prípad iba Slovenska, to nie je problém iba politiky všeobecne! To je systémový sociologický problém. Spoločnosť, ktorá stratila predstavu o hodnotách, relativizovala ich, život redukovala na pravidlo „Silnejší pes jebe!“, nevyhnutne skončí v rukách sociopatických osobností, ktoré šíria svoju duševnú poruchu ako pandémiu po celom svete. Na túto tému sa popísalo už tony kníh, niektoré sú voľne prístupné na Internete. Je typické, že sa málo prekladajú do slovenčiny ...

Je to dilema filozofie, sociológie, politiky, ekonómie ... atď.!

Ak pripustím sociálny darwinizmus ako vedúci princíp ľudskej spoločnosti, inak povedané redukujem život na Nietzscheho boj o moc, musím akceptovať aj dôsledky. Jedným zo zásadných problémov je fakt, že v takomto systéme zákonite vyplávajú na povrch „Hadi v saku“ – sociálni devianti/deprivanti. Odporné bytosti čo sa v boji o moc neštítia ničoho a preto sú úspešnejší ako ich okolie.

Takýto postoj k životu má aj odvrátenú stranu mince. Tou je postupné prerastanie narcistickej poruchy osobnosti do bipolárnej poruchy a v terminálnom štádiu paranoidnej schizofrénie.

Verejne angažovaný deviant je zraniteľný! Veľkí manipulátori to dobre vedia a jestvuje metóda útoku štípania milióna komárov, ktorá takéhoto jedinca dokáže strhnúť do úplného šialenstva. Ja som dokonca ochotný Matovičovi uveriť, že ho niekto cieľavedome strašil v parku! Že postupné dávkované odhaľovanie jeho daňovej kauzy (ani zďaleka nie je u konca) má presne tento cieľ!

Otázka je, ako vychovávať deti v takejto atmosfére spoločenského bláznenia.

Aj blázni majú právo voliť a byť volení. Aj blázni majú právo mať svojich poslancov. Aj narkomani, aj komunita KLGBT!

Má to jeden háčik, vlastne veľký HÁK !!!

Volá sa PSYCHICKÁ INFEKCIA.

slaven666

V spoločnosti, ktorú dlhodobo formujú morálne menejcenní ľudia, ľudia, ktorí si také meno azda zaslúžia len preto, že fyzicky sa predsalen akosi líšia od opíc, musí sa jedna ludská bytosť, ktorej zostali aspoň elementárne ludské cnosti, alebo zmysel pre ne, javiť ako niečo nezvyčajné, dokonca odpudivé.

Otrocká chamraď vždy mala, a bude mať úctu len k tomu, čo je brutálne, agresívne, podlé, satanské, agresívne, ku všetkému, čo sa z čohokoľvek, čo je cnostného alebo ušľachtilé len vysmieva. Chamraď v takom vidí silu, podriadi sa takému a nikdy nerebeluje.
Od každého očakáva, že sa takej moci podriadi; nepodriadeneho nenávidí, lebo mu pripomína jeho úbohosť.

Slovák nikdy nepovie, že jeho život aj krajinu zničili hovädá a degeneráti ako je Mečiar, Slota, Paška, Holjenčík, Beňová, Zala, Fígeľ, Frešo, Vášaryová, Ševčovič,

Na Matoviča si trúfnu, lebo sa im zdá príliš ľudský, lebo sa rozplakal.
Nenávidia ho, ale by ani nevedeli povedať prečo.
Pripomína chamradi, čo by mala byť, ale už nikdy nebude.
Keď hovorím o chamradi, mám na mysli tú najskurvenejšiu menejcennú chamraď.

Citát: Pociťujem veľkú blízkosť k tomu, koho nikto nemá rád.

Vivo

Čo Ty vieš kto je to Matovič. Skús sa porozprávať z daňovými úradníčkami, ktoré robili u Matoviča kontrolu.

Matovič si myslel, že unikne svojej minulosti, ak pôjde do politiky a začne škandalizovať všetkých okolo. Len aby odpútal pozornosť od vlastných podvodov. Urobil to už pri tej daňovej kontrole. Ale čo sa nestalo, nastal úplný opak. Upútal na seba pozornosť a neuvedomil si, že ako ukážkový deprivant neznesie protiútok.

Bláznieť je ľudské. Otázka je spôsob, akým sa dotyčný dostal na psychiatriu.

Nadávať ľuďom, ktorým sa hnusí hysterický psychopat s maslom na hlave, okydávajúci každého čo sa ho dotkne, nazývať normálnych ľudí s normálnymi reakciami najskurvenejšiou menejcennou chamraďou dokáže iba ťažký psychopat. Choď sa liečiť, tu nie je spoločnosť, ktorú by si mohol infikovať.

Ema

nanútený anglosionistami dovolil, aby labilný psychopat Matovič akože reprezentoval demokraciu. Docielilo sa len to, že Matovič stvoril desaťtisíce protisystémových ľudí, pre ktorých boli jeho nedávne verejné cirkusy poslednou kvapkou.
Nikdy predtým som okolo seba nepočula od toľkých slušných strednotriedových ľudí exponovaných Matovičovými vystúpeniami hrubé vyjadrenia, že kam môže ísť - a to definitívne - celý tento systém, ktorý si nevie poradiť ani s jedným očividným magorom.

s1
Matovičovi je umožňené "radikalizovať spoločnosť" (pro-majdanovo naladiť), lebo dostáva zdroje (mediálny priestor) so súhlasom síl, ktoré našu malú milú podkarpatskú kolóniu riadia.  
Vivian

Norman, verim, ze vies, ze take postavicky ako Matovic sa vyrobia a cielene pouziju, ako mnohe ine. Si nesmierne inteligentny, preco toto pises ? Je to opat len glosa, ktora ma karikaturu pravdy, lebo ty sa tak rad hras ?

Cely ten tzv. parlament je akoby druhe Slovenske divadlo, ( zamerne nepisem narodne ) ale skutocny zivot vsetkych hercov je predsa inde.

Ach boze, vzdy si vravim, nie je to tak, ludi nehodnot podla vzhladu, to je hlupost, radsej ich pocuvaj. Ale potom predsa vypnem prijem zvuku, zapcham si usi, len sa divam, vnimam a uvedomujem si vnimane...A ono sa to vzdy potvrdi, to ako kazdy zije, co si mysli a robi, ma kazdy napisane v ociach a v tvari. Neviem, mozno som cvok, ale vzdy sa to potvrdi. Matovic je presne ten ako vyzera a jeho pouzitie v politike bolo splnene.

Norman

ja som to myslel ale naozaj ako určité varovanie pred tým, že tieto politické veci dokážu ľudí zničiť. Aj v parlamente, aj mimo. (no, zničiť ... chvíľu sa prelieči a bude zas ako rybička , takmer isto)

Nerozumiem presne tvojej výčitke (tú lichôtku si nemusela, ja sa neurážam ... až na výnimky, hm). Podľa mňa slov. parlament nie je až tak riadený do detailov, Matovič je proste vyšinutý prvok, ktorý veci naozaj rozbíja, ešte aj tie, čo by mohli fungovať.

Vivo

Si veľký optimista, nemáš s jeho diagnózou osobnú skúsenosť. Prognóza na vyliečenie je veľmi mizerná, lieky dokážu urobiť z takto postihnutého pacienta iba vegetujúcu zeleninu. Matovič sa dostal už za hranu a skončí veľmi zle!

Norman

Hej, to bol z moje strany len taký bonmot, aby sme ho azda nelutovali. Ja som ho osobne nevidel, takže nemôžem odhadnúť jeho stav - ale moja veta bola založená na zásade "zlá zelina nevyhynie". Až tak vážne, ako ty, to s ním naozaj nevidím.

Vivian

pisem z mobilu. Odpust prosim, za diakritiku.

Norman, ja nikdy nelichotim, neviem to. To, co vies a robis ty, tu, uz mnohi predo mnou zhodnotili lepsie a s lepsou zasobou slov... Nonula, Menkaure a dalsi ...

Dakujem za vsetko. V tomto cudnom svete je to takpovediac čudo.

Ale co som chcela, aha, chcem povedat vlastne ani neviem, preco som sem zacala pisat.. mozno preto, ze je tu sloboda, klud a inteligencia , ktora sa da doslova krajat... a ja hlupa sa tu citim ako ryba vo vode.

Ja si myslim, nemam uz dvadsat ani tridsat, ze ved predsa na Matovicovi vobec nezalezi, v mojom zamestnani sa stretavam s " milionmi Matovicovcov, Lipsicov " a s jeho poskokmi este z devatdesiatych rokov, ved oni predsa samki vedia, ze su furt a stale ta ista pakaz, strikovany pulover - minie sa jedno klbko, zoberies druhe, ( tak mi prisla nejak tato metafora ) clovek tu tiez nemoze povedat uplne vsetko, nieco musi nepovedat, lebo dal slub, ze neprezradi... :)

Ake veci by mohli fungovat ? Co funguje ? Najdime pozitiva. Ja som zatial zaznamenala na rozdiel asi od mnohych tuna, co neviem ci je zrovna spravny pohlad, za v parlamente nastala taka asi daka, ze tzv. vymena strazi... bol tu Matovic a teraz je tu Kotleba. Kto bude dalsi ? Kriste ved, to je ako jogurt Hollandia, co si kupim, ze skusenost vravi , ze on je fakt pravy, fakt mi chuti. Ale ma on fakt tie jogurtove kultury ? :) Nenapada ma lepsi priklad, ale ved Matovicova strana mi prisla od zaciatku ako strana, ktora bude vyvazovat to mnozstvo pary v hrnci zvanom narod, paru, ktora sa z hnevu v narode tvori. A to je vzdy pre niekoho moc aleze moc dobre. Prostriedky pouzitia su podruzne. Pan M. bude ten papinak. To je a vzdy bude zakon vzlinavosti a prilnavosti.

Konieckoncov rovnako ako Krajniak, Lipsic...vsetci Hribovia, Havlovia a vzdy niekto, ku komu mozme nejaky cas " vzhliadat " , lebo im verime, lebo oni nie su ti, skratka zli. Len my bohuzial zabudneme, ze to je divadlo. Ale pojem zli a dobri neexistuje. Pretoze veci, rozhodnutia, sa predsa nedeju v nasom parlamente vsakano. To predsa vies, priatelu.

Nepotrebujem sem linkovat videa, aj knih som myslim precitala celkom dost. Myslim, ze ku skutocnemu poznaniu je to nanic. Narod vzdy potrebuje vzor. Potrebuje rozculenie a upokojenie, vasen a sex, hlad a jedlo, nudu a hru. A ten kto nema rad hrany, alebo nepoznal nikdy koleso, ma fakt v zivote stastie. Lebo nevie.

Robim v umeni, co si asi uhadol, ale my debili, sa musime najprv poctivo naucit aleze velmi ostro a nekompromisne teoriu, zakony, techniku a cely manual. A az potom si mozem dovolit oblbovat ludi :). I ked sranda akoze, lebo v umeni oblbovat nemozes. To proste nejde. Vsade inde ano. V politike je prioritou oblbovat ludi. Teoriu sa v politike naucis, ale ta teoria je : oblbovat ludi.

Prepac, pls tak dlhy text. Mozno sa uz opat uzavriem..

Chapes Norman, ze cim skor ludia prestanu verit tomu cirkusu v parlamente, dufat v zmenu, komentovat a zaujimat sa o to divadlo, tym lepsie pre tych ludi ?

Norman

Máš úplnú pravdu, parlament a politika, je to len taká zásterka.
Ale sú aj nejaké bežnejšie záležitosti toho života, ktoré by aj tam mohli fungovať. Teoreticky.
A našinca ovplyvňuje aj tamten lokálny bordel, preto tu občas píšeme aj o tom.

(absolútne výnimočne som v tom texte poopravil nejaké nepodstatné osobné postrehy)

Vivian

Ďakujem.

( prepáč, len som si niektoré tie súslovia predtým opakovala, akoby nahlas, lebo niektoré majú pekný zvuk, to preto :)

Vivo

Počas svojho účinkovania ako živnostník a neskôr ako zamestnanec „pod prísahou“ som aj ja stretal tisícky ľudí ako Matovič. Mal som možnosť vidieť a počuť veci, o ktorých nesmiem písať ani hovoriť. Ja keď niečo podpíšem, tak to dodržím. Čo môžem ale povedať, tak obecný poznatok, odhaliť systém.

Igora Matoviča vyrobil systém, ktorý sme tu tolerovali hneď po revolúcii. Urobil ho aj Róbert Fico, aj Vladimár Mečiar, aj Mikuláš Dzurinda.

Matovič nie je sám, po roku 1990 sa zbláznilo veľa ľudí. Anarchia a beztrestnosť z nich urobili narcistov, ktorí vyskakovali vysoko nad svoje možnosti. Nastala doba, keď si už začínajú natĺkať papuľu. Genéza ich duševnej choroby je až nudne triviálna a zákonitá!

Začalo sa to prejavovať narcistickou poruchou osobnosti.
https://t1.aimg.sk/magaziny/nh825XFISVKioIfDP6m-VQ.1280~Matovi-m-dobrej-...

Potom to prešlo do bipolárnej poruchy so striedaním nálad všemocnosti a zúfalstva:
http://www.teraz.sk/slovensko/matovic-fico-konflikt-vystupenie/168075-cl...
On si myslel že mal úspech a preto si to zopakoval:
http://tv.hnonline.sk/politika/935635-velka-roztrzka-v-parlamente-danko-...
Danko reagoval správne, nastal cirkus a zlom! Matovič pochopil, že na Danka nemá! :-D
Nastal výkyv kyvadla do opačného pólu
http://tv.hnonline.sk/politika/950009-matovic-sa-rozplakal-v-priamom-pre...

A v tomto okamžiku aj samotný Matovič pochopil, že mu šibe a je vážne chorý ...

A tak po konzultácii so psychiatrom urobil jediný záver, choroba už dostala paranoidný charakter
http://www.ta3.com/clanok/1105042/matovic-odmieta-chodit-do-parlamentu-v...
Toto divadlo nemá režiséra, má iba zle nastavené počiatočné podmienky, o konkrétne roly a výstupy sa už postaral život a zákonitosti, ktoré nájdeš v psychiatrických „manuáloch“ typu DSM-5 :
http://www.solen.sk/pdf/5773044e0723d1b52f58eb2234059d49.pdf

Aby bolo jasné, Matovič je na poľutovanie, ešte viac jeho rodina. Väčšina obyvateľov Trnavy vie, aký mal ťažký život.

Záver a návrh "uznesenia" : :-D

Už dávno tvrdím, že ak šofér autobusu potrebuje na výkon svojho povolania lekárske vyšetrenie, poslanec NR SR, ktorý môže napáchať obrovské škody (Mečiar je krásny príklad), by mal absolvovať vyšetrenie psychiatrické ešte pred tým, ako kandiduje. Niektoré duševné poruchy by mali byť prekážkou pre výkon poslaneckého mandátu. Ako vidno v Matovičovom prípade (a nie je jeho výčinom koniec), ochránilo by to život samotného posranca.

Vivian

ku tomu psychiatrickému vyšetreniu. Všetci príslušníci policajného zboru musia zo zakona prejsť psychickými testami. Lebo nosia pri sebe zbraň, s cieľom v prípade nutnosti ju použiť. Myslíš Vivo, že ten samotný psychiatrický / psychologický test ochráni policajta pred jeho vlastným zlyhaním ? A teda samotného politika, či už so " zbraňou " alebo bez nej, tiež ?

Politika nie je o tom, či sa Matovič rozhodol do nej vstúpiť, za predpokladu toho ktorého " testu ". Politika tvorí svoje zvláštne osobné HDP v štáte. Čím vyšší je hrubý domáci produkt politickej moci, t.j. jej nezraniteľnej funkčnosti, ktorá samozrejme ráta s obeťami pešiakov ako Matovič, a aj inými postavami a " hercami " , tým zvyšuje svoju skrytosť a právnu nedokazatelnosť svojej korumpovanosti, vplyv na výrobu statkov, produktov a ťažbu a spracovanie komodít.

Aj viera v niečo, alebo niekomu, je konieckoncov defacto komodita.