Slovensko-maďarské vyrovnanie
Pravidelne sa opakuje otázka Benešových dekrétov. Na jednej strane je jasné, že to boli zločinné zákonny ešte zločinnejšie realizované, je jasné, že neboli iniciované len hajzlíkom Benešom ale aj celou medzinárodnou bandou (ktorá si ale nad nimi dnes umýva ruky a pokrytecky sa o ne nezaujíma). Na druhej strane je isté, že je to Pandorina skrinka, ktorej otvorenie by spôsobilo ďalšie a ďalšie problémy. Slovensko nemá s vytvorením toho svinstva nič spoločné, a preto by dnes malo k nemu pristupovať pragmaticky, podľa západného vzoru - celú tú históriu ignorovať.
Na podoporu toho chcem priamo tu citovať niečo o tzv. Štrbskom protokole. Text bol zverejnený už pred rokmi v Britských Listoch - (ak má niekto zaujem aj o detaily) - a jeho autorom je historik Vladimír Draxler:
Povedľa vnútroštátnych aktov, ktorými sa doma riešilo postavenie a situácia maďarskej menšiny, sa jej problémy, ako aj záležitosti presťahovalcov, prerokúvali v kontexte iných tém, ale aj samostatne na medzištátnej československo-maďarskej úrovni. V roku 1949 obidve strany dospeli k záveru, že medzi nimi neostáva veľa nedoriešených finančných a hospodárskych otázok a že úhrnná hodnota majetkov a pohľadávok, o ktoré ide, je na jednej a na druhej strane približne rovnaká. So zámerom vyhnúť sa zdĺhavému separátnemu prerokúvaniu jednotlivých prípadov a so zreteľom na rovnováhu pohľadávok a nárokov, ktoré voči sebe mali, sa dohodli, že ich budú riešiť naraz a vzájomným zrieknutím sa. Kvôli tomu sa v lete 1949 na Štrbskom Plese stretla československá delegácia vedená námestníkom ministra zahraničných vecí Vavrom Hajdu a maďarská na čele so štátnym tajomníkom ministerstva financií Istvánom Antosom. Závery z rokovaní obsahuje protokol, ktorý vošiel do histórie s prívlastkom Štrbský.
Československo vyhlásilo za vyrovnané nároky na reparácie a na náhrady škôd spôsobených v dôsledku okupácie južného pohraničia, ktoré mu priznala mierová zmluva z roku 1947. Maďarsko vyhlásilo sa vyrovnané všetky pohľadávky a nároky, ktoré sa uplatnili alebo by sa mohli uplatniť v dôsledku nakladania s majetkom maďarského štátu, maďarských verejných a súkromných právnických osôb v Československu na základe zákonodarných, súdnych, správnych a iných opatrení prijatých do podpísania protokolu; za vyrovnané sa teda považovali aj ujmy spôsobené aplikáciou tzv. Benešových dekrétov. Československý majetok na maďarskom území do hĺbky 15 kilometrov prešiel do vlastníctva Maďarska a, naopak, maďarský majetok na rovnakom slovenskom území do vlastníctva Československa. Zanikli aj všetky nároky spojené s dohodou o výmene obyvateľstva z roku 1946.
Štrbský protokol 25. júla 1949 podpísal za československú stranu minister zahraničných vecí ČSR Vladimír Clementis a za maďarskú štátny tajomník István Antos. Schválili ho vlády oboch štátov. Tým sa uzavrela smutná kapitola vzťahov medzi Československom a Maďarskom, medzi Slovákmi a Maďarmi, otvorená v roku 1938. Vyznačila sa hranica medzi minulosťou a budúcnosťou. Nastoľovať dnes otázky, ktoré obidve strany uznali za vyriešené, znamená narušiť túto hranicu. Navyše, keďže sa vtedy neriešili izolované prípady, ale celý komplex vzájomne závislých záležitostí, otváranie čo i len jedinej z nich by viedlo k otváraniu aj ďalších, k vzniku bezvýchodiskovej situácie plnej sporov a s tým spojenej nevraživosti. To Slovensko ani Maďarsko nepotrebujú.
Koniec citátu.
Myslím, že akékoľvek slovensko-maďarské rozpory pomáhajú len naším spoločným nepriateľom. Akékoľvek, ale hlavne majetkové požiadavky za udalosti v hlbokej minulosti, sú ako trhavina, ktora nič nebuduje, len ničí.
(foto na titulke: Beneš, škodiaci ešte aj storočie po smrti)
1. So susedmi treba mať dobré vzťahy. Prosperujúci susedia sú predpoklad na našu prosperitu.
2. Nevidím dôvod na akékoľvek ekonomické tranfrery 3 generácie od udalosti. Necítim sa za nič z toho obdobia zodpovedný alebo vinný. Nevidím, žiadny dôvod túto tému otvárať na medzištátnej úrovni.
Podobné vyhlásenia vnímam ako útok na Orbána a útok na dobré vzťahy v strednej Európe (kto vedie útočnú družinu?).
3.
Benešove dekréty vnímam (s mojím obmedzením poznaním problematiky) ako mierumilovný vzor riešenia problému: odsťahovali (fyzicky nie zlykvidovali, presunuli a nechali na žive) sme (my = ČSR) tých, na základe ktorých si oni (Nemecko, Maďarsko) robili územné nároky na našu krajinu s medzinárodne uznanými hranicami.
Veď predsa Košice boli posledných 100 rokov 2 krát vojenky okupované vtedajšími maďarskými predstaviteľmi, tak prečo sú to zločinné zákony?
Aktualizácia: Chelemendik preložil ten textu Fondsku.
To je také nenormanovstké :-) Podľa mňa Česi robili dobrú politiku ako národ. Však sú ešte tu, stále im patrí ich Česká kotlina.
Nikdy to nič nebolo vzhľadom k čomu? K anglickému impériu alebo ku konceptu globalizácie ala Wošinkton?
Či robia Češi (Slováci) aj teraz dobrú politiku ukáže čas. Podľa mňa nie. Konzum (výchova profesionálnych konzumentov) zabíja národ a Európu (pôrodnosť 1.4 dieťaťa).
Áno, nikto nemá rád, keď niekoho nútia opustiť miesto, kde sa narodil. Ale čo bola alternatíva. Alternatíva tej doby bola fyzická likvidácia. Benešove dekréty boli pekné, mierumilovné riešenie, ktoré môže slúžiť ako vzor pre celú Európu v nastávajúcich etnických nepokojoch (našej rodine tieto dokumenty nič nevzali).
Celkom peknú myšlienku som čítal, že bipolárny svet (USA x CCCP) skrotil obrovský zdroj problémov - Európu.
Vonkajšie tlaky mali rovnocenný podieľ (ak nie väčší) na rozpade poprevratovej ČSFR. Čo si už zabudol, čo písal "Miroslav Konější"?
Však to bol trest: Nemcov trestali lebo sa nechali zblbnúť pre vojnu a Maďarov za to, že nás vojensky napadli.
Moslimov (a iné silné etnické a národné skupiny) neasimiluješ, to už si podľa mňa všimol.
Čo "iné" ľuďom hovoria a prečo teda?
Mimochodom, županku si už bol odvoliť? (s humorom :-)
Historicky Slovenský národ si všetko to čo mal musel vydobiť sám. Kto mu mal pomôcť? "Bratia česi?" V čase prvej republiky obsadili väčšinu postov v štátnych inštitúciach (200.000), riešiac si tak vlastný problém s nezamestnanosťou na jednej strane a držania Slovákov pod kontrolou na druhej strane. Na mieste asi malo byť zaškolenie, výučba, odovzdanie skúsenosti, mentorská činnosť atď. Ďalej. Násilná maďarizácia Slovenského národa, ktorá trvala desaťročia aj za výdatnej pomoci židovských obyvateľov Slovenska. Neuznávali Slovákov ako národ, ale len ako národnosť. Zrušili aj to málo Slovenských škôl čo tu bolo. Aká koľvek požiadavka k Rakúsko-Uhorsku na priznanie akých takých nárokov bola ignorovaná (aký to rozdiel s dnešnou dobou keď napr. pod tabuľou Senec je ďalšia s názvom Szenc. Keby tam nebola, asi by zablúdili). Pokračovať sa dá aj ďalej, keď Maďari v 1939r. obsadili južnú časť slovenska, 15000 židov požiadalo petíciou, aby bola Bratislava pripojená k Maďarskému kráľovstvu... Norman, rešpektujem tvoj postoj a názor, ovšem otváranie akých koľvek zmlúv, ktoré by mali byť predmetom jednania Slovenského národa s tými, čo ho desaťročia utlačovali, zdierali a vykorisťovali, považujem za neprijateľné a neúctu k naším starým a prastarým otcom a mamám, ktorí si to museli odtrpieť. Spoliehať sa Brusel? Stačí si spomenúť ako pomohli k rozhodnutiu o spore Gabčíkovo - Nagymarosz. Londýn, USA - neviem. Určite by som ale neradil sa orientovať na tých, čo pomohli a financovali napr. aj 2. sv. vojnu, ktorá sa aj výraznou mierou podpísala na Slovensku a jej obyvateľoch.
Mas pravdu. Ja len hovorim, ze tie zmluvy nie su nase a keby ktokolvek s niekym rokoval o nich, nas sa to v podstate netyka. Ale s takymto postojom treba opatrne, i ked je to vlastne co hovoris ty - na minulosti my uz nic menit ci odskodnovat nebudeme.
Tak bol mysleny aj Brusel. Na ten sa veru spoliehat nemozeme a bolo to mienene tak, ze ak sa chce niekto hadat o minulosti, nech sa hada s Cechmi alebo Bruselom - my to mozeme ignorovat. No, zas len teoreticky, moj nazor bol vyrok filozofa, z hladiska politickeho je asi prakticke vsetko odmietnut.
Tieto otazky nemaju optimalne riesenie.
Jeden by povedal, že pršalo snáť naschvál, ako keby to niekto objednal. Ten kto vie aká je za čosi takéto cena, nech napíše.
Napríklad cena za búrku, ktorá napáchala silné ekonomické škody filipínskemu turizmu je zhruba 10000 ľudí (Počet obyvateľov Filipín je 100 000 000, takže krajina ide ďalej). Keď si k tomu spomenieme na búrčisko z minulého týždňa v západnej Európe a nedávne povodne na ruskom ďalekom východe... a len v Amerike je sucho (ak nerátamé "Obama storm" - burka ako na zavolanie, ktorá pomohla Obamovi takto pred rokom vyhrať voľby) tak je to nejaké podozrivé :)
ako ze sobota, ked ja s jozim a pistom som ju naplanoval na nedelu.