Stabilné Rusko a Čína

V Ruskej federácii vyhral prezidentské voľby podľa predpokladov

znova Vladimír Putin. V Činskej ľudovej republike bol nedávno znova zvolený  prezident Xi Jin Ping.

Obe tieto veľmoci tak teda potvrdili svoju stabilitu a kontinuitu smerovania. Je jednoznačné, že svet nie je unilaterálny, že nemá jediného hegemóna. A to je veľmi dobré.

USA síce vynakladajú rekordné náklady na zbrojenie, ale moc jeho dvoch hlavných konkurentov je aj v zbraňových systémoch nespochybniteľná - ako deklaroval nedávno práve Putin a jeho slová o nových generáciach zbraní Ruska nik zo Západu nedokázal, ba ani neskúšal spochybniť.

Len tak pre úplnosť pripomeňme, že po týchto troch globálnych veľmociach - USA, Rusko, Čína - jestvujú ďalšie geopolitické celky: Európa, svet islamu a povedzme ešte India a Latinská Amerika. Tieto celky sú ale oslabené alebo nejednotné, preto majú len druhotnú dôležitosť.

K samotným voľbám v Rusku len jedno: je dobré, že Putin má takú vysokú popularitu. Chcelo by to ale presadiť túto popularitu nielen v základnom štáte ruského bloku, ale aj v jeho satelitoch, v jeho okolitých krajinách. Rusko má pred sebou jeden veľký problém menom Ukrajina a kým ten nevyrieši, nemôže povedať, že má doma poriadok.

Ale nebudeme suseda kritizovať, je stále na tom lepšie ako my. Aj náš problém, ktorý musíme vyriešiť, má konkrétne meno - a je to Nemecko. Vedenie tejto centrálnej krajiny je, tak ako často v minulosti, aj v súčasnosti kritické pre celý blok a jeho (prípadná) reforma bude zas zlomová. Dúfajme, že jej budúcej zmene pomôže aj terajšie potvrdenie Putina vo voľbách.

 

Autor: 
téma: 
forma: 
Ľubov

Na otázku novinára,či Rusko bude reagovať na Kyjev,ktorý bránil ruským voličom zúčastniť sa prezidentských volbách,Putin (bez kravaty)odpovedá,že nie.
Potom povedal ešte toto: "Pro nás je ukrajinský lid bratrským lidem, mluvil jsem o tom," řekl a dodal, že se všechno učiní, aby se Ukrajinci cítili jako doma v Rusku.

РИА Новости https://ria.ru/election2018/20180319/1516708319.html

sandro

Prave pre tu Ukrajinu nechapem, ze Putin ziskal tolko %. Rusko prislo o obrovske uzemie a to sa neda nijako spochybnit. Cakal som ovela vacsi prienik ultranacionalistickych sil.

Náhodný okoloidúci

Rusko si zvolilo politiku nezasahovania. Jednak má dosť svojich starostí, jednak keby zasahovalo, nieslo by zodpovednosť a náklady. Banderovcov si musia povešať samotní Ukrajinci, s tým si Rusi ruky špiniť nebudú. A náklady na Ukrajinu nech si znášajú tí, ktorí jej sľubovali členstvo v Gayrope.

Norman

Myslíš nezasahovanie vojenské, priame.
To je v poriadku, veď hrubá sila (v rôznej forme) je často neúčinná, ako píšeš.
Ale Rusko sa nevyhne "zasahovaniu" v Ukrajine vo všeobecnom slova zmysle. Ukrajina je geopolitická súčasť Ruska a Moskva nemôže nechať vývoj tam len tak.
Putin povedal, že tragédiou 20. storočia bol rozpad ZSSR, no, v určitom ruskom smere pohľadu možno, ale ak nebude udalosti na Ukrajine formovať a úspešne im oponovať, tak bude faktická strata Ukrajiny považovaná za ešte väčší prelom, ako rozpad ZSSR. Ja osobne ho za väčšiu zmenu teda považujem, odtrhnutie Ukrajiny priviedlo Rusko do stavu, v akom bolo naposledy rokoch 1941 až 1944. Ak by vtedy uzavrel ZSSR s Reichom mier, bolo by to považené za porážku ZSSR - a bolo by to v stave, v akom sme dnes (takmer sa dá povedať, že Hitler predsa len vyhral - aj keď to za neho politicky vybojovali americkí židia - to sú tie paradoxy).

mirage

podla toho co pisal strelkov, tak jediny kto sa v zaverecnych debatach odvazil vyslovit slovo ruskie bol baburin (ten bielovlasy napravo od vvp) a to iba raz a nie moc presvedcivo

taketo entertaining volby sa uz v historii ludstva asi nikdy nezopakuju
bodka za volbami (stretnutie kandidatov)

https://www.youtube.com/watch?v=0GZiBrM8jt0