Stabilné Rusko a Čína

V Ruskej federácii vyhral prezidentské voľby podľa predpokladov

znova Vladimír Putin. V Činskej ľudovej republike bol nedávno znova zvolený  prezident Xi Jin Ping.

Obe tieto veľmoci tak teda potvrdili svoju stabilitu a kontinuitu smerovania. Je jednoznačné, že svet nie je unilaterálny, že nemá jediného hegemóna. A to je veľmi dobré.

USA síce vynakladajú rekordné náklady na zbrojenie, ale moc jeho dvoch hlavných konkurentov je aj v zbraňových systémoch nespochybniteľná - ako deklaroval nedávno práve Putin a jeho slová o nových generáciach zbraní Ruska nik zo Západu nedokázal, ba ani neskúšal spochybniť.

Len tak pre úplnosť pripomeňme, že po týchto troch globálnych veľmociach - USA, Rusko, Čína - jestvujú ďalšie geopolitické celky: Európa, svet islamu a povedzme ešte India a Latinská Amerika. Tieto celky sú ale oslabené alebo nejednotné, preto majú len druhotnú dôležitosť.

K samotným voľbám v Rusku len jedno: je dobré, že Putin má takú vysokú popularitu. Chcelo by to ale presadiť túto popularitu nielen v základnom štáte ruského bloku, ale aj v jeho satelitoch, v jeho okolitých krajinách. Rusko má pred sebou jeden veľký problém menom Ukrajina a kým ten nevyrieši, nemôže povedať, že má doma poriadok.

Ale nebudeme suseda kritizovať, je stále na tom lepšie ako my. Aj náš problém, ktorý musíme vyriešiť, má konkrétne meno - a je to Nemecko. Vedenie tejto centrálnej krajiny je, tak ako často v minulosti, aj v súčasnosti kritické pre celý blok a jeho (prípadná) reforma bude zas zlomová. Dúfajme, že jej budúcej zmene pomôže aj terajšie potvrdenie Putina vo voľbách.

 

Ľubov

Na otázku novinára,či Rusko bude reagovať na Kyjev,ktorý bránil ruským voličom zúčastniť sa prezidentských volbách,Putin (bez kravaty)odpovedá,že nie.
Potom povedal ešte toto: "Pro nás je ukrajinský lid bratrským lidem, mluvil jsem o tom," řekl a dodal, že se všechno učiní, aby se Ukrajinci cítili jako doma v Rusku.

РИА Новости https://ria.ru/election2018/20180319/1516708319.html

sandro

Prave pre tu Ukrajinu nechapem, ze Putin ziskal tolko %. Rusko prislo o obrovske uzemie a to sa neda nijako spochybnit. Cakal som ovela vacsi prienik ultranacionalistickych sil.

Náhodný okoloidúci

Rusko si zvolilo politiku nezasahovania. Jednak má dosť svojich starostí, jednak keby zasahovalo, nieslo by zodpovednosť a náklady. Banderovcov si musia povešať samotní Ukrajinci, s tým si Rusi ruky špiniť nebudú. A náklady na Ukrajinu nech si znášajú tí, ktorí jej sľubovali členstvo v Gayrope.

Norman

Myslíš nezasahovanie vojenské, priame.
To je v poriadku, veď hrubá sila (v rôznej forme) je často neúčinná, ako píšeš.
Ale Rusko sa nevyhne "zasahovaniu" v Ukrajine vo všeobecnom slova zmysle. Ukrajina je geopolitická súčasť Ruska a Moskva nemôže nechať vývoj tam len tak.
Putin povedal, že tragédiou 20. storočia bol rozpad ZSSR, no, v určitom ruskom smere pohľadu možno, ale ak nebude udalosti na Ukrajine formovať a úspešne im oponovať, tak bude faktická strata Ukrajiny považovaná za ešte väčší prelom, ako rozpad ZSSR. Ja osobne ho za väčšiu zmenu teda považujem, odtrhnutie Ukrajiny priviedlo Rusko do stavu, v akom bolo naposledy rokoch 1941 až 1944. Ak by vtedy uzavrel ZSSR s Reichom mier, bolo by to považené za porážku ZSSR - a bolo by to v stave, v akom sme dnes (takmer sa dá povedať, že Hitler predsa len vyhral - aj keď to za neho politicky vybojovali americkí židia - to sú tie paradoxy).

mirage

podla toho co pisal strelkov, tak jediny kto sa v zaverecnych debatach odvazil vyslovit slovo ruskie bol baburin (ten bielovlasy napravo od vvp) a to iba raz a nie moc presvedcivo

taketo entertaining volby sa uz v historii ludstva asi nikdy nezopakuju
bodka za volbami (stretnutie kandidatov)

https://www.youtube.com/watch?v=0GZiBrM8jt0

nové