Stribog na scéne

Banskobystrický výrobca zbraní Grand Power uviedol do predaja prvú slovenskú karabínu STRIBOG.


Po úspešnom absolvovaní testovania a tlakových skúšok sú prvé kusy v ich podnikovej predajni v Slovenskej Ľupči.
 
stribog
 
 
 
stribog
 
Samonabíjacia karabína STRIBOG SR9 A1 U funguje na princípe dvojhmotového záveru a jej telo je skonštruované trieskovým obrábaním z duralu. Sklopná pažba, ktorou je tento model vybavený, je z osvedčeného materiálu FRN.

Rukoväť zbrane je zameniteľná s kompatibilnými výrobkami tretích strán, rovnako ako niektoré časti spúšťového mechanizmu. Hlaveň je vybavená úsťovou brzdou GRAND POWER, ktorá si získala v prevedení 7,62×39 veľkú obľubu.
Verzia U je konštruovaná na použitie lacných, dostupných a pritom spoľahlivých zásobníkov typu UZI, pričom je možná neskoršia úprava zbrane na zásobníky z produkcie Grand Power, špeciálne konštruované pre STRIBOG.
 
Spoločnosť vybudoval konštruktér zbraní Jaroslav Kuracina. V súčasnosti svoje výrobky vyváža do viac ako 70 krajín sveta. O jeho výrobky ako aj o podporu domáceho výrobcu však v slovenskej vláde nebol záujem. O to väčším úspechom je, že fabrika dokáže financovať aj vlastný vývoj zbraní
 
Toľko a viac o novej zbrani prezradil nedávno  článok v Hlavných správach alebo v GrandPower.
 
Preto to tu nedávame ako infromačnú novinku, ale ako estetický zdroj a určitý poetický pohľad do budúcnosti. Do blízkej budúcnosti.
 
K zbrani odporúčame zabezpečiť si nejaké metodické pokyny pre brancov a milície, spôsoby obrany, palebné sektory, organizácia obranných jednotiek a tak podobne. A samozrejme nejaký reálny strelecký výcvik. A veľa nábojov.
 
 
 
Autor: 
region: 
Ema

Pre armádu asi zostali vyhradené tanky. Sa im zatiaľ neprideľujú evidenčné čísla pre bežnú premávku.

Rozhodne je to perspektívnejšia oblasť podnikania ako bankový sektor.

Sinuhe

Vojenská verzia dokáže strieľať krátkymi dávkami (po 2 alebo 3 náboje) , resp, pre amatérskych vojakov aj dlhými dávkami. Civilná verzia je poloautomatická zbraň. ktorá po natiahnutí závaru dokáže strieľať len jednotlivými výstrelmi.

baloo

spraví bárskto, možno aj ja sám. Iný problém nemá?

Norman

bohvie, či má problémy, určite nejaké budú - ale predsa, aspoň si ich dokážeme vyrábať na kolene. Ono ani tých AK nikdy nie je dosť.

Norman

naša armáda už na viac, ako strielanie zo sapíku, nemá. Ak teda nerátame ženistické funkcie, ktoré nám pridelila ústredňa NATO - naša armáda sa zmenila na upratovačky.

Tanky, delostrelctvo, letectvo - to sú beztak veci globálnej úrovne. Na našej veľkosti je dôležitá ľahká technika.
Vyrobné možnosti či schopnosti azda zostali ešte v Martine či Dubnici ako tak zachovalé, prispôsobitelné.

I keď najväčší problém sú (ako znie správny vojenský termín) zelené vyjebané mozgy - ergo preto nazvali v článku zbraň "civilnou" (nie kvôli nemožnosti strielať dávkami, ako spomína Sinuhe - to je len formálna záležitosť, humor zdôraznenia toho označenia v pôvodnom článku bol určite zámerný).
Je to zbraň nie len formálne civilná, ale naozaj bude používana civilmi. Aspoň dúfame všetci, že im dobre poslúži.

Ema

Čiže nemôžem nakúpiť v podnikovej predajni ako v Seredi horalky?

Naozaj som bola presvedčená, že ľahkú domácu zbraň vyvinuli pre civilov.

Norman

so (správnym) zbrojným preukazom si ju môže kúpiť každý, predpokladám.

Ale nerád by som bol, aby si niekto myslel, že jej tu robím reklamu:-) Nemám s tým nič spločné, len som im chel pogratulovať.

Ľubov

fakt ma to potešilo. Ešte aj to geniálne meno,aké dostala tá puška,hmm.Stribog,to je tak. zrozumitelné. Nomen omen.
http://www.infovojna.sk/video/jaroslav-kuracina-hovori-o-systematickom-o... toto je malý úryvok z Infovojny,to bolo tak dávno,ešte v 2013 ,ale na túto reláciu som nezabudla. Hosťom bol bystrický podnikateľ J.Kuracina.Hneď som si na neho spomenula a som si istá,že ak bude treba podporiť TV IN,napr. reklamou na Striboga,tento muž to urobí.

Norman

len takú drobnosť:
dnes zejme nie je situácia dobrá, ale ako absolvent škol spred 20 rokov musím namietať - vtedy nevychádzali zo škôl odborníci, ale skôr blbci. Ako hovorím, musím to vedieť:) Len si tú minulost neidealizovať.
Možno pred 100 rokmi to bolo ináč, ale ani tomu ani trocha neverím:)

Problém ale nie je v školách, ani v ľuďoch, žiakoch, ale vo vysávaní mozgov do sveta, na západ. Preto tu chýbajú ľudia. To, čo sa tu deje, je v podstate narodná kultúrna genocída - a toto podstatné Kuracina vie zrejme veľmi dobre.

Náhodný okoloidúci

Кадры решают всё. - И.В.Сталин

baloo

je ktorý? Na nosenie? Asi to majú tak ošetrené, že hurá, je na trhu dostupná takáto zbraň ale zákony sú paralelne nastavené, že de facto zbrčník aň dostupná nebude.. Nejako neverím tomu, že ľuďom dajú do ruky zbraň. Možno tak akurát x-generačným preživším holooného s večnou nemiznúcou traumou. Aby sa nebáli.

Mne to už začína byť šum a fuk, lebo keď bude treba mojich bližných ochrániť, seriem na to čo mám na to papier alebo nie, útočník aj tak nemá, na sto pro. Skôr uvažujem že vyviniem niečo proti kevlaru.

Náhodný okoloidúci

http://www.stream.cz/nejnovejsi/nicenipovoleno/10002273-kuse

Netreba ale zabúdať, že nie je dôležité mať vestu, ale vedieť, kam trafiť. Vyhrá ten, kto prvý trafí presne tam, kde je to účinné.

Norman

Nechápem ten negativizmus.
Kto hovorí, že ľuďom bude niekto dávať zbraň do ruky?
To si ju tí idioti nevedia zobrať sami?

Ktrorý je spávny preukaz si treba zistiť u nich, kedže ju ponúkajú na predaj.
A čo ti je šum a fuk? Ako chceš tých blízkych chrániť, holými rukmi?

baloo

či budem mať bumažku alebo nie, keď treba chrániť. Samotnú zbraň nie je také ťažké zohnať.

Náhodný okoloidúci

Се ветри, Стрибожи внуци, веютъ съ моря стрелами
на храбрыя плъкы Игоревы.

http://www.old-russian.chat.ru/05slovo.htm

Ľubov

Takto si hneď spomenúť! Hej,Stribog-východoslovanské legendárne božstvo,my sme prakticky jeho vnuci.Ale chcela by som prihriať aj našu lokálnu polievku,nedá mi to.
Sláva Corgoňovi! Ide o to,že tento človek,z mäsa a kostí skutočne žil v Hornom meste a svojou odvahou a silou sa stal nesmrtelným. Udalosť sa vzťahuje na boje z októbra 1663,ked sa Nitry zmocnili turecké vojská Ghája Huseina,z Nových Zámkov.Mesto bránili občania do konca,predsa však boli porazení a Nitra kompletne spustošená.Tieto veci si ja sledujem a rozum sa mi zastavuje,keď teraz by sa tu mali objaviť opäť . A ešte im aj kávu mám hádam variť.Fuj,na zvracanie mi je z toho.

Náhodný okoloidúci

8 generácií dozadu (hlbšie sa zatiaľ nepodarilo postúpiť) len samé bežné slovenským ľudom používané mená a bežné slovenské priezviská, všetky zapísané na rímsko-katolíckych farách. Toľko ku génom, aj keď svoju haploskupinu nepoznám. Ale moji predkovia, moji skutoční predkovia v dubových hájikoch uctievali Perúna. A tiež Svaroga, Dažďboga, Velesa & Co.

Sinuhe

ale k tomu samopalu sa mi to hodí ...
Je zaujímavé, že hoci ten indický fakír Rádžendra Pičaurí bol už dávno odhalený ako podvodník, tak sa roky udržiaval vo funkciách a užíval si. Mimochodom najlepší kamoš podobného "vedca" Al Gora. Teraz mu ale hrozí (konečne( zatknutie (asi sa nechcel deliť s nalúpeným):

http://www.osel.cz/8699-ef-klimatologu-osn-radzendra-pacauri-stihan-kvul...