Štvanica na Pegidu pokračuje

Po tom, ako  minulý týždeň odstúpil jeden z lídrov Pegidy, Lutz Bachman, teraz s nadšením masmédia referujú, že aj Kathrin Oerthová rezignovala na svoje miesto v Pegide.

Predstaveitelia Pegidy sa držali dlho relatívne anonymní, čo tiež zrejme umožnilo Pegide prvé týždne v kľude usporiadavať pochody. Po tom, čo sa ich identita stala známa, boli okamžite vystavení štvanici masmédií a ktovie akým šikanám mimo verejnosť. Bachman musel odstúpiť kvôli svojej poltickej aktivite (zrejme už oficiálne nemáme slobodu politického presvedčenia), Oerthová, ktorá výborne zabodovala priamo v kotle masmediálnej TV propagandy, bola aj podľa jej vlastných slov uštvaná do vyčerpania, boli na ňu vyvíjané hrozby a prenasledovanie zo strany médií.

Demokracia. Sloboda slova.

Nestačí, že desaťtisícové davy na uliciach a státisíce či milióny doma sa v tomto systéme  nedočkajú patričného zastúpenia, vhodnej organizácie a podchytenia, ale ešte aj to, čo sa podarí zorganizovať, je cielene najťažšou paľbou ničené.

Preto hovorím, že je hlúposť budovať pozitívne štruktúry nechránene a podľa diskriminujúcich pravidiel. Ťahať davy na ulicu sa môže očividne podariť len medzi zodpovednými, disciplinovanými Nemcami - ale aj tam je to samé o sebe príliš málo (pardon, tu treba objektívne spomenúť, že milióny sa podarilo jednorázovo vyťiahnuť na námestie aj Parížu - ale to muselo byť zastrelených vyše tucta ľavicových extrémistov - ako keď strelíte do kŕdla vrabcov, vtedy dosiahnete efekt, vtedy všetky vyletia).

Štruktúry spoločnosti sú beztak niečo iné, ako oficiálne registrované strany, nongovernment spolky a iné organizácie. Štruktúra spoločnosti je tvorená kvalitami ľudí, ich skutočnými svetonázormi a hodnotami. Tieto štruktúry tu sú a treba ich len mierne zľadiť, kordinovať, žiadne veľké veci. Vždy sa v histórii ukázalo, že ak spoločnosť nazbierala dostatočný potenciál, tak sa koordinácia udiala priam samovoľne (teórie chaosu a hier podajú analytické vysvetlenie,  ak má niekto záujem).

V žiadnom prípade si ale nemyslím, že sú akékoľvek podobné hnutia ako Pegida zbytočné, alebo že skončia prehrou. Nie, tieto veci sa nestrácajú, bez akejkoľvek umelej patetičnosti, oni naozaj pôsobia či žijú ďalej v mysliach všetkých účastníkov a pozorovateľov, teda aj nás.

Predminulý týždeň demonštráciu zrušila polícia, potom bola v nedeľu, teraz zrušili protest sami organizátori.

Nie, večne sa na ulice a námestia chodiť nedá - skôr či neskôr treba vojsť do budov a pozrieť sa na ich vnútornosti. 

Najracionálnejšie je začať priamo s budovami.

Náhodný okoloidúci

Všetko, čo má štruktúru, sa dá rozbiť, rozobrať, rozvrátiť.
V tejto súvislosti mi prišiel na myseľ pojem "bezštruktúrne riadenie". Často ho využívajú na jednej mierne ezoterickej stránke z čoraz populárnejšieho Smatanovho zoznamu, http://leva-net.webnode.cz/ , pričom by to malo znamenať riadenie spoločnosti pomocou štatistických pravdepodobností a asi aj podľa vzorcov správania sa. Neviem si to dosť dobre predstaviť v praxi, ale asi by to vyžadovalo dostatočne vyspelé obyvateľstvo, aby každý jednotlivec chápal súvislosti a bol schopný zaujať vedúcu funkciu - predovšetkým voči sebe samému, aby nevznikala hierarchia, ktorú je možné rozbiť a znefunkčniť tak celú organizáciu.

nové