Sviatok hmly

Kedysi bol sviatok každý začiatok v mesiaci, ľudia tak mali lepší pojem o čase. Dnes z nich zostalo len niekoľko viac či menej zachovaných zvyškov, hlavne 1. máj, 1. november, 1. január, 1. apríl.  Sviatok hmiel sa mi ale začína čoraz viac pozdávať ako jeden z najautentickejších zachovaných tradícií.

Kedysi človek proste naozaj žil a myslel podľa "prírody", a jesenná nostalgia, šedosť večerov, hmla, neistota, pocit beznádeje a stratenej dôležitosti, memento mori a spomienky na zosnulých - to je dôležité obdobie. Vieme, ako všetky duchovné veci, aj tieto boli časom a votrelcami ukradnuté: najskôr katolíkmi zmenené na sviatok svätých, potom azda protestantami zúžené na sviatok zosnulých príbuzných a nakoniec kultom konzumu v Amerike prerobené na trápne pseudosatanistické orgie.

Napriek tomu, márne si decká navliekajú farebné handry a masky, darmo sa "zabávajú" a "užívajú si to" - je to síce nechutné a hlučné, ale len to potvrdzuje ich strach pred šedou ničotou, ktorá nás všetkých obklopuje aj v minulosti, aj v budúcnosti.

Je naozaj zbytočné, aby si dorast takéto obdobie ničil povrchnou hlučnou groteskou. Nopak, mal by využiť príležitosť a mal by sa skúsiť aspoň raz v roku priblížiť skutočnej tichej neforemnej hrôze.

Určite budú tú skúsenosť niekedy v živote potrebovať. 

 

 fog

 
Ľubov

veľmi pekne za túto krásnu fotografiu aj za článok-náladovku.V tomto si skutočne jedinečný,myslím ten stupeň empatie.Dobre Ťa vychovali predkovia .

( Prečo máme my,novembroví ľudia tak radi hmlu a šero,to fakt neviem.Pre mňa nastáva najkrajšia časť roku .)

Čo sa týka Tradície,to je vážna vec a tak si nepohnevajme našich nejakým cudzím šmejdom. Na zimný slnovrat sa však pripraviť treba,niečo obetovať ,ako správne píšeš.

Sinuhe

Ďakujem, Norman, toto dobre padlo prečítať si aj popremýšľať..

rosa

skutocna, ticha, neforemna hroza.

PS:
Milovat budes svojho blizneho ako seba sameho...

Ema

kde zostaneš v hmle úplne sama.

Kým budeš vzývať zasraných biblických blížnych, nikdy ten sviatok skutočne nezažiješ.

Dusanbe

aj ja ďakujem za napísané.
Téma na zamyslenie, a určite nie krátke a jednoduché.
Hmla, šero a neurčitá ničota na dohľad - ako hmatateľný okraj, začiatok niečoho nekonečného, nedefinovateľného, nepoznateľného a hlavne nekonečne prázdneho.
Alebo, ako koniec všetkého čo poznáme, čím sme...

Aj ja mám odjakživa rád náladu jesenných prechádzok, hoci nie som novembrový.
Novembrová atmosféra pomáha precítiť hĺbku.
A možno vyvolá niekedy aj pocity hrôzy. Ale nie tej ozajstnej - veď vždy dobre vieme, že skôr či neskôr sa vrátime do tepla, svetla, k svojim.
Ku krbu a šálke teplého čaju.

No, vieme aj to, že tá naša posledná výprava do ničoty, sa takto neskončí.
Vlastne nevieme. Nič nevieme...

Ale "nič" vlastne neexistuje. Ešte aj z nášho pohľadu úplné racionálne nič - fyzikálne vákum, obsahuje energiu a je "tehotné" - spontánne generuje hmotu - častice a antičastice.

Púšť je krásna tým, že niekde skrýva oázu.
Alebo, keď sa tu spomenula biblia, tak povedzme: "Nechajte mŕtvych, nech pochovávajú svojich mŕtvych !"

Všetkým / ktorým nevadí trochu viac sláčikových nástrojov, :-) / k jesenným zamysleniam:
https://www.youtube.com/watch?v=rRbyZ3eD-9M1

Ľubov

a čo to vylezie z tej neforemnej hrôzy... takúto príchuť pre mňa ešte november nemal,nostalgia bude luxusom.
Namiesto nej(a Ty Bibliu poznáš)treba na stôl položiť mene tekel a pekne rad radom
http://zemavek.sk/pamatne-vyroky-slnieckarov/.
Veď takto to už ďalej nemôže ísť,zjavní idioti a sociopati predsa .(máme tu jednu peknú iniciatívu,že bodka povie všetko)
No a zajtra? V tomto sa Norman podľa mňa trocha mýli,že Kotlebovci budú lepší v komunálnej politike.Veľmi ťažko budú konkurovať starším,čo sa týka pragmatických skúseností,predstavujem si to skôr ako tandem.Mladý,nový,so šedou eminenciou za chrbtom.
Hlavnou motiváciou je,že sa musia dostať do Bruselu,ak sa to smradlavé hniezdo satana pravdaže,už skôr nerozsype.

Norman

V každom prípade ich treba zajtra voliť.
Je to jedna z mála príležitostí, ako ľudia s už oslobodeným postojom môžu dať samým sebe vedieť, že sú tu. Naozaj platí, že každý hlas sa počíta - lebo ľudia budú neskôr vidieť každé číslo. A nielen u nás.

No ale nechcem pripomínať agitátorov tvrdiacich, že práve teraz, teraz, teraz ... ide o to "podstatné". Samozrejme, že sa zajtra nestane nič fatálne. Prirodzene, že ak voľby ukážu slabosť ľudových hnutí - no tak je to proste ešte slabé, nezrelé. Dobre, žiadna tragédia, veď keď to naozaj dozreje, nebude treba už ani čakať na ďalšie voľby.

No ale hovorím - každý blbec, kto tam zajtra nepôjde a nebude voliť kotlebovcov či iných ostrých ľudí. To nie je legitimizácia systému, práve naopak, je to aspoň napľutie na druhú stranu, na tie zdegenerované opice. To za to stojí.
A v podstate som humanista - je lepšie si odpluť, ako by im človek mal začať zajtra rovno na ulici rozbíjať huby.

sandro

v komunalkach dosiahne strana vyrazny uspech, co sa tyka poctu poslancov. Vzdy sa to da predpovedat podla nalad okolia a najma reci neutralnych volicov. Teraz idu kruzkovat lsns aj donedavna politicky bezpohlavni ludia. Aj ked zupu neziskaju s najvacsou pst-ou ani jednu.

Ľubov

Tak tentoraz to už fakt smrdí.Vraj elektrina vypadla.Ale veď účasť je 200 ľudí z tisícky voličov(zhruba jeden okrsok),to spočítam aj sama za desať minút,načo im je predĺženie o 90 minút...no nič,cigáni,ako zvyčajne do nohy, kus á 3 jevri,našich som v celej kampani nevidela na jedinej fotografii,len čo si o nich papulu utierali všetci-bola som voliť,bola som účastná na tejto fraške,ale kvôli vlastnej sebaúcte.
Už teraz však môžeme skonštatovať,že všetky tieto režimné predposraté opatrenia sú dôkazom,že majú strach,boja sa pár neskúsených chlapcov.

Ľubov

http://www.infovojna.sk/article/priebezne-vysledky-volieb-do-vuc takže tak,ako sme predpokladali,až na toho Mrvu.

sandro

hmm, ziadni poslanci, ziadni zupani. Sklamanie, bol som prilis optimisticky.
Na druhej strane, Kotleba ziskal 23% proti zvysku ''sveta''. Takze uz asi aj vieme, kolko su realne preferencie strany v parlamentnych volbach.

Náhodný okoloidúci

Čo slniečkár, to reptilián. Nie, neverím, že prišli z inej planéty, mám na mysli ich mentalitu.

Aman Againsttime

Neprišli z inej planéty, ale svojim spôsobom sú odlišný "druh". Treba pochopiť, že slniečkári majú odlišné mozgy. Už som tu spomínal, že existujú rozdiely v mozgovej štruktúre medzi liberálmi a konzervatívcami. Slniečkári sú naozaj objektívne duševne narušení a ich poruchou je xenofília (boli tu napr. nejaké experimenty typu "má vlak prejsť cez jedného černocha alebo skupinu belochov", kedy biely slniečkár jasne demonštroval svoju patologickú xenofíliu výberom černocha). Najhoršie však je to, že svoju duševnú chorobu prezentujú ako cnosť, zatiaľ čo normálne pocity a preferencie (vlastenectvo, identitárstvo, nacionalizmus) klasifikujú ako duševnú poruchu.

Norman

Azda by som dodal, že určité typy doktrín, vrátane tých slniečkarských, sú samé osebe vlastne choroba. Taký blud nie je len niečo, čoho sa môže človek ľahko zbviť, kedykoľvek si zmyslí, ale je to samé osebe naozaj choroba, ktorá mozog zdeformuje, zotročí a núti ho pracovať mimo akúkoľvek racionalitu.

Tieto veci sú predsa dosť známe v oblasti siekt či náboženstiev ako takých, pomerne často sú dávané do súvislosti s ideológiami tzv. totalít, teda komunizmu či nacizmu, ale, akoby napodiv, nikdy sa neaplikuje na súčasnú neomarxistickú/neoliberálnu spoločnosť.

Pritom znova zopakujem tézu, ktorá mi pripadá dôležitá pre súčasnosť:

Rôzni títo talmudo-satanisti a ich syntetickí osli sú zameraní priamo na techniku ovládania mysle iných. Manipulácia mysle je predsa základom  obchodníka na trhu, ale aj náboženstva - hlavného to zamerania tých kahínov(kňazov), teda židov, ktorí vlastne sa dvetisíc rokov nesnažia o nič iné, než neustále tvoriť mafiánsku sieť kňazov, sekto-vodcov.

Ae určité rody v tomto sú naozaj aj geneticky zdeformovaní do podoby, kedy už dávno stratili súcit, všetku ľudskosť.

 

 

Rudo

Kotleba vysoko prehráva. Práve prebieha rozhovor s Lunterom:

- Čo spravíte ako prvé keď vyhráte?
Lunter: Otvorím dvere a vyvetrám. (rehot) A potom vyvesím NAŠU vlajku - vlajku Európskej únie.

Arogantný chuj!

Náhodný okoloidúci

To je výsledok brutálneho štvania proti Kotlebovi a nalievania miliárd evri od Juraja Čierneho do našich vnútroštátnych záležitostí. Štvavá kampaň proti nemu trvala 4 roky. BB-kraj ešte len zaplače, akému neschopnému idiotovi v týchto voľbách naletel.

To je ako s voľbou Kisku. Vytiahli niekoho širšej verejnosti prakticky neznámeho a urobili mu masívnu kampaň. A teraz sa ľudia chytajú za hlavy, čo za strašidlo ich akože reprezentuje.

Ľubov

Bystricu odteraz beriem ako Sorosove mesto.

Náhodný okoloidúci

UMB v BB je smutne preslávená ako liaheň zahraničných agentov.

nové