Turul sa stará, turul má

Bol to ukrutný boj a Chorváti v ňom dostali za svoju vierolomnosť od maďarskej loby po papuli. Záverečná rana padla posledný októbrový deň, keď šéf ruského Gazpromu Alexander Miller a šéf maďarského MVM (donedávna kšeftujúceho iba s elektrickou energiou) Csaba Baji podpísali v Budapešti dohodu o vybudovaní maďarskej časti plynovodu Južný prúd (South Stream).

Keď Maďarsko počas svojho bruselského predsedovania v EÚ vybavilo Chorvátsku vstup do EÚ, jasne vysvetlilo chorvátskej vláde, že očakáva poslušnosť a lojalitu. Už žiadne balkánske vyhrážky o trestnom stíhaní vládcu maďarského ropno-plynárenského molochu za korumpovanie bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera v kauze INA, a vôbec, už žiadne autonómne úkony podkopávajúce maďarské záujmy. Lenže Chorvát je Chorvát - nedá si povedať. Uteká do Moskvy a vybavuje. Tam však nezabudli na nepotrestané etnické čistky, ktoré Chorváti spáchali na Srboch. Chorvát sa dušuje, že potrestá - len daj, daj Južný prúd. I povie Rus, čoby nie. Je mu jedno, kadiaľ povedie trasa plynovodu. Dozvie sa Maďar o chorvátskych aktivitách a zahorí spravodlivým hnevom. Kurvy chorvátske! A uvedie do pohybu všetky lobistické páky. V Európe. Lebo turul vie, že u ruského medveďa toho vzhľadom na svoje bývalé chrapúnstva napríklad voči Surguťneftegazu veľa nevyjedná. Čas na akciu je krátky, ale stačí. Nestíhajú sa Chorváti čudovať zvláštnym ekonomicko-politickým problémom, ktoré nastávajú, vrátane hrozby o zablokovaní vstupu do EÚ. Brusel im dokonca pripomenie ich ťažké vojnové zločiny proti Srbom. Keby Rusko, so záujmom sledujúce plynovodnú drámu, nebolo zvyknuté na primitívnu bruselskú zákernosť, viacerí v Kremli by sa z tohto náhleho starostenia eurobyrokratov o Srbov vyhnaných z Chorvátska povracali.

Je rozhodnuté. Južný prúd povedie cez Maďarsko, ktoré ho povýšilo na projekt národného záujmu. Je to veľké Orbánovo víťazstvo.

Predpokladám, že v tunajších médiach bola o tomto strategicky významnom fakte nanajvýš nejaká bľabotavá tlačová správa a žiadny z "analytikov" sa nezmátožil, aby napísal o maďarskej zrade spáchanej na americ... pardn, európskych záujmoch zhmotnených v plynovode so srandovným názvom Nabucco. Kde je teraz Zbor židov, aby nareval na Orbána? Zabil americkou neocon politikou naprojektovaný plynovod, ktorý mal "diverzifikovať" dodávky - a dorazil aj jeho light verziu Nabucco West. Pretože aj tá definitívne dodýchala 31. októbra 2012.

Orbán hneď pri svojom nástupe do funkcie otvorenie povedal, že sa bude Maďarsko orientovať na Áziu, svoju prastarú domovinu. S Mansijcami si vari i bez ruštiny porozumejú. Jedným z ázijských skvostov je toto. Chorvátom (aj iným) by veru nezaškodilo, keby si to naštudovali a osvojili. Lebo inak budú so svojou detinskou stratégiou "i ovce, i novce" ťahať v hre o kľúčové energetické projekty za kratší koniec.

P.S. Južný prúd rozčuľuje Brusel prijímajúci inštrukcie od "amerických záchrancov Európy" aj tým, že významne posilňuje Srbsko. Možno sa vďaka tomu raz dočkáme, že zločiny na Srboch, vrátane porcovania zajatcov na kšeftovanie s orgánmi, bude nielen vyšetrené, ale organizátori zverstiev budú potrestaní. I keď hrozí, že niektorí členovia mäsiarskej úderky, napríklad istá Korbelová, s ohľadom na vek medzitým otrčia kopytá.

Autor: