USA tlačia na Rusko, aby vydali Snowdena

Dnešné masmédia píšu, že USA tlačia na krajiny, aby Snowdenovi neumožnili cestovať do Ekvádora či na Kubu a od Moskvy žiadajú jeho vydanie.

V prvom rade si treba uvedomiť, že v podobných situáciach je vždy viac vrstiev. Nemôžem samozrejme vidieť, nakoľko naozaj Snowden trafil USA, možno to odvodiť len na reakciách Ameriky ako aj ich konkurentov, vrátane Európy. Ale to je len jedna rovina, aj keď najhlavnejšia.

Tieto povyky okolo Snowdenovho osudu sú druhá, z našeho hladiska nižšia hľadina. Bez ohľadu na prvotnú hru, či už Snowdena vypustil niekto zámerne, alebo nie, bezpečnostné zložky USA musia robiť bubu a tváriť sa tvrdo. Ak by tak nerobili, zajtra by mali -potencionálne- desiatky ďalších únikov. Či sa im toto snaženie darí, či vôbec vyznieva úprimne, alebo len ako povrchná hra - to je tiež možno posudzovať rôzne. Akési je to teatrálne - ale ktovie, možno je teatrálnosť už základná črta Američanov, možno aj ich tajné zložky sú už autenticky buzerantsko smiešne, tak, ako ich prezident.

Ja chcem hovoriť o inej veci, ktorá je jednoznačná. Rusko by samozrejme malo Snowdenovi udeliť politický azyl.

Za prvé, Rusko a Čína sú asi jediné krejiny, ktoré dokážu zaručiť bezpečnosť americkým disidentom. Za druhé, po všetkých tých zradcoch z Ruska, Berezovských, Litvinenkoch a mnohých iných zločincoch, ktorým Západ udelil ochranu, je toto z hladiska Ruska nielen oprávnený, ale priam povinný ťah. Rusi musia ukázať svoju samostatnosť aj v takýchto relatívnych drobnostiach. A okrem toho, je to v záujme plurality, slobody slova a demokracie - aj v tomto smere musí Moskva na seba strhnúť iniciatívu.

Neviem, čo konrétne Snowden ako osoba zamýšla a zaručene to nemá ľahké. Ale Rusko by bolo aj pre neho osobne jednoznačne najlepšie riešenie.

 
Autor: 
Ema

A ruské tajné služby sa od neho už v tomto momente dozvedajú všeličo konkrétne.

Američania nie bezdôvodne vreštia ako paviáni. Všade inde by na neho dosiahli, možno dokonca aj v Číne.

gáfor
nie je, tak na neho nedosiahnu. Z Činy odletel, a zmizol. Nikto ho nevidel. Lavrov povedal, že hranicu Ruska neprekročil, Rusko neporušilo žiadne medzinárodné zákony, Snowden ide svojou vlastnou cestou, na ktorú Rusko nemá vplyv. Nikto nevie, či sedí v nejakom medzinárodnom sektore na letisku, alebo ho prepašovali do lietadla a už je v Havane, alebo po podsunutí falošných stôp je úplne inde. Každopádne, bez ruskej pomoci by sa mu "vypariť" nepodarilo. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pi2T1Fn0cg0
Le Bleu
Údajne je už na Islande. http://xrepublic.tv/node/3965 A možno je súčasne v Rusku, na Islande aj v Caracase, je to frajer.