V Macedónsku sa protestovalo proti vláde

Ak sa vám zdá Slovensko so svojimi 5 mil. obyvateľmi malá krajina, čo potom také Macedónsko. Macedóncov je 1.8 mil. Hlavné mesto Skopie je taká pekná dedina s komornou atmosférou.

Včera sa tam uskutočnil protest. Áno, nielen v Bratislave sa protestuje! Bol to v poradí druhý. Prvý zo série sa uskutočnil na deň študentstva, 17. novembra. Tu nás o ňom informujú šorošovci.

Protest s účasťou zhruba 12tis ľudí pretlačili aj do svetových "moderných" médií: zhruba 1 mil zásahov cez Reddit, obrázok sa dostal aj na 9GAG a organizátori dokonca vytvorili extra mriežku na twitery #СтудентскиМарш.


Komentár k obrázku - "Today in a small, poor, former yugoslav country that no one cares about (Macedonia), we, the students, took to the streets to protest against the inquistorial education reforms that the government is trying to force upon us. It was a great day."

Vieme, že trúba pôjde do Srbska a Maďarska z Turecka cez Grécko a Macedónsko. Komu je naklonená vláda v Skopje? Určite sebe. Komu ešte? Moskve alebo Washinktonu? Pokiaľ vie Macedónska vláda čítať, a je oboznámená z existenciou Bulharska, tak sa nám vyjasňuje.

O včerajšom proteste proti reformám vysokého školstva píše aj NED (niečo ako nedávno "Putin go home" na protestoch proti internetovej dani v Maďarsku).

Viac fotiek tu a tu.

Poučenie: Tento článok nedáva priestor požiadavkám študentov, a nerobí nestranný prieskum politickej situácii v Macedónsku. Nie je "objektívny" a nemali by ste ho čítať :-)

PS: Aha čo som našiel - http://www.aeinstein.org/english/