Valve a výchova

Firma Valve, tvorca megahitov ako napríklad Half Life, je vo  svete známa aj svojím konceptom otvoreného riadenia. Ako tvrdí aj na tejto stránke:

high-performance pracovníci majú tendenciu sa zlepšovať a nepotrebujú k tomu managerov.

Úspech tej firmy svedčí o tom, že to môže byť pravda.

Ale ako každá pravda, aj táto je závisla na presnej terminológii. V tomto prípade sa pointa skrýva v termíne high-performance, ktoré v preklade znamená ani nie tak inteligenciu a kreativitu, ako skôr výraznú pozitívnu motiváciu. Bez tej to nefunguje.

Ináč povedané, konštrukcia spoločnosti sa musí prispôsobiť kvalite materiálu. Preto demokracia -až na výnimky - zlyháva.

Z tých dôvodov aj my sme po helvetskom vzore rozhodli trocha uzavreť spoločnosť a ponuku. Nebudeme čitatelov zaťažovať rôznymi humoristickými okienkami a takisto nekrofíliu sme v redakčnom referende jednoznačne odmietli. Menej je často viac. Zdroje, akékoľvek zdroje, nie sú nekonečné.

Doba materskej škôlky skončila, každý raz musí dospieť a nedostatok disciplíny je to, čo deklasuje Slovensko najviac. Ak to niekomu znie čudne, tak je to dôkaz, že mám pravdu.

 

 
slaven1
Často sa mi objavia na radare úchylné slova - hybridy slovenčiny a kadečoho. Tzv. slovenský bastard.  Niektoré sa dajú zniesť viac - radar, hybrid - a niektoré menej. A slovo "deklasovať" je víťaz titulu Slovenský bastard roka 2013. Ani nie je preto, že je to anglický paškvil de-class, niečo ako re-start. Dokonca ani nie preto, že je to slovo používané v súvislosti s čumením na šport (hrami, ktorými sú zabávané tupivá - šport sa má robiť a nie pozerať). Ale hlavne preto, že podvedome hovorí o bytí (spoločenských) tried, čo je hlboko proti odkazu našich predkov o spoločenskej rovnosti a rovnosti šancí. Používaním slova sa uznávajú, že existuje niečo také ako indické kasty (classy, triedy) - do čoho si sa narodil, podľa toho sa k tebe správame. To je hlboko neslovanské. Takže pridávam aj tento výraz do môjho osobného zoznamu nepoužívaných skryto-útočných slov: antisemitizmus, rómovia, homofóbia, deklasuje...
Norman
K slovu "disciplína" si sa nevyjadril. Je slovanské, alebo nie je? That's the problem, nepravda li?  
Neprihlásený
Pod "disciplínou" neviem čo si mám predstaviť, takže je to cudzie slovo. Nazriem do slovníka http://slovnik.juls.savba.sk/?w=discipl%C3%ADna a vidím, že je to "dodržiavanie". Takže to si musím vylepšiť - dodržiavanie svojich pravidieľ, ahá.
slaven1
Takže takto si SME ospravedlňuje "Tento príspevok porušil kódex diskusného fóra a preto bol odstránený" ;-)
Norman
Ak chceš s niekým kooperovať, musíš s ním kooperovať. Ak nechceš, nemusíš. Teraz potrebuješ čas, aby si strávil to, čo si sa naučil. Ver mi, ako vždy, potrebuješ čas.)
Le Bleu
Ale však to neznamená, že je tu už úplne zakázaný, s prepáčením, humor?
Norman
Humor je predsa najlepší vtedy, keď je zakázaný.)