Wer will, der kann

Nemecko spúšťa nový program, ktorý má pomôcť mladým schopným Európanom naučiť sa po nemecky a integrovať sa v najväčšej a najprogresívnejšej európskej ekonomike.

Miinisterka práce Ursula von der Leyen  sa vyjadrila, že program za 40 miliónov eur je známkou solidarity Nemecka s Európou. Zároveň pomôže samozrejme aj nemeckým firmám, ktoré napriek kríze svetových finančných centrál stále rozvíjajú pozitívnu výrobu a na to potrebujú nových kvalifikovaných spolupracovníkov.

V rámci tohto programu bude Berlínske ministerstvo práce po celej Európe organizovať širokú vlnu vyučovania nemčiny a spoznávania nemeckej kultúry.  Neskôr úspešným kandidátom pomôže sprostredkovať absolventskú prax v Nemecku.

Slabá znalosť nemeckého jazyka a nemeckej spoločnosti je podľa ministerky von der Leyen najväčšou prekážkou pri vytváraní dôstojnej európskej pospolitosti.

 

Nemecko má najnižšiu mieru nezamestnanosti v skupine mladých ľudí do 25 rokov, zatiaľ čo v Španielsku a Grécku je v tejto vekovej kategórii bez práce už približne 50 % osôb. Tento jav nik z teoretikov súčasnej multikulti spoločnosti nevie vysvetliť.

 

Zdroj AP a Sme

nové