Zbohom, Šáh Deníz

Ďalší strečkujúci.

Západ sa ešte po presmerovaní South Streamu nespamätal z posttraumatického syndrómu, a už je tu ďalšia rana. Azerbajdžan, na ktorý sa upierali po zemnom plyne lačné európske pohľady, mení svoju stratégiu a namiesto s Európskou úniou sa chce zbližovať so Šanghajskou organizáciou spolupráce. A spolu s ním sa bude na zbližovaní podieľať aj výdatný Šáh Deníz, ktorý mal byť záchranou pred európskou energetickou katastrofou.

K rozhodnutiu Azerbajdžanu dopomohol aj čerstvý americký coming-out o beštiálnom mučení väzňov ulovených v islamských krajinách (na ktorom sa s potešením podieľali ostrieľaní izraelskí experti, odchovaní svojimi aškenázskymi deduškami, beztrestne rajtujúcimi po vojnou zničenom Nemecku, povedzme si potichu - pretože táto časť európskej histórie zostáva nedostupne zadebnená a žiadny historik by sa ňou neuživil). Ešte donedávna to bola konšpiračná teória - a odrazu pravda. Priamo od amerického prezidenta. "Urobili sme niečo škaredé, čo sa nezhoduje s našimi americkými hodnotami," povedal vo svojom typicky americky infantilnom spíči. Do sračiek zatiahol aj Európsku úniu, ktorá na odhalenie, že na jej území boli tajné mučiarne, ani nezamekotala. Napríklad že sa to nezhoduje s jej hodnotami.

Čakajme ďalšie drsné dôsledky západného chrapúnstva.

 
Autor: 
Truhlík

Nejak mi to nesedí.
TAP chce zdvojnásobiť kapacitu. Aj tak to bude síce len tretina kapacity Južného potoka ale má to ísť zo Šah Deniz.
http://www.novinite.com/articles/165389/TAP+Gas+Project%27s+Capacity+%27...
Prečítal so si aj Šefčoviča
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/339312-projekt-plynovodu-south-...
a presvedčil som sa, že je to korporátny kokot.

Ema

Hej, SA zdvojnásobí :) Japonský systém samosato.

TAP chce zdvojnásobovať konkrétne zo Šáh Denízu 2. Predpokladané investície 28 miliárd - a to plyn ešte stále nebude na európskom území. Má BP ako najväčší akcionár (cca 28 %) toľko peňazí? Nemá.
Čo, samozrejme, nebráni západnej propagande žvástať, aké je to jednoduché, zdvojnásobovať dodávky strategickej suroviny do Európy. O štyri - o šesť rokov, ako na koni.

Súčasný flek dostal ten bezcharakterný východoeurópsky zmrd len preto, že je ochotný oddane počúvať a plniť inštrukcie z Washingtonu, ktorých zámerom je Európa bez dostatku energií. Jeho si nevybral Juncker - Juncker ho musel akceptovať, hentoho energojudáša.

Ema

čo sa vlastne deje s energiami, bez ktorých sa civilizácia končí, odporúčam by mohla zaujímať publikácia "Ukraine and Slovakia in a post-crisis architecture of European energy security" od tria autorov Duleba (SK) - Gončar (UA) - Malinovskij (UA), ktorá vyšla s podporou Nórskych fondov. To sú, mimochodom tie, ktoré úplne oprávnene kopol do riti Viktor Orbán za financovanie piatej kolóny.
Publikáciu ideologicky zastrešila "demokratická", nikým nevolená inštitúcia Slovak Foreign Policy Association a jej zameranie je zrejmé z citátu J. Friedmana zo Stratforu, v ktorej označuje Ruskú federáciu za dílera heroínu (In a world needy of energy, Russian energy and energy resources export is similar to heroin supplies.) Už len na základe tohto prirovnania - lebo díler heroínu je niečo morálne nízke a odporné - vidno, čo serie špinavcov zo STRATFOR a aká je úloha všelijakých dulebov a šefčovičov.
Publikácia z roku 2011 potvrdzuje, že kyjevský začmudený euromajdan sa starostlivo pripravoval roky dozadu a jeho cieľom je preťať energetické tepny medzi Európou a Ruskom. Aj za cenu totálneho rozvratu Ukrajiny, čo sa práve deje.

1488

pani z Tvojho fachu
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/339512-mozno-o-tridsat-rokov-ro...

vyberám..

Okrem klasických ložísk plynu a plynu získavaného z uhlia má Ukrajina potenciál aj v nekonvenčných uhľovodíkoch. Veľmi sľubnými sa javia čierne bridlice v Dneper-Doneckej oblasti. Mnohé spoločnosti tam nielen robia prieskum, ale už aj začali s pokusnou ťažbou.

Ruské zásoby boli zatiaľ vyčíslené len pre západnú Sibír, teda pre oblasť väčšiu ako milión štvorcových kilometrov, kde by sa to dalo ťažiť. Čísla hovoria, že len na tomto území sa nachádzajú najväčšie zásoby nekonvenčnej ropy na svete. Okrem Západosibírskej panvy sú však v Rusku ďalšie obrovské panvy (ako napríklad Timan Pečora, Volga-Ural a pod.), kde zatiaľ zásoby nekonvenčných uhľovodíkov ešte nik nespočítal. A verte, že sú obrovské.

Ema

Juliška: Na základe správ, ktoré publikovali svetové agentúry (pozn.: muhehe) pri súčasnej vyťažiteľnosti na úrovni 50 % by nám ropa vydržala na viac ako 20 rokov. Pokiaľ by išla technológia dopredu a zvýši sa výťažnosť, ropa vydrží dlhšie.
Pedagóg: Juliška, keď sa vyťažiteľnosť zvýši na 100 %, koľko rokov nám vydrží ropa?
Juliška: ehmmm... eee...

V Utahu si ju mohli nechať na plný úväzok, aby nezaťažovala slovenských platcov daní.

Buheh

ale keď nadnárodní súdruhovia korporátčici hnaní trhom a dynamickými mladými manažérmi zvýšia výťažnosť na 150 až 200 %, tak to nám ešte len bude sveta žiť.

Norman

Spomína sa tam, že možno o 30 rokov nebudeme potrebovať ropu.

Áno, ak sme optimisti, môže to tak byť - po nukleárnej vojne nik ropu potrebovať nebude.

1488

Juliška zrejme patlala do efektivity, že teda dnes 50 procenty uteká v nejakých kýbloch mimo hlavné rúry a že ak pacnú po prstoch miestnym údržbárom, že 100vka ak by tiekla, aj 40 roky by sme mohli rajtovať na štvortaktoch. No ale kto sa v takých básnikoch z Utahu vyzná, matematika nebola jej silná parketa...

Mňa zaujalo len to slintanie nad tabula rasa ruskoja, všetko dorychtovať - to je diagnóza, ach jaj..