editorial

Na Slovensko bol urobený ťažký útok plnou silou.

Milióny ľudí vo všetkých kultúrach už miliónkrát povedali a napísali, že ten svet, ako sa o ňom hovorí a ako sa prezentuje, je zložený z fikcií, vidín, halucinácií a falošných kulís. 

Rok 2018 je pekné okrúhle číslo.

Síce menej okrúhle ako 2020 (to ešte príde), ale aj tak je dosť ucelené.

Treba pripomenúť, že za prvé máme ucelenú hlbokú energiu a za druhé máme ťažkú morálnu prevahu

Tak sa postupne vyjasňuje, čo je pre porozumenie stavu sveta zaujímavé. Sú to v podstate len dve tématické okruhy:

1. Racionálny vedecký pohľad na človeka ako biologicky determinovaný druh. Rasový realizmus.

Malý veľký muž je názov známeho amerického filmu ešte z roku 1970. Názov je parafráza na meno riečky Little Big Horn, pri ktorej sa udiala fatálna porážka jednotiek generála Custera.

Touto vetou "Silné reči, skutky nikde" ohodnotil nedávno Okoloidúci určité prejavy politikov či teoretikov.

Samozrejme, mal pravdu - politici v rečiach vždy prekonávajú svoje činy. 

V poslednom čase sa sem dali nejaké ostrejšie témy (Jadro Európy, zastrelený 17 ročný na úteku) a prišli aj nejakí neskúsení ľudia. Strhla sa tu ostrejšia výmena názorov, ktorá patrí k životu. V podstate sa to takmer vykryštalizovalo do toho, ako to má byť - "Vy sa pýtate, my odpovedáme" :-)

Tak som sa tu v poslednom čase hrabal v našich pohľadniciach a skúšal som ich nejako uložiť. Čo to vlastne bolo písané tu a čo sa dialo aj inde, čo zaujímalo ľudí v týchto rokoch.

Boh je mŕtvy, Nietzsche je mŕtvy a ani ten náš portál sa necíti najlepšie.

Mierne sa zmenilo rozloženie.

Redakčný disclaimer k náhubkovým zákonom.

V Mikovej verejnoprávnej štetke včera v relácii HVNO zaznel nový pojem. 

Dnes bol portál hodinku mimo, lebo sa musel urobiť nejaký minor core update. Ako to bohovsky znie, je to len blbosť, ale aj to môže obťažovať. 

Bol svet, kde vládcovia hovorili, že všetko je jednotné a rovnocenné. Ľudia sú rovnakí, politika je rovnaká, budúcnosť je rovnaká.

Vždy tu radi hodnotíme, a keď teda začal ten zaujímavý rok, ktorý bude aj rock aj stone, skúsim venovať polhodinku nielen tejto stránke ale aj alternatíve ako takej. Lebo sme nedávno zas okolo toho debatili, mám dojem.

Želať veci, ktoré sa nedajú ovplyvniť?

Radšej nám všetkým zaželám stručnosť, silu a húževnatosť.

 

 

Keď už tu výnimočne zas spomíname filmy,  mám ešte jeden tip na dielo, ktorý prišlo len nedávno. Volá sa Arrival.

Ako tu už spomenul Sinuhe, nový film Oliviera Stona "Snowden" je prekvapujúco dokonale urobená dráma o tomto odvážnom človeku. Perfektne jasný, funkčný, s faktami ale aj s výrazným ideovým nábojom, ktorý ku koncu graduje a dáva silu.

Ako sa všeobecne vie, ľudská história je príbehom konfrontácie kultúrnych paternov. Ináč povedané, je to rast, nafukovanie, hryzenie, žranie sa a spľasnutie oblakov ideológií.

Tu minule dala Luba link na zaujímavý blog, http://dobajedu.cz/

V tieto dni sa zmenilo logo, namiesto zemegule, na ktorú sa pozeráme z výšky, je tu biely lev, ktorý sa sám pozerá z nadhľadu.

Keby voľby niečo mohli zmeniť, tak by ich zrušili.

Ako skalní prívženci zistili, dnes poobede bol nadhlad.com na niekoľko hodín nefunkčný. Svietilo tu, myslím,  že je "suspended account".

Samozrejme, to znamená problémy, čas a koncentráciu. Do úvahy spadalo veľa možností, od problémov s platbou až po politický zákaz.

S miernym oneskorením, ale až dnes nájdené, sem dávam zas cudzie slová k novému roku (k celému novému roku, ba možno aj viac), tentoraz sú od Pavla Kamasa. Sú naozaj výstižné a plne sa s nimi stotožňujem, tak načo písať vlastné.

----

Teším sa na nový rok, lebo tento bude naozaj iný. 

Svet sa neustále zahrieva ak už nie klimaticky, tak určte v prenesenom zmysle slova - narastajú viaceré napätia, ktoré nem budú veselé. Už o nich ani nestíhame písať - konieckoncov ich vidí každý ako takú blízku tsunami. Píše o nich každý, tak čo už dodať.

Je jasné, že zavrhnutie kvót Bruselu a prideľovania imigrantov je víťazstvo na formálnom fronte. Pre pomery v EÚ to je vvýrazné pozitívum. Pre inváziu Afričanov to je len začiatok.

V tomto procese sa dobre pretriasla aj slovenská množina ľudí na internete. Je jasné celé to spektrum názorov, ktoré slovenská scéna ponúka. Slovensko nie je veľké, prístup na web mala len najprogresívnejšia skupina, a nekonformné názory z nich malo ešte menej ľudí, takže sme sa vlastne všetci navzájom dobe spoznali.

Kolonializmus a neokolonializmus.  Feudalizmus a kapitalizmus. Je to všade ten istý patern. Pôvodné explicitné násilie bolo nahradené “ekonomickou závislosťou”.

Kauza Váhostav sa prevaľuje vo verejnosti už mesiace, kritický stav Váhostavu bol témou už roky. Jednovetná charakteristika daného prípadu je: jedna moštruózna korporácia si najala subdodávateľov (v určitom slova zmysle si u nich nabrala pôžičky) a teraz proste nemá na ich zaplatenie.

Nič moc o tej veci neoznámili. Ale podľa Hlavných správ z rádia Sobodný vysielač odchádza jeho zakladateľ, Norbert Lichtner. Nevieme prečo, nevieme, čo mieni vo verejnej sfére robiť ďalej. Je dosť nepríjemné, že nie sú informácie, a tak musia zatiaľ nastúpiť špekulácie a všeobecné posúdenia.

Stránky