Spomínam si na jeden nemecký dokument o novozélandských papagájoch kea. Odznela v ňom takáto hláška: „Počas nášho pobytu pršalo iba raz. Ale tri mesiace vkuse.“
Michael Moore dal do obehu svoj nový producentský film, réžia Jeff Gibbs: Planet of the Humans. Samotný názov filmu vyznieva ako parafráza na film Planet of the Apes, kde sa hlúpym, krutým a nezaujímavým opiciam podarilo ovládnuť svet.
Ale na rozdiel od vtipu, kde sa stal malý zázrak, sa teraz práve že nedeje nič nenormálne, deje sa len to zákonité. Je to nevyhnutný dôsledok celého predošlého procesu - tejto nevyhnutnosti sa hovorí karma.
V poslednom čase naozaj koluje dosť katastrofických prognóz ohľadne vývoja klímy a prírody ako takej. Ba nie sú to už len prognózy, ale nepríjemné explicitné štatistiky minulých rokov. A niektoré prognózy podľa nich sú ešte horšie ako doteraz. Máme sa naozaj báť? Je už čas na paniku?
Keď idete zo Sadu Janka Kráľa po Starom moste, vpravo uvidíte na brehu Dunaja zvyšky lužného lesa, ktoré zatiaľ Penta a J&T nevymrdali. Kým som sa k mostu po asfaltovej ceste medzi divadlom Aréna a krčmou pre cyklistov dostala, videla som niečo nečakané.
Prognózy ekologického vývoja Zeme sú u časti vedcov, prognostikov, ale aj politikov a verejnosti dosť čierne. Veci sú neisté. Ale aby sme si zlepšili náladu, poďme sa pozrieť na pozitívne modely a možnosti.
Tak toto sa naozaj nepodarilo. Reč je o najnovšom vystúpení švédskej aspergerky Thunbergovej na klimatickom summite OSN v New Yorku, ktoré skončilo jej emocionálnym fiaskom.
Takto sa to ani nezdá, lebo v auguste popršalo a bolo aj chladnejšie, ale čítam, že toto leto bolo tretie najteplejšie od čias začiatkov merania v 1881.
Gretkovití ekológovia zas behali po Európe a kvákali. Treba sa ešte raz vrátiť k téme ekologických hnutí. Nie k samotnej ekológii, ale k politickým silám okolo nej.
V podstate triviálna pravda, ale asi treba nahé opice začať učiť naozaj základné veci: ako si umývať ruky, ako nebiť iné bytosťi, ako netrhať nič len preto, že sa to dá zničiť.
Na pozemku postáva niekoľko chlapov. Odrazu jeden vytiahne bambitku a ozve sa prásk-prásk. Preživší čumia, strelec odchádza. Bol by to bežný záber riešenia kmeňových sporov v Saheli, keby...
Pri zrútení časti Morandiho mosta nad údolím rieky Polcevera v Janove spadlo z výšky niekoľkých desiatok metrov vyše 30 osobných a viacero nákladných áut.
Bratia a sestry, viete, že som Vás nikdy o nič neprosil. Ale tentoraz Vás zúfalo prosím o pomoc. Pomôžte mi nájsť odpoveď na otázku, ktorá ma trápi už niekoľko rokov, a to čoraz viac. V noci sa budím spotený, nepomáha už ani ríbezliak.
Prvé vážne varovania zazneli vo februári. V marci začala hystéria stúpať a vygradovala až do predvčerajšieho nariadenia mestskej rady, že treba okamžite znížiť spotrebu vody o 100 miliónov litrov denne. Vo viacerých štvrtiach dnes už netečie pitná voda a platí prísny zákaz umývania áut a podobných roztopašností. Reč je o Kapskom Meste, "perle Afriky". O meste v štáte, kde stúpol počet obyvateľstva od roku 1950 z 13 miliónov na dnešných 56 miliónov a ďalej rastie, ako keby mali v zásobe tajný sladkovodný oceán.
Dnes som na Smetisku narazil na mapu svetových teplôt. A na prognózy ich rastu.
Nie, nemienim sa pýtať, kde sú ti skeptici, ktorí opakovane úplne drzo a proti všetkým zásadám racionality a faktov tvrdili, že globálne zmeny klímy neprebiehajú. Viem, kde sú - niekde pri vode lapajú po vzduchu.