Prognózy ekologického vývoja Zeme sú u časti vedcov, prognostikov, ale aj politikov a verejnosti dosť čierne. Veci sú neisté. Ale aby sme si zlepšili náladu, poďme sa pozrieť na pozitívne modely a možnosti.
Nad vodami sa vznáša duch nekonečného dlhu USA. Toto monštrum potrebuje byď vypustené na obete - na Európu, Rusko, Čínu a ostatné krajiny sveta. Je to jeden z dôvodov nastávajúceho kolapsu.
Prešlo zemetrasenie okolo sankcií tzv. 6. balíčka. Všetci sú popadaní na zemi a lapajú po dychu, ale zdá sa, že je pokoj, že sa to uhralo. Čo je, samozrejme, len ilúzia.
Kým sa v korporátnych mediálnych splaškoch na Slovensku (a na facebooku Polície SR) šíria nebezpečné dezinformácie o tom, čo sa udialo v Záporožskej atómovej elektrárni, dýcha Európe na krk skutočn
Ceny energií na svetových trhoch vzrástli o stovky percent. Prelialo sa to až na úroveň ceny energií v domácnostiach. Mocenské vrstvy v neurotickom kŕči reagujú klasicky: rozvinutím vojnovej štvanice.
Prvá zahraničná návšteva prezidenta USA Donalda Trumpa viedla do Saudskej Arábie. Z temnej diery náboženského extrémizmu sa vybral rovno do ďalšej temnej diery náboženského extrémizmu. Do Izraela.
V noci z 21. na 22. novembra 2015 došlo v Chersonskej oblasti k zničeniu vysokonapäťových stĺpov a zastaveniu dodávok elektrickej energie na Krym. Ruský polostrov sa tak ocitol v tme. Zakrátko ruský Specnaz zlikvidoval v Kabardsko-Balkarskej republike jedenásť teroristov spojených s Daešom (takzvaným Islamským štátom). Práve s nimi kooperoval čečenský terorista Adam Osmajev, ktorý si užíva ochranu ukrajinskej chunty a momentálne sa aj s jeho teroristickou čvargou motá okolo zničených elektrických stĺpov. Nečudo, že montážnici, ktorí chceli stĺpy opraviť, v panike ušli a oficiálne silové štruktúry im neboli schopné (alebo ochotné) poskytnúť ochranu. Verme, že Osmajev mladší aj starší nie sú pre ministerstvo vnútra SR neznámi (ani ich falošné pasy) a linky Daeša, natiahnuté z ich vysunutého pracoviska na Ukrajine smerom do EÚ majú ako-tak pod kontrolou.
Ako prvý sa 13. marca 2015 ozval Financial Times. Z dobre informovaných zdrojov v Bruseli vraj vie, že Európska komisia zablokovala maďarsko-ruský projekt na rozšírenie maďarskej atómovej elektrárne Paks (projekt Paks II). Nukleárny regulátor Európskej komisie Euratom údajne odmietol plán, podľa ktorého má rozšírenú atómovú elektáreň v ruskom dizajne zásobovať jadrovým palivom ruská spoločnosť a Maďarsko dostalo príkazom rokovať o dodávkach jadrového paliva podľa bruselských inštrukcií. Ako druhý sa ozval vedúci tlačového úradu maďarskej vlády András Giró-Szász, ktorý správu FT označil za nezmysel. No a 13. marca 2015 popoludní bolo zverejnené stanovisko maďarského eurokomisára Tibora Navracsicsa, ktorý potvrdil, že Európska komisia projekt rozšírenia atómovej elektrárne naozaj zablokovala. Toto rozhodnutie je definitívne, podľa bruselských procedurálnych štandardov sa o ňom nehlasuje.
Do hrobového ticha okolo havarovanej japonskej atómovej elektrárne Fukušima, kde sa nezastaviteľne realizuje najhorší scenár s celoplanetárnym dopadom, zahlaholila radostná zvesť. Testy jadrového paliva od americkej korporácie Westinghouse na 3. bloku Juhoukrajinskej atómovej elektrárne boli 4. marca 2015 označené za úspešné. Dobré americké palivové tyče vytlačia zlé palivové tyče ruské a Ukrajina bude zase o kus slobodnejšia. Potlesk, trikrát Slívi Ikrijiňi & God bless America - a teraz návrat do reality. Pretože na ideologické vytešievanie zo zmeny chystanej postupne na všetkých ukrajinských atómových elektrárňach sme nebezpečne blízko.
Tak, a je to vonku. Počet záujemcov o Slovenské elektrárne s ich investičnou atómovou bombou Mochovcami sa včera oficiálne rozšíril o ďalšieho potenciálneho kupca. Je ním rafinérsko-petrochemická spoločnosť Slovnaft v spojení s maďarskou štátnou energetickou firmou MVM.
V nedeľu 14. júla 2014, keď masívne bombardovanie židovskou okupačnou armádou menilo ďalšie časti najhustejšie osídleného kusa zeme - koncentračného tábora Pásmo Gazy na roztrieskanú, neobývateľnú zónu, oznámila spoločnosť Netherland, Sewell & Associates, že zásoby zemného plynu na poli Leviathan sú podstatne vyššie, ako sa predpokladalo. Netherland v názve spoločnosti netreba brať vážne - v skutočnosti ide o mafiánsku bandu Američanov - bývalých pracovníkov EXXONu, ktorí sa živia pofidérnym odhadovaním zásob uhľovodíkov. Čo treba brať vážne, je Leviathan "pri pobreží Stredozemného mora" - ako decentne opisuje lokalizáciu pola Sewell & Associates.
Streda 21. mája 2014. V centrálnej Európe sa blíži poludnie a väčšina mienkotvorných novinárov - expertov na Čínu, ktorú poznajú len z ideológiou napáchnutých článkov svojich rovnako fundovaných kolegov - nemá potuchy, čo sa deje. O plus šesť hodín na východ, v šanghajskej budove EXPO, sú na tom novinári približne rovnako. Stoja v konferenčnej sále na 7. poschodí, všetko vyzerá slávnostne, na stole sú obaly v červenej farbe - čínskom symbole šťatia a v nich zmluvy. Gazprom a CNPC? Nevedno. Vtom vchádzajú do miestnosti ministri energetiky Ruskej federácie a Číny, za nimi šéfovia Gazpromu a CNPC a nakoniec prezident Ruskej federácie a prezident Čínskej ľudovej republiky.
... LNG žehličkou otrhané gate Strýčka Sama ako od Armády Spásy. Javiskom frašky je Washington Post a pod oparom hydraulicky vyfrakovaného plynu je na riti gatí sotva čitateľný vyblednutý nápis New American Century.
...skôr, ako sa, chudák, narodil. Západné korporátne média ho síce nafukovali na plný plyn ako balón v tvare dlhého žiarivého hada - spasiteľa Európy, ťahajúceho strategickú surovinu z Ázie na starý kontinent, ale o to trápnejšie teraz vyzerá tento spľasnutý americký projekt pomenovaný podľa Verdiho Zboru židovských otrokov, ktorí boli otrokmi len v mýte vytvorenom židmi. Podľa pôvodných tajných plánov mal plynovod Nabucco dopravovať pod americko-izraelskou kuratelou do Európy plyn z demokraticky vybombardovaného Iránu. Mimochodom, USraelci stále považujú iránske nerastné suroviny - hlavne teda ropu a zemný plyn - akosi za svoje vlastníctvo, ku ktorému len momentálne nemajú prístup, aby ho delili podľa svojej ľubovôle a bohatli na ňom. S Iránom to nevyšlo a Nabucco sa stal prvým projektom v histórii ropovodov a plynovodov, ktorý nemal plnku. Na smiech. Hlavne v Rusku, voči ktorému bol tento ideologický projekt zameraný.
Najskôr vás ignorujú. Potom sa na vás smejú. Potom na vás útočia. Nakoniec vyhráte. Tento citát od Gándhího si zvolil do svojho záhlavia jeden z najlepších kolektívnych blogov o energiách, Oil Drum, aby ho trajektóriou svojej vlastnej existencie poprel. Oil Drum prehral. Dňa 31. júla 2013 definitívne končí a zostane zachovaný len vo forme archívu ako dôkaz zlatej éry zdieľania informácií, ktorá je v nenávratne.
Tento mesiac ohlásili dve severoamerické spoločnosti ukončenie všetkých prieskumných aktivít v Poľsku, zameraných na bridlicový plyn. Kanadský Talisman Energy a americký Marathon tak prispeli do celej histórie geologického prieskumu najdramatickejším exodom z lokalít, ktoré považovali za nádejné, prešustrujúc na prieskumné práce veľkú sumu peňazí. Koľko to bolo, sa nedozvieme, ale môžeme si byť istí, že na investičných útvaroch oboch firiem si to niekto riadne vyžral.
Globální poptávka po mase neustále roste. Od roku 1971 do 2010 se celosvětová produkce masa ztrojnásobila na konečných 300 miliónů tun ročně. Pokud bude nárůst pokračovat, můžeme v roce 2050 očekávat roční produkci kolem 600 miliónů tun.
V roku 2004, keď experti usilovne pracovali na feasibility study megaprojektu "Plynovod Nabucco", kúpil si dôstojník azerbajdžanskej armády Ramil Safarov v budapeštianskom kráme s hobby proprietami sekeru, aby s ňou v rámci programu NATO Partnerstvo pre mier zabil arménskeho dôstojníka Gurgena Margarjana.
Je to otrepaná anekdota. Prečo Mojžiš roky vláčil vyvolený národ po Blízkom východe? Lebo kamkoľvek prišli, zmrštili židia nosíky a vyhlásili "tu to smrdí, poďme ďalej." Nakoniec dorazili na miesto, ktoré nepáchlo. A odvtedy majú Arabi ropu a židia čerstvý vzduch. Ak neberieme do úvahy smog vyprodukovaný izraelskými elektrárňami spaľujúcimi uhlie azáhadné úniky chemikálií.
Začiatkom júla 2011 maďarská vláda vedená Viktorom Orbánom kúpila 21,2 percenta akcií ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL od ruského ropného gigantu Surguťnefťegaz. Cena bola 1,88 mld. eur a Maďarsko na pokraji hospodárskeho krachu ju uhradilo z peňazí Medzinárodného menového fondu. Je nemysliteľné, aby MMF - ktorý rozkladá štáty povinnou privatizáciou strategických sektorov - odrazu financoval nejakej vláde z ostbloku nákup akcií súkromnej energetickej spoločnosti do držby štátu. Teda pokiaľ nejde o "dobré", hoci nesolventné Maďarsko na jednej strane a "zlé" Rusko, ktorému treba odňať akcie európskych firiem.
Dajme si najskôr zahrievacie kolo okolo glóbusu. Svetová spotreba energií (fosílne palivá, urán a biomasa v ich surovej podobe pred spracovaním na elektrinu, teplo alebo palivá, a priama produkcia elektriny z vody, slnka, vetra a geotermálnych zdrojov) už prekročila 500 exajoulov. V súčasnosti spaľujeme 10x viac energie ako pred 100 rokmi, aby sme si zabezpečili produkty a služby, ktoré konzumujeme. Spotreba energií rapídne stúpa, v roku 2010 sme na primárnej energetickej úrovni spotrebovali 550 exajoulov (523 kvadriliónov BTU). Až 80 percent energie dodávajú fosílne palivá.
Kapitalizmus a socializmus sú historicky najefektívnejšie systémy na pľundrovanie planéty . Správne čítate, na pľundrovanie, nie výrobu, pretože to, čo človek nazýva výrobou, nie je nič iné, ako sprostá opičia spotreba.
A tak sme sa zo západných korporátnych médií v sekcii Zahraničie dozvedeli, že vo Švédsku zhorel slamený cap a priamou príčinou katastrofy v japonskej Fukušime bolo priveľké cunami. Medzi takýmito významnými zvesťami nemá miesto správa z Gruzínska, že Sákašvili omilostil dvoch zločincov. Bolo by to antisemitské a kde-kto by mohol na tomto modelovom príklade pochopiť, ako funguje biznis s pajplajnami - ropovodmi a plynovodmi. Napríklad s Družbou.
Rusko plánuje zvýšiť dodávky uhľovodíkov do východoázijských štátov a posilniť tak ich energetickú bezpečnosť a trvalo udržateľný hospodársky rast v regióne. Uviedol to minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov 19. novembra 2011 na Východoázijskom summite na Bali. Zároveň povedal, že Rusko podporuje spoluprácu s východnou Áziou v kľúčových oblastiach priemyslu.