SKekonomika

počet: 30

financie a iná prízemná chtonická moc

Nechcem moc teoretizovať, ale problém sa dá vysvetliť veľmi pekne na krásnom príklade. Cirkus okolo penzijnej reformy na Slovensku a masívne osprosťovanie, ktoré presadzuje podvod, nazývaný II. pilier.

Viete, prečo je vo švajčiarskom Lídli nástupný plat 3 330 eur? Z dvoch dôvodov. Po prvé preto, že tam majú silné odbory, ktoré tieto podmienky svojim zamestnancom vybojovali. A po druhé preto, že tam majú inú mentalitu.

Milan Kuruc

Vážení delegáti 22. plenárnej konferencie Stálej konferencie slovenskej inteligencie. Je mi ľúto, že sa nemôžem zúčastniť vášho rokovania vzhľadom k nepredvídaným závažným zdravotným problémom v rodine. Dovoľte teda touto cestou uviesť niekoľko základných poznatkov k doterajšiemu priebehu transformácie hospodárstva Slovenskej republiky, ktorá sa po vyčerpaní všetkých potenciálov zmysluplného a usmerniteľného vývoja, zradou tu panujúcej oligarchie a postupným zdevastovaním takmer všetkej nezávislej inteligencie dostala dnes v podstate naspäť do svojho bodu „0“.

Hanba o to větší, že jsme – anebo si to už jen říkáme, že jsme? - národem Jana Husa a T.G. Masaryka. Mravních autorit, uznávaných na celém světě. A hanba o to hlubší, že ji neprožíváme poprvé. Vzpomínáte na balkánskou krizi v devadesátých letech minulého století? Na tzv.

Lubomír Man

Moderní společnost miluje vědu a čísla. Před pár stoletími by lidi sotva napadlo pídit se po tom, před kolika lety vznikl svět. Dnes si troufáme na mnohem víc. Skrze udělátka jako střední délka života a nějaké to modelování trendů si troufáme odhadnout už i to, kdy zemřeme.

Markéta Šichtařová

Na Slovensku od roku 1948 prebiehal proces intenzívnej morálnej a intelektuálnej degenerácie národa. Ak si niekto predstavoval ako ja, že po roku 1990 sa situácia zmení, neprestáva si pretierať oči! Sprostých amorálnych komunistických papagájov komsomolcov nahradili často ešte sprostejší a amorálnejší papagáji finančnej oligarchie, pričom na môj vkus príliš často sú to tí istí sprostí komsomolskí papagáji.

Pavlík Morozov

Faktom je, že svet je Nemeckom fascinovaný. Spomedzi všetkých členov EÚ ako jedinej krajiny akoby sa kríza vôbec nedotkla. Kým v Španielsku, Portugalsku či Grécku dosahujú percentuálne údaje o nezamestnanosti hrozivé rozmery, v Nemecku je miera nezamestnanosti na rekordne nízkej úrovni. Kým ostatným krajinám Európy takmer kolabuje export, v Nemecku je to hybná sila ekonomického rastu. Ak sa teda hlásim k “veľkonemeckej” filozofii, hlásim sa k udržaniu konkurencieschopnosti domáceho trhu, finančnej disciplíne, zvyšovaniu domácej spotreby a k zodpovednému korporatizmu.

V kauze "Platinové sitká" bol odsúdený znalec, ktorý vypracoval falošný odhad, na desať rokov basy.

Iskierka, jedna, malá. Podvod za pár miliónov.

Týždeň po začatí prevratu v roku 1989 bol akože "generálny štrajk". Bola to hlúpa fraška, ale malo to symbolizovať nový čas slobody a boja za svoje (aj) ekonomické práva (zamestnancov).

 Slaven1 sem dal komentár o úpadku produkcie mäsa po roku 1989.

Puding od nemeckého výrobcu, dostupný na slovenskom trhu, obsahuje kúsky kovu. No a čo, pýtam sa. Sú to preferencie tohto trhu predsa.

Sociálna poisťovna ohlásila, koľko je priemerný dôchodok z 2. piliera. Je to tých necelých 26 eur. 

Pripomínam, má to byť polovička dôchodku - druhá príde z 1. piliera.

Niektorí sme to ako tak vedeli, ale zvyšok vo svojom primitívnom nadšení vôbec nepočúval.

Už je to tu zas. Číňania študujú účtovníctvo Slovenských elektrární, chcú ich ovládnuť

Kauza Váhostav sa prevaľuje vo verejnosti už mesiace, kritický stav Váhostavu bol témou už roky.

Takzvaný druhý pilier dôchodkového zabezpečenia, tento pdovod na celom národe, definitívne končí. Rozhodla o tom vláda.

V Čechách.

O tom, že prví penzisti z kapitálového sporenia na penziu, tzv. 2 piliera, od januára dostávajú nejakých 20-30 euro, teda nehorázne smiešnu sumu, oveľa horšiu, ako očakávanú, sa už píše nejaké týždne.

Tento titulok sa zjavil na Smetisku v súvislosti s bezplatnými lístkami na vlak pre študentov. Treba hneď povedať, že dramatizácia je zbytočná.

Nedávno som tu nabádal k platbám v hotovosti. Je to podľa mňa jedna z nenápadných. ale veľmi účinných zbraní pri boji o zachovanie aspoň akej-takej slobody a autonómie.

 Kolegu Geňku sestra sa riadením osudu vyskytla v Helvétsku. Zamestnala ju akási lokálna samosprávna štruktúra vo sfére, ktorej sa v globálnej korporátnej praxi hovorí procurement. I porozprávala toto:

Bankám sa od začiatku budúceho roka výrazne zníži daňové zaťaženie. Poklesom špeciálneho bankového odvodu o polovicu príde zároveň štátna kasa o 80 až 100 miliónov eur.

Drahé Košice, čo má boh spoločné s tým, že sme sa nechali hospodársky kolonizovať?

Je taká anekdota, ako veliteľ slovenskej posádky v Afganistane dostal rozkaz oznámiť vojakovi Brezovskému, že mu zomrela matka.

Podla údajov EÚ Eurostat, sa HDP na obyvatela regiónu Bratislava rovnala 186 % priemeru EU.

Metadáta je možné ľahko zmeniť alebo upraviť. Koniec koncov, dnes ráno sa tam už zmienka o J&T Investment Advisors, s.r.o. nie je. Záznam z dokumentov... opravili.

Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate v novembri 1989. Niektorí z nich sa dostali na významné posty po voľbách v r. 1990. Oskar Világi sa stal podpredsedom komory Federálneho zhromaždenia ČSFR a vytvoril si významné kontakty.

Kedže v poslednom čase sa nejako postrácali texty Gorily z webu, dávam sem link na náš archív.