Otrávená mediálna kaša XXVI. – Kladivo zvané xenofóbia

Definícia z wikipédie:

Xenofóbia je odborný termín z psychológie, ktorý znamená chorobný strach zo všetkého cudzieho (ľudí, prostredia, miest atď.), najmä však cudzích ľudí.

Mimo lekárskeho prostredia sa toto slovo používa na označenie odporu k cudzincom a strachu z nich, napr. voči okolitým štátom či gastarbeiterom a podobne. Ide o formu šovinizmu. Xenofóbia môže viesť k rasizmu.“

Bratia a sestry, táto definícia je zavádzajúca a pokrivená. Prvá časť je korektná, označuje odborný termín lekárskej diagnózy. Ale druhá časť je tendenčná, s negatívnym podtextom, že strach z cudzích vplyvov je zlý. Naznačuje, ako keby išlo o odborné konštatovanie, že každý strach z cudzieho je zlý a chorobný.

Tak si vezmime napríklad slovo demokracia, keby sme ho chceli obdobne dehonestovať už samotnou definíciou:

Demokracia je odborný termín z politológie, ktorý znamená vládu ľudu.

Mimo odborného prostredia sa toto slovo používa na označenie teroru v mene väčšiny nad menšinou, napríklad s použitím zmanipulovania voličov masmédiami, ekonomickým nátlakom alebo inými nástrojmi. Ide o formu totality. Demokracia môže viesť ku tyranii, chudobe a vojnám.“

Alebo, dajme tomu, slovo parlament:

Parlament je najvyšší zastupiteľský orgán a súčasne základný orgán zákonodarnej moci.

Mimo odborného prostredia toto slovo označuje miesto na prázdne táranie, kde za peniaze daňových poplatníkov rôzni zlodejskí darmožráči beztrestne klamú a hrajú neetické politické hry. Ide o hlavný nástroj zneužitia princípu zastupiteľskej demokracie. Parlament môže byť priestorom na korupciu celoštátnych rozmerov.“

No čo, páni Smatana a Benčík, páčili by sa vám také definície? Sú to obdoby vyššieuvedenej definície xenofóbie, nad ktorou sa takmer nikto nepozastavuje, rovnako „etické“ a korektné.

Čo znamená slovo xenofóbia v prekade? Xenos je cudzí a phobos je strach. Teda strach z cudzieho. Nie je tam nič o chorobnosti strachu z cudzieho, ktorý môže byť aj úplne prirodzený a zdravý. Strach z cudzieho je úplne normálny obranný mechanizmus, kde prechýlenie už k patologickým formám je rovnako možné ako u ktoréhokoľvek iného psychologického mechanizmu.

Ak chceme byť korektní, tak máme len dve možnosti: buď vyvinieme nejaké iné slovo pre zdravý strach z cudzieho a budeme dôsledne pri používaní rozlišovať medzi zdravým a patologickým, alebo slovu xenofóbia pri používaní v súvislosti s politológiou musíme odňať pejoratívny nádych, prílepok „chorobný“ a naznačenú súvislosť s rasizmom.

Kým nemáme všeobecne zaužívané to čisté slovo, musíme korektne pracovať s tým jestvujúcim. A preto, bratia a sestry, ja sa hrdo hlásim k tomu, že som xenofóbny. V pozitívnom slova zmysle. Mám úplne logický a prirodzený strach z toho, že moju krajinu ovládnu cudzinci, rozvrátia ju a ublížia jej obyvateľstvu (do histórie pre príklady naozaj netreba chodiť ďaleko). Nemám nič proti cudzincom, mám rád všetkých ľudí, sú to moji bratia, ale nechcem aby mi obsadili moju krajinu, moju ulicu, a zavádzali tam svoje zvyky a kultúru. Je to strach, alebo skôr obava, ktorá ma nijako neparalyzuje, ani mi nespôsobuje psychické či zdravotné problémy. Je úplne normálna, a naopak, bolo by ignorantské a čudné, keby ju človek v danom európskom a svetovom politickom kontexte do primeranej miery nepociťoval.

A teda, v súvislosti s vyššieuvvedeným treba ešte zdôrazniť: každý, kto by vás chcel za zdravú xenofóbiu (tú pozitívnu, v politologickom slova zmysle) trestať, si zaslúži spravodlivú odplatu.

 
0
Norman

Xenofóbiu treba bezpochyby považovať za pozitívnu vlastnosť, za cnosť.
Xenofóbia je prejavom dobrého vkusu a silnej osobnosti.

Náhodný okoloidúci

Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.

Ľubov

https://www.mdr.de/umschau/video-97948_zc-21c41d5f_zs-ea78769e.html

Test,výsledok cc od desiatej minúty.Škoda,nerozumiem,ale vidím.A keď namiesto strachu začína byť človek fakt strašne nasraný,to sa ako latinsky povie ?

zdroj:Peter Socha VK

Buheh

ale po slniečkarsky sa to povie "extrémista".

Norman

Mali pred pár dňami reportáž, robili kedysi testy, odtiaľ je aj tá fotka:
nákladné auto už pri rýchlosti 50 kmh prerazilo všetky takéto bariéry a letelo ešte pár desiatok metrov...
Všade pri trhy tie betóny navláčili, stálo ich to kopu peňazí ( - tiež to rátali, v každom meste či dedine ... milióny) a je to v podstate proti nákladiakom na nič.

Jediné fungujúce sú (podla iného testu) také trojcípe hviezdice betónové - ale to sa nepoužíva, tie sú do mesta asi privelké.

ps. hehe, betónove lego - celá krajina v betónovom kryte, horšie ako za hitlera. Slniečkársky ideál, "svoj štýl života si vziať nedáme". vraj :-) Vo Francúzsku už vyše roka všade ozbrojení zabijaci (zatiaľ myslím policajti). Sloboda a demokracia.

pps. hehe, dobrý je ten test s autobusom, cirka v 5 minúte, kde prerazil dve bariéry a priamo zroloval aj vežičku s testermi (novinármi?), čo si mysleli, že sú tam v bezpečí.
Asi tak je to s bezpečnosťou populácie.
Ale prirodzene, nákladné auta sú už asi prežitok, určite tentoraz vymyslia niečo beštiálnejšie.

Buheh

že v rámci multikulti svetlej budúcnosti by sa mohol zmeniť aj jednotvárne belošsko-európsky vzhľad našich miest. Vidíme, že trápne malé bariéry sú na figu. Tak by sme sa mohli inšpirovať napríklad demokratickým Izraelom, ktorý v rámci multikulti spolužitia s Palestínčanmi aplikuje namiesto drobných kvádrov elegantné a robustné betónové múry. Myslím že by to pekne dotvorilo multikulti atmosféru vianočných trhov, keby taký trh bol obkolesený israeli-style fashion múrom hore s ostnatými drôtmi. (Veď aj sám pán Ježiš mal tam hore ostnatý drôt, tradícia nepustí.)

A z reproduktorov na tom múre by mohol spevať zbor malých muezzínikov vianočné koledy. Päťkrát denne. Halelujá! Aláhu akbar!

Musíme sa oslobodiť od xenofóbnych stereotypov a nechať sa inšpirovať a obohatiť druhými kultúrami!

Norman

Aby nás zas niekto zle nepochopil, že čo to tu zas chystáme. Ostnatý drát ... myslíš takto nejako?

Hmmmm... nevyzerá je to najlepšie, ale čo už narobíme, keď nik nevymyslel lepší systém, ako "demokracia a sloboda". Hurá.

Hlavne sa nerozčulovať, nedať na sebe nič poznať a pochodovať. Aj tak je na vine Fico. A Putin, Zeman a Trump. 
 

 

Ľubov

Fico,Orban,Putin,ani Zeman to nebudú...posledné roky nám priniesli iný spôsob uvažovania "je to len sluha"niekoho nad ním.Aj Soros je vraj iba sluha.
Už by som naozaj chcela vedieť,komu to dočerta všetci slúžime.

Buheh

Odkedy sa zaujímam o veci medzi nebom a zemou, táto otázka patrí medzi tie, na ktoré by som najviac chcel poznať odpoveď. A myslím, že nie som sám. Ale viem aj to, že spoľahlivú a vyčerpávajúcu odpoveď nikdy nedostaneme. Môžeme iba predpokladať, pričom pracovných verzií je celé spektrum:

a) boh
b) vesmírne sily dobra
c) utajený múdry vládca
d) utajená skupinka mudrcov
e) hmlistá skupina niekoľkých desiatok, stoviek či tisícov príslušníkov "elity"
f) národy prostredníctvom svojich volených zástupcov :D)))) (musíme sem dať aj túto bizarnú teoretickú možnosť, nech je to kompletné)
g) nikto
h) politici
i) utajená skupinka retardovaných degenerátov
j) šedá eminencia diktátor
k) satan

Ja si dám vanilkovú a pistáciovú.

Norman

Odkiaľ vieš, že "spoľahlivú a vyčerpávajúcu odpoveď nikdy nedostaneme."?

Možno sa treba vždy najprv spýtať "Kto do mňa vložil tento podprogram?".
Alebo ešte jednoduchšie "Musím používať tento podprogram?"
Ah, zabudol som, najprv si treba uvedomiť, že to moje sú LEN podprogramy. Každá jedna myšlienka je cudzia. Aj tá o tom, že odpoveď vraj "nedostaneme".
Prečo používať tú šialenosť, že sa pravda nedá spoznať? lebo sme ju zatiaľ nespoznali? To je ako keď malé dieťa tvrdí, že nikdy nevyrastie, lebo zatiaľ je malé. Alebo si malé pripadá.

Ľubov

Bubeh,zľachčuješ to...a vieš prečo? Lebo sa nám nejako dostalo do hláv,že sa máme za niektoré otázky a hľadanie odpovedí cítiť trapne. Moja otázka nebola dobrá, nie je najhlavnejšie,zistiť kto to robí,ale ako to robí.A to sa už zistiť dá,pretože niektoré ťahy sa opakujú. Stálicou ostáva ovládanie ľudí cez strach. Ech,nebáť sa o seba,to nie je zas až také ťažké .

No,záver aj ja trochu zľachčím:-).Aj medzi ovcami sa nájdu šialení dobrodruhovia ,anarchisti.Spomínate si ešte na Shreka? http://www.vedelisteze.sk/galerie/baran-shrek-bol-uteku-neuveritelnych-s...

Norman

Baran Shrek je výborný symbol.
Je to tak veru aj s nami ako s ním, domestikovaný človek ak aj prežije v prenesenom zmysle slova mimo spoločnosť, ani nie v lese ale proste akosi mimo tie potkanie preteky, tak aj tak sa to nejak dramaticky prejaví, musí za to zaplatiť. Zväčša je na nespoznanie, heh.
(mimochodom, vyzerá ako členovia rockových kapiel v časoch najväčšej slávy :)

A veru je pravda - máme sa cítiť trápne za otázky, máme sa cítiť trápne za odpovede, máme sa cítiť trápne za akékoľvek poznanie. pretože každé sa dá zosmiešniť, vysmiať sa mu. A ak má niekto obavy pred vysmiatím .... je zle. Mne sa ale v detstve nik nesmial, nemám vyvinutú obavu pred tým, že sa mi bude kolektív smiať, ani predtým, že ma budú nenávidieť. No ... je to asi náhoda, nič viac, ale je to proste tak nejako.

A verejné tajomstvo tohto sveta je na prvej rovine proste to, že v podstate VIEME, aká je pravda. Nie že ja a my, ale skoro všetci to vedia.

Buheh

hovoril som snáď o tom, že sa cítim trápne? Ide iba o to, že o každej sprostredkovanej, ale dokonca aj bezprostrednej zmyslovej informácii sa dá pochybovať. Nikdy nebudeme môcť stopercentne povedať, že Vesmír má 14 miliárd rokov, hoci o tom môžeme byť na základe rozumných meraní a logických úvah presvedčení. A tak isto je to aj s našimi volenými zástupcami. A nielen s nimi. Môže si byť človek na 100 percent istý, že ho manželka nepodvádza?

V tom čo som napísal nebola žiadna skepsa, to je prosto tak: nebudeme mať nikdy žiadne záruky, že náš názor je správny. Ale to je život, vždy to tak bolo.

Norman

Odpoveď takpovediac rovine teoretickej, Buheh: ak aj sú niektoré tvrdenia neisté, nijako to neznamená, že iné veci nie sú jasné a isté. Niečo, čo platí pre časť, neplatí pre celok, vieš?

V praktickej rovine: poznanie je praktický a fungujúci nástroj. Overené. Totálna epistomologická relatívnosť je niečo také, ako si dopredu vypichnúť oči a tvrdiť, že aj tak boli na nič, lebo vnímali len časť elektromagnetickej frekvencie a aj to nie celkom ostro. Nikomu neodporúčam spraviť niečo také vopred a dobrovoľne. Dokonca ani zatvárať oči neodporúčam.

Už sme sa o tom bavili x krát, o tomto tvojom (možno občasnom, ale opakovanom) postoji. Dobre, keď to bolo o tom, čo má a nemá zmysel robiť ... o tom sa dajú viesť spory donekonečna. Ale odmietam tvrdenie, že mapy sú pre cestovateľa zbytočné, lebo všetky sú tak či onak zdeformované.

Poznanie uľahčuje život dokonca samo o sebe, aj ak nedá návod na nejakú činnosť. Možno ty tak nie si orientovaný, každý si asi uľahčuje život inak, každý má iné nástroje. Hm ... áno, častou stratégiou zníženia stresu je nevedieť a konieckoncov ani nehovoriť, a ak, tak to maskovať ako žart. Ale to nie je cesta, ktorú tento portál chce podporovať - práve naopak, od začiatku tvrdí, že situácia potrebuje opak skepse, potrebuje opak toho postoja "aj tak nič nevieme a nedokážeme".

Ja sa tu nemienim s nikým hádať, ale niektoré hodnotové omyly budem vyvracať a určité postoje proste budem opakovať donekonečna. Skeptický som už akurát v tom, že začínam váhať, či tým niekedy niečo čo len dočasné dosiahnem.

Buheh

že mapy sú pre cestovateľa zbytočné, že oči netreba, že poznanie je bezcenné, tak by som si nevybral vanilkovú a pistáciovú, ale povedal by som, že si zmrzlinu neprosím.

Práveže ako celok je to všetko až príliš "vsjo jasno", ako som sem napísal nedávno. Ale to neznamená, že máme sami seba klamať a nepriznať si neistotu, keď sú informácie o konkrétnom probléme nedostupné, protichodné či inak nespoľahlivé.

Norman

to nie je o tvojom jednom príspevku, poznáme sa pridobre, takže vieme, o čom je reč.

Buheh

práve.

Ľubov

veru nie je To ešte chvíľu potrvá a nebude to bez strát.A nehovorme o Tebe,Buheh,veď je to myslené všeobecne,o nás všetkých.
Napísal si už 26.pokračovaní Mediálnej kaše,máš kreatívnu dušu a dobré srdce(možno),rob to po svojom,ako Frank Sinatra,máš na to!
Je ešte jeden spôsob,ako sa dostať bližšie k pravde,ako je racio a empirická skúsenosť,volám to "záblesk",že to funguje,heuréka,máme dôkazov dosť.Nebudem hovoriť o Teslovi,to je príliš známe.Povedzme,že to zažil každý z nás.Ten okamih,keď vieš.

Buheh

ako tomu hovoríme u nás v Orechovej Potôni. Myšlienky sú tam vo všehomíre zavesené ako na ulozto.sk a keď máš nastavené wifi, tak si stiahneš, čo potrebuješ, rýchlosťou záblesku. Ale taktiež musíme dávať pozor na to, čo tam na oplátku zase my všetci uploadujeme.

Ďakujem za milé povzbudenie!

Pravda... čo je pravda? Existuje Vedenie, poznanie, múdrosť. A potom sú konkrétne informácie. O tom celý čas hovorím. Zmúdrieť sa dá, a človeku môže byť úplne jasné, ako to na tomto svete chodí. A nepotrebuje k tomu ani konkrétne informácie. Mnoho ľudí už pred nami umrelo bez toho, aby vedeli, že sa zem otáča okolo slnka, a pritom našli životnú múdrosť, pochopili tie dôležité zákonitosti, ktorými sa veci riadia.

Neviem či mám dobré srdce, dávno som nebol na EKG. Moja duša, tak ako každá iná, sa snaží ťahať za svetlom, a pritom zápasí s nástrahami samsáry a karmy. Ako každá. Ako spieva Vlasta Rédl: "srdce na dlaních jsou tak stejná, až darmo to střídat".

To, že nevieme a nikdy nebudeme naozaj vedieť, koľko presne tých zloduchov je, ako sa volajú a koľko poschodí celá tá stavba má, neznamená, že nerozumieme, o čo v princípe ide.

Norman

Myslíš, Lubov, že Tesla nebol racionálny? No ktovie, či by sa potešil takému označeniu.

Záblesky prichádzajú, niekto ich volá inšpirácia, niekto intuícia, najpresnejšie je to nazvať proste podvedomie. Každý človek má viac sily podvedomia, ako vedomia a preto máš pravdu - spoliehať sa iba na silu vedomia je ťažký omyl, zbytočné oslabenie, handicap. Je to ako skúšať sa pohybovať iba na slabých rukách, keď nižšie sú plne k dispozícii silné zdravé nohy.

Ale to neznamená, že podvedomie môže byť iracionálne. Dobre vieme, že na toto skončilo oveľa viac ľudí, ako tých, ktorým intuícia pomohla. Celý internet je vlastne plný fantazmagorov a často až bláznov, ktorí uverili, že čokoľvek im "ich" podvedomie podhodí je minimálne rovnako dobré, ako čokoľvek iné, ba mnohí uverili, že práve TO je to najlepšie.

Ono tak aj funguje najlepšia manipulácia - myšlienka sa prepašuje rovno do podvedomia obete a tá potom myslí, že na danú "nádheru" došla sama, že to jej myšlienka.

Ergo: podvedomie je silnejšie ako vedomie, ale vedomie musí byť vždy schopné výsledky skontrolovať a odselektovať omyly a podvrhy.
To sa dá, to už vedomie zvládne. Kontroluje sa oveľa ľahšie, ako tvorí.

To je určitá podmienka mentálnej slobody.
Všetko iné je obyčajná mentálna narkomania.
Pravda, nič proti narkomanii, veď aj tak sa dá žiť, a veľmi radostne ... ale hovorím, fantazmagorii sa už venujú tisíce či miliony kanálov a stôk na webe (aj to niektorí tak volajú, channeling).
Pravda, zo skromnosti nechcem tvrdiť, čo tento svet potrebuje (čo ak by som vyzeral trápne, akože viem to, čo vraj nik nemôže vedieť) ... ale možno sa spýtať: je pravdepodobné, že potrebuje svet to, čoho sú všade už megatony, alebo naopak potrebuje viac to, čoho je nedostatok?

Ľubov

Veď ja viem,o čom hovoríš.Snáď si nemyslíš,že ma zaujíma nejaká lacná ezoterika.
Tí sú teda fakt trapní,zažila som aj možnosť kúpiť si "energiu" v akcii,bolo to nejakých 250 sk vtedy.A myslíš,že nebol záujem? Pán mal narvané,kvôli tomu som sa aj prestala baviť s kamarátkou z detstva,uši mala červené,len ísť a ísť,nech je požičiam.To sú tie smutné prípady,keď sa niečo zvrhne v karikatúru.

Tesla....poznáš tento rozhovor?
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10724-posledni-rozhovor-s-nikolou-tes... Neviem posúdiť, nakoľko je autentický,mám lepší plán.Chcela by som skutočne seriózne porovnať dva životopisy,Teslov,vychádzajúc z autobiografických spomienok a život miláčika Šťasteny,Nielsa Bohra.

ps.Podľa spôsobu,akým hovorí a pretože poznám jeho štýl,keď píše svoje spomienky,niečo mi tam nesedí.Pravdivá je však poznámka o Budapešti,ako 26 ročný mal prvý krát technickú víziu.pri prechádzke v parku,recitovaní básne a pozeraní na slnko.

Norman

To nemožno podceňovať, to nejde o nejakú "lacnú ezoteriku", ale o smog, do ktorého sú všetci ľudia DENNE znova a znova namáčaní.
Predstav si spoločnosť, kde by každý bol nútený vypiť denne pol litra tvrdého alkoholu. Ale ľudia by hovorili - to nevadí, to zvládam, to sa dá, dokážem chodiť rovno, vidím dobre aj tak, zem sa nekníše, to je maličkosť. To by si nahovárali, aby menej trpeli.
Asi tak to vyzerá s mentálnym narkomanským smogom - netreba mať ilúzie, že na mňa nemá - skôr si treba uvedomiť, že je tu a že (až na výnimočné prípady) je nim každý NEDOBROVOLNE intoxikovaný. Dennodenne. Stále. A prejavuje sa to okrem iného blabotaním, stratou vôle, chichotom bez príčiny, mentálnou apatiou ...

Aj ten článok o Teslovi je toho dôkazom. Aj v diskusii tam ľudia správne píšu, že je dosť nechutný.

Tesla mal priteľa, listového, swámi Vivekanandu. Nechaj Bohra a ak máš energiu navyše, pozri si od Vivekánandu knihu "štyri knihy o jóge".
https://www.martinus.sk/?uItem=287799
Netreba čítať všetko a v kuse, stačí skoro kdekoľvek a stačí po kúskoch. Je to jedno z najklasickejších a teda najlepších priblížení indickej kvality ľuďom Západu. Ako ukážka, že duchovno je, môže a zrejme aj musí byť ucelené, zmysluplné a nie len nejaká znôška veštení z hviezd.

Ľubov

Už len z toho dôvodu,že tento Tvoj názor je naozaj momentálne menšinový.Nakoniec sa aj tak zrejme všetci mýlia:-).
Napíšem Ježiškovi o knihu,už som mu síce písala kvôli Kozákovi,ale ešte ps .Vďaka .

Norman

no, ak ju aj hneď nezoženieš, o nič neprídeš, tie veci sú aj inde, možno aj ľahšie, ale toto je ukážka ucelenej klasiky, na ktorú sa zabúda, a ktorú každý nepozná. Vivekánanda je proste overená klasická autorita, slušná, poznajúca západ, s pochopením, žiaden exot, ale intelektuál, ale ľudový. Krátky život. No, proste je to to najlepšie, čo k Teslovi patrí.

Tesla mal veľké pochopenie pre advaita vedantu a je naozaj bezpochyby pravda, že jeho, ale aj iných fyzikov tej doby, inšpirovala indická terminológia, ktorá im pomáhala uchopiť nové vedecké poznatky. Dnes si ľudia ani neuvedomujú, že jeden zo základných pojmov modernej fyziky a špeciálne elektrotechniky, výraz "pole", v zmysle "silové pole", "elektromagnetické pole" a podobne, je explicitne prevzatý z indickej filozofickej terminológie (kšétra). Indovia proste chápali realitu presnejšie dávno pred Západom (bez toho, aby podľahli vyrábaciemu industriálnemu šialenstvu - to im nasilu infikovali až neskôr Briti).

Ovšem už aj Indovia zabudli ich význam, takže čo je napríklad "akáša", "brahma" a podobné veci môžeme dnes len odhadovať a mnohí pri tom "odhadovaní" podľahnú zas fantazmagorickému šialenstvu. Takže treba byť opatrný.

mirage

na tom budhizme nieco moze byt

karol духон - podla wiki pozeram odisiel ako 35 rocny v 1985.
Ponasenkov je rocnik 1982 - ma teraz 35

https://www.youtube.com/watch?v=SBUCV5BjsQA

Norman

Malý janko chodil do školy a všetko bolo fajn, len mal zvyk pani učiteľke tykať. Keď to bolo veľa a stále zabúdal, že má vykať , učitelka mu dala príkaz:
Do zajtra 100 krát napíšeš: "Pani učiteľke v škole musím vykať".

Na druhý deň Janko doniesol archy papierov, učiteľka rýchlo zistila, že je ich nejako veľa, tá veta tam bola najmenej 200 krát.
"Janko, a prečo si to napísal tak veľa, keď som ti hovorila, že stačí 100 krát"
Nato Janko odpovedal:
"Aby som ti urobil radosť".

To je aj s tebou, Buhehe, tak - ty formálne vieš, čo máš napísať.

Buheh

aby som Ti urobil radosť.

Norman

ja viem, že To robíš zámerne

Norman

Fico, Putin, Zeman ... to bol samozrejme len výsmech "zlých" ľudí.
Má ale zmysel sa pýtať, komu slúžime?
Za prvé, nerozhoduje "niekto", ale kŕdeľ. Nie stromy, ale les.

Za druhé, aj tí "rozhodujúci" sú vlastne len krátkodobí vykonávatelia - podstatná a relatívne trvalá je vždy len daná ideológia, ktorá ich ovláda. Tá je vždy to monštrum, čo pohybuje kŕdeľ. Čo myslíš, verí Trump v boha a teda v bájky o akomsi špinavom kmeni podliakov? Presnejšie, v akého boha verí napríklad Trump? Každý, aj tí najmocnejší z nich, len verí tej svojej blbosti. V skutočnosti nevedia ani najmenej, čo robia.

nové