Zúrivý vrah je medzi nami. A nie jediný.

V roku 2001, 10. marca predpoludním okolo 9:40 h, v autobuse 95 v Petržalke skupina Cigánov okrádala cestujúcich. V tom čase to bola takmer bežná pliaga cestovania v MHD, pretože vozidlá nemali kamery a ani vodiči neboli školení nahlásiť zločin a nekompromisne zastaviť so zavretými dverami čakajúc na políciu. Cestujúca verejnosť bola často ľahostajná a nemala odvahu.

Minimálne jeden mladý človek ale odvahu mal. sedemnásťročný Branislav Slamka upozornil na krádež, zakročil.

Žiaľ, narazil na naozaj agresívny ksindel, odpad ľudského rodu. Slamka bol bez ohľadu na prítomnosť 170  cestujúcich  napadnutý svorkou Cigánov a menovite   Mário  Bango ho brutálne loveckou dýkou s 20 cm ostrím bodol 4 krát zozadu do chrbta. Opakujem - štyrikrát, a zozadu.  Aby to nebolo málo, spôsobil mu veľkú tržnú ranu na tvári a  udrel ho viackrát do hlavy. Vodič spozoroval konflikt, zastavil a otvoril dvere, respektíve už bol na zastávke. Smrteľne ranený Braňo ešte vypadol z autobusu a odpadol do trávy, kde sa za ním vyrútili aj dvaja útočníci. Ich matka, zlodejka z autobusu, začala vrieskať, že ona je obeť a že ju sa Braňo snažil okradnúť. Autobus zavrel dvere a aj s kalužou Braňovej krvi odišiel. Zo 170 cestujúcich autobusu nik nezasiahol.

Branislav Slamka bol v kóme a svojim zraneniam, napriek snahe lekárov, podľahol o pár týždňov, 1.4. 2001.

 

Napriek ľahostajnosti až zbabelosti cestujúcich autobusu, zločinci boli identifikovaní a zavretí.

Bratislavská verejnosť v tie dni nevyšla do ulíc, aby protestovala proti zverskému násiliu, nemanifestovala po námestiach, aby boli extrémisti a rasisti vraždiaci drzo za bieleho dňa tvrdo potrestaní. Nie, NGO držali hubu, nik im nezaplatil. Takzvané protirasistické spolky držali hubu – oni poznajú rasizmus iba jedným smerom, rasizmus Cigánov nepovažujú za nebezpečenstvo, diskriminácia a zločiny spôsobené na bielych ľuďoch sú im ľahostajné – čím tieto organizácie dokazujú svoj vlastný rasový prístup.

Naopak, rôzni aktivisti hneď vytvorili výbory a začali, z dnešného pohľadu neuveriteľnú a absurdne zvrátenú kampaň. Napríklad členovia českého Výboru na podporu Mária odovzdali hneď v apríli  na slovenskom veľvyslanectve v Prahe "Protestný list proti väzneniu a obvineniu mladého Róma".  Hneď v apríli vedeli, čo a ako bolo, kto je vinný a kto nie. Obdivuhodné, a to v zahraničí. Riaditeľ Medzinárodného klubu pre mierový výskum pri OSN a predseda Ligy aktivistov pre ľudské práva so sídlom v Bratislave Columbus Igboanusi sa vyjadril, že prípad polícia vyšetrovala pod politickým nátlakom.

 

Po viac ako roku sa začal súd a s ním ďalšia hanba ľudskej civilizácie.

Matka zločinca neustále pojednávanie prerušovala svojimi výkrikmi, zvolaniami "fašisti" a podobne. Brat obžalovaného tvrdil, že cigáni sami boli rasovo napadnutí a že Slamka bol skinhead – usúdil tak vraj z "boxeristickej" bundy, ktorú mal oblečenú. Sám Mário Bango priznal, že bodal, "ale vraždiť nechcel". Štyri krát. Rodinu nebohého zastupoval bezplatne vtedajší poslanec Robert Fico – ktorého obžalovaný v záverečnej reči označil za "buržoázneho šaša". Počas vyhlasovania rozsudku príbuzní cigáni v obecenstve začali spievať internacionálu a vulgárne nadávať a preklínať Fica. Eduard Bango pred novinármi vyhlasoval, že jeho "marxistickí priatelia" urobia všetko pre oslobodenie jeho brata. Nuž, cigáni, aj keď vás budú bodať dýkou odzadu do chrbta, budú večné obete a vykorisťovaný proletariát.

Vďaka Ficovej aktivite sa pôvodná minimalistická obžaloba z prokuratúry, "ublíženie na zdraví", zmenila na "pokus o vraždu" a tak prípad putoval na vyšší, krajský súd. Tam dostal vrah trest 12 rokov v 2. skupine.

 

To ale nie je koniec hanby. O rok, v 2004,  bol prípad na Najvyššom súde, veď zločinci potrebujú večné odvolania. Tam "znalec" (jeho meno je mi neznáme) vyhlásil,  že na správaní vraha voči okoliu sa podpísal akýsi "útok zo strany rasistov", ktorý sa mal stať niekedy, v minulosti. Vraj utrpel traumu – predpokladám, že cigán ľahko utrpí psychickú traumu, veď je známe, akí sú citliví. A tak – paradoxne – emočná nevyrovnanosť, návaly zúrivosti, ktoré obžalovaný predviedol aj na pojednávaní, poslúžili ako argument, súd uznal za "poľahčujúce okolnosti" a trest mu bol znížený na 10 rokov. To je minimálna sadzba pre pokus o vraždu (ktorá je 10 až 15 rokov). Nik ďalší  z tých, ktorí boli osobne súčasťou zločinu – napríklad brat a matka Bango - neboli ani obžalovaní.

Rodičom Slamku nebola uznaná nemajetková ujma, finančnú náhradu za pohreb im vyplatil ich právny zástupca zo svojich.

 

Na súd bol veľký tlak, aby sa našiel "rasový motív" – ale nie u zločinca, ale obete! Ultraľavicoví aktivisti založili webovú stránku, organizovali akcie aj v zahraničí na podporu cigáňa, tak nespravodlivo súdeného. Ale desiatky výpovedí učiteľov, spolužiakov,  aj rozsiahle policajné preverovanie jednoznačne  vyvrátili tvrdenia o "extrémizme" obete.  I keď ja sa dnes pýtam – keby aj, aký vplyv na trest a zločin môžu mať politické názory či druh priateľov zavraždeného študenta? Majú životy ľudí pred zákonom rôznu cenu na základe ich svetonázoru?

 

 

O pár rokov neskôr, keď v noci v parku Janka Krála, v podivnom prostredí plnom dílerov a konzumentov drog, bol za neznámych okolnosti zabitý študent Tupý, usporiadali všetky možné organizácia povyk, že to spôsobili akýsi extrémisti,  a že to bol prejav rasizmu (lebo obeť mala "dlhé vlasy"). Akoby z ničoho a odnikial sa zorganizovali manifestácie a každý, kto chcel ukázať svoju humanitu a pokrokovosť, vrátane politikov, musel ísť bľačať do davu či na tribúnu – úplne ako za komunistov. Napriek tomu, že všetky indície  ukazovali, že to bola apolitická vražda kriminálnej mafie, Tupému postavili na nábreží pamätník.

Braňovi Slamkovi nik pamätník nepostavil a tak ľudia na jeho podľa všetkých parametrov hrdinský čin pomaly zabúdajú.

 

hrob Branislava Slamku

      Hrob Branislava Slamku

 

Osud vraha Mária Bangu nepoznám, ale ak sa nič nestalo, je už dávno na slobode a chodí medzi nami. Môžete ho osobne alebo jeho dvojča stretnúť aj vy, každý deň, na ulici, v obchode, v reštaurácii, v autobuse. Nosí stále 20 cm loveckú dýku, alebo už má pištoľ, ako tisíce jemu podobných? Veď viete, oni sú utláčaní, oni majú právo vás zabiť. A ako dokazuje nielen prípad Braňo Slamka, aj to robia - a budú robiť čoraz častejšie.

vrah Mario Bango

         vrah Mario Bango

A čo máte vy? Žiadnu zbraň nenosíte? Máte namiesto toho morálku? Čisté svedomie? Stačí vám to? A naozaj je to svedomie čisté? Nemáte sa pred očami bielych detí za čo hanbiť? Ste si istí, že nenesiete žiadnu vinu? Nenesiete vinu ani za minulosť, ani za budúcnosť?

 

 

 

 

 

Zopár článkov venovaných tomuto prípadu:

http://hlavuhore.wordpress.com/2009/03/31/branislav-slamka-rip-%E2%80%93...

http://pospolitost.wordpress.com/2008/04/02/mlady-hrdina-17-rocni-branis...

a súčasnosť:

http://nadhlad.com/content/kecerovce-toto-obhajuju-prasivci-zo-sme

 

Zdroje dát - všetko z procigánskych Sme, tekže nemôže byť strach z proticigánskej zaujatosti :

http://www.sme.sk/c/263109/kauzu-dobodaneho-slamku-eviduju-sudy-po-roku-...

http://bratislava.sme.sk/c/698410/v-pripade-dobodaneho-slamku-menia-vypo...

http://bratislava.sme.sk/c/1174707/trest-za-smrt-slamku-12-rokov.html

http://www.sme.sk/c/1717558/sud-znizil-trest-za-vrazdu-studenta-slamku.html

 

Ukážky kampane a lží radikálnej ľavice vo svete:

(zavraždený je označovaný len ako "známy nacista", jeho rodina je "nacistická", Fico je vodca "pravicovo-populistickej a šovinistickej strany"...)

http://de.indymedia.org/2006/03/141158.shtml

http://de.indymedia.org/2006/03/140910.shtml

http://www.onesolutionrevolution.org/mario.html

 
Anonymous
https://www.youtube.com/watch?v=c8F97R7L9tc&feature=player_embedded 2009 01 25 00 00 0 televizne noviny 13 utoky a vyhrazanie v zahorskej vsi 1
milan
situaciu ste pomenovali, a ja sa pytam: co s tym? za seba priznam sa, neviem
Anonymous
čo s tým? je to jednoduché: Sterilizovať, sterilizovať, kastrovať, kastrovať, sterilizovať......
moucha
To je příliš složité. Prostě do Mordoru nepřijdou dávky a teď se starej, přírodo a majorito:)
Grigoriy

Toto je citát z članku v denníku SME:

 

"Väčším problémom ako extrémisti môžu byť v budúcnosti bežní ľudia."

 http://www.sme.sk/c/6887441/cesko-podla-tajnej-sluzby-ohrozuje-anticigan...


Uvedomujem si, že je to myslene ináč, ale celkom dobre to znie.

Norman

Toľká pravda - veď to by mali utajovať.

Bežní ľudia ohrozujú demokraciu.

 

 

mnkr

alebo prerieknutie, kazdopadne to pasuje ako rit na serbel - bezni ludia IM ohrozuju "demokraciu"

slaven1

Dobre živený Matúš Krčmárik

V tomto teple sa nedajú písať zmysluplné články :) Ale výrok skutočne sedí - bezni ludia IM ohrozuju "demo(n)kraciu".

Mrknime na autora Matúša Krčmárika:

Narodil sa v Bratislave, ale odmala vyrastal a až donedávna žil v Pezinku. Napriek snahe rodičov umiestniť ho na niečo praktické (ekonómia, či právo) vyštudoval žurnalistiku v Bratislave. Počas štúdia si vyskúšal prácu v novinách na internete a v tlačovej agentúre. V tom čase sa takmer výlučne zaoberal športovým spravodajstvom, s čím úspešne prestal na jeseň 2007. Vtedy začal pracovať ako editor spravodajského portálu Dnes.sk. Po necelom roku sa presunul do zahraničnej redakcie tlačovej agentúry SITA, v Sme je od mája 2009.

Robiť "novinára" pre smetisko je dnes taká nevďačná práca. Matúšovi venujem na zlepšenie nálady pesničku ABC od RepKebz (hlavne pasáž od 1:57, ktorá je celá venovaná aktuálnemu zamestnávateľovi).

Norman

A on to nejaký krčmárik. Veď on nie je na vine, sú na Sme aj horší.

 

slaven1

-

Norman

chcel som spomenúť, že je lepšie menej linkov, menej obrázkov, menej citácií. Stručnosť nadovšetko. Ale vidím, že si na to prišiel sám, že nemožno podcenovať vlastnú prirodzenú intuíciu. Vývoj sa nedá zastaviť, he.

 

nové