Jadrová elektráreň nie je táborák

Poznáte to. Idete do lesa, nájdete si nejaké pekné miesto, na ktorom nie je zakázané klásť oheň, z batoha vytiahnete chlieb, slaninu, špekačky, pivo, môžete aj cibuľu. A možno sa aj zemiaky v batohu nájdu. Nalámete popadané konáre, naspodok raždie, naň o niečo hrubšie konáriky, hore aj riadne konáre, aby bola pahreba na zemiaky. Ak ste šikovní, oheň zapálite prvou zápalkou. A potom mňam, mňam, mňam.

A teraz k veci.

Je jedno, či na založenie opekačkového ohňa použijete smrekové, bukové, borovicové, jaseňové alebo hrabové drevo. Účel splní každé.

A presne toto si myslí aj nejaký Adam Sterling spoza veľkej mláky, ktorý nechápe rozdiel medzi táborovým ohníkom určeným na opekanie slaniny a jadrovou elektrárňou a na zasadaní branno-bezpečnostného výboru NR SR tlačil na našich poslancov, aby miesto ruského jadrového paliva, na ktoré sú celou svojou technológiou prispôsobené naše jadrové elektrárne, nakupovalo Slovensko jadrové palivo spoza veľkej mláky, bez ohľadu na to, že pre obe naše jadrové elektrárne by sa to mohlo stať osudným. A osudným by sa to mohlo stať aj Slovensku a širokému okoliu. Teda ak by podľa černobyľského vzoru "zlyhali" bezpečnostné systémy. Ako keby nestačilo, že palivové tyče od zaoceánskeho Westinghousu sa škaredo točili v ktorejsi ukrajinskej elektrárni, až tak škaredo, že nebola iná možnosť ako zasa prejsť na osvedčené ruské jadrové palivo.

Ale Sterlingovi môžeme poradiť jedno - ak má auto s benzínovým motorom, môže doňho smelo použiť naftu. On je Američan, jemu to auto pôjde.

 

https://www.hlavnespravy.sk/velvyslanec-usa-adam-sterling-na-branno-bezp...

Murkoslav

Ony sa tie tyče z Westinghousu škaredo krútili aj v JE Temelín v Česku. Bola z toho aféra od roku 2006. Ktorá pokračovala z rôznymi odstávkami JE kde museli riešiť havarijnú situáciu a pokrútené tyče vymieňať. Boli tam aj námietky, na túto tému vždy citlivého, Rakúska o podozrivo častých výmenách paliva v Temelíne. Aféra potom vyústila, tuším v roku 2013, do vládnej krízy. Keďže vláda premiéra Nečase chcela v budúcnosti zabezpečovať palivo výhradne z Ruska, tak ho donútili abdikovať. Westighouse bol v problémoch roky. Niekedy okolo roku 2016-17 skrachoval. Následne ho kúpila firma Toshiba.

Podobné veci sa dejú aj okolo JE Dukovany, keď mal Babiš teraz na jeseň rozhodnúť kto dostavia nové bloky na tejto JE. Ide o biznis možno až za 10 mld. USD, takže to si westighouse nenechá ujsť... Babiš deklaroval že to dá riešiť Rusom a ČEZu. A začala sa búrka voči nemu. Prenasledovali mu chorého syna, chceli Babiša odvolať. Smutné je že aj Okamurovci sa pridali k honu na Babiša. Na koniec sa Babiš rozhodol odložiť toto rozhodnutie o dostavbe o niekoľko rokov.
Česká elektrosieť je pod tlakom rozmarov Nemcov, ktorí si dementne odstavili niekoľko JE. A teraz keď im nefúka/nesvieti tak nakupujú elektrinu najmä z Čiech a naopak, keď im fúka/svieti moc, tak nútia Čechov a EÚ odoberať prebytky.

Náhodný okoloidúci

Ďakujem za doplnenie, Vedúci kolotoča o tom podrobne píše tu:
https://aeronet.cz/news/proc-chteji-odstranit-babise-cez-jiz-zacal-v-tem...

Norman

1658 komentárov (momentálne), hm, treba priznať, že to tu nikdy nevytiahneme (zvlášť odvtedy, ako nefunguje registrácia nových ľudí :)
Ešte ale dobre, že im nevyšlo 1488 :-)

1488

tiež si myslím..

nové