Výsledky sú jednoznačné

Predbežný odhad hlasov pre Čaputovú sa blíži 40% a ako druhý je indikovaný Šefčovič.

Ako jahôdka je informácia z prieskumov, že v prípade voličov starých do 30 rokov bola volenosť Čaputovej nad 50%. Vyše polovina mladých teda dáva prednosť neoverenej osobe, ktorá schvaluje imigrácii Afričanov a Arabov do Európy.

V minulej glose som poznamenal, že v takomto prípade by sa zdalo dobré riešenie pre ľudí do 30 rokov emigrovať. Ako ale vidno, sú to práve mladí, ktorí ťahajú Slovensko do záhuby. Raz tu padla veta, že ľudia staršej generácie tu žiadne zmeny k lepšiemu už nevykonajú  - nuž, pod faktami týchto volieb musím povedať, že mladí to tu rovno zničia. Ale dostanú, čo si zaslúžia - ak tu nezohrá svoju rolu zahraničie, dočká sa ich Slovensko invázie agresívnych araboidov a dokonca vojen na východnej hranici. Nezostáva mi nič iné, než mladým na Slovensku gratulovať k osudu, čo si vybrali.

Aby bolo jasné, toto nie je kritika mladej generácie všeobecne - je mi jasné, že v okolitých krajinách sú mladí normálni, zdraví, inteligentní a vzdelaní. Prečo je to na Slovensku inač, prečo sú prevažne na Slovensku mladí dementní a zbabelí, primitívne prokonzumní a v podstate roztrasení polobuzeranti, to by bolo na dlhý rozbor a teraz na to nie je miesto.

Okrem toho sa kritika týka aj staršej generácie, a to najmä tých naivných profolklórnych hnutí, ktoré dávajú do konfrontácie prevažne slabosť a bezcenný sentiment, ktorý navyše neláka. A to sa týka o to viac aj síce vekom mladších, ale svetonázorom starých dogmatických zadubencov, ktorí nechápu ani základy toho, že národ potrebuje zjednotiť sily a nie sa egoisticky predvádzať. Obidvaja kandidáti s národným podtónom, a najmä hnutia za nimi, sa ukázali ako neschopné,  v tom druhom kotlebovskom prípade aj ako amorálne a rozbijájuce, teda vyslovene škodlivé.

Slováci opakujú znova a znova tie isté politické chyby, ba sa to aj zhoršuje, teda sa zas a zas ukazujú  ako politickí naivisti. Vzhľadom na výsledky volieb, bez ohľadu na to, ako dopadne druhé kolo alebo akékoľvek iné udalosti v budúcnosti, je jasné, že Slovákov nemožno ľutovať, keď budú trpieť - lebo je prirodzené, ak bytosti znášajú karmu za svoje činy. Chudoba, nekultúrnosť, zlé  medziľudské vzťahy, rozbité rodiny, otročenie na iných, choroby a zločiny - to čaká Slovensko nielen podľa dnešného dňa. Treba sa na to mentálne pripraviť a potom sa nečudovať a netrpieť nejakým zbytočným súcitom s nimi. Treba to vidieť z nadhľadu, vybrali si sami.

 
Norman

Situáciu zhodnotil aj Harabín:
"Kotleba posunul Šefčoviča do druhého kola.
Posunul zánik rodiny, islamizáciu Slovenska, základne a cudzie vojská na území Slovenska a v podstate zánik štátnosti Slovenska"

Náhodný okoloidúci

Som zvedavý, ako výsledky prvého kola zhodnotí samotný Kotleba. Silno pochybujem, že si prizná chybu. A predpokladám, že príde o veľkú časť voličov.

slaven1

Ak súčasné trendy na Slovensku ostanú zachované, tak ĽSNS dosiahla včera, 16.3.2019, o 22:00 svoj mocenský vrchol, keď predseda strany, Marián Kotleba, získal v prezidentských voľbách 222935 platných hlasov (10,39%). Ďalej bude nasledovať úpadok.

 

Roland Edvardsen

Veru, mladí tu volia inak, ako v takom Francúzsku či Taliansku. Tu totiž nie sú priamo konfrontovaní s dôsledkami nezodpovednej politiky otvorených hraníc. Preto ti často odpovedajú v štýle "čo tu strašíš s migratami, tí aj tak sem nechcú ísť a Slovensko potrebuje riešiť iné problémy".

Voľby dopadli tak, ako sa aj očakávalo. Ukazuje sa, že tie prieskumy zase až tak nezmyselné nie sú, lebo to poradie celkom sedí. Samozrejme bola tu istá nádej v to, že by sa Harabin dostal aspoň do 2.kola na 2.mieste, ale očividne sa Kotlebovi nakoniec podarilo dobre zmobilizovať jednoduchších chalanov do 30 rokov.

Ku Kotlebovi sa už povedalo a napísalo dosť. Ja jeho stranu už voliť nemienim. V eurovoľbách podporím asi SNS, ktorá sa pri tejto prezidentskej voľbe zachovala charakternejšie ako kotlebovci, odmietla trieštenie národných síl.

Norman

dopadlo to horšie, o dosť horšie.
Opakujem - nejde len o osobu prezidenta, ale o reálny prieskum postojov a politickej bystrosti obyvateľstva. Žiaľ, nezlepšueje sa to.

Čo sa týka Kotlebovej nespolupráce, chcem ešte dodať, že nejde len o to, že nespolupracoval, ide aj o to, akým spôsobom nespolupracoval. Áno, negatívny vývoj kotlebovcov sme tu indikovali už nejaký čas. Nehodia sa ani do EURO parlamentu, aj keď tam navrhli zopár nestranníkov. Kotleba by mal odstúpiť z miesta predsedu strany a Mazurka zobrať so sebou. Oni sa naozaj stali rozbíjači národných síl.

Náhodný okoloidúci

O niečom svedčí aj to, že viac ako 50% oprávnených voličov sa na to úplne vykašlalo, buď im to je jedno alebo nikomu neveria a nemali z čoho vyberať. Čaputka získala len 19,65 % hlasov oprávnených voličov. Ale ostatní ešte oveľa menej.
Zaujímavý je aj Bugárov výsledok, nezabodoval ani u Maďarov, ktorých je (spolu s pomaďarčenými cigánmi) asi 10% populácie Slovenska. Aj tam vidno veľký rozkol, a ak Béla úplne skončí v politike, nastúpi zasa Csáky a jeho radikálne krídlo, aj keď už nie pod vedením europoslanca Csákyho.

Norman

účasť bola vyššia, ako pred 5 rokmi. Takže až tak veľa ľudí sa na to nevykašlalo

Roland Edvardsen

Ide o to, že korpo-splašky predpovedali väčšiu účasť, vraj aj nad 60%. 48% je jednoducho stále málo. Obrovské množstvo ľudí, t.j. viac ako polovica, to jednoducho nezaujíma alebo im chýba taký politik, ktorého by boli ochotní voliť.

Roland Edvardsen

U našich Maďarov je akosi zafixované podporovať vždy toho liberálnejšieho kandidáta (aj predtým volili Radičovú). Menšiny inklinujú k tomu podporiť liberálnejšieho politika, pretože ten im aj vo svojej rétorike, a pravdepodobne i v praxi, skôr bude garantovať ochranu či rovno privilégia. Maďari tiež majú stále Smer zafixovaný aj so spojením so Slotom, skrátka je tam stále akási nedôvera.
Maďari samozrejme uprednostnili toho kandidáta, ktorý mal väčšie šance - preto tak málo hlasov pre Bugára.

Ľubov

Ľúto mi je nás všetkých.
Vyzerá to tak,že slováci pevne našliapli stať sa ukrajincami dva.
Ale myslím si,že nevolili Čaputovú,volili z čistej nenávisti voći Slovensku(a iste aj Ficovi),tieto volby boli o nenávisti voči vlastenectvu.Tým horšie.

Napr.až 60% bratislavčanov je za Soroša,Washington. Ostáva posledná nádej,a to ,že patriotické sily v Európe pohnú s Bruselom. Ak sa tak nestane,územie Slovenska bude patriť kompletne aj s tým,čo tu ešte ostalo američanom. Takže základne a konečná stanica vesmír.

vrbovčan

je ich profesný typ vzdelania. Vyštudovali obor, ktorým nie sú schopní sa presadiť v živote. Tým pádom pri svojom zamestnaní v rôznych marketingových, neziskových, humanitných, kvázi užitočných inštitúciach nevidia zmysel svojej práce a podvedome vyhľadávajú témy, v ktorých by sa realizovali. Netušia, že problém je v ich skrytej zakomplexovanosti v uplatnení v spoločnosti. Proste nájsť si prácu, ktorá ich naplní.
Potom už stačí len jednoduché heslo napr. "My sme les". Taký človek sa dá veľmi ľahko identifikovať podľa jeho bohorovnej múdrosti. Potom stačí navštíviť svoju rodnú dedinu, ísť sa prejsť do lesa na miesta svojej mladosti a nájsť tam rúbanisko. Viď čerstvá moja skúsenosť.

Náhodný okoloidúci

Veľa mladých si prácu predstavuje tak, že dostanú služobný počítač, služobný mobil, služobné auto a celý deň budú niečo ťukať do klávesnice. Zvášť dievky by chceli robiť len ako sekretárky alebo kozmetičky. Koľkí mladí sa hrnú na družstvá za traktoristov alebo do maštale, alebo k sústruhu? Alebo na stavby?
Vysoké školy na Slovensku sa zriaďovali podľa hesla "vysoká škola do každej dediny", aj to len preto, aby si stranícki papaláši na mestských úradoch mohli dať pred meno titul. To úplne zdegradovalo kvalitu vzdelávania na úroveň smutne preslávenej plzenskej právnickej fakulty. Bol som nedávno po rokoch na našej VŠ za jedným, čo nám prednášal, a ten bol zdesený z úrovne študentov. Podľa jeho slov keby mal spravodlivo hodnotiť podľa vedomostí, musel by všetkých vyhádzať a mohla by sa rovno zrušiť fakulta. Úplná absencia kritického myslenia a elementárnej logiky. Ale veď je to jasné - kto chce ovládnuť národ, zameria sa na mladých.

Norman

Hej, ako píšeš, sociálny problém má začiatok v tom, že väčšina mladých na Slovensku je vedená k jednoduchému zamestnaniu služobníckeho typu. To všetko ku všeobecnej slúžiacej kultúre, ktorá vychováva mladých dlhodobo k tomu, že budú a majú byť len sluhami.
Občas k tomu pribudne lákadlo "podnikania" a "zazobania sa" - ale to zostáva len ako sen, len ako prázdne lákadlo - ale aj tento "americký sen" je smerovaný zas len a len na Západ a títo mladí majú strach, že ak prídu o spojenie na Západ, tak stratia aj túto svoju poslednú nádej, ako sa z otroctva dostať.

Jednou vetou: kultúra otrokov a realita večných sluhov.

vrbovčan

Dotyčná mladá dáma vyštudovala Business Academy a tzv. "kulturológiu" na UK. Ja neviem, čo to je, čím sa má zaoberať. Nejaký čas bola nezamestnaná. Potom si našla prácu vo Philipse a teraz pracuje ako "logistic manager" vo firme "Studio moderna group". Podľa ich stránky je to marketingová agentúra produkujúca reklamu na výrobky pre zdravie, ako je Cosmo disk, Dormeo matrace ..... A príležitostne píše starostovi Nového mesta o nejakej búde na kramároch, aby ju odstránil, odhrnul zľadovatelý chodník a pod. Momentálne poučuje ľudí zo svojej rodnej dediny, urbárnikov a pilčíkov, ako sa pestuje les.
Je mi jej celkom ľúto.

Náhodný okoloidúci

Dopozeral som Na telo so Šefčovičom a Čapúúú. Ona sa tam vyjadrila v tom zmysle, že nebude viesť útočnú kampaň. Ani nemusí, na to má novinárov zo smetiska a n-károv, tí budú útočiť na každého jej odporcu a kydať špinu a nepodložené obvinenia ako doteraz, ale ona zostane čistá.

vrbovčan

V každom svojom prejave hovorí o potrebe poraziť súčasné zlo, stranu Smer.

vrbovčan

že rozvrstvenie slovenského obyvateľstva je podobné rozvrstveniu vyspelých západných spoločností.
Konzervatívci tradicionalisti, liberáli voľnomyšlienkári, nacionalisti vlastenci, globalisti eurohujeri, a antificovci bez prívlastku. S prázdnymi hlavami. Jedine tak s nenávisťou v hlave.

Ľubov

už ráno som si uvedomila,že bola využitá ich iracionálna nenávisť voči Ficovi a Slovensku,a doplniť to treba aj o rusofóbiu. Čaputku proste volila chtonická chamraď.
Koncom marca sú aj prezidentské voľby v Ukrajine.Zaújma ma to. Spoznala som jedného ukr.šoféra autobusu,má okolo 50,snaží sa ,všimla som si ale aj dievča z Ukrajiny,tiež šoféruje autobus,taký menší. Nájdem odvahu a opýtam sa jej,o kolko zdražel plyn po majdane. To na margo,čo si hovoril o tých vš.a zamestnaniach.

Roland Edvardsen

Spoločnosť je veľmi rozdelená. Vezmite si už len takých kresťanov: je tam jednoznačne schizma medzi viac liberálnymi typmi, ktoré volili Čaputovú alebo Mikloška a ktoré reprezentujú weby ako Postoj (ale napr. aj Týždeň) a konzervatívnym krídlom reprezentovaným webmi ako HS.

Bratislavčania, ľudia z veľkých miest, Maďari a iné menšiny, ženy, mládež, najmä tá z gymnázii a s vš, a liberálni kresťania: to všetko inklinuje skôr voliť liberálnych kandidátov.

Dôchodci, ľudia z vidieka, mládež s učňovským vzdelaním, mladí muži, robotnícka vrstva, ultrakonzervatívni kresťania: to zase volí Harabina, Kotlebu alebo Smer.

Také je približne rozdelenie.

Náhodný okoloidúci

Teoreticky si to vystihol správne, ale v týchto konkrétnych voľbách Čaputka vyhrala prvé kolo len preto, lebo objektívne je to celkom pekná baba a má menšie fúzy ako Kotleba a menšiu bradu ako Harabin.

Roland Edvardsen

Samozrejme, že množstvo ľudí, najmä takých, ktorí sa o politiku až tak nezaujímajú, volilo presne z takých dôvodov aké spomínaš. Ľudia jednoducho chceli, aby nás v zahraničí reprezentovala relatívne mladá a pekná baba, než starý cap Harabin.

Ale upravil by som tých kresťanov: asi sa to nedá celkom takto rozdeliť. Aj mnohí ultrakonzervatívni volili asi skôr Mikloška (napr. aj taká Tutková, čo je ťažká fanatička). Niektorí silní kresťania nechcú voliť bývalých komunistov a sú dosť proti-ficovsky (a proti-mečiarovsky) orientovaní.

Náhodný okoloidúci

Ak sa tvrdí, že funkcia slovenského prezidenta je len reprezentatívna, tak sa nečudujme, že to takto dopadlo, ako voľba miss.
Pritom dobre vieme, že prezident neslúži na ozdobu, ale má byť (okrem iného) hovorcom národa a obhajovať svoju krajinu v zahraničí a jeho právomoci presne určujú zákony.

vrbovčan

Aby som zdôraznil, že s týmto heslom jednota jej priaznivcov dlho nevydrží a podpora po jej prípadnom zvolení dlho nevydrží.
Tak isto ako aj Tvoja je nadsádzka. Hehe.
Inak hneď ráno som spočítal percentá Čapútovcov, Bugárovcov, Mikloškovcov: 49,39. Ostatné povysáva Ševčovič. Rozdelená spoločnosť napoly. Ale aj jedny roztrieštení a druhý dočasne súdržní ich nenávisťou. Komunizmus bol čarovný v tom, že všetci sme boli jednotní.

Náhodný okoloidúci

Dovolím si tvrdiť, že ich jednota bude celkom trvanlivá, držia ich pokope Sorosove krvavé doláre. To je účinné lepidlo, zvlášť v spojení s nenávisťou voči samostatnému Slovensku.

Ľubov

to je ten chtonizmus.Ovláda ťa to,čo je vidno očami, čo je na povrchu,my sme dúfam náročnejší.-)

Mne sa páčia čaputovej vlasy,má ich objektívne dobré

ps.Ale na Tymošenkovú nemá,tá pomútila vyslovene svojim pekným vzhľadom mužov a ženy rovnako.
Ktovie,či jej to v marcových voľbách zase pomôže....proti Porošenkovi

Roland Edvardsen

Čaputová vyzerá relatívne dobre, určite lepšie ako taká Nicholsonová alebo Radičová. A má príjemnejší, "mäkký" hlas. A na rozdiel od takej Cigánikovej, Vašáryovej alebo Beňovej nepôsobí až tak arogantne a afektovane. Z čisto estetického hľadiska túto voľbu dokážem pochopiť. :-)

Neviem, do budúcna budú musieť asi národovci nájsť nejaké pekné a sympaticky pôsobiace dámy. :-)

Náhodný okoloidúci

Presne to isté napadlo aj mne, že u národovcov z rôznych strán som nevidel v popredí žiadnu peknú mladú babu s dobrým prejavom. Belousovová nevyzerá zle, ale už má svoje roky a je za zenitom a navyše sa občas správala ako hysterická "nána kysucká", čím mnohých voličov SNS odplašila. Aj keď názory má dobré. Ale nie je blondína :D

Táto bábika vyzerá veľmi dobre a má rozumné názory, ale zdá sa mi dosť naivná a jej prejav občas pôsobí príliš pateticky. A určite vyzerá lepšie ako Čaputka :D
https://www.youtube.com/watch?v=0I5vHT4Y0B0

Norman

chlapi neposielajú za seba do boja ženy, aj keby sa to zdalo výhodné.
Sa trocha spamätajte.

Čaputku možno porovnať len s Radičkou - oproti nej je ale bystrejšia. Ale Čaputku volili hlavne zas pre ten mýtus, ž je to NEpolitik. Pritom je to sprostá lož - ale na sprostých voličov zaberá. Aj Kiska bol "nepolitik", aj Radičová na začiatku, a vôbec všetci havloidi, so starým Vaškom na čele - všetko "normálni ľudia". Sprostá lož.

Ľudia, nemôžete veriť, že sa politici majú voliť podľa šarmu. Ak tomu aj vy veríte, tak to je naozaj zle.

Náhodný okoloidúci

My to práveže kritizujeme, že ľudia nevolili podľa programu a presadzovaných hodnôt, ale povrchne podľa šarmu a vonkajšieho obalu. A uťahujeme si z toho, keď nám už nič iné nezostáva, len ten humor...
Dobre vieme, koľko zla dokážu napáchať ženy v politike svojimi emóciami a iracionalitou. Ľubov prepáči, ale je to tak...

Ľubov

Ženy do politiky nepatria. Veď to už len úplny somár nevidí. Ale včera večer sme si potrebovali urobiť srandu zo samých seba,z toho úbohého cirkusu okolo nás.

Horšie sú však názory niektorých Kotlebových voličov deň po. Rozmýšľajú celkom inak ,ako iní,napr. ja,tiež bývalý Kotlebov volič. Z akáhosi trucu vraj budú voliť Č.,nech Slovensko už úplne padne na hubu,keď sme niektorí chceli radšej Harabina,ako Kotlebu. Vyrazilo mi to dych.-(.

Norman,opäť máš pravdu. Ich úloha končí.Potrebujeme skutočných patriotov,nie rozmaznané deti. Ja ostávam pri Štefanovi Harabinovi-je to môj prezident aj tak.

sandro

Nedalo mi to, prisiel som sa pozriet ako hodnoti volby stary dobry nadhlad, resp. jeho hlavne postavy. A ano, zhodujeme sa. Volby prehralo Slovensko a Kotleba. Kotleba prisiel definitivne o ludi z vyssieho stavu ako npr. ja. Za to, co spravil, uz nikdy moj hlas nedostane a zostanu mu zase len tie jeho ''kadre'', ktore nemaju co stratit. Volby vsak ukazali, ze jeho potencial v parlamentnych volbach bol daleko vyssie ako 10%- to su prave tie Harabinove hlasy(o tieto vsak ten blbec prave zaroven aj prisiel). A tak to malo byt - uplne prirodzene rozvrhnutie sil -Harabin na hrad, Kotleba dalej tvrda robota na domacej politickej scene - mal sa viac legitimizovat v prez. debatach a odovzdat svoje hlasy Harabinovi. Ja som to tu pisal vela krat v minulosti, projekt vlastnej statnosti sa pomaly blizi ku koncu. Caputova... Ti ludia co volili Caputovu nemaju v sebe nic a ak nieco, tak nenavist k vlastenectvu. Historicka pamat naroda sa proste nerodi lahko. Lahko sme k statu prisli, lahko on prisli a kedze to tu zrejme na cas preberu ''ine sily'', tak do par rokov tu mame tvrde politicke sudy(to je ta posledna instancia, kde este vzdy tvrdo narazili). Potom sa tu uz nebude dat normalne zit, teda aspon nie ludom, ktori nedokazu byt ticho lebo spolocnost ich sama automaticky vycleni na okraj. Teraz sme sa vratili z Ruska, boli sme obhliadnut teren-moznosti. Beriem to ako poslednu instanciu, posledny Slovansky ostrov slobody, kde sa bude mozne zomknut a nastastie som sa nesklamal. Bude zahranicny odboj(nech to znie akokolvek utopisticky) a my si to tu zase jedneho dna prideme zobrat. Pre kolaborantov to vsak nebude vobec prijemne, to su tie veci, ktore dokazu cloveka drzat v otackach. Drzte tu straz :)

Ľubov

Sandro, rada Ťa vidím. Boj pokračuje,to je jediná istota.Niečo ma zarazilo hneď ráno,určitá nejasnosť.Š.Harabin hovorí,že Mistrík sa vzdal 400 000 eur plus stovka, vraj od manželky(zaújmavé, ako sa u nás darí vedcom,hm,hmm),ale tu
https://www.hlavnespravy.sk/jozef-miklosko-v-prezidentskom-palaci-bude-p... práve brat F.Mikloška Jozef Mikloško hovorí,že Mistrík sa vzdal v prospech Č. ,spomína sumu oveľa vyššiu -675 OOO eur. Uff.

To kto dal takéto peniaze jemu a Čaputovej? Toto majú byť akože právoplatné volby? Pre tých idiotov,ktorí s radostným jasotom práve urobili posledný krok do priepasti a stiahli tam aj nás ,pre tých hej,ale ešte sme tu my.

Norman

Sandro, aj ak odídeš do Ruska, budeš jeden z mála. Dokonca aj odchody do Ameriky či kam boli a sú cesta len osobná, ale nie pre národ. Takže nič proti tomu, ale národ je konieckoncov element zviazaný s pôdou a geografiou. Ak by Slováci odišli do Ruska, stanú sa z nich proste Rusi, a to je všetko. To nie je riešenie. Rusov je dosť aj bez nás. Emigrovať najprv na Západ a potom zas na Východ - to je naozaj národná samovražda.

Rusko je globálna sila, ale netreba si robiť ilúzie o slobode. A to, že si "to zasa jedného dňa prídeme zobrať" mi príde nielen ako nerálne, ale to aj odmietam. Rusi si nedokážu urobiť mier ani s Ukrajincami, Bielorusmi či Poliakmi - predstava, že sa zasa dovalia na Slovensko, je rovnako odporná, ako akákoľvek iná okupácia.

sandro

Momentalne uz ide o eliminaciu poslednych prvkov statnosti SR - pokrocili sme dalej, v kazdej oblasti panuje neuveritelna svojvola a media urcuju vsetky dolezitejsie procesy v nasom priestore(zamerne nepisem v state lebo ten uz defacto neexistuje). Upozornujem, ze toto je len zaciatok. Nasledne sa zacne s eliminaciou konkretnych osob. Teraz uz ide o prezitie Slovanskeho sveta, nie Slovenska. Pragmatizmus. Ak nebude Rusko, nebude ani Slovensko a Rusko je krehkejsie ako by sa mohlo zdat. Srbi si neexistenciu Ruska odniesli stratou uzemia. Dnes by 2.Kosovo nehrozilo.

Norman

Takže nejde o Slovensko, ale o Rusko?
Tvoja manželka je Ruska, nie?

sandro

z 1/2 je Ruska, ale zila takmer cely zivot iba tu. To s tym vsak nic nema, ona sa tam rozhodne nehrnie. Nasu krajinu sme si nechali znicit, je to hlupost nas vsetkych. Ty vies, ze ja som toto pisal uz davnejsie. Lenze som mal este nadej. Ta teraz zhasla. Ked jasne prehravas bitku, je lepsie stiahnut sa na este svoje uzemie, reorganizovat sa, zmenit taktiku a sustredit sily na dalsi boj. Momentalne vidim takyto priestor jedine v Rusku, preto su Satanisti tak nepricetne zurivi pri co len zmienke o nom. Pre mna je vtipne ako si zrazu Danko uvedomil, ze sa tu poza nas chrbat uz riesi samostatna jurisdikcia pre trvale pritomnu americku armadu a jej rodinnych prislusnikov. Vyniesol to von a este z neho media s Lajcakom spravili idiota:) Inak mal dobry rozhovor zo svojho kanclu, bez breptov s jasnymi myslienkami. Evidentne tie jeho brepty a nezmyselne spojenia su vysledkom psychickeho problemu, ktory ma pri exponovanejsich vystupeniach: https://www.cas.sk/clanok/815576/danko-o-skandale-s-peniazmi-z-usa-ak-mi... Slovenska cesta nateraz skoncila, to si treba naplno uvedomit a nebavit sa tu v zmysle, ze ci ide o Slovensko alebo o Rusko. To su 2 suvisiace veci, ta druha totiz podmienuje to prve. Rusi su inak neuveritelne srdecni, napriek tomu, ze viem npr. lepsie po anglicky a nemecky ako po Rusky, tak som pri pobyte tam cely cas vedel, ze sme doma, co pri germanskych krajinach necitim(aj ked Nemcov napriklad obdivujem a chovam k nim najma pozitivne emocie). Tolko moj prispevok k teme, zase sa niekedy pridem pozriet.

Norman

Vieš, odsťahovanie a emigrácia, aj dočasná, je pre väčšinu ľudí dosť nepríjemná vec, a tak si ju snažia rôzne odôvodniť. Tí, čo emigrujú na Západ, sa často stávajú tými, čo na Slovensko nadávajú, aké je zaostaléa chudobné. Nie všetci, ale všetci takých poznáme.
Ma Východ emigruje oveľa menej ľudí, tak si zapamätajme, že tí zas majú evidentne tendenciu zdôrazňovať svoju emigráciu svojím hrdinstvom, že vlastne tam bojujú za nás. V tejto východnej variante slovensko nie je "zaostalé", ale "stratené" a "beznádejné".

Ako nič v zlom, v pohode, ale patetickým emigrantom, aj východným aj západným, hovorím jedno - máte pravdu, chodte do piče :-)

Roland Edvardsen

Zvláštne. Ja už si dlhšie hovorím, že práve Slovensko a tento stredoeurópsky región sú to najlepšie pre život (dobre, ak nepočítam také špeciálne krajiny ako Švajčiarsko alebo Island). Je to z mnohých hľadísk ten pomyselný vyvážený stred.

Ale zaujímalo by ma, čo berú ľudia, ktorí budú vyzývať na migráciu do krajiny, z ktorej ľudia skôr utekajú (pred chudobou a všeobecným úpadkom: https://deliandiver.org/2019/01/je-rusko-vzorovym-prikladem-krestanskeho...), než by do nej migrovali (presnejšie, utekajú z nej Rusi, ktorí si to samozrejme namieria rovno do tej " odpornej, dekadentnej Gayrópy" a prichádzajú do nej najmä moslimskí migranti zo strednej Ázie. Kremeľ napr. podporil Migračný pakt, keďže migrácia je u nich vnímaná ako pozitívum. Chcú ňou totiž vyriešiť ich veľký demografický problém: Ruské devy totiž nechcú veľmi rodiť, skôr sa rýchlo rozviesť a ísť na potrat. Takže čísla "Slovanského ostrova slobody" musia vylepšovať moslimovia a Aziati. Ale inak je to veľmi pekné od Sandra, že chce takto Rusom pomôcť práve privedením ich slovanských bratov. :-)

Ľubov

Pýtaš sa,kto chce odísť zo Slovenska do Ruska? Počkaj pár rokov, odpoveď príde. Možno bohatí bratislavčania budú prví.-). Pretože Bratislava to schytá najviac. A má za čo.

Sandro,nič si nerob z ich ironických poznámok.Nechaj ich,nech sa smejú, Ich predsudky poznám. Rusko je pre nás trochu priveľké,myslím geograficky, to hovoria aj o Kanade.-). Ale radšj obrovská rieka,z ktorej sa trocha krúti hlava, ale normálna škola pre dieťa.Rozumiem Ti,že chceš zachrániť svoje deti pred týmito degešmi v školách,pred rozkladom . Občas počúvam Maximiliana Kašparú-je to český psychiater a súčasne kňaz.Možno aj Tebe bude sympatický.

Napr. https://www.youtube.com/watch?v=D9VoKoKEl7s

Norman

máš pravdu, že Bratislavčania možno budú utekať ako prví. Zbabelci vždy utekajú ako prví. Ale ak aj útek je niekedy nevyhnutný, určite ho nik nemôže vydávať za boj. Preskupenie síl? :-) Zúženie frontu? :-)
Je mnoho smiešnych možností, ako si ospravedlniť neochotu vysporiadať sa s problémami tu a teraz.

Ja si nerobím srandu z Ruska ako takého. Ako veľká riedko zaľudnená krajina má veľmi dobré šance na prežitie, keď sa ľudstvo už naozaj natrtká na desať miliard. Ale podobné su aj Kanada, Austrália alebo niektorá Južná Amerika. No ale "prežiť" nie je to isté, čo "žiť".

Náhodný okoloidúci

V Kanade som sice nebol, ani ma to neláka, ale podľa toho, čo čítam, tak politický vývoj v Kanade smeruje do veľkej (!). Trudeau a jeho banda sa už postarajú, aby nikto biely v žiadnom kúte krajiny nebol ukrátený a ochudobnený o blaho multikulturalizmu.

Roland Edvardsen

Ja som tam bol. Krajina je to pekná, aj ľudia sú milí, ako asi všade. :-) Samozrejme z materiálneho hľadiska sa tam žije stále dosť dobre. Nie je to ako v USA, viac sa to podobá na Európu, Škandináviu. Majú silný sociálny štát, čo bohužiaľ láka kopec parazitov. Z hľadiska služieb, starostlivosti o občana, možností a pod. - áno, je tam cítiť tú nordickú kvalitu. Ale žiť by som tam nechcel. Spoločnosť je tam veľmi liberálna. Dokonca aj na niektorých kostoloch uvidíte vyvesené dúhové LGBT vlajky.

Multikulturalizmus je najmä vo veľkých mestách, vidiek je biely a konzervatívnejší. V mestách je veľmi veľa Aziatov, to som zaregistroval ako prvé. Tí sú však pracovití. Majú aj veľa černochov, ale s čiernymi tam nie sú také problémy ako v USA. Sú to černosi z francúzskych kolónií a sú relatívne dobre integrovaní (ja som bol v Quebecu). Horšie je to s Arabmi, moslimami. Tých domáci nemajú zrovna v láske. Boli sme tam s jedným domácim a mojim slovenským známym na katolíckej omši počas Vianoc. A náhle sa začalo celebrovať aj v arabštine, čo spôsobilo, že niektorí etnickí Quebečania (vrátane nášho spoločníka) odišli.

Norman

má hodne divokých lesov, ešte stále, tým sa podobá na Rusko :-)
Ľudí formuje krajina, v provinciách sú ľudia iní, ako v Quebecu, to som si istý.
Ale nejde o ľudí, ide o krajinu vôbec. Ak už niekto chce odísť z preľudnenho centra, kde možno budú padať aj bomby, tak sú lesy najlepšie riešenie. Rusy sa vedia brániť a majú zbrane, Kanada je zas izolovaná a od Mexikáncov ju oddelujú Usáci - tiež dobré.

Roland Edvardsen

Hej, kanadské lesy sú ohromné. Ale problém je tam tá ich zima. Silná a dlhá. Ale zrovna Quebec je najmenej zasvinený farebnými, tam by sa aj dalo žiť (a hovorím, ten vidiek je tam taký "klasický". A hlavne tí belosi z vidieka sú takí...sú to naozaj jednoduchí ľudia, ale tentokrát naozaj nie v zlom slova zmysle :-)).

Norman

Veď aj v Rusku je zima:-)
Niečo vydržíme.
A bude sa oteplovať - oteplovanie je iný, ešte vážnejší dôvod pre emigráciu.
Ale Slovensko je ešte stále aj pri oteplení na tom dobre. Chce to len tie gulomety na pobreží. a pobreží Stredozemného mora :-)

Ľubov

Práve počúvam Lichtneta,mal dlhší monológ,ale vedela som,čo povie,čo musí urobiť. Ani on,podobne ako Ty,nie je veru žiadny rusofil...nemám s tým problém.Ale zhruba pred minútou sa objavil iný problém.

Lichtner sa vzdal teda v podstate istého fleku v Bruseli,tak sa to nejako zamotáva.Koho teraz voliť?

Norman

LSNS nebude moc volené a ak svojimi skalnými, tak tí by nevolili Lichtnera, ale svojich straníkov.
Ak sa Lichtner vzdal kandidatúry s LSNS, ukázal, že má charakter. Má zdravé jadro. Ale ten flek nemal vôbec istý, akôr naopak, isté bolo skôr to, že by ho nezískal.

Zdravé jadro majú aj niektorí či viacerí poslanci LSNS. Krausová alebo niektorí tí chalani. Ale majú svoje limity, ktoré sami asi už nedokážu prekonať. Chyba nie je v nich samých, ale v situácii, v akej sa strana dostala. Ako vrták, ktorý zaviazne, alebo sa dokonca zlomí a už nefunguje. To je proste technická vec, nič osobné.

sandro

Tebe som vlastne ani neodpisal, tak napravujem. Maximiliana som kedysi davno pocuval, takze ano, poznam, ale asi ta to neprekvapi. Dakujem za tip na dnesny vecer. Ja som cakal ze ma Norman posle ''do pice'', ved presne to urobil aj naposledy ked som o tomto pisal. Aspon vidim, ze je konzistentny a drzi si uroven a nazor. Aman si ide tiez to svoje co pozeram, ale svet potrebuje aj salonnych intelektualov jeho typu:) Niekomu ide lepsie kecanie(a im to skutocne ide - bez ironie), mne zase npr. robenie deti:) Spominas deti.. Ano, to je Α&Ω, ale momentalne to z tohto pohladu nie je uplna vyhra. Iny jazyk, liberalizmus prenikol aj tam, zivotna uroven je samozrejme nizsia(ale ziju bez dlhov, co bude prave ten bod zlomu v porovnani s nami). Co ma prekvapilo: obchody plne zapadneho tovaru, aj luxusneho, nikde ani naznak sankcii, ceny mimo Moskvu nizsie, ceny sluzieb nizsie, platy mierne nizsie, SIM karta 15GB data a 600min hovor za 4,50e, v noci preplnene stanice metra bezdomovcami, velmi nizky standard klasickych panelakovych bytoviek-vyzera, ze sa kazdu chvilu zrutia a takmer v celej Moskve sa neda pit voda z vodovodu, musia si ju kupovat. Zrejme stare zanesene potrubia a vsetky peniaze teraz idu do Syrie a armady. V Moskve Putina az tak nemusia, ale oni vobec nepoznaju tu nasu nevrazivost kvoli politickemu presvedceniu alebo svetonazoru-media su drzane tam, kde drzane byt maju a pracuju pre narod. Oni si skor daju po papuli na krizovatke kvoli pomalej jazde. Kazodpadne, pomaly sa stavaju na nohy, netreba zabudat co tam este nedavno v 90tych bolo + je pravda aj to co pise Aman o demografii, Aziatoch atd. aj ked ja som Aziatov videl iba makat na ulici, robit donasky a ine sluzby a vecer patrili ulice Rusom. Za cely cas co som tam bol som stretol do 10 cernochov.

Ľubov

ani ja ohľadom Ruska ,s rozumom to nemá nič spoločné.-).

Priznám sa,najlepšie si rozumiem s maďarkami,máme podobný zmysel pre humor,taký špecifický.-).Rusky si nevedia robiť srandu zo seba.

Ako vieš,na volby prezidenta sa vykašlalo 50% slovákov.Moje odhady,že do Bruselu pôjdeme voliť vo velkom štýle boli príliš optimistické. A Lichtner a asi ani Radačovský tam nebudú

Ozvi sa aspoň sporadicky,si jediný katolík široko ďaleko .Ja inak stále počúvam Kozáka,on je taký nekompromisný k židokresťanstvu,nie,nebolo by Ti dobre.-) z neho.Ja chcem pochopiť ,čo to je indoeurópska tradícia.

Roland Edvardsen

Hovoríš že nemáš ilúzie, Ľubov. Fajn. Vieš, s Ruskom to ja mám ťažké: nechcem veľmi naň útočiť, lebo viem ako leží v žalúdku našim nepriateľom. Ale ten postoj, ktorý predvádza tzv. slovenská alternatíva - nuž, to je jednoducho prehnané a krátkozraké.

Môj postoj k Rusku je úplne neutrálny. Som za dobré obchodné vzťahy a mier, nevyhrocovanie konfliktu - ako každá racionálna bytosť. Samozrejme, je to globálna mocnosť s jadrovými zbraňami, takže istý rešpekt je na mieste. Ale treba to brať tak, že podobne ako USA či Čína alebo akákoľvek iná mocnosť, aj oni kopú v prvom rade sami za seba a neboja sa ani špinavých hier. Netreba slepo dôverovať nikomu.

Píše sa teraz o najnižšej dôvere v Putina vôbec. Nuž, 20 rokov vlády je 20 rokov - je úplne prirodzené, že sa po toľkých rokoch vládca ľudu zunuje. Možno ak by došlo k výraznejšiemu nárastu životnej úrovne, ako sa sľubovalo, bolo by to i inom. Ale to sa Putinovi nepodarilo, tak bude už len padať. Putin mi pripomína Franca. Ten bol už na konci unaveným starcom, ktorého sa ľudia prejedli. Jeho ultrakonzervatívny režim sa postupne vyčerpal, začal sa viac a viac uvolňovať až nakoniec krachol, Španieli sa rozhodli pre liberálnu demokraciu. A dnes je to krajina, ktorá je top destináciou pre homosexuálov, napríklad.

Čiže chcem tým povedať, že aj keď sa budú plánovať úteky tam či onam, nikdy nemáte istotu, že sa radikálne nezmení režim. Ja by som sa zatiaľ držal tohto nášho stredoeurópskeho regiónu. Mám istú dôveru v miestnu kultúru a mentalitu.

Ľubov

Myslím,že Ti rozumiem.Píšeš objektívne. Dnes ,keď je všetko také našponované,všetko,alebo nič,tak my so skutočným neutrálnym postojom k Rusku sa veľmi ťažko uchytíme. Dobre,asi nie som celkom neutrálna. Rusku fandím. Dúfam,že aspoň tam je nejaká nádej,svetlo sveta.

Uvidíme,ako sa to všetko skončí. Včera Taliani podpísali s Čínou zmluvu o hodvábnej ceste.Nechce sa mi hľadať link,ale toto chcú urobiť aj Česi a Poliaci. A potom sa budeme baviť o číňanoch,nie o rusoch.-).

Roland Edvardsen

Presne tak, snažím sa o objektivitu - hoci to nie je ľahké, a ani to veľmi "nepredáva". Ľudia skôr preferujú, keď je všetko čierne na bielom. Ja tiež fandím Rusku a myslím, že je trochu škoda to, ako nevie lepšie využiť svoj ľudský kapitál. Im by trochu viac toho nášho liberalizmu v ekonomických vzťahoch prospelo, rovnako ako by zase nám prospel ich spoločenský konzervativizmus v otázke genderových vzťahov: v Rusku sú muži stále mužmi a ženy ženami.

Čína - nuž, to je ďalšia veľká kapitola. Pred nimi mám veľký rešpekt, ale veriť im nemôžem. Sú iní - a to veľmi.

Ľubov

https://www.youtube.com/watch?v=bI789rtqxqE&index=6&list=RDP5jDAEXaFkQ

Veľa programov a sú iste populárne,je venované deťom. Tie talentové súťaže špec.pre deti ,tie sú bežné aj inde,pravda,okrem Slovenska.

Tento chlapček raz vyrastie.-).O to ide.

Náhodný okoloidúci

Nemám to síce od nikoho potvrdené, ale myslím si, že Rusi z Ruska odchádzajú predovšetkým kvôli podnebiu, chcú sa dostať do krajín s teplejšou klímou. Juh Euroázie je jednak obsadený moslimami, jedna veľmi horúci, viac im vyhovuje Florida, Pyrenejský polostrov a Kanáre. Čiže sťahujú sa presne opačným smerom, ako Somálci usadení v Nórsku :D Lenže tí sa tam natisli kvôli sociálnym dávkam a ľahko dostupnému seksu s povoľnými škandinávkami.

Norman

Veru, Aman, ja naozaj každému, ak povie, že si chce prilepšiť, dať svojim deťom nový dobrý život, nepoviem ani jedno krivé slovo, ak odíde navždy. je to viacmenej čiste jeho vec. Nech idú, trebárs aj na Nový Zéland, alebo do Austrálie, kdekoľvek. Aspoň sa tam nestriela, nie vela :-)

Ale ak k tomu pridávajú rôzne zdôvodnenia, prečo to robia, buď teda pre nejakú veľkú vec, alebo naopak, že my sme na vine - to nech si nechajú pre seba. Len nech idú, hovorím to stále.
Pritom si nemyslím, že by na Slovensku bol najlepší život, v mnohých podstatných ohľadoch nie. Ani si nemyslím, že by sme boli voči tomuto regionu nejako zaviazaní nejakým mystickým spôsobom.
Ale keď tu sme a kým tu sme, tak sa zaoberáme týmto geopolitickým celkom. Nejaké fatalistické reči o tom, aké je to prehraté ...:-) to mi pripomína fatalizmus toho nešťastného maďaróna, čo ste minule spomínali s propistom :-)

Asi došlo k nedorozumeniu. Naše konštatovanie, že slovenský národ je politicky detinský a nerozumný, viď prípad Čaputová, neznamená, že akýkoľvek konflikt smeruje k prehre. To je nedorozumenie. K prehre smerujú len zlozvyky a naivity, hlúpa folkloristická kultúra neprinášajúca žiadnu moc a mnoho mnoho iných zbytočností. Je to škoda, lebo nik z nás nemá roky na rozdávanie - ale smeruje to vždy a zásadne k veľkej očiste.
Ale čím viac sa to naťahuje, tým viac bude očista napnutá a pre mnohých nepríjemnejšia. Čím viac sa proces očisty odkladá, tým viac to bude explozívne. To je nepríjemné a frustrujúce. Aj to, že je to už nuda, ako dlho to trvá.
A takisto bude nastávajúca doba menej tolerantná, ako som už písal. Voči všetkým. Načo tolerovať detinskosti a hlúposť? Dosť, už mám dosť hlúpych deciek. Nie som oštrovateľka v materskej škôlke, ani v realite, ani tu :-)

Náhodný okoloidúci

"Rusi si nedokážu urobiť mier ani s Ukrajincami, Bielorusmi či Poliakmi..."
Tak predovšetkým si treba priznať, že Poliaci nie sú žiadne neviniatka, ale arogantná banda s neukojenými imperiálnymi ambíciami, česť slušným výnimkám, ktoré nám sem neposielajú skazené mäso a posypovú soľ. Rusi nepotrebujú strácať čas udobrovaním sa s Poliakmi, keď Poliaci, až na niekoľko málo výnimiek, o to nestoja a majú plné huby protiruských rečí a najradšej by zopakovali rok 1612.
Čo sa týka Ukrajiny, tak tej vymyli mozgy západniari a Rusi by boli blázni, keby si zavesili na krk vyrabovanú prehnitú Ukrajinu. To zlé na Ukrajine musí samo od seba vyhniť, kto by sa v tom rýpal, zasmradil by sa od hniloby. Stále tvrdím, že banderovcov si musia povešať samotní Ukrajinci.

Norman

ako všetci iní Slovania.
Nechápem, ako môžeš hovoriť či uznávať princíp nejakého Slovanstva, a vzápätí takto principiálne nadávať na Poliakov. Buď teda je tu nejaká podstatná vlastnosť, pozitívna vlastnosť, ktorá nás spája, alebo je to všetko len prázdne meno a ako tak spoločný (prevzatý) jazyk.

To, že Ukrainci majú vymyté mozgy, súhlasím. Ale prečo sú Rusi takí neschopní, že ich nevedia priviesť späť? Nehovorím vojensky, ale politicky. Ja považujem Ukrainu za súčasť jedného, ak chceš veľko-ruského celku - a práve preto si musia títo velkorusi všeobecne vedieť spraviť tam poriadok. Kým to nespravia, nech si nik nemyslí, že nás práve títo zachránia, keď nedokážu zachrániť ani seba. Ak nedokážu pomôcť Ukraincom, dokonca ani v Donbase, tak nech mi tu radšej nik nehovorí, ako Rusi prídu pomáhať nám.
Myslím, že je načase skončiť aj s týmito zbytočnými mýtmi.

Náhodný okoloidúci

Poliaci sú síce Slovania, a majú veľmi vysoký podiel chromozómu R1a, ale ako píšem, problémom sú tie ich imperiálne ambície a na druhej strane aj patologické nutkanie slúžiť západu. Stále sa nevedia zmieriť s tým, že už neovládajú náš Spiš, stále snívajú o spoločnej hranci s Maďarskom - Polak, Wenger - dwa bratanki. Tak sa dobrý sused nespráva.
A Rusi sa už Ukrajine toľko napomáhali, že ich to prestalo baviť, teraz si Ukrajinci musia pomôcť sami, musia pochopiť, kde je podstata ich problémov a sami ich musia vyriešiť, to za nich nikto nemôže urobiť.
A vnímanie Ruska u Ukrajincov sa výrazne posúva od záporného smerom ku kladnému, podľa nejakého nedávneho výskumu. Problém sú len politické špičky neslovanského obrezaného pôvodu a psychopatickí banderovci., lebo tí žijú z nenávisti voči Rusku, urobili si z nej živnosť.

Norman

Ale kde sa tieto patologické tendencie berú?
Sú Slovanie, neilen kvôli chromozónom, ale aj kultúrne. Ja nemám s Poliakmi nič spoločné, ani nimi nie som nadšený -- ale Poliaci sú predsa jadro Slovanstva, tak ako je to možné, že majú toľko negatív?
Aleboje na tej predstave o Slovanstve niečo vadné? Alebo ju nemožno spojiť s tým kresťanstvom, ktoré Slovanstvo rozdeľuje minimálne na katolíkov a pravoslávnych? A ak Ukraincov ničia vládnuco sionisti, nebudú už zajtra ničiť aj Rusov? A ktovie, s kým to ťahá Putin? Kam cestuje Netanjahu azda častejšie, ako do New yorku?

Mnohé vymysly o Slovanstve a spasitelstve z Ruska spôsobuje rozkol v našom vlastnom národe. Musíte pochopiť, že toto externé orientovanie je rovnako principiálne vadné, ako slepá orientácia na Ameriku, alebo Francúzsko, alebo Nemecko. Mýty o Slovanstve sú rovnaká chyméra, ako mýty o liberálnej demokracii, o komunizme alebo podobne.

Náhodný okoloidúci

To je asi taká zvláštnosť poľskej národnej povahy, ich "špecifikum". Asi každý národ má svoje "špecifiká". No a pošuškáva sa, že veľa Poliakov má tiež neslovanský obrezaný pôvod, od nich sa nič dobre nedá očakávať, kopú len za seba, nie za Poľsko ako celok.
A ako píšeš - delenie Slovanstva na katolíkov a pravoslávnych je tiež jeden zo zdrojov napätia, náboženstvo má často silnejší vplyv ako kmeňová príslušnosť. Stačí si spomenúť na napätie a násilnosti medzi katolíckymi Chorvátmi a pravoslávnymi Srbmi, a do toho ešte islamizovaní Bosniaci.

Norman

takže by sa ho mali hladieť trocha obmedziť, aby ich tak nerozdeľovalo, a nie pri každej príležitosti blačať o bohu a podrezávať svojmu slovanskému susedovi hrdlo.
No ale viem, že v tomto máš podobný názor - ale mnohí nie. Náboženstvo v slovanskom svete spôsobilo vela konkrétneho zla.

Náhodný okoloidúci

http://www.naseslovensko.net/tlacove-konferencie/marian-kotleba-o-vysled...

Celé vlastenecké Slovensko má hlavu v smútku, lebo si musí vyberať medzi ultralberastkou a eurohujerom, a chaloši z ĽSNS sa zatiaľ vytešujú, o koľko cm im podrástol pinďúr. Ale oni to možno tak aj od začiatku brali - len ako kampaň pred eurovoľbami, vedomí si toho, že Marián nemá šancu dostať sa na hrad.

Roland Edvardsen

Mňa najviac zaujalo akých oddaných majú voličov. Človek by povedal, že väčšina voličov LSNS bude pragmatickejších a to tvrdé jadro bude tvoriť len menšina (dajme tomu 5-6%). Ale naozaj sa im podarilo zmobilizovať svojich ľudí. Zrejme si mnohí mysleli, že keď v minulosti prieskumy nedávali LSNS ani len šancu na vstup do parlamentu, tak môžu byť takto nekorektné aj teraz a Marián má šancu. Ťažko povedať...

mnkr

hm, ja som volic Kotlebu...zatial, ale volil som Harabina...teda si myslim, ze LSNS ma vacsi vytlak ako 10,5 %, lebo som asi taky nebol sam

Roland Edvardsen

Môžu mať o čosi väčší výtlak, ale bolo by chybou si myslieť, že Harabin staval prevažne len na LSNS. Harabina, okrem voličov LSNS, volili aj voliči SNS (tí disproporčne najviac), Smeru, Sme rodina a dokonca mu trochu pomohli i voliči Oľano (zrejme tí čo sú kresťansky orientovaní). Väčšina voličov LSNS však volila Kotlebu.

Základný rozdiel je v tom, že Harabinovi voliči sú v priemere starší a vzdelanejší. Kotleba viac stavia na mládeži (najmä s učňovským vzdelaním a na mladých mužoch živiacich sa prevažne robotníckou profesiou).

mnkr

myslím si že toto sú tézy mainstreamových politológov s podprahovou či neskrývanou snahou onálepkovať a znevážiť nepohodlného oponenta...aha - ludia pozrite, ĽSNS volia len ti duchom slabší...

Roland Edvardsen

Mám naozaj za každým vysvetľovať, že reč je o nejakom štatistickom priemere? Nikto netvrdí, že LSNS nevolia aj vzdelaní ľudia. A hlavne pracujúcich ľudí by som nerád označoval ako "duchom slabší".

Boli tu nejaké prieskumy, aj na školách, a tak nejako to vyšlo: LSNS by volilo najviac mladých, pričom väčšiu podporu má u tých, čo sú na učilišti než u gymnazistov, tuším. Kotleba bol tiež tretí najúspešnejší u simulovaných prezidentských volieb stredoškolákov (ale tam tie výsledky mohli byť skreslené tým, že do tohto prieskumu bolo zaradených viac gymnázií než odborných škôl).

Neviem, ale aj na základe takého zbežného pozorovania sa mi javí, že kotlebovci vedia najviac osloviť mladých mužov s nižším vzdelaním. Zase povedzme si to na rovinu: základné sociálne poznanie o predsudkoch je také, že sú zväčša pravdivé. Téza, že "radikálnu pravicu" volia rozhnevaní mladí muži podľa mňa v zásade platí.

Norman

Ale aj v TV bolo vidno, podľa mňa, že si Kotleba uvedomuje, že šľapol do hovna.
Ale on je zrejme nepoučiteľný a zajtra zabudne.
Do EU volieb idú kotlebovci prvý raz, tak tam si neuvedomia, ako sú mimo, nech dopadnú akokoľvek. Nebude s čím porovnať. Ale nabudúci rok v parlamentných voľbách sa dá predpovedať ich prepad voči predošlým voľbám.
Aj v župných voľbách nevyužil to, že ho nespokojní volili - a sklamal.

Ja to hovorím aj tu už roky, ešte dávno pred tým, než kotlebovci uspeli v parlamente, že tu sa čaká na inú inteligenciu a silu, než reprezentujú kotlebovci. Že oni sú len taký predvoj, alebo ak niekto chce, určité baranidlo na začiatku. Slabšie jednotky na prvú špinavú vlnu. Na viac sa ani nehodia. A ešte aj v tom dosť zlyhali.
Respektíve sú výtvorom tejto postkomunistickej doby, určitá reflexná reakcia, ktorá nemôže dlho trvať.

Nechcem tu predpovedať, ako ich budú či nebudú ľudia voliť.Chcem predpovedať iné: že svojich priaznivcov sklamú.

Náhodný okoloidúci

V župných voľbách mal v absolútnych číslach myslím viac ako v tých predchádzajúcich, ale bola proti nemu nasadená profesionálna reklamná agentúra ťažkého kalibru a ťažká mediálna kampaň a následná mobilizácia jeho odporcov.

mnkr

ale, ale....nedavno tu bola apologetika Harabina, ze nie je urcite perfektny, ale ze co vlastne chceme....dobre, asi to pisal evardsen....cosi podobne je to s Kotlebom. Nik iny nie je, co by dokazal pritiahnut dost volicov, aspon zatial.

Norman

ani na robotu, čo robi, ani na nič,
ale Kotleba je evidentne to, čo sa o ňom hovorilo už dávno - egostredný. Ale asi by to chcelo jednoduchšie slovo - tvrdohlavý, detinsky tvrdohlavý.
Niekedy tvrdohlavosť pomáha vydržať, to je aj jeho prípad, ale postupne to príde viac a viac problematické a nakoniec neznesiteľné.

Aj ja som volil LSBS do parlamentu, ale teraz ich nebudem ani do EU parlamentu. Nemajú sa tam čo pchať, majú zostať doma. Predstava, že europarlament ovládnu nacionalisti, ktorá sa občas zjavuje, mi príde neistá a konieckoncov aj zvrátená - tento byrokratický EU nádor sa nedá zreformovať, väčšina nacionalistov tam by sa zopsula aj z toho zvyšku morálky, čo ešte možno majú.
Napríklad Radačevský je fajn chlapík, ale z EU parlamentu by si urobil len dobrý dôchodok. To za tých jeho pár kecov o Kiskovi? Ale chodte, to si nezaslúži.
Lichtner podobne - radio ako biznis ku korytu? A ostatní, pokiaľ viem posúdiť, si tam tiež nezaslúžia byť.

Kotlebovci nie sú jediní možní nacionalisti a jediná zdravá zložka v národe. Nie sú ani najpriebojnejší, pragmatickí, ani teoreticky. Dnešná doba chce určitú úroveň - oni, ako strana, prestali byť zaujímaví. Proste zaujali na posratej ulici, ale všade inde sú nudní a pomalí.

mnkr

poslednu vetu....zatial su jedini, ktori dokazu pritiahnut volica. Isto existuju aj ini, lepsi, inteligentnejsi, akceptovatelnejsi...len kde su? Akosi ich nevidno, resp ludia ich nevolia. Nejako sa malo snazia alebo neprisiel este ich cas, ja neviem - zatial su tu jedine realne kotlebovci

Norman

a ja ťa chápem a vždy som mal rešpekt práve pred tvojou realistickosťou a autentickosťou.
Aj teraz ho mám. Máš pravdu, že iných nie je moc vidieť. Preto sa zväčša podporuje to "menšie zlo". Ale proste podla mňa tá strana už stratila všetok potenciál, čo mala.
A kedže je uzavretá, nerozširuje sa, nezískava nové oblasti a energiu ... prestáva tikať, ako hodinky na konci s pružinou.

mnkr

a čo s tým, Norman? ĽSNS nie, kto áno? Zlá paródia na národnú stranu SNS? Vyhorený a úplne zdiskreditovaný SMER? Či Národná koalícia s potenciálom 2%? Či nejaká iná ministrana, o ktorej ani poriadne neviem? Nerýpem, vážne ma zaujíma Tvoj názor, ako si predstavuješ nejakú obrodu či reštart národnej politiky

Norman

Aj keď sa ukazovalo a ukázalo, že SNS je strana slabá a prehnitá, tiež sa ponúkala otázka, čo ďalej. Jediná národná strana. Alebo keď končil Mečiar, tiež mnohí si nevedeli predstaviť, čo bude. Aj Smer je na konci s dychom, to sú reálne veci.

Takto, úplne vážne: menia sa ľudia, populácia. Možno príliš pomaly, ale záleží aj od situácie. Keď sa situácia ešte viac zmení, bude to rýchlejšie. Budú chcieť odmietnuť globalistov, takže to je zdroj zmeny.

Týmto ľuďom ale treba dať vodcov určitého formátu. Rebel na ulici sice zaujme, ale väčšina ľudí chce, aby ich vodcovia mali naozaj schopnosti. Nejde o nejakú intelektuálštinu, ale chcú mať chlapa, ktorý sa vyzná a dokáže s každým jednať. Ktorý je autentický vodca, a nie len pózer.

A kde sa vezme? No, talenty sa určite nájdu, ide o to, že musia dostať priestor, zdroje, prachy. V tomto žiadnu naivitu, z odrobiniek sa nedá postaviť voči bankám a koncernom.
Tu platí žiaľ to pravidlo, čo tu občas zopakujeme: ťažšie sa presadí človek zdola, ktorý má dobré názory. Pravdepodobnejšie je, že človek v systéme, so zdrojmi, zmení názory. Je to aj prípad maďarského premiéra Orbána, napríklad.

Náhodný okoloidúci

Skoro všetko národné a národne sa tváriace, čo na Slovensku máme, sú "strany jedného muža". HZDS bolo Mečiarovo, Smer je Ficov, ĽSNS je Kotlebova. Len SNS sa dokázala udržať nad vodou aj pri častých zmenách na mieste predsedu, aj keď dochádzalo ku kadejakým výstrelkom a škaredým sporom. Len nikdy nemala veľké úspechy vo voľbách a teraz je navyše zrejme infiltrovaná sionistami.

Norman

všetky spolky a organizácie, ak sú v podstate dobrovoľné, sú pod dominanciu "jedného muža". Je to proste charakter danej veci, že kto tam je, ten má výhodu proti kandidátom. Ako v prírode, v jelenej skupine. Dal by sa nazvať aj "vodca", ale to už by sme použili zakázaný slovník.
Nie je to len vec národovcov, je to aj v iných stranách tak. Ale určitá forma demokracie , výmeny, je vždy prítomná. Horšie je, že u Kotlebu sa jeho nevraživosť a neochota spolupracovať premieta aj voči iným politickým stranám. To v dnešných časoch nefunguje.

mnkr

a čo s tým, Norman? ĽSNS nie, kto áno? Zlá paródia na národnú stranu SNS? Vyhorený a úplne zdiskreditovaný SMER? Či Národná koalícia s potenciálom 2%? Či nejaká iná ministrana, o ktorej ani poriadne neviem? Nerýpem, vážne ma zaujíma Tvoj názor, ako si predstavuješ nejakú obrodu či reštart národnej politiky

vrbovčan

Už ma to pár krát napadlo. Že slovenský majdan nebol zmarený. Naopak. Úspešne pokračuje. Budúci rok budú parlamentné voľby. A ako sme si už zvykli, o tom, kto zostavuje vládu nerozhodujú voliči, ale prezident. To bude ďaľší míľnik. Taký scenár sa mohol odohrať 2016, nebiť dohody Smeru s Mostom a tiež 2017 v Čechách, nebyť Zemana. Kiska vtedy na zostavenie koalície dal Ficovi potupných pár dní.

Náhodný okoloidúci

Idú podľa plánu. Skládka bola len spôsob ako čaputku zviditeľniť a pripraviť do budúcnosti, veď aj tak v skutočnosti nič nevyriešila, a potom dvojitá vražda ako rozbuška. A falošné talianske stopy zamerané na pošpinenie Fica a všetkých okolo neho.
Je možné, že sa nikdy nedozvieme pravdu o Kuciakovi, aj keby Sulíkov kamarát Kočner "zaspieval". Teda ak to bol on. Lebo veľa ľudí pochybuje, že by bol taký blbý a objednal to.

Norman

Majdan je revolučná nevolená zmena vlády, prevrat. K tomu nedošlo. Nemôžeš povedať, že to všetko je majdan a ich plán, keď sa im nepodarilo demonštráciami a násilím zmeniť pomery.
Tá povera, že všetko ide "podľa ich plánu", je naozaj konšpiratívna fikcia. Nejde to podľa ich plánu - ale oni samozrejme, kým existujú a budú mať nejakú moc, budú pôsobiť negatívne.
V tomto prípade globalisti nedosiahli úspech, pokazili čo mohli - ale o to horšie je, že po všetkom to trápení minulého roka, sa obyvatelia doslovne opijú a všetko veľkomyseľne darujú nepriateľom voľbou nejakej Čaputovej.

nové