Hlavná hystéria Sme je dnes ekológia

Extrémistický denník Sme má pravidelne, ak nie denne, nejakú hystériu, ktorú presadzuje. Dnes je to, trocha prekvapivo, ekológia.

Z vedenia príde téma. Šéfredaktorka ju zoberie a prikáže ľuďom sa jej venovať. Ty to napíšeš dramaticky, ty politicky, ty ako fejtón a ty ako humor. Veď ináč ani neviete. A ja, ja Baloghová, budem okolo toho skučať. Tiež iné ako skučanie neovládam.

Denné sračky zo Sme. Dnes teda viacero článkov o klíme. Situácia je vraj vážna.

 
Súhlasím, situácia je vážna. Nesúhlasím síce so záverom, že dnes "sme to najmä my, kto rozhodujeme o osude Zeme" - nie, nerozhodujeme, lebo rozhodnutia nie sme schopní. Ľudstvo samé je len biomasa, ktorá škodí, ale nerozhoduje. Len tečie.
Ale nie o tom by som chcel teraz polemizovať. Treba sa vyjadriť k tomu, že ekologická problematika sa evidentne stala témou v rukách slniečkarskych utopistov a čo to znamená.
 
Takže pozor:
1. Svet nie je čiernobiely a dôležitých tém je viacero. Žiadne politické hnutie alebo svetonázor nemá vo všetkých veciach zaručenú pravdu, ba ani jednoznačný názor. To, že sviniar povie, že 1+1=2 ešte neznamená, že nemá pravdu. Najhoršie hovädá klamú tak, že 99 % ich slov je pravda. Najhoršie manipulovanie je pomocou čistej pravdy.
 
2. Ekologická kríza nastáva a bude pokračovať, preto sa jej vládne politické sily chcú zmocniť. Nefalšujú ju, nevymýšlajú  ju - len jej tématiku chcú ukradnúť pre seba. Popieranie ekologickej krízy chcú nechať alternatíve - aby na ňu zhodila, že alternatíva sa mýli, nemá správnu predstavu o svete a je hysterická - podobne, ako pri téme "nepristanie na Mesiaci", "ufóni a nacisti" a pri podobných umelo vytvorených či umelo podporovaných výmysloch. Ak sa alternatíva dá na stranu popierania ekologických hrozieb, je stratená. Ak alternatíva začne tvrdiť, že je "kolaps klíny" to isté, ako "holokauza", tak je stratená a jej ťažký omyl zdiskredituje aj iné jej tvrdenia a postoje.
 
To je môj názor.
Samozrejme, aj ja sa môžem mýliť, neviem ani presne odhadnúť, či už ja zomriem od tepla, smädu a hladu, alebo či tak skončí až ďalšia generácia.
Ale
 
VARUJEM,
 
je to hra, ich hra, ale tak otočená, aby im to vyhovovalo.
Hlavne vy, čo ste zvyknutí prostoducho tvrdiť, že pravda je proste opak toho, čo je oficiálne v novinách - spamätajte sa a majte rozum!
 
Oni dodrbali túto planétu a teraz vás manipulujú k tomu, aby ste to popierali, aby ste kričali, že počasie a biosféra je v poriadku!
Nie je!
Sú konkrétne svine, ktoré to spôsobili, nemáme čas na hádanie, potrebujeme ho na pomstu, na trest!
Teraz.
 
Roland Edvardsen

Tento tvoj text je dôležitejší než sa možno niektorým zdá. Áno, presne o tomto som chcel aj ja písať už dávnejšie: že konzervatívci alebo alternatíva funguje štýlom, že "pravda musí byť opak toho, čo tvrdí mainstream".

Lenže takto jednoducho to nefunguje. Klame nás mainstream a systém? Áno, ale skôr tým spôsobom, že o istých veciach nehovorí alebo bagatelizuje, skôr než by si priamo vymýšľal.

Popravde, za veľa viním Rostasa a jeho ZaV (a to píšem ako niekto, kto tento časopis dlho odoberal, podporoval a rozširoval medzi známymi - a zároveň dúfal v odstránenie istých nedostatkov. K tomu však nielenže nedošlo, ale mám dojem, že časopis je na tom obsahovo ešte horšie než predtým, keďže chýbajú kvalitnejší autori). Práve Rostas tu presadil tento prístup popierania vedeckých konsenzov za každú cenu, prístup, že "existujú alternatívne pravdy" - skrátka postmodernizmus ako vyšitý.

Výsledok? Web zamorený kreacionistami, antivakcinátormi (tí sú obzvlášť agresívni, spoznal som na vlastnej koži), alternatívnymi hltačmi amygdalínu, alternatívcami, čo tvrdia, že chemoterapia a rádioterapia nefungujú a z rakoviny vás vylieči vitamín C a pod. O weboch rôznych kresťanských bigotov, ktorými je zamorený web a ktoré majú v sebe asi toľko faktov koľko je molekúl účinnej látky v homeopatickom cukríku radšej ani nehovorím. Nedávno som tiež hádzal do jednej debaty odkazy na štúdie, že sója nespôsobuje femininizáciu mužov takým dramatickým spôsobom, ako to prezentujú rôzne konzervatívne weby - samozrejme sa opäť strhla mela.

A to isté platí i pre problém globálneho otepľovania. Konzervatívci na to majú univerzálny argument: "vedci sú podplatení", resp. by nedostali peniaze na výskum, ak by písali inak (ako keby neexistovali aj konzervatívne nadácie a inštitúty, ktoré vďačne prispejú tučnými prachmi za podporu ich ideologického naratívu, že áno).

Najhoršie je, že zatiaľ čo alternatíva rieši molekuly vo vakcináciách, pitie Sava a homeopatické cukríky či tofu, tak doslova ignoruje zásadnú biologickú vedu ohľadne ľudskej biodiverzity a rozdielov medzi jednotlivcami a ľudskými populáciami. Dokonca aj Rostas vo svojej knihe Mlčanie útočil na výskum J.P. Rushtona ohľadne rás. Neviem či odvtedy zmenil názor. Každopádne je už na čase zmeniť prístup a začať sa orientovať na podstatu. A nenechať oponentovi ukradnúť dôležitú tému zmeny klímy (a aj iných tém) a vojsť do jeho pasce, kde budete vyzerať ako hlupák či blázon. A Rostas a spol. do tejto pasce vošli.

Norman

To sem dal Afinabul ako ukážku toho debilizmu, o ktorom práve Rolando písal?
Neuveriteľné.

Náhodný okoloidúci

Netreba byť až taký radikálny, až na tú poslednú vetu to je takmer neutrálny informačný článok.
Veď čo by si povedal, keby si v lese našiel niečo takéto:

https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Clathrus-archeri/kvetovec-Archerov/kvetn...

No a spomeňme si, že kedysi bola aj taká modlivka zelená považovaná za vzácny hmyz a pritom už teraz je bežná všade v mojom okolí, a to žijem na severe Slovenska, aj predvčerom som videl malú tohtoročnú, ešte bez krídel.

Norman

Rolando píše, že sa alternatíva venuje blbostiam a detinskostiam, ktoré ju ponižujú a ničia - a niekto práve k tomu komentáru pridá link na článok o akýchsi hubách.
To sa nedá pochopiť (ináč, ako provokácia). Ale hlavne: bohužiaľ je to naozaj presný obraz mentality nielen alternatívy. Samoúčelné hranie sa pre hranie. Vzájomné podrážanie sa.

Ľubov

Každý sme iný,ale je nás tak málo,že by sme sa mali naučiť spolupracovať.Budeme to potrebovať,tento tréning,neskôr v praxi.

Mala som teraz svoj tréning,byť odstrihnutá pár dní bez alternatívnych informácií a odkázaná iba na to,čo vysiela tv. Alternatíva je už pevná súčasť našich životov,veru tak. Možno má svoje nedokonalosti,ale čo by sme boli bez nej? Ak sa má kvalitatívne posunúť niekde vyššie( čo je to vyššie?)museli by sme písať oveĺa otvorenejšie,ale to už nemôžeme,je tu autocenzúra,nechceme si navzájom ubližovať.

Ja naopak by som chcela všetkým ,ktorí tvoríte alternatívu ,veľmi poďakovať.Boli tu mnohí,ktorí sa mi páčili ako píšu,a už ti nie sú. Nemyslím teraz len na Nadhľad,ale aj na iné miesta. Norman,čitatelia alternatívy sú skvelí.-).

Norman

je ale nedôstojné akceptovať nezmysly.
To nie sú nejaké emócie, ale obejktívna pravda.
Aj ja v článku píšem:
Nemáme čas na hádanie, potrebujeme ho na pomstu.

Ale cesta práve nie je akceptovanie tisícov nezmyslov. Stále míňať energie na ne a na čudákov, len preto, že sa vyhlásia za alternatívu.
Ja nie som alternatíva. Hladám základ a stred, to je to, čo máme byť, o čo sa samozrejme snažím a preferujem.. Samozrejme nebudem sa venovať tisícom exotov, radikálov a rôznych vetiev - nech si vejú vo vetre, ani ma nezaujímajú. My nie sme utopisti ani multikulti - práve preto ma nezaujíma, že "každý sme iný". Ja nie som :-)

Roland Edvardsen

Myslím, že už je i na čase skoncovať s tým delením na nejaký mainstream a alternatívu, naozaj prestať rozmýšľať v týchto hraniciach - veď to je tak obmedzujúce. V alternatíve sa zhlukujú nezmysly a čudné individuá - a to je vždy prirodzené pre spektrum, ktoré je "na okraji". My si musíme predovšetkým ujasniť čo je podstatné, aký je hlavný cieľ - a na ten sa poriadne orientovať. A samozrejme, že chceme byť "mainstream", byť napojení na "mainstream" a byť krytí mainstreamovými ľuďmi.
Všetky tie blázniviny, z ktorých niektoré som spomenul, sú spomaľovač, bremeno a diskvalifikácia. To treba jasne pochopiť a odrezať sa od toho.

Náhodný okoloidúci

Chápem, čo chceš vyjadriť, ale Afikov príspevok nevidím tragicky, len sa mi zdá, že by patril skôr pod samotný článok a nie pod Rolandov komentár. Ako ukážka toho, že zmeny klímy sa prejavujú aj na hubách.

Ale inak máte obaja pravdu v tom, alternatíva je tragicky zamorená blbosťami, ktoré odvádzajú od podstaty. Napríklad hľadal som niečo o dule (ovocie na kandizovanie) a vyhodilo mi to stovky odkazov na oblasť Cydonia na Marse a údajnú tvár + s tým súvisiace bludy.

Norman

jeho dobré aj zlé spôsoby,
takže to určite nebolo len o jednom komentári neznámeho človeka. Bolo to o stovkách jeho podobných liniek bez vysvetlenia.
On je naozaj príkladom "alternatívy".

afinabul

Ja nie som alternatívec, tak ma označil Smatana, ja som skôr polyhistor, ktorý sa venuje niečomu pod povrchom.
To videjko ktoré som postol sa volá: Huba nesmrteľnosti sa vrátila, nie objavila, ale vrátila ...

Norman

Alternatíva si, lebo dostatočne výrazne splietaš ľudovú politiku s rôznymi podivnosťami a zázrakmi. To práve majú smatanovci radi a o tom tu Rolando písal.

Ľubov

Keď už sme pri Zem a vek,sme tak trochu aj pri Bille.
Predvčerom boli korporátne médiá plné nekompromisných správ,že Billa dostane miliónovú pokutu za opakované pochybenia v hygiene. Len tak,pozrela som si staršie veci a hľa,Billa už miliónových pokút dostala viac a samozrejme nič nezaplatila.A kamarát,čo tam robil ma varoval už veľmi dávno. V podstate pred všetkým.
Bolo mi to podozrivé,že zábery na zdochnutého potkana vedľa mäsa a záber na potkanie výkaly na konzervách Rio di mare sú takmer všade v mainstreame. Ale len predvčerom. Predvčerom ešte paralelne bežali aj programy o tom,ako bieli veľa žerú. Najmä mäsa. To fakt tak ďalej nejde. Ešte povedali,že to Bolsonaro je na vine za smrť amazonského pralesa.
To bolo predvčerom,včera to bol už iný príbeh. A panely padali a padali.-). Dnes už tv nepozerám,lebo mám opäť wifi.
Sú to všetko dosť nechutné záležitosti,napríklad aj ďalšie vyznamenania za slušnosť v politike. Toto video zvládnete,nie ste z cukru https://www.youtube.com/watch?v=1_E-m7tTs9I a čaro nechceného je v tom,že J.Gordulič približne v tom istom čase,ako sa takto úboho prezentoval, podpisoval papiere na podporu S.Slovenska.

Zdá sa,že jediná rodinka,ktorej dnešný obed naozaj chutil sú Clintonovci:-((.

nové