Divoký kapitalizmus do dvoch týždňov

Kapitalizmus je systém vhodný do prebytku zdrojov. V takom prostredí platí, že čím viac slobody na hrabanie, tým lepšie výsledky. Niet lepšej motivácie v mozgu potkana, ako nenažranosť.

Žiaľ, tie podmienky proste skončili. Môžeme tu sto krát preberať dáta okolo CO2 a iných plynov, ktoré nevnímame a doma ani nenameriame. môžeme tu či kdekoľvek sa do nekonečna prieť o to, koľko rôznej smradlavej čiernej zdochliny vhodnej na spaľovanie je ešte pod zemou - ktorú nik na svete nedokáže presvedčivo zmerať. To všetko môžeme robiť donekonečna, ale určite zdroje NIE SÚ nekonečné. Je isté, že sme už výrazne Zem ohlodali a tak je úplne jasné, prečo sa pomery menia, zhoršujú. Napriek nejakému vedeckému pokroku sa fyzicky zhoršujú. Systém žrania už preto nefunguje a Covid-19 je len jeden následok tohto.

 

Ale nechcem filozofovať, to len tak situačné pripomenutie na úvod, pripomenutie, kde sme.
Chcem prakticky odhadnúť, že "ekonomické pomery" sa rozpadnú tak do dvoch až ôsmich týždňov. Na Slovensku, ale aj v okolí.
RTozpad znamená, že informačné toky postavené na konštrukte "peniaze" prestanú dávať zmysel. To som sa jemne vyjadril. Bude to niečo také, ako delenie nulou - tieto toky už nebudú mať informáciu, ktorá by mala zmysel.
Všimnite si, nepoužívam ten detinský slovník o tom, kto čo bude mať alebo že nebude mať, že niekto skrachuje - to už je detinské a nezmyselné - proste je lepší model z informatiky: systém sa začne správať nedeterministicky, väčšina hodnôt pôjde mimo zmysluplné limity a nik nebude nič garantovať. Len na posledných meračoch, na takzvaných kontách, tam bude nula. Toky sa zastavia.

U nás sa pokúša o nemožné druhý najväčší blázon vo vláde, Sulík. Napísal o tom tu, má to 42 bodov.Ten chce zaviesť divoký kapitalizmus. Totalitu korporácii, všetka moc do rúk korporácií. Bez ohľadu na ľudí, bez ohľadu na chaos, čo by to rozpútalo. A bez ohľadu aj na reakcie, ktoré by od ľudí v krátkom čase nasledovali. Lebo ľudia sa môžu nechať oklamať a ísť blačať na námestia s nakazeným buzerantom že "nestačí" - keď im je dobre a nevedia čo od prepychu. Ak im ale vajcohav Sulík nakáže, že majú bez zdrojov, bez jedla a zdravotnej opatery doma skapať, tak to už pochopia a záprdok zadupú.

Jediná reálna možnosť je teraz prejsť na riadené hospodárstvo. To nie je žiaden "socializmus", proste je to teraz, po zlyhaní voľného kapitálového chaosu, jediná možná cesta. Tak to bolo vždy a tak to bude aj teraz. Budú to nazývať rôzne - najviac asi výnimočný vojenský stav a podobne.

Áno, viem, zas o posune kvality hovoríme takto otvorene medzi prvými. Len chcem upozorniť na rozdiel od iných, rôznych tých radikálov: toto nie je panikárčenie štýlu "Vírus sa už nedá zastaviť". Naopak, toto je presné presvedčenie, že je jednoduché a jasné, čo treba spraviť ešte predtým, než nastane anarchia. Opak toho, čo ide robiť sulíkovská slovenská vláda. Treba zaviesť riadené núdzové hospodárstvo a zastaví sa nielen finančný krach rodín, nedostatok základného tovaru, ale samozrejme sa zastaví aj pandémia. Jestvuje, ako vždy, jasná a presná cesta a problém je len v tom, že ju ľudia nepoznajú a že je medzi nimi priveľa bláznov.

Verím ale v prírodné zákony a že tie presadia svoju cestu. Mne ide len o to, že rozumný živočích by to mohol urobiť tak, aby to čo najmenej bolelo. Ako to budú robiť ľudia, to je druhá vec.

 

Luko

Áno, isto je to dobrá cesta. Mať cieľ a dobrý plán na cestu k nemu. Plán nemusí byť ideálny, možno až bude "po", vrtáci nájdu aj kratšiu cestu, to naše osvedčené "keby sa to robilo takto, tak ...". Má to však jeden háčik - hák.
Strach.
Máme zavedené pravidlá (zákony a predpisy), ktorých nedodržanie okamžite zabolí. Prejdi autom do protismeru a boľavý trest okamžite nasleduje. Pozri sa z výšky na frekventovanú križovatku, ako chodia ľudia cez zebru. Blikne zelená a oni vyrazia proti sebe, ale usporiadane, každý čo najviac vpravo. Pôjdeš v protismere a tých šťuchancov a nadávok sa nedopočítaš. Nehľadiac na to, že tretina čumí do telefónu, nič nevidí a kľudne ťa zrazí až k zemi a tam pošliape. Teda radšej dodržiavame to, na čom sme sa dohodli, lebo ak nie, mohlo by to bolieť. To by som pomenoval ako užitočný strach.
Sú však ešte iné dohodnuté pravidlá, o ktorých už nemá prehľad ani študovaný právnik. Napriek tomu sa ich všetky (zo strachu) snažíme dodržiavať. Nevravím, že sú všetky dohodnuté pravidlá špatné, ale vravím, že ich je min. 30% zbytočných a cca 20% špatných. Napriek tomu nemáme možnosť (zasa zo strachu a aj z nezáujmu či pohodlnosti) ich zrušiť. Sme takí ustrašení, že sa o tom bojíme verejne aj hovoriť (max. tu, doma al. v krčme).
Ako chceš v takej spoločnosti urobiť zmenu inak, než násilím, trebárs zavedením vojenského režimu - vynútenej poslušnosti ľudí aj hospodárstva? Asi to inak nepôjde.
A tu je ten háčik-hák. Kto tomu bude veliť, ako sa k veleniu dostane a čo bude jeho konečným cieľom (nie tým proklamovaným na začiatku, ale naozaj konečným)? A keď sa jeho konečný cieľ začne v diaľke vynárať a začne byť zrejmý aj verejnosti, kto takého veliteľa zastaví, ak jeho konečný cieľ bude iný, než na začiatku hovoril?
Dnes je ten náš strach nami samotnými akosi ospravedlňovaný (disciplínou, morálnymi a všelijakými inými hodnotami, demokraciou, ...), je ospevovaný, dávaný na obdiv ostatným, dokonca je odmeňovaný - vyznamenávaný. Čo však so strachom, ktorý v nás bude, ak príde napr. ten vojenský režim, ktorý je podopretý surovou silou a násilím vybudovanou mocou? Kto a ako to vráti do normálu?
Nechcem skončiť tým, že radšej nerobme nič a tíško a v pokoji skapme. To nie. Aj riadené hospodárstvo by však malo byť aj nejako kontrolované. Máme taký nástroj, máme nový systém, ktorý by sme mohli pomenovať ako dobrý a lepší, než ten doterajší? Je tu medzi nami niekto, kto sa toho ujme a dotiahne do konca tak, aby bola prevažne všeobecná spokojnosť s novým stavom, byť by bol nastolený aj len na prechodnú dobu?
Keď vidím Maťka a Sulka, tak sa fakt bojím ich núteného riadenia hospodárstva.
Inými slovami - riadené hospodárstvo je dobrý nápad, len - dozrela už situácia tak ďaleko, že by sme ho radi zniesli aj dnes?

Norman

je logické a sú to oprávnené otázky. Ale už boli položené milionkrát.
Vieš, je to vždy ako cesta v teréne. Raz hore, raz dole, raz treba preplávať rieku, jazero či dokonca more. Vždy sú otázky: Ale čo, ak za prvohorou je ďalšia, nezamrzneme? Čo ak sú v rieke krokodíly? Čo ak neprejdeme?
Nuž ale taká je situácia. Samozrejme to má svoje vlastnosti. Má to svoje parametre.

Hore som napísal: "Budú to nazývať rôzne - najviac asi výnimočný vojenský stav a podobne." Nehovorím o "násilí", hovorím o zákone, o pravidlách. Také niečo je bežné a deje sa znova a znova. Ja to nehovorím preto, že by som po tom nejak túžil - spoločnosť silných ľudí by to zvládla na morálke a etike, táto dnešná nie.
Je to proste rovnako nevyhnutné, ako izolácia či čistota pri pandémii.

Sulík to chce práve riešiť inak. Ale to je či bude len zamotanie sa do entropie.
Ale pripomínam - reč je o hospodárstve, o fabrikách, ktoré aj tak z tretiny vyrábaju zbytočnosti a z ďalšej tretiny doslovne škodliviny. Len o to ide.
Osobné slobody, právo cestovať či ísť do obchodu nik nebude brať .... Ups, to bol len vtip - samozrejme, že aj tie v pandémii boli odobrané, už sa tak stalo ... a ajhla, svet sa nezrútil. Oni sa vrátia späť, tie slobody.
A rovnako sa aj plánované hospodárstvo uvolní. Nehovorím o totalite "reálneho socializmu" s jeho debilnými sviňami ako Husák, Colotka, Štrougal, prezident Svoboda a s podobným odpadom. Tie nám škodia ešte aj teraz svojím hrozivým obrazom. Hovorím o jednoduchom riadenom hospodárstve - tak, ako sú dnes riadené aj veľké koncerny.
Sleduj. Ja nenavrhujem, len vidím, čo sa deje.

Luko

Zasa som špatne napísal, na čo som chcel upriamiť pozornosť a vyšlo z toho niečo iné.

Od malička sme vychovávaní k poslušnosti a inak to s deťmi nejde, než pod hrozbou trestu. To nesmieš, to sa nepatrí, a pod., inak dostaneš ... Neskôr už prijímame rozkazy a pravidlá akosi automaticky, lebo "tak je to správne" (už netreba hroziť trestom, stačí pochvala). A ono to automaticky funguje. Prijali sme užitočné pravidlá, lebo sú k životu potrebné. Neskôr však automaticky prijímame aj pravidlá, o ktorých užitočnosti by sa dalo polemizovať (raz sú úplne zbytočné, inokedy vyhovujú len vybraným - sú účelové, ale riadime sa nimi všetci, niekedy so šomraním). Základom je však náš strach z nedodržiavania "pravidiel", ktorý si už v sebe nesieme od detstva - od výchovy.

K riadenému hospodárstvu treba mať najprv nejaký plán - cieľ. Vždy sa dá nejako pekne pomenovať a ostatných presvedčiť o jeho prospešnosti, ak okolo sedia ľudia servilní, podliezaví, zbabelí, zlomyseľní alebo prospechári. Ak títo ľudia dvíhajú ruku a tým schvália nové pravidlá, nemusí to byť a dopadnúť OK, ale my ostatní to zo zažitého strachu prijmeme, strpíme. To nie je o tom, že "zmrzneme, sú tam krokodýli a pod.". To je o strachu neužitočnom, ale dlhodobo vžitom.

A na to som chcel upozorniť pri dnešnom zložení našich "veliteľov". Okrešú veľa užitočných pravidiel (asi najviac tých sociálnych) a budú tvrdiť, že to je len dočasne, ale už vopred sa budú do dlane smiať, že to už nedajú naspäť. Ako sa hovorilo - jednotkou dočasnosti je "jeden furt". Upozorniť na náš strach, ktorý si my sami v sebe ospravedlňujeme demokraciou, neinformovanosťou (oni asi vedia, prečo je to tak dobre), pohodlnosťou (ááále nuž, čo my proti tu tomu zmôžeme), ...
Asi toľko k tvorbe plánov a pravidiel v súčasnosti.

Norman

je to problém komunikácie - ľudia sa nikdy nepochopia úplne, príčinou je samotná komunikácia, je to vždy len jeden úsek z toho, čo si myslíme a chceme povedať. A ja proste hovorím stále len o svojom, tak prepáč:-)

Aj mne sa teraz vidí, že som primálo zdôraznil moju podstatu. Preto znova zopakujem: ja vidím zásadný rozdiel medzi "riadeným hospodárstvom" a tým, čo chce zaviesť Sulík - odpustiť všetko možné korporáciam ("firmám", "podnikateľom"), ubrať (pracovné) práva ľuďom.
V tomto ja vidím zásadný rozdiel. A práve aby nenastalo to druhé, treba riadene zaviesť to prvé.

Samozrejme, má to svoje riziká a nedostatky.

Čo sa týka plánu hospodárstva - prekonať pandémiu bez paniky a chaosu. Mať istotu ohľadne potravín a energie. Nie ohľadne nejakých "peňazí", "ziskov" či dokonca DPH a "recesie". Nech s tými chimérickými iracionálnymi nevedeckými blábolmi idú do pekla.
To je dostatočný plán, nič iné.

Luko

... slov si tu napíšeme, tým viac si myslím, že na spoločnom posedení (trebárs ja na pive a Ty na kofole) by sme mali o čom rozprávať aj celý večer.

Norman

no, aj tu som sa zle vyjadril
Ja síce suma sumárom naozaj vypijem hlboký hlboký podpriemer, ale zas aby som dal pri debate prednosť kofole pred pivom ... tak to zas nie :)

Ale kedysi dávno, to sme mali v partii tzv. vyliečeného, teda abstinenta. On pil kofolu a tak som zo solidarity aj ja niekedy. To by ale človek neveril, keď prišli iní kamoši a dali prvé pivo, ako to bolo hneď na nich vidno a počuť.
Odvtedy neodporúčam v kolektíve miešať kofolistov a pivárov. Strašná nuda pre kofolistov :-)

Dusanbe

na tom niečo pravdy, že kofola nie je veľmi zdraviu prospešný nápoj, :-)

Norman

Ono vôbec triezvosť v partii nápojom excitovaných je vlastne deprimujúca.
A rovnako inteligencia v spoločnosti spomalených.
Ale to nepoznám, heh. To musí byť hrozné, neviem si to ani predstaviť, to utrpenie, tú nudu.

Ale tak nejaký čas som vydržal :-) Niekedy sme dali aj 5-6 kofôl alebo niečoho takého, možno light. Také množstvo sa ale asi tiež prejavovalo, toľko kofeinu alebo čo tam všetko je. Ale vieš, to bolo tesne po revolúcii, aj vtedy bolo treba spasiť svet a doriešiť všetky problémy. Aj sme ich doriešili :-)
Ale nie, robim žarty, svet sme nikdy nechceli zachraňovať, boli sme múdra a pragmatická skupina. Tých pár rokov, kým nás plutokracia nerozdrbala do všetkých kútov sveta. Jeden-dvaja najopatrnejší sa prikrčili a zostali doma - jeden je už pod drnom - ten začal učiť čosi politické na vysokej škole, nečudo, že ho doslovne drblo.
Veru, dnes by sme sa už rozprávali iba o chorobách a o mŕtvych - a to ešte ani nezačala riadne pandémia. :)

Ľubov

Takéto rovnorodé zdravé skupinky sa začnú tvoriť znova. Nikdy nezaniknú celkom,pretože nemôžu,musel by zaniknúť vesmír.
Podobné k podobnému,nie je čo riešiť.-).To je nad (všetkým). Čo sa týka nápojov,tiež večná dilema.Pravdaže,ešte vôbec nevieme,ako budeme s vodou.
Ale Milan Calábek(to je český alternatívny liečiteľ) ma nedávno dosť milo prekvapil doporučením vypiť každý večer pred spaním 2 dcl.kvalitného červeného vína v kombinácii s kúskom čierneho chleba,ako prevenciu pred chrípkou.Keď nájdem ten odkaz,tak to doplním.
Ako som kúpila,tak predávam.

Norman

že to sa začne či stále vytvára, tiež to tak vidím. Aj my tu. Noví ľudia, nové skupiny.:)

Čo sa týka vody - dnes, keď púšťam vodu z vodovodu, si hovorím: Dokedy ešte (bude tiecť v nekonečnom prebytku tento zázrak)?
(no, to nie je moc optimistické, ale je to pravda :).

Norman

Víno je určite liek.
Sedmička denne - nuž, ak toto prežijeme, tak si dávame záväzok. Budeme to šajze potrebovať :-)

Luko

... sa držíme témy (článku). Človek by povedal, že všetci máme starosti o len a len holé prežitie a toť! Samá sranda. Niekedy to pomáha, držme si palce a klobúky.
To ma baví :-)

Alex

Aktualizovaný graf počtu nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA od roku 1969 (v tisícoch za týždeň):

 

Initial Jobless Claims

 

 

nové