Odsúdenie policajta Chauvina, ktorému pri zatýkaní skolaboval a zomrel nafetovaný Floyd

Viete, ako to bolo. Floyd bol kriminálnik, narkoman, ktorý sa pod vplyvom drogy správal nepríčetne. Bol dokázateľne pod vplyvom drog a dostal čosi ako infarkt.

Zatýkanie v Amerike nikdy nie je hranie sa v rukavičkách. Ak sa zatýkaný bráni, je vystavený určitému násiliu, a teda aj rizikám. A riziká môžu byť aj vnútorné, zdravotné - teda skolabovanie obehového systému, infarkt, mozgová príhoda a podobne. Floyd mal tú smolu, že toto extempore a cirkus, ktorý spôsobil, neprežil. To podnietili jeho činy, bolo to jeho riziko a jeho osud.

Žiaľ, smolu má aj policajt, ktorý sa zatýkania zúčastnil a bol najviac na očiach. Napriek tomu, že zrejme neporušil žiadne vnútorné postupy polície, porota ho uznala vinným na základe známej hystérie, aký Floydov kolaps spôsobil. Súdnictvo v USA sa správa rasisticky - dnes plaaltí, že beloši sú prednostne viac odsúdení, ako černoši. Chauvin je nevinný, ale napriek tomu bude odsúdený na desaťročia v base (počet rokov určí sudca).

Nemôžete robiť v polícii, ak vás aj pri dodržaní predpisov môžu zavrieť do basy, ak sa stane nejaká nehoda. Polícia buď uraví svoje postupy a nebude už s násilníkmi bojovať, ale bude ich na diaľku ešte viac strielať, alebo z nej hlavne bieli muži odídu. USA hrozí v otázke stavu bezpečnosti ďalší prepad smerom k latinoamerickým krajinám.

Prípad je zaujímavý aj vzhľadom na nedávny prípad u nás, keď mladý a silný "bezdomovec" vyprovokoval policajta, ktorému okrem toho, že mu sprosto nadával, sa začal vyhrážať, že ho pozná, vie kde býva a zabije jeho ženu a deti. Následne ho policajt telesne napadol. Kedže to niekto nahral (čo je dnes takmer vždy, pretože každý má mobil ), média z prípadu chceli urobiť lynčovací prípad. Vyšetrovanie sa ešte neskončilo.

Ale je tu vhodné to porovnať  hlavne s prípadom Lučanský. Ten nekládol odpor, bol plne v moci polície, a napriek tomu mu bolo zarazené oko do lebky, mal výraznú ranu na zátylku a ktovie koľko iných rán - doteraz nie sú žiadne fotky jeho tváre z toho obdobia. Následne ho ministerka Kolíková vrátila z nemocnice do tej istej väznice, kde bol o pár dní nájdený zadusený na posteli (prakticky v stave mozgovej smrti). Napriek tomu, že tu bol ťažko zranený a neskôr zabitý človek, vysoký policajný funkcionár, štátny režim sa tvári, ako by sa ho to netýkalo. Ak za náhodnú smrť zatýkaného pôjde Chauvin na 20 rokov do basy, tak za zabitie Lučanského by mala ísť zodpovedná Kolíkova na 40 rokov tvrdého väzenia. Ona je za tento prípad, v ktorom sa negatívne angažovala, plne osobne zodpovedná.

Všetko ostatné sú prázdne nepodstatné výhovorky. 

 
ilusion

Biden povedal, že v Amerike je systémový rasizmus. Vďaka za varovanie Biden, lebo ja nechcem mať s rasistickou krajinou nič spoločné.