Omša na nižšej úrovni ako servis elektroniky?

V lockdowne je povolená individuálna spoveď a sv. prijímanie. Ale verejné bohoslužny sú povolené len do počtu 6 ľudí (to číslo je len  pre umožnenie video prenosu - technikov). Teda sú prakticky zakázané.

V Postoji sa nad touto realitou zamýšľajú. Teda kritizujú ju tým svojim spôsobom: "Faktický zákaz verejných bohoslužieb je teda nespravodlivosťou, ktorú si kresťania opäť raz ponesú".

Mohlo by sa zdať, že je to konflikt racionality nevyhnutného lockdownu a druhotriednych iracionálnych potrieb, ale nevidím to tak jednoznačne. Nechcem silou mocou kritizovať vládne nariadnia, ale ani sa nechcem zastávať nadpráv náboženstva nad inými fomami umenia. Ba dokonca ani nechcem upozorňovať na to, že vnútorná mentálna sila, ak chcete duchovno, je súčasť zdravia každého človeka a bez jej podpory ľudia naozaj aj telesne chradnú - rituály sú jedna z foriem, ako ju pestovať.
 
Skôr ma zaujalo, ako bolo naozaj zas hlavne s kresťanmi zametené. Napriek tomu, že podporili vakcináciu, že pomáhajú aj v zdravotníctve, ako píše Postoj: ako poďakovanie dostali "zákaz omší" (oni sú v Postoji takí, zastávajú sa len katolíkov, ale to je teraz tiež druhotné).
 
Čo z toho vyplýva? Opäť raz sa ukázalo, že kresťania ako politická sila neznamenajú na Slovensku nič. Skutočne, ešte aj ľudové radikálne strany majú viac vplyvu a úspechu.
 
Čím to je? Je to vina nekresťanov, alebo by sa mali kreasťania už konečne nad sebou zamyslieť? Nedokážu presadiť svoje hodnoty, pretože sú neschopní, alebo sú ich požiadavky príliš často tak nevhodné, pochybné?
 
Alebo je im to jedno a článok v Postoji je zas len jeden taký menší kanál na odvedenie ich nespokojnosti? Také umelé akože pohoršovanie, hudry hudry, umytie si rúk a odchod k nedeľnému obedu.
 
Roland Edvardsen

Bohoslužby nezakázali ani v omnoho ateistickejších krajinách (ako napr. Česko), takže to naozaj udivuje, že religióznejšie Slovensko (hoci niečo mi hovorí, že po zverejnení sčítania padne aj táto typická predstava) sa vydalo touto cestou. Ja som v zásade obhajcom náboženskej slobody, v tomto mám dosť libertariánsku tendenciu, ale konkrétne z tohto vyplakávania na Postoji musí mať človek aj istú škodoradosť vzhľadom k tomu, ako často tam prichádzali s apologetikou tejto príšernej vlády. Toto je ich boží trest za to, že sa časť politického kresťanstva (tá farizejská odnož) spolčila s diabolským Matovičom. Preto nemôžem ľutovať ani Záborskú, ani podobných. To, že sa im nedarí nič presadiť a ešte im aj zavreli kostoly by mali pochopiť ako božie znamenie - ale obávam sa, že nepochopia, ako zvyčajne.

Norman

Každý človek, každý, má určitý psychický potenciál, mentálny, mystický, ktorý prípadne môže rozvinovať. K tomu pomáhajú tradície, ktoré lepšie alebo horšie sa pokúšajú odhaliť tento uložený potens, a prípadne ho rozložiť-rozvinúť, ako sa rozvinie poskladaná látka na stôl, ako sa rozvinie kvet pri dozretí).
Náboženstvo je priemet týchto hlbokých vecí do spoločnosti, do politiky. Každé "náboženstvo" je z definície politická vec. Keď ale výrazne stratí svoj mystický potenciál, je na zaplakanie. A keď navyše stratí ešte aj svoju politickú formu, je to už len potápajúca sa loď a balvan na nohe.

Samozrejme, svetonázorová beznádej teraz poženie mnoho stratených hľadať zas aj do košiara církve, budú hľadať svojho pastora (pastiera). Tieto vykorenené "duše" ale neprinesú kresťanstvu nič dobré, podobne ako nepriniesli nič dobré alternatíve.

slaven1

Aké nečakané.

https://www.rt.com/news/541573-switzerland-vaccine-passports-vote/

Chcelo by to zistiť aký výrobca dodal tejto krajine s prestarnutou populáciou miestny systém elektronického hlasovania a preveriť hlasovanie poštou.

Norman

takže švajciari sa rozhodli pre zachovanie covid pasov.
Pred časom tu bol ten emigrant do švajcu čo sa hrdil, ako vo švajci ignirujú opatrenia a ako sú všetci spokojní. To sú typické západné a emigrantské klamstvá - navonok úžasne ležérni, liberálni a demokratickí, v skutočnosti oveľa tvrdší zákernejší (to je ten, čo potom v noci vymazal všetky svoje príspevky). Lebo ako vidno, svoje covid pasy a iné výhdy si cenia.
A to s "prestárnutou populáciou" si strč niekam. Hlavne že tvoje myšlienky nie sú prestárnuté, súdruh.

slaven1

https://www.hlavnespravy.sk/dovody-preco-moze-dojst-k-blackoutu/2769730
https://www.heute.at/s/proben-fuer-ernstfall-blackout-uebung-demnaechst-...

Termín PR: Go ahead of story (Začni už pred príbehom).

Nuž ale dobrá otázka, čo sa stane ak nebudem mať mesiac elektrinu zo siete?

Keď sme pri prestarnutí. Šuster dnes vyzval k boju proti kontrarevolúcii:

https://www.hlavnespravy.sk/traja-byvali-prezidenti-sr-vyzvali-obcanov-k...

Z komentov:

"Ked boli este sudruhovia,tak vyzyvali bojovat s kontrarevolucnymi silami. Teraz su demokrati,bojuju s kovidom."

"dvaja stari dementi a jedna mastna svina."

"Pamatam ako Sona Pekova povedala v istom rozhovore ze nechape ako sa politici biju o vakcinaciu ked este samotni vedci nevedia co to urobi a ako to dopadne."

"Tak tieto tri vzory komunisticko-demokratickej morálky (podľa potreby) ma môžu tak presviedčať...systém už musí byť fakt zúfalý, keď vytiahol takýto hnoj."

A kolegovci z alternatívy ako? Takto.

https://www.youtube.com/watch?v=ieDMip9LOGQ

nové