Hlas z Nemecka: Rusko vojnu vyhralo

Nemecká televízia na 1. programe ARD odvysielala sledovanú diskusnú reláciu Maischberger, na ktorej sa zúčastnil aj renomovaný redaktor stredného prúdu Wolfram Weimer. Teda žiaden radikál, ináč by ho ani nepozvali.

Lenže Weimer sa prejavil tak, ako asi nik z prítomných nečakal. 

Tu je link na video Telegram, 

https://t.me/cz24news/17233

ale kedže je to len v nemčine, prikladám tu plný preklad.

rusko vojnu vyhralo

 

"Obávam sa, že sme v situácii, keď si musíme priznať nepríjemnú pravdu, a síce:
Rusko túto vojnu vyhralo."
 
"Teraz?" (otázka moderátorky so snahou tlmiť).
 
"Teraz. A síce náš (nemecký) kancelár pracuje s frázou 'Rusko nesmie vyhrať vojnu. Ukrajina musí vyhrať' - pýtam sa len, kam to politicky povedie? Pretože fakticky Rusko Donbas ovládlo, je to už len záležitosť pár dní, pozemné zisky sú ohromné, rovnajú sa ploche Holandska a Belgicka dohromady, dosiahlo sa pozemné spojenie s Krymom. Takže - ako by mohlo Rusko túto vojnu prehrať? Ukrajina nemá silu, ani so zbraňami, ktoré im ešte môžeme poslať.
 
rusko vojnu vyhralo
(prvý podozrievavý pohlad nejakej nemeckej remišovej (jej meno nepotrebujeme))
 
A Rusko vyhráva aj v medzinárodnej hre sankcií. Čínania práve dnes prešli na stranu Ruska, Indovia robia s Ruskom kšefty ako ešte nikdy, dôležíte štáty ako Brazília či Južná Afrika sa nedali na Západnú stranu ( kancelár mal služobnú cestu do Južnej Afriky a bol verejne strápnený a odmietnutý, oni nechcú žiadne sankcie (voči Rusku), nechcú ani spomínať "agresívnu vojnu" - čiže my sme aj tento medzinárodný boj o väčšinu prehrali".
 
rusko vojnu vyhralo
(spolubesedníci sú pri týchto slovách šokovaní. Chlapíka doslovne vystrelo a so strachom sa v obrannom postavení odťahuje,  nemecká remiška je úprimne v šoku, doslovne s otvorenou hubou ale bez vydania hlásku (viď to video na Telegrame))
 
"A obávam sa, že si to musíme priznať. Predpokladám, že sa na to obracia aj Macronova iniciatíva. Reálne politický pohľad, túto vojnu nemôžeme vyhrať, musíme je čo najskôr ukončiť.
A to je čestné riešenie, to očakávam aj od našej vlády, práve keď má ešte nejaký  kanál na Moskvu otvorený. Vlastne musí teraz Berlín predložiť mierový plán. A to očakávam z cesty (kancelára) do Kyejva, že to urobí."
 
Koniec videa s Wolframom Weimerom.
 
 
To, že takto zhodnotil situáciu v priamom prenose seriózny človek establišmentu, indikuje dôležité posunutie v situácii. Tento pohľad a naratív nemôže byť tabu, naopak, je to jediný čestný prístup - na rozdiel od militantných podnecovačov vojenského riešenia. Áno, situácia na Donbase sa  teraz vyriešila v prospech Ruska, ale je to azda nejaké nestabilné či nespravodlivé riešenie? V roku 1991 sa vyriešila nejako, v roku 2014 inak a teraz zas takto - to sa v oblastiach, kde sa rozpadne predošlý mocný hegemón, stáva a nedá sa s tým nič robiť - len to akceptovať a riešiť naozaj s kompromismi. Tridsať rokov sa Američania nehanebne a s rizikom pre všetkých snažili Rusko zatláčať  a to sa im teraz postavilo na obranu - to samé osebe neznamená žiaden koniec sveta. Respektíve by to nemalo znamenať koniec sveta.
 
Ľudia, ako my či Weimer, ktorí sú za čo najrýchlejší mier na Ukrajine, sú v morálnej prevahe a týmto naratívom by mali vojenských šialencov usmerňovať a konfrontovať ich s pravdou. To my sme na strane humánnosti, morálky a medzinárodnného práva.
 
 
 
 
 
Dusanbe

vybudovať z Bulharska normálnu európsku rusofóbnu a Rusku nepriateľskú krajinu, boli zákerne zmarené Bulharským parlamentom.
Vraj za to môže Putin a jeho agenti, ktorými je bulharský zákonodarný zbor celý prelezený.
Po odhlasovaní najprv "STOP" ďalšej dodávke zbraní na Ukrajinu, bol následne tento premiér hlasovaním zbavený dôvery volených poslancov.
Demokrat sa ale nikdy nevzdáva - Petkov vyjadril presvedčenie, že demokrati čoskoro pošlú takýto parlament do zabudnutia a úspešne zrealizujú svoje ďalšie plány:

https://www.rt.com/news/557651-bulgaria-government-falls-ukraine-economy/

Norman

ináč, za chvílu budú v európskych štátoch len dva typy strán: buď za Ameriku, alebo za Rusko.

No, možno sa podarí vytvoriť ešte strany za Germany a potom ešte domáce, vlastné nacionálne strany (presadzujúce čo najväčšiu neutralitu).

V podstate je to tak aj teraz, všetky ich ostatné kecy sú len prázdne blabotanie.

nové