Rusko sa priblížilo k ukončeniu dodávok plynu do Európy

Po zničení projektu Nord Stream nadobudol scenár zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ reálne kontúry. Ešte pred týždňom to očakával len málokto. Samotná Európa priznáva, že úplný odchod od ruského plynu potrvá najmenej niekoľko rokov. Situácia sa však zmenila rýchlosťou blesku. Kto a ako preruší zvyšné trasy ruského plynu do Európy? A ako to ovplyvní bežných Európanov?

EÚ môže túto zimu čeliť situácii, keď nebude mať k dispozícii plyn z Ruska. Vývoz sa už výrazne znížil, ale stále existujú dva kanály pre ruský plyn do EÚ - ukrajinský tranzit a Turecký prúd.

Európski spotrebitelia prostredníctvom nich dostávajú spolu 80-90 miliónov kubických metrov denne. V ročnom vyjadrení je to približne 32 miliárd kubických metrov. Polovica objemu (16 mld. m3) ide do EÚ cez druhú líniu Tureckého prúdu (prvá línia potrubia zásobuje výlučne Turecko), ďalších 16 mld. m3 ide cez Ukrajinu.

Rusko by mohlo ukrajinskú cestu zablokovať uvalením protisankcií na Naftogaz. Gazprom na to nedávno oficiálne upozornil. Rusku sa nepáči, že sa Naftogaz snaží prostredníctvom európskeho súdu vymáhať od Gazpromu peniaze za objemy plynu, ktoré neboli dodané od mája tohto roku. Rusko považuje tieto obvinenia za neopodstatnené, pretože to bola samotná Ukrajina, ktorá odmietla čerpať plyn cez GMS Sochranovka a ponechala len GMS Suja. Po druhé, Gazprom nemá v úmysle žalovať Ukrajinu podľa švédskeho práva vo Švajčiarsku, ako sa uvádza v zmluve, pretože od nepriateľských krajín neočakáva žiadnu objektivitu.

Úder Tureckému prúdu by však mohla zasadiť samotná EÚ. V polovici týždňa vyšlo najavo, že Holandsko predčasne zrušilo vývoznú licenciu prevádzkovateľovi podmorského úseku plynovodu South Stream Transport z dôvodu sankcií, ktoré EÚ uvalila 18. septembra. Gazprom vysvetlil, že sankcie sa nevzťahujú na prepravu plynu cez plynovod. Ide o to, že Európania majú teraz zakázané vykonávať údržbu a opravu zariadení pobrežného úseku Tureckého prúdu, podobne ako v prípade Nord Stream 1.

"Zatiaľ ide o čisto hypotetický scenár, pretože obmedzenie údržby neznamená zastavenie toku plynu cez Turecký prúd. Na rozdiel od plynovodu Nord Stream 1, ktorý bol spustený pred viac ako desiatimi rokmi, je to mladší plynovod. Turecký prúd nepotrebuje žiadnu údržbu zo strany Európanov. Okrem toho má plynovod ruské zariadenie, nie od nemeckého Siemensu, a môžu ho obsluhovať ruskí operátori," povedal Alexej Gromov, riaditeľ pre energetiku Inštitútu pre energetiku a financie.

Dodáva však, že v takejto situácii je zastavenie toku Tureckého prúdu možné. "Rusko by napríklad mohlo prijať politické rozhodnutie v reakcii na oficiálne obvinenia Západu z podkopávania vlastných plynovodov v Baltskom mori. Za takéto prekrúcanie faktov a nepriateľský postoj môže Rusko prerušiť ukrajinský tranzit, aj druhú vetvu Tureckého prúdu, ktorá dodáva ruský plyn do južnej Európy. Turecko je pre nás priateľskou krajinou, takže naše dodávky plynu na turecký trh cez prvú líniu zostanú v plnom objeme," tvrdí Gromov. Alternatívne môže Rusko zachovať dodávky plynu do krajín, s ktorými máme osobitné vzťahy, ako napríklad Maďarsko a Srbsko, ktoré dostávajú energetické zdroje prostredníctvom Tureckého prúdu, dodáva.

Ďalšou možnosťou je, že Turecký prúd by mohla prerušiť samotná Európa prostredníctvom tlaku na Bulharsko, ktoré už teraz nekupuje ruský plyn. Ruský plyn však prechádza cez bulharské územie do Srbska a Maďarska.

Sofia by mohla ľahko zastaviť tranzit pod nejakou zámienkou. "Napríklad, ak Gazprom nemôže platiť Bulharsku za tranzit plynu kvôli novým sankciám. Potom to bude musieť robiť len cez odberateľov plynu - Maďarsko a Srbsko - ale Bulharsko môže toto porušenie pravidiel hry použiť ako zámienku na zastavenie tranzitu. To je celkom realistický scenár," povedal Sergej Kondratiev, zástupca vedúceho ekonomického oddelenia Inštitútu energetiky a financií.

Nemožno vylúčiť možnosť podvratnej činnosti na základe analógie s projektom Nord Stream. Odborníci však tejto verzii neveria, pretože existuje Turecko, ktoré kontroluje priechody v Čiernom mori a ktoré nemá záujem na oslabení Tureckého prúdu. Na druhej strane je tu Rusko, ktoré tiež pozorne sleduje dianie v Čiernom mori.

Odborníci sa zhodujú, že existuje reálne nebezpečenstvo, že EÚ by túto zimu mohla prísť o všetok ruský plyn. Dôsledky pre Európanov budú hrozivé.

Za predpokladu nulových dodávok plynu z Ruska do EÚ od októbra 2022 do marca 2023, t. j. počas jesennej vykurovacej sezóny, by EÚ prišla o 16 miliárd kubických metrov plynu, ktoré by mohla získať prostredníctvom dvoch súčasných trás (na základe súčasných objemov čerpania).

Možno sa to nezdá veľa. Problémom však je, že EÚ sa už nachádza v zložitej situácii - energetická kríza je v plnom prúde. Všetok možný alternatívny plyn - najmä vo forme skvapalneného zemného plynu - sa už našiel a nestačí. Prekrytie diery s objemom 16 miliárd kubických metrov iným plynom je nemožné. "Dôsledky nulovej ponuky sú nepredvídateľné a negatívne. V Európe by hrozil fyzický nedostatok plynu a ani zásoby UGS, ani drahý LNG by tento deficit nepokryli. Aj tak tam bude diera," myslí si Oleksij Gromov.

A aj tak sa bude musieť obmedzovať. Pokles vývozu plynu z Ruska už viedol k tomu, že Európa musela prijať vážne opatrenia na zníženie spotreby plynu. Doteraz však išlo o zatvorenie niektorých priemyselných závodov a obmedzenie niektorých komerčných zariadení. Ak by EÚ úplne prišla o ruský plyn, mohlo by to znamenať zastavenie takmer celého priemyslu EÚ a predovšetkým by to mohlo mať priame dôsledky pre európske obyvateľstvo. Prinajmenšom v niektorých krajinách EÚ by sa mohli vypnúť svetlá v obytných domoch a šetriť na vykurovaní.

"Európa bude musieť prijať naliehavé opatrenia na úsporu energie. nútené prerušenie práce. Ide o úsporné opatrenia v oblasti verejných služieb a dokonca aj elektriny," povedal Gromov.

"Hlavnými obeťami budú krajiny východnej a strednej Európy, kde nie je rozvinutá dopravná infraštruktúra. Nebudú môcť rýchlo prejsť na dodávky z iných krajín. Tento problém sa týka najmä Maďarska a Slovenska," hovorí Sergej Kondratiev.

Spotreba plynu v týchto krajinách bude musieť byť pre obyvateľstvo regulovaná. Hoci Maďarsko má vo svojich zásobníkoch pomerne vysoké zásoby plynu, samotné zásoby nestačia na bežnú zimu. Preto v prípade núdze budú maďarské orgány využívať zdroje čo najšetrnejšie, aby mali dostatok plynu v zásobníkoch čo najdlhšie," domnieva sa Kondratiev.

Druhým dôležitým bodom je, že sa odrazí aj do iných európskych krajín vrátane bohatšej západnej Európy. Aj keby postihnuté krajiny museli čerpať z iných krajín EÚ nie všetkých 80 - 90 miliónov kubických metrov, ale len 50 miliónov kubických metrov denne, aby zabezpečili aspoň vykurovanie a energetiku pre zásobovanie obyvateľstva, situácia v týchto krajinách by sa už vážne zhoršila.

Napokon, krajiny, ktoré v súčasnosti odoberajú plyn od Gazpromu, ho nakupujú za relatívne nízke ceny - Maďarsko, Srbsko, Slovensko, Rakúsko a Nemecko. 

"Ceny v zmluvách Gazpromu sú v priemere trikrát až štyrikrát nižšie ako ceny plynu na spotovom trhu. Ich cena sa pohybuje okolo 500-600 USD za 1 000 m3. Bude to vážny cenový šok, najmä pre chudobné európske krajiny," uviedol Kondratiev. Priemysel EÚ bude musieť, samozrejme, znášať hlavnú ťarchu zrušenia dodávok ruského plynu.

"To vytvorí vážne problémy pre reálnu ekonomiku. Úbytok priemyslu znamená nižšie rozpočtové príjmy, pokles vývozu a negatívny vplyv na trh práce. EÚ by mohla čeliť najhoršej kríze vo svojej povojnovej histórii. Takú krízu, akú Európska únia zažíva v súčasnosti, nezažila v 90. rokoch ani východná Európa. Hospodársky pokles a zrútenie hospodárskych väzieb boli miernejšie a menej rýchle. Vtedy neexistovali žiadne kritické situácie spôsobené nedostatkom základných zdrojov," tvrdí Kondratiev.

Moldavsko a Podnestersko budú tiež trpieť odpojením ukrajinského tranzitu. Na jeseň minulého roka Moldavsko odmietalo ruský plyn a snažilo sa nájsť alternatívnych dodávateľov v Európe. Tento trik však zlyhal aj vtedy. Vzhľadom na vysokú úroveň plynofikácie v Moldavsku môže ísť o humanitárnu krízu v krajine, domnieva sa Kondratiev.

V tomto príbehu by mohlo utrpieť aj Turecko, hoci sa mu to pravdepodobne podarí vďaka tomu, že je priateľom Ruska, Ukrajiny a NATO. Rusko nemá dôvod zastaviť dodávky plynu Turkom prostredníctvom podmorských plynovodov. EÚ nemá inú možnosť ako vyhodiť do vzduchu potrubia v Čiernom mori. Je však oveľa pravdepodobnejšie, že Ankara bude schopná chrániť infraštruktúru.

Ak by došlo k extrémnej situácii - narušeniu alebo novým sankciám - Turecko by mohlo Taliansko, Grécko a Bulharsko veľmi nepríjemne prekvapiť.

"Turecko čelí veľmi vysokej inflácii a deficitu obchodnej bilancie a nákup drahého LNG na spotovom trhu, ktorý by nahradil lacný ruský plyn, bude preň náročný. Preto si myslím, že požiada Azerbajdžan, aby plyn smerujúci do Bulharska, Talianska a Grécka presmeroval na turecký trh," povedal Kondratiev.

Azerbajdžan nebude môcť odmietnuť Turkov, pretože Ankara môže jedným krokom jednoducho prerušiť dodávky azerbajdžanského plynu do európskych krajín, keďže je tranzitnou krajinou. EÚ nakoniec príde nielen o ruský, ale aj o azerbajdžanský plyn. Preto je pravdepodobné, že Západ bude v prípade Tureckého prúdu od začiatku opatrnejší.

A napokon, čo čaká Rusko a Gazprom, ak sa dodávky plynu do Európy zastavia už túto zimu?

"Pre Gazprom to nebude ľahké, produkcia klesne, ale celkovo má spoločnosť dobré prevádzkové výsledky, dobre riadi svoje polia a prenosovú sústavu a kontroluje náklady. Výzvou je ďalšie zvyšovanie daňového zaťaženia. V budúcom roku zaplatí Gazprom každý mesiac 50 miliárd RUB navyše v rámci THZ. Podporí ho však rozhodnutie o indexácii domácich taríf.

Možno čísla Gazpromu nebudú také vysoké ako v tomto roku, ale myslím si, že spoločnosť zostane zisková a bude schopná financovať kapitálové investície, a to aj rozšírením svojich pôžičiek," povedal Kondratiev. Gazprom sa zameria na expanziu na východ, projekt Sila Sibíri-2, ako aj na rozvoj technológie LNG a zvýšenie svojej prítomnosti na trhu LNG. Preto by sa pracovníci uvoľnení z výroby mohli presunúť na nové projekty, domnieva sa expert. "Gazpromu sa podarí prekonať toto turbulentné obdobie celkom dobre a v budúcnosti sa vráti k zvyšovaniu produkcie a vývozu. Pomôžu jej v tom dlhoročné skúsenosti s rozvojom jedinečných oblastí," uzatvára Kondratiev.

 

ВЗГЛЯД / Россия подошла к обнулению поставок газа в Европу :: Экономика (vz.ru)

Skvelé typy z edície Moderná energetika

 

 

 

 
Dusanbe

som si šiel zakúriť tým kvetináčom, a skoro sme vyhoreli.
To asi nemá byť umelo-hmotný však ?
Jasné, veď umelá hmota je z ruskej ropy - tú predsa tiež nechceme...

slaven1

https://zvedavec.news/komentare/2022/10/9342-kontrolni-zasah-do-hlavy-ne...
https://expert.ru/2022/09/30/gazoviy-gambit/

Biden reagoval rovnako ako na svoje "víťazstvo" vo voľbách 2020: Až na tretí deň. Môže byť, že atentát na plynovody ľudí okolo rezidenta USA prekvapil rovnako ako zvyšok sveta. Alebo len reakciu zdržovali aby nabudili taký dojem.

Tým chcem povedať, že SP a SP2 mohla byť sólovka nejakého klanu okolo Pentagonu alebo Británie. Ako Blackrock a Vanguard, ktorí "skúpili" všetku ornú pôdu, ktorá bude od zajtra, 4.10., Rusko, už sa zmierili s touto "stratou"?

Norman

K tomu článku na Zvedavcovi:
Je vidno, že Rusi majú v tomto schizofréniu. Na jednej strane ľutujú, že Nemecko je (stále) v zajatí Američanov, na druhej strane samozrejme sa hrozí, ako sa vytvorí "hnedé" Nemecko.
Ale podobnú schizu majú aj samotní Američania - Na jednej strane držia teda Nemcov pod krk, a za druhé to isté - hrozia sa ich skutočnej nejakej samostatnosti.
Ale túto schizofréniu, túto fóbiu, ťažko udržať. Treba sa rozhodnúť - buď ďalej Európu pod palcom USA, alebo skutočná samostatnosť (a normálna kooperácia so svojimi susedmi).

Truhlík

Toto je akútny problém, ktorý z neviem akého dôvodu nemajú na stole boľševickí komisári v Bruseli.
Problém je ale ešte vážnejší.
V 1973 arabské štáty vyhlásili ropné embargo na Západ kvôli Izraelu. Energeticko-ekonomický kolaps Západu odvrátili 3 veci.
1. Atómové elektrárne vo Francúzsku. Za 10 rokov Francúzi postavili atómky a začali z vývozom elektriky. Dnes Francúzi stratili technologické kompetencie a nevedia atómku postaviť. S dokončením atómky vo Fínsku sú 13 rokov po termíne a ešte stále nejde. Atómku vie postaviť na celej zemeguli už len Rusko, Čína a Južná Kórea.
2. Najväčšie plynové pole v Európe Groningen. To je vyčerpané na 90 percent. A ťažba plynu vyvoláva zemetrasenia čo v Holandsku je samovražda. Britský plyn je po. Nórsky plyn udrží súčasnú ťažbu 10 rokov a tiež postupný koniec.
3. Ropné a plynové rúry z Ruska do komunistických štátov a Západnej Európy. Rusi 50 rokov držali Európu s lacnými energiami. To skončilo.
Energetickú politiku v Európe riadilo neplnoleté, duševne choré dievčatko Greta Thurnberg, ktorá nikdy nechodila do školy. To je to zelené šialenstvo. Teraz k tomu vojnové šialenstvo boľševických komisárov v Bruseli. Putin na stretnutí s nemeckými priemyselníkmi v 2011 sa ich pýtal, čím chcú kúriť. Uhlie nechcú, jadro nechcú, pre drevo si musia prísť na Sibír. ONI SA MU SMIALI ! ako na dobrom vtipe.
V septembri ruský reaktor BN-800 vyšiel na plný výkon so 100 percent MOX palivom. Rusi sú na krok od uzavretého palivového cyklu. Jediní na zemeguli. Na skladoch tým pádom majú palivo na 3000 rokov.
Ako to bolo s tou esemeskou Hegera Sulíkovi? Že on nebude zastupovať slovenské záujmy ?

Norman

Putin na stretnutí s nemeckými priemyselníkmi v 2011 sa ich pýtal, čím chcú kúriť. Uhlie nechcú, jadro nechcú, pre drevo si musia prísť na Sibír. ONI SA MU SMIALI ! ako na dobrom vtipe.
.
Viem si predstaviť, že to tak naozaj bolo. On k nim hovorí vážne, a oni sa na všetky negatívne prognozy len smejú, haha, kto to kedy videl, že by toto naše monštrum čo len spomalilo.

Dusanbe

"Nikos Dendias, šéf gréckej diplomacie, po stretnutí s poľským diplomatom vo Varšave povedal, že Grécko žiada od Nemecka vojnové reparácie za vojnové zločiny spáchané počas oboch svetových vojen."

Že sú to práve dve krajiny, ktoré prijali na svoje územie mohutné nové americké vojenské základne - to je koincidencia určite celkom náhodná.

Truhlík

Nemci nám podnes dlhujú naše pozitívne saldo z klíringového účtu z rokov 1939-1945.
V miliardách vtedy.

slaven1

Hodnota vytvorená v Slovenskom štáte, satelitnom území Tretej ríše, vyhorela. Vyparila sa počas náletov ako bol ten zápalnými bombami na Dráždany. Prestala existovať tak ako kolóny techniky na východnom fronte v takých bojoch ako bol Kurskom.

To že brali našu hodnotu je minulosť. Stále berú. Aj keď je to komplikovanejšie - s plusmi aj mínusmi - no fakt je, že hodnota odchádza zo Slovenska (Česka, východnej Európy) na západ aj dnes (Škodovka sa zase volá Reichswerke Hermann Göring či ako, Tatra rovnako ako VSŽ patria Američanom).

Resp. hodnota odchádzala. Do 24.2. Potom industrializácia "skončila". Ale tak sama Európa za nechala zatiahnuť do Americkej hry o likvidáciu Európy cez vojnu na Ukrajine.

Správa z čižmy: Z 10 talianskych vysokotechnologických podnikov sú 2 predané do USA, 2 do Číny, 1 do Indie, 1 do Turecka, 4 prosto skrachujú tak ako boli "demokratizované" naše závody v 90tych.

Dusanbe

Pozadie "energetickej politiky" v oblasti, odkiaľ pravdepodobne bude Európa dovážať plyn,
keď sa zbaví nebezpečnej, jednostrannej a dlhé desaťročia trvajúcej závislosti od Ruska a jeho dumpingovej cenovej politiky:

https://www.voltairenet.org/article218346.html

slaven1

https://nadhlad.com/comment/44245#comment-44245

Mimochodom, nebudú to už "košermolekuly"? :D

Dusanbe

Pre turecký plyn z nálezísk v Čiernom mori a ruský plyn.