Naše stíhačký sú zlý precedens, za ktorý ešte tvrdo zaplatíme

Odovzdanie našich stíhačiek MIG-29 bude mať zlé následky. Vzgľad píše:

Rusko považuje transfer lietadiel MiG-29 na Ukrajinu zo strany Slovenska za nepriateľský krok, došlo k porušeniu dohody o reexporte, uviedla ruská Federálna služba pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC).

"Ide o ďalšie hrubé porušenie medzinárodných záväzkov slovenskej strany v oblasti reexportu zbraní a vojenského materiálu ruskej výroby," uviedla FSMTC vo vyhlásení. 

Služba pripomenula, že podľa dohody medzi Ruskom a Slovenskom sa zbrane a vojenské vybavenie získané v rámci vojensko-technickej spolupráce medzi oboma krajinami nemôžu predávať alebo prenášať do tretích krajín bez písomného súhlasu druhej strany.

O odovzdaní stíhačiek píše aj Dag Daniš v Štandarde. Preberám to sem výnimočne, lebo ide o závažný zločin ministra.

"Minister obrany Naď sa pred týždňom pochválil, že za odovzdanie migov Ukrajine dostaneme štedrú kompenzáciu 900 miliónov eur. Aby sme ľahšie niesli, že sme definitívne bez vlastnej protivzdušnej obrany.
 
Výsledok pôsobí silno parodicky. Američania nám ponúkajú útočné vrtuľníky Viper, ktoré vôbec nepotrebujeme. V pláne do roku 2035 sme s ničím takým nerátali (keďže sme už nakúpili iné americké vrtuľníky, konkrétne Black Hawk). A nielen to. Američanom za to, čoho sa potrebujú zbaviť, máme zaplatiť viac ako 300 miliónov. Plus daň a clo.
 
Teda: za nadprácu pri migoch ešte budeme platiť ďalšie stovky miliónov za niečo, čo slovenská armáda nevyužije.
 
Američania ponúkajú Vipery – špecializované pre námornú pechotu – z prostého dôvodu. Majú ich na sklade. Vyrobili ich pre Pakistan, no po zhoršení vzťahov obchod padol. Útočné vrtuľníky Viper skončia vo vazalských štátoch východnej Európy. V Česku a na Slovensku.
Motívy Spojených štátov sú pochopiteľné. Američania sú výborní obchodníci. Na rozdiel od Naďa. Ten je len výborný asistent americkej vlády na Slovensku. Podpísal by aj nákup amerických ponoriek. Postojačky a v predklone.
 
Napokon, aj motívy Naďa sú pochopiteľné. Do politiky prišiel cez zbrojársku lobistickú organizáciu Slovenská spoločnosť pre bezpečnostnú politiku. V minulosti ju financovali americká vláda, britská vláda… A jej projekty sponzorovala aj zbrojárska spoločnosť Bell. Výrobca vrtuľníkov Viper.
Naď ako minister vlastne len pokračuje v tom, čo ho naučili. Lobuje za americké záujmy.
 
A vyzerá pri tom ako jeden z najslabších ministrov obrany. S uchom na telefóne je pripravený podpísať čokoľvek, čo mu páni prikážu. Bez ohľadu na náklady pre daňových poplatníkov.
Krátka bilancia Naďovej „politiky” je žalostná. Minulý rok na povel Ukrajine odovzdal raketový štít S-300 a staršie vrtuľníky. Tento rok pridal raketový systém KUB, bojové lietadlá migy. K tomu pripravuje nákup amerických vrtuľníkov, amerických pušiek…
 
Pri nákupoch však celkom zabúda vyriešiť to, čo slovenskú armádu tlačí najviac. Minister by mal v prvom rade pre Slovensko zabezpečiť vlastný protiraketový štít (náhradu za S-300, ktorá by bola vo vlastníctve a pod velením slovenskej armády), výzbroj pre vrtuľníky BlackHawk a investície do ťažkej mechanizovanej brigády. Na to sme sa zaviazali v rámci Aliancie a sľub neplníme.
Je zarážajúce, že režimová (progresívna) tlač Naďa chváli ako ministra, ktorý urobil pre slovenskú armádu najviac. A ktorý by si zaslúžil sochu.
Iste, iste… Naď by si zaslúžil aj sochu, aj najvyššie štátne vyznamenanie. Za vzornú službu americkej vláde.
 
Migy a ústava
Najdôležitejšou udalosťou uplynulých siedmich dní bolo rozhodnutie vlády o darovaní bojových lietadiel Ukrajine. Vláda zadanie vykonala v online režime a jednohlasne. Nenašiel sa jediný minister, ktorý by bol proti.
Vláda pritom urobila bezprecedentný a nehorázny krok – prelomila ústavné pravidlá. Prekročila svoje právomoci, ktoré má po odvolaní obmedzené (pretože stratila mandát parlamentu a voličov). Upozornili na to viacerí právnici. No zbytočne.
Už asi nemá zmysel kričať, že vláda tým demoluje nielen ústavu a zákon, ale aj demokratické princípy moci.
Normálna, slušná vláda by tento problém mohla riešiť celkom inak. Američanom, ktorí podporovali darovanie migov Ukrajine, mohla vysvetliť, že to nemôže urobiť, lebo na to nemá právomoc. A že treba počkať do volieb a vymenovanie novej vlády.
 
Takisto mohla vysvetliť, že otázka darovania migov, ktoré sme mali v zálohe, je bezpredmetná, kým nedostaneme objednané stíhačky F-16. Ich dodávka mešká, pretože Spojené štáty zmenili priority a poradovník.
A nakoniec mohla spojencom pripomenúť, že oni sami odmietli dodať Ukrajine svoje bojové lietadlá. S argumentom, že nechcú stupňovať konflikt s Ruskom a zvyšovať riziká.
Takto by konala vláda, ktorá by mala aspoň elementárny zmysel pre zodpovednosť voči Slovensku, pre slušnosť a pre česť.
 
Pri pomoci Ukrajine sme už urobili dosť. A ďalšie kŕmenie konfliktu zbraňami by malo mať svoje hranice.
Slovensko je predsa súčasťou hybridnej vojny, navyše blízko línie konfliktu. Úplné odzbrojenie – a kompenzačné nákupy takých zbraní, ktoré nepotrebujeme – to je názorný návod, ako sa to nesmie robiť."
 
Toľko Dag Daniš. Na konci mal vyzvať ľud, aby sa bránil. Tak ďaleko ale ešte Daniš nie je, to príde možno až neskôr, u neho je to tiež tzv. postupné prevracanie kabáta. 
 
 

 

0
Truhlík

S300 nie je čím nahradiť. Americký Patriot je zle opajcovaná ukradnutá ruská technológia.
Hitler nás ochránil pred rozdelením medzi Poľsko a Maďarsko. Teraz nemá kto. Sme tam kde v 19. storočí - Rusko. Ale proti nemu vedieme už tretiu svetovú vojnu.

Ema

Sú to medzinárodné záväzky, ktoré sú zvlášť ostro strážené, aby sa nestalo, že kdejaký Čvargistan bude posúvať napríklad stíhačky tam, kde sa to jeho aktuálnym potkaním vodcom zdá "morálne správne".
Je to vážnejší aspekt odletu slovenských stíhačiek do Čiernej diery než porušenie ústavy a dôvod, prečo okrem pĺža Naďa v amerických trenkách a svätého Hegera z Buče nikto Chochlom stíhačky nevalí.
A istota, že Slovensko bude nakupovať bojovú techniku podstatne drahšie- s takzvanou Hegerovou prirážkou, vulgo prirážkou pre rizikových kokotov.

slaven1

Predpokladá, že Slovensko bude aj v budúcnosti vystupovať ako subjekt medzinárodných vzťahov (alias budeme niečo nakupovať).

PS: Zbrane sa dajú aj vyrobiť. Na to treba však vzdelávací systém, priemysel a energetiku.
https://nadhlad.com/comment/44712#comment-44712

Norman

Zmluva , ktorá platí a my, medzi Ruskom a Slovenskom. Bod 6. je o zákaze reexportu
U nás utajená na MH SR iba k nahliadnutiu, na ruskom MZV normálne dostupná, aj v slovenčine!
Takže - článok 6 hovorí jasne, dohoda je skutočne porušená.

Naď nielen porušil Ústavu SR, porušil svoje právomoci zo zákona (to rieši už aj SMER), ale porušil aj oficiálnu medzištátnu dohodu (zmluvu).

To znamená, že akékoľvek zbrane alebo vojenská technika vyrobená v Rusku sa bez súhlasu Ruska nesmie posunúť zo Slovenska do tretej krajiny.
Naď porušil všetko čo sa dalo, skutočne

Zrejme ho jeho USA páni nepoučili a nechali tento balvan na ňom osobne.

https://t.me/cz24news/48976?single

slaven1

Predstavme si ako by za 3. ríše Slovensko, jej satelitný štát, dodržovalo voči ZSSR zmluvy podpísané za ČSR. Nonsense? Áno. Tu sme dnes. Len fronta je ďaleko. Aj v 1943 bola. Počkajme rok.

Norman

ale podstatné je, že tieto druhy zmlúva dodatkov sú vo svete predsa len "citlivo vnímné" a zväčša sa prísne dodržujú. Tak to aspoň každý hovorí. Takže Naď má naozaj na krku ďalšiu oprátku.
(Či budeme ešte a ako dlho satelit USA je otázne, možno, možno nie, možno napriek tomu to bude hodené na Slovensko.

Truhlík

Slovenské lietadlá už zabíjajú Rusov na fronte.
Slováci majú čo chceli.

Kastelán

Jednému dnes nič nebráni, aby si na internete systematicky vyhľadal a potom sa oboznámil s informáciami každého druhu. Na rozdiel od relatívne nedávnej minulosti, dnes jeden môže nadobudnúť skutočne hodnotné vedomosti a neformálne vzdelanie v takmer akomkoľvek odbore bez toho, aby mu k takému dal systém svoje zhovievavé povolenie. Len potom môže človek hovoriť, že on má názor.
Mladí dnes už nevedia o tom, že ešte v relatívne nedávnej minulosti štát prísne kontroloval to, kto a čo môže študovať, k akým informáciám sa vôbec môže dostať. Je až neuveriteľné, že rozhodovali aj o tom, kto, a aké knihy si môže vypožičať, alebo dokonca len nahliadnuť do nejakého dokumentu vo verejnej knižnici. Áno, vo výnimočných prípadoch sa dalo študovať dokonca aj na univerzite v západných krajinách. Ale len prísne politicky preverené dietky komunistickej nomenklatúry. Rovnako novinárčinu, jazyky, filozofiu, umelecké odbory, dejiny alebo medzinárodné vzťahy. Nomenklatúrne kádre zväčša pochádzali z radov bírešov a rôznych deklasovaných, morálne a intelektuálne menejcenných vrstiev. Totálne ovládali systém, lepšie pripravení na jeho zmenu, a po Novembri, využijúc svoje postavenie, styky a znalosti, plynulo prešli do štruktúr novej moci.
To je v skutočnosti ešte aj dnes pôvod slovenskej "elity", preto Slovensko neustále zápasí so svojou večnou mizériou, primitívnou pakultúrou, zaostalosťou, primitivizmom, korupciou, nekompetentnosťou a všeobecným úpadkom.
Takmer niet ukazovateľa, v ktorom by Slovensko nebolo na jednom z posledných miest v Európe - a situácia sa časom len zhoršuje. Pritom je nevlastenecké takúto vec pripomínať.
Okrem niekoľkých desiatok tvárí, ktoré sú verejnosti neustále už takmer tridsať rokov na očiach, teraz mám na mysli politikov, existuje armáda pre bežných ľudí neznámych kádrov, ktoré v skutočnosti ovládajú tento štát. Títo neviditeľní anonymní potomkovia pôvodnej komunistickej nomenklatúry, ktorých sú desiatky tisíc, mimo oči a vedomia verejnosti, prelezení do všetkých štruktúr štátu, v skutočnosti totálne ovládajú spoločnosť. Ich bírešská krv a gény, krv rodených otrokov a paholkov je predurčená slúžiť - slúžili boľševizmu, dnes slúžia Amerike. Ľahko ich poznáte, lebo môžete dať bírešovi titul aj generálsku uniformu, môžete ho vymenovať za ministra, dokonca arcibiskupa, ale s charizmou, vkusom a taktom sa môžete len narodiť, to môže vzísť len z generacií v procese prirodzeného výberu. Ako môže existovať prirodzený výber tam, kde chamraď zakazuje hovoriť pravdu, kde si chamraď vyárendovala monopol na pravdu a rozhodovanie?
Preto sa vám zdá absurdné, keď z vlastnej každodennej skúsenosti viete, že väčšina národa má nejaké predstavy o hodnotách, o riadení vecí verejných, a pritom nejakým tajným riadením veci idú úplne opačným smerom ako by sme si v skutočnosti želali.
Kto z vás vie povedať meno, pozná tvár človeka, ludí, systematicky pracujúcich na zavedení digitálnej meny?
Koľko percent ľudí na Slovensku by za normálnych okolností vôbec rozmýšľalo na tým, že sa máme aktívne zapájať do vojny na Ukrajine, že ich máme vyzbrojovať?
Kto z nás je natoľko blbý, že verí, že Putin má ambíciu zmocniť sa Slovenská? Načo by mu bol ten nekonečný bordel? Ukrajinci vraj bojujú aj za nás!!!!!
Kde je inštitúcia, kde môžem poslať žiadosť o to, aby Ukrajinci za mňa nebojovali?
Kto z vás by pri zdravých zmysloch vôbec pomyslel, že on je za zrušenie hotovosti a zavedenie digitálnej meny? Prečo, za akým účelom?
Kto z vás sa niekedy zobudil s myšlienkou, že túži, že je potrebné doviezť do Európy milióny ľudí z Afriky?
Kto z vás, ktorí máte rodinu a deti, zaspával niekedy s túžbou, aby zajtra vašim deťom v škole nejaký degenerát rozprával o sexuálnych zvrátenostiach?
Kto z vás sa neodvracia s pocitom hnusu a rozhorčenia od toho, čo táto chamraď dnes nazýva umením? Chcú vraj oddeliť cirkvi od štátu. Ja súhlasím, len v jednom ťahu treba oddeliť aj "umenie" od štátu - nech si to dobrovoľne platia tí, čo tú zhovadilosť za umenie pokladajú.
(Vedeli ste o tom, že v USA alebo v Kanade nemajú ministerstvo kultúry? Nikomu to nechýba. Pritom vy sami obdivujete a každodenné konzumujete výsledky tvorivosti a etických umelcov v najrôznejších oblastiach.)
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kto je pôvodcom takýchto zhovadilostí, aké má právo nám vnucovať jeho zvrátenú agendu? Videli ste niekedy ktorékoľvek z týchto anonymných parazitov vyjsť na verejnosť a povedať: Áno, to som, ja sa živím zavádzaním agendy na systematické ničenie všetkého, všetkých hodnôt ľudskosti, pokroku, ušľachtilosti, všetkého, čo je vznešené a ľudské, tvorivé, povznášajúce, ja za peniaze od Sorosa kurvím svet. Sú zalezení v dierach, parazitujú a ticho ničia?
Mal hocikto z nás kedykoľvek príležitosť vyjadriť svoj názor na tieto záležitosti vo verejnej televízii alebo rozhlase? Pýtal sa nás niekto niekedy na to, čo si naozaj myslíme?

No vidíte, myslíte si, že žijete v demokracii za ktorú by ste snáď jeden druhého pozabijali, že si sami riadite svoje záležitosti, pritom vaša sloboda spočíva v tom, že môžete nanajvýš v referende rozhodnúť o tom, či verejné WC bude v Nitre na začiatku alebo na konci pešej zóny.
Čokoľvek dôležitejšie od toho je mimo nášho dosahu.

Truhlík

Je to to plaču.
Horšie ako na Slovensku sú na tom už iba Bulhari
https://www.hlavnespravy.sk/zarazajuce-udaje-horsie-ako-na-slovensku-su-...
Všetci si to všimli. Ale akosi ich to nie veľmi zaujíma. To sa už nič nedá robiť. Rezignácia je definitívna.
Keď si spomeniem ako vyzeralo Slovensko a ako Rumunsko v 1989, je mi do plaču. Slovensko za tých 30 rokov civilizačne kleslo o 200 rokov niekde do roku 1800. Za Dzurindu a kresťanských demokratov o 100 rokov do 1900.
Vyskúšajte si, že mládež nepozná ciferník na analógových hodinách. My sme boli posledná vzdelaná generácia.

Kastelán

K tomu, aby národ vybudoval prosperujúcu spoločnosť, je potrebné, aby podstatná časť obyvateľstva mala k takému cieľu aj potrebné cnosti. Ináč povedané, bordelársky národ už zo zásady nemôže mať fungujúci štát.
Aj keď takých cností sú desiatky, vyberiem a potom ilustrujem aspoň jednu. Ako priklad.
Kedy ste naposledy počuli alebo čítali o takej cnosti, ako je dôslednosť?
Iste si viacerí pamätáte, že pred nejakými tromi rokmi sa hlasno diskutovalo o kvalite a cenách potravín v obchodných reťazcoch na Slovensku - v porovnaní so zahraničím. V podstate išlo o to, že nám sem vozia odpad, a predávajú to drahšie ako v krajinách na západe.
Celá kampaň trvala asi dva mesiace, hovorili o tom politici, verejnosť aj médiá.
A?
Nič sa nezmenilo. Dnes je to zabudnutá téma.
To je tá ukážka našej nedôslednosti. Dôslednosť by vyžadovala vynaloženie mentálnej námahy, ktorú ako národ postrádame. To je súčasť našej mentality. Rovnako rýchlo, ako sa za niečo zapálime, to aj zabudneme. Ale to pohodlíčko, keď už človek na to nemusí myslieť!!!

Dozvedel som sa, že nedávno čínske úrady schválili obrovský kontrakt na pravidelný dovoz avokáda z africkej Kene na čínsky trh. Celý proces vydania certifikátu vraj trval desať rokov. Číňania dohliadali už na výber vhodnej lokality pre založenie plantáží, rozbor pôdy, výber sorty, spôsob výsadby, spôsob závlah, rozbor vody pre zavlažovanie, kontrola postrekov, spôsob zberu úrody, kontrola kvality, školenie personálu, balenie, skladovanie, preprava a cenotvorba.
Áno, Čína je v porovnaní so Slovenskom veľká krajina, má pri vyjednávaní podmienok ďaleko lepšiu pozíciu. To je pravda, ale akú výhodu potom máme my z toho, že sme členom Európskej únie?
Kupovali ste niekedy avokádo (alebo mango) na Slovensku? Čo nie je nahnité, je nedozreté - pritom nehorázne drahé. Jedno mango 5,98 eur.
Minule som kupoval kilo hrušiek. Vraj nechajte ich niekoľko dní odstáť pri izbovej teplote, a "za pár dní budú mäkké a sladučké ako med". Po troch týždňoch boli všetky rovnako tvrdé, chutili ako mierne osladená mletá tráva. Polovica začala hniť skôr ako stihli byť mäkkučké a sladké ako med.
Takí sme my gazdovci.

Assarhaddon

V dlhom príspevku si zmiešal všetko možné, vojnu na ruskej Okrajine, digitálnu menu, WC v Nitre...a ešte aj ľuďom robíš výčitky.
Napadlo ťa, že zavádzanie digitálnej meny, satatizmus slobodomurárov, Ježiš Kristus (zrovna dnes je pamiatka jeho obetovania sa ako syna Božieho) a súdny deň jediného Boha, to všetko spája červená niť súvislostí a nedá sa zvrátiť?

Kastelán

Tvoj príspevok pokladám za veľmi zaujímavý. Predstav si však teraz, že ja by som tu teraz napísal, že v roku 1952 na Stalinov príkaz odletela sovietska posádka s počtom dvesto mužov a žien na Mars, a založili tam kolóniu, ktorá sa medzičasom rozrástla na dvetisíc. Vyvinuli tam superzbrane a slubujú, že mnohí z tejto generácie neokúsia smrť, ale budú svedkami návratu a následného dobytia celej Ukrajiny Ruskom.

Ja by som sa vôbec nenahneval, keby si zapochyboval, že také niečo je vôbec možné, keby si ma požiadal, aby som také tvrdenie obhájil.
Ani ty sa na mňa nehnevaj, keď sa ťa teraz opýtam, aké dôkazy ty môžeš mať o tom, že nejaký Ježiš bol "synom božím", a že sa obetoval.

Predpokladám, že si oveľa inteligentnejší aj bystrejší ako ja, že s takou vecou nebudeš mať ani najmenší problém. Nauč ma niečo.
Veď tak je napísané: "choďte a učte...".

Ema

V mediálnom hNojisku dnes pĺž smoklí, že: Minister Naď: Migy hlásili chyby v častiach, kam mali prístup len Rusi. Videli sme v tom zámer.
Podajte niekto tomu usoplenému konšpirátorovi papierovú vreckovku, nech tu na Slovensku všetko neoslizí.

Pé es: Z Naďa sa už stal medzinárodný šašo

https://vz.ru/news/2023/4/7/1206613.html

slaven1

"Russian engineers may have intentionally sabotaged MiG-29 fighter jets that Slovakia gave to Ukraine, claims Defense Minister Jaroslav Nad’" a potom ešte v článku fráza "Slovakian Defense Minister Jaroslav Nad’ claimed on Friday".

Niekoľko krát o americkom homenegro Naďovi hovoria ako o "ministrovi". Je to hrubá chyba. Naď je odvolaný minister. Bolo treba doplniť frázu "minister in resignation" alebo "minister in demise" či ako sa to v angličtine označuje.

Žeby v redakcii RT.com o tomto nevedeli? Pochybujem. Defakto sami Rusi priznávajú domácemu černochovi Naďovi kredit. Vlasovčina v RT. Zase ďalšia.

https://www.rt.com/news/574373-slovakia-mig-jets-sabotage/

Truhlík

Naše fantómové stíhačky F16, zaplatené ale nedodané, nevzlietnu bez povolenia ich softwareovému vybaveniu od USA. Takže, keď sme za to zaplatili, tak sme to akceptovali.
Či to naozaj bol zásah ruských technikov alebo je to Naďova hystéria sa nikdy nezistí.
Fakt je, že ruské zbraňové systémy majú inú exportnú verziu ako zaradenú do ruskej armády.
No ale čo čakal ten vojnový zločinec ? A čo čaká ešte od svojho osudu ?

Norman

To, že zbrane na vývoz majú povedzme špeciálny typ prevedenia, aj softweru, je prirodzené.
A toto je evidentne len šaškovanie Naďa, ktorý skúša vysvetliť, že Migy sú súčasne kazivé nepodarky aj pouižiteľné zbrane. Proste chce povedať, že tie stroje indikovali každú chvílu poruchu falošne, lebo to tak nastavili ruskí technici. A teraz stačí odstrániť ten zlý zlý softver, jeho časť - a ajhľa, Migy sú zas v perfektnom stave.
Úplne absurdná kravina na úrovni Naďa.

slaven1

> Úplne absurdná kravina na úrovni Naďa.

Na svetovej úrovni sa to volá "plťka s bombou"

nové