Devínsky hrad 7. mája 2023

Boli sme sa aj my pozrieť na akciu na podporu slovenskej zástavy. A stálo to za to.

Bolo výborné počasie, prišlo tam nemálo, ale zas nie príliš veľa ľudí. Zväčša starších a pohodových, ale pozorné oko objavilo aj skupinky chlapov v mladom či najlepšom veku. Tí sa prišli pozrieť, či sa to ešte nezačalo. Áno, to.

Najprv bolo stretnutie pred bránou, kde obľúbená herečka Ida Rapaičová predniesla Proglas a traja politici - Fico, Danko, Taraba tam krátko vysvetlili zmysel akcie. Tam pred bránou sa zhromaždili prichádzajúci, a keďže primátor Bratislavy stanovil, že účastníci si musia kúpiť lístky na hrad, organizátori akcie kúpili hromadne stovky lístkov pre všetkých účastníkov akcie. Takže aj táto doslovne podlosť proti demokracii nevyšla.

Následný pochod vyniesol na stredné hlavné nádvorie špeciálnu veľkú zástavu a tam ju roztiahli. Danko s Ficom sľúbili, že ak sa dostanú k moci, postavia práve tam podobný stožiar na zástavu, aký je pred parlamentom. Tak dúfajme, považujem to za dobrú myšlienku.

Ľudí na nádvorí boli tak dve-tri stovky, naozaj optimálne. Nikomu z ostatných návštevníkov nevadili, naopak, turisti sledovali radi zaujímavé dianie. Ak by sa podobné akcie konali každý týždeň, stúpla by aj návštevnosť hradu:).

Na Devínskom hrade som nebol pár rokov, asi celé covid obdobie, a tak som si overil či pripomenul, že vyzerá aj zblízka veľmi dobre, je výborne zrekonštruovaný. Aspoň niečo sa za posledných 30 rokov podarilo :)

Bol to proste výborný výlet. A zas sme pri tej historickej udalosti boli. My, hovoriaca menšina :)

Fotky som nerobil, jedno video a ďalšie info  je aj na Hlavných správach.

 

 

slaven1

Devín bol rozstrieľaný inváznymi vojskami ako demonštrácia sily miestnej elite a takto zničený ďalej slúži ako symbol tehto podriadenia.

https://nadhlad.com/comment/44342#comment-44342

Až bude Fico a spol pri moci, tak by sa patrilo devínsky hrad opraviť do prednapoleonskej podoby a takto uzavrieť konečne túto časť histórie.

Potom dostavať diaľnicu, spraviť metro v Bratislave, rýchlostnú cestu juhom, rýchlo-železnicu medzi BA - KE atď.

Gordický uzol sa symbolicky seká na sútoku rieky Morava a Dunaj.

slaven1

https://matica.sk/wp-content/uploads/2019/06/zeleznica.jpg

Pracovnej sily ide byť na veľké infraštruktúrne stavby dosť. Pripomeňme niektoré náročné stavby postavené v tridsiatych rokoch 20. storočia:

- Železničná trať č. 170 z Banskej Bystrice do Dolnej Štubne:

"So stavbou trate sa začalo v roku 1936. Za štyri roky vybudovalo 12 339 pracovníkov 22 tunelov v celkovej dĺžke 12 211 m."

- Železničná trať Červená Skala – Margecany

https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%A1_tra%C5%A5_%C4%8C...

Truhlík

Stavba železnice do Humenného cca 1941-1945. Opísané je to vo filme Rómsky holokaust. Ten je ale asi zakázaný. Raz som ho videl v STV.

Norman

do pôvodnej podoby nemá zmysel, naopak, je to nehistorické.
Takáto udržaná zrúcanina je ovela lepšia, je v dokonalom stabilnom stave (i keď konkrétne hlavná veža Devína asi nie, lebo aj kameň sa rozpadá ).
Ja by som bol práve v tých megaprojektoch opatrný. Na to nebude sila, ani teraz ani dlhodobo nie. Možno teda tá dialnica do košíc. A akú rýchlu železnicu BA-KE? Neblázni, ani zo srandy nie.

slaven1

Nie nie, tento jeden treba obnoviť. Ako som napísal, treba "preseknúť gordickú uzol" podriadenia sa. Nemusí to byť do bodky ako bol pôvodný, stačí približne, nejak moderne. Nesmie byť na mieste zrúcanina. Keď šlo opraviť Vígľašský zámok, pôjde aj tento.

Megaprojekty, hehe. Som zasmial. Stavba rýchlostnej železnice, diaľnice, metra, tunely - sú stavby základnej infraštruktúry republiky. Megaprojekty sú akurát tak v očiach „zaspatej“ časti populácie. Pre príklad, toto je megaprojekt:

https://www.youtube.com/watch?v=q_dzK9ykGyc
[ Japan’s $64BN Gamble on Levitating Bullet Trains Explained ]

alebo toto

https://www.youtube.com/watch?v=QiYvXKQksgI
[ The Insane Scale of Europe’s New Mega-Tunnel ]

Jeden by povedal, že sem treba dať ako príklad aj ITER, ale to je hlavne (francúzsky) "megatunel" :D

Norman

špecial mega projekty dopravy sa stávajú pravdepodobne úplne zbytočné a samoúčelné. Nebudú sa dúfajme prepravovať ani ľudia, ani tovary.
Funkčný (a hospodárny) ITER by naopak mohol zachrániť ľudstvo - ale je to zrejme nemožné, len fikcia. Ak by tomu niekto zainteresovaný naozaj veril, bol by v tom iný pohyb. Na druhej strane - ak by malo ľudstvo mnoho lacej energie, možno by sa zahubilo ešte rýchlejšie svojimi aktivitami a projektami.

nové