Aká je demokracia

Dnes som našiel v jednom článku z Barmy:

...

„Odkiaľ ste?“ začal rozhovor asi 40-ročný chlapík, ktorý sa k nám pripojil na ulici. „Zo Slovenska,“ odpovedali sme slušne.

„Takže to máte demokraciu,“ počkal na naše prikývnutie a pokračoval smelo ďalej. „A aká je tá demokracia? Viete, pýtam sa, pretože aj nás čaká zmena na demokratický režim.“

...

 

Tento typicky naivný postoj ma naozaj rozosmial a obveselil. Presne tak to je. Ovce do košiara.

A ako som pozrel na debatu pod článkom, väčšina prítomných zdielala podobný pohľad.

To je pozitívne. Pred 20 rokmi sa nedalo ľuďom vysvetliť, že Západ nie je dokonalý a čo si neustrážia, to im zobere. Nedalo sa im kaziť radosť, a keď ste sa rozhodli varovať hlupákov, nepočúvali.

Dnes to vidia pomaly všetci. Ešte aj tá časť, ktorá je nad hladinou a verí, alebo sa tvári, že verí stále na svetlé zajtrajšky dokonalého kapitalistického raja, vidí strme zrázy hned tesne vedla ich vlastnej úzkej cestičky. Hlbina je tu a striehne na ich zlý krok. Buhehe.

 

Žial, nemôžem podať nejaké detaily o udalostiach v Barme, lebo dospisovateľ, ktorého sme tam vyslali, sa doteraz neozval (tak, ako všetci ostatní dopisovatelia, neviem, čím to je)

Ale viem, čo Barmančanov  čaká, ak budú telce. Škoda takej špecifickej buddhistickej krajiny, z ktorej, ak bude Západu ešte stačiť ropný dych, sa stane ďalšie Thajsko.

 

 

t

sudiac podla ich inteligencie neocakavam pestre zajtrajsky... tamten spodny kut azie az po filipiny je velmi specificky...

Grigoriy

sudiac podla jej usmevov, ocakavam niekolko pestrych zajtrajskov... barmanov specificky prenechavam inym...

Norman

Ja tu skupinku volám austronézania, a aj keďd to jazykovo či geneticky nie je presný pojem, vystihuje to realitu. Čím viacej sa austronézia  tlači do Indie,  Indočíny, prípadne aj Číny, tým horšie.

A tým su viac hlúpejšie bezbranní.

Je to podobný prvok ako ten, ktorý rozkladá aj Euroameriku, ale my sme o niečo silnejší.

Aspoň dúfam.

 

nové