Atómová kosť v hrdle beštie

Japonský premiér Šinzo Abe navrhol, aby sa summit G7 v apríli 2016, ktorého organizátorom je jeho krajina, konal v Hirošime. Obamova administratíva zhysteričila. Symbol amerických zverstiev na civilnom obyvateľstve by sa opäť dostal na titulné strany médií - aj s celým kontextom. Abe dostal facku, aby nezabudol, kto prehral vojnu a summit sa uskutoční v meste Sima na juhovýchode ostrova Honšú.

Američania Hirošimu tak nenávidia, že by ju najradšej vybombardovali ešte raz. Koľko len úsilia musí nepretržite vyvíjať americká propaganda, aby udržala povedomie o blahodarnosti zhodenia atómovej bomby a ktoré by mohla venovať PR kampaniam na vysvetľovanie humánnosti súčasných zločinov svojich, a najmä amerického apendixu Izraela.

Zvlásť starostlivo sa PR mašinéria USA musela pripraviť na mediálnu pozornosť, ktorú pritiahlo k Hirošime 70. výročie. Kostrou propagandy zostal, samozrejme, vytrvalo omieľaný blud o "ukončení vojny". Pri príležitosti výročia je však táto štandardná táranina vhodne hypertrofovaná takzvaným miliónovým mýtom, ktorý sa doposiaľ používal iba pre účely vymývania mozgov zdegenerovanej domácej McNation. Nevedno, prečo si Truman netrúfol rovno na šesť miliónov, keď oznamoval počty amerických vojakov, ktoré údajne zachránil zhodením atómových bômb na japonské mestá. Zrejme nechcel v mystifikácii konkurovať kolegom a zostal skromnejší.

Okrúhle jubileum megazločinu proti ľudskosti, ktoré Amerike nepríjemne trčalo v hrdle zvyknutom chrliť tie najväčšie propagandistické stupidity, americkí PR experti vyšperkovali novým pozoruhodným dôvodom, prečo "museli" zhodiť bomby na Hirošimu a Nagasaki. Zachránili tým Japonsko pred sovietskou okupáciou. Pre tých, ktorí už na hodiny dejepisu zabudli, zopakujeme triviálnu informáciu: USA a ZSSR boli v druhej svetovej vojne spojenci.

A hľa, o 70 rokov neskôr sa US hasbara začne tváriť, že proti ZSSR Američania vlastne bojovali. Zadná linka tohto amerického žvástu je jasná - kopnúť si do Ruska, najväčšieho nepriateľa, a urobiť ho tak akosi spoluzodpovedným za americké špinavosti.

To, samozrejme, nezostalo v Ruskej federácii bez povšimnutia. Predseda Dumy - dolnej komory parlamentu Sergen Naryškin stručne oznámil, že Spojené štáty americké treba postaviť pred medzinárodný tribunál za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Pri vytvorení tohto tribunálu Američania nebudú nijako zaangažovaní - ani Nemci neboli spoluorganizátormi Norimberského procesu. Predmetom záujmu tribunálu bude nielen americké zhadzovanie atómových bômb na mestá a terorizovanie civilného obyvateľstva v Japonsku, ale aj vo Vietname... a zoznam sa môže rozšíriť. Je o čo. Nepríčetné americké bombardovanie, pri ktorom sú cielene zabíjaní civili a ničená civilná infraštruktúra, sa v závere druhej svetovej vojny neskončilo. Iba začalo.

Pre naše podkarpatské končiny, kadiaľ sa budú čoskoro presúvať americkí vojaci s technikou, má Hirošima jeden-jediný stručný odkaz: USA sa pri udržaní svojej ohrozenej svetovej hegemónie nezastavia pred žiadnou beštialitou.

Ani vtedy, ani teraz.

 

nové