Bibliotéka 2022 - jeden politický aspekt

Po dvoch rokoch Covidu, keď sviatok bibliofilov, "medzinárodný knižný veľtrh" Bibliotéka, prakticky nebol, začala včera výstava Bibliotéka 2022 s cieľom vrátiť sa k pôvodnej sile. A tak som tam aj ja vyrazil, aby som podporil kultúru slova. Aj som podporil.

Na výstave boli prakticky dva roky pauzy vidieť - vystavovateľov bolo pomenej, aj ľudí bolo pomenej. Bol síce len prvý deň, pracovný deň, ale aj tak zrejme ľudia naozaj začínajú mať iné starosti, ako knihy. Podobne je to aj v iných formách kultúry.

Ale všetko zlé je na niečo dobré. Keďže na výstave chýbali vystavovatelia, o to viac sa vynímala expozícia nakladateľstva Torden. Toto prenasledované nakladateľstvo, vydávajúce knihy s nezávislým pohľadom na svet, ktoré má zákaz predaja v Panta Rhei a v Martinuse, je dnes na Slovensku výrazným symbolom alternatívy. A to alternatívy intelektuálne na úrovni, bez zbytočného snobizmu, bez lacnej ezoteriky či dogmatizmu. Pri pohľade na expozičnú miestnosť Torden zaberal výrazné stredové miesto, aké by mu naozaj patrilo v zdravej a duchovne žijúcej spoločnosti.
Vrelo odporúčam ísť na výstavu a vybrať si niektoré veci z ich širokej ponuky. Inde ich dostanete málokde. V Bratislave ešte u koryfejky národnej literatúry, pani Sýkorovej v malej predajni Svojeť, ktorá, mimochodom, má na Bibliotéke malý stánok neďaleko Tordenu. A hneď vedľa nej zas vydavateľ a komentátor politiky Roman Michelko. Obaja tam boli/sú osobne prítomní a dá sa s nimi pokecať.

No, toľko moja kratučká správa o stave únie. Teda nechcem byť zas negatívny, ale akoby tento svet celkovo očividne upadal. A nechcem byť ani moc pozitívny, ale akoby najviac prežívala nezávislá slobodná a národná časť kultúry.

Hm, to druhé je asi len ilúzia - ale práve tú poskytuje Biblioteka, takže stálo za to tam ísť :-)

 

 

https://www.incheba.sk/veltrh-a-vystavy/biblioteka-pedagogika-2022/
https://torden.sk/
https://www.azet.sk/firma/1308232/maria-sykorova-svojest/
https://www.vydavatel.sk/produkty-autora/roman-michelko

 

Norman

zaujímavé, ako "liberáli" štvú na akýkoľvek iný názor, na samú podstatu liberálnosti - pretože vydavateľstvo, ktoré v princípe žije z plurality alternatívnych názorov, je reálne viac liberálne, ako fanatické obchodné siet eMartinus či Panta rhei.
https://slobodnyvysielac.sk/clanky/torden-siril-na-biblioteke-tvrdu-prok...