Black lives matter. Ale asi nie pre samotných černochov

Najmenej 89 mŕtvych a desiatky zranených si vyžiadali už týždeň trvajúce potýčky medzi súperiacimi gangmi v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince. 
 
Nové násilnosti spolu s prudko rastúcimi cenami potravín a nedostatkom pohonných hmôt prispievajú k brutálnemu zhoršeniu bezpečnostnej situácie v hlavnom meste. Nepokoje vypukli 7. júla medzi dvoma súperiacimi frakciami v Cité Soleil, chudobnej a husto obývanej štvrti Port-au-Prince.
 
"Najmenej 89 ľudí bolo zabitých a 16 ďalších je nezvestných," uviedla miestna ľudskoprávna organizácia s tým, že ďalších 74 osôb utrpelo strelné alebo bodné zranenia.
 
Mumuza Muhindo, vedúci miestnej misie Lekári bez hraníc (MSF)  povedal, že jeho kolegovia videli na ceste vedúcej do tejto štvrte spálené a hnijúce telá. "Je to skutočné bojisko. Nedá sa odhadnúť, koľko ľudí bolo zabitých," dodal.
 
Situácia na malom Haiti tak dosahuje takmer čísiel na Ukrajine. Je zaujímavé, že USA si už dlhodobo nedokážu na svojom dvorku spraviť poriadok - stav Haiti  ich usvedčuje z toho, že buď nefunguje ich "kapitalizmus", alebo ich "rovnosť rás". Haiti je výrazná súčasť reality Ameriky.
 
Black lives matter - ale asi len pre bielych, černoši len za pár dni zavraždili skoro stovku černochov a nič sa nedeje. Ale predstavme si, koľko to bolo nádejných kuciakov a pochopíme, koľká to je tragédia. Idem postaviť 89 malých černoškov na námestie SNP, na pamiatku.
 
 
 

nové