Česko v prvom rade: 70 tisíc protestujúcich

Popravde, tú udalosť treba spracovať. V sobotu prišlo na Václavák 70 000 protestantov, v každom prípade bol naozaj plný. 

Praha je mesto ležiace centrálne, každý aj z určitej vzdialenosti má k nemu ľahký prístup. Na rozdiel od Bratislavy, ktorá leží zalezená v kúte a prístup k nej je iba z jedného kvadrantu a väčšina občanov má k nej zbytočne ďaleko. To je jeden rozdiel. 

Česi sú cynici a ničomu neveria. Slováci sú dogmatizované poslušné ovečky, ešte aj tí blavácki "liberáli" sú len teliatka hľadiace na nové vráta. To je ďalší rozdiel.

Last not least sú Česi aspoň formálne samostatní 100 rokov, Slováci len 30.   

Ale tak pozrime sa, čo dav, aký sa aj v Česku zíde len tak raz za desať rokov, požadoval:

Organizátori dali Fialovej vláde ultimátum, aby odstúpila do 25. septembra, v opačnom prípade pohrozili nátlakovými akciami, ktoré by zahŕňali aj vyhlásenie štrajku. Požadujú:

vytvorenie dočasnej vlády odborníkov a

vypísanie nových volieb. 

vyhlásiť neutralitu,

vyviazať sa z politickej podriadenosti voči EÚ a

zaistiť si lacné dodávky plynu, ropy a uránu z Ruska.


Asi tak. Nátlakové akcie. Voľby. Neutralita.

To všetko treba požadovať aj na Slovensku, okamžite. Nečakať na referendum, ale okamžite usporiadať nové voľby, a ešte aj dovtedy nová úradnícka vláda (presne tak, ako žiadajú Česi - predsa nik nemôže povedať, že by akýkoľvek námestník mohol byť horší, ako duchaprostý Heger vedený psychopatom Matovičom?).

Správy o manifestácii rýchlo vyprchali z masmédií. Ale, našťastie, ľud nik nerozpustí. A to, čo pripravil americký režim špeciál východnej Európe, to si niekto odnesie, za to ešte niekto zaplatí doslovne krvou.

Murkoslav

70 000 ? Toto je číslo ktoré komunikovala česká polícia. Dá sa im veriť ? Už mnoho krát sa ukázalo, že oficiálny naratív tieto čísla protivládnych demonštrantov vždy podhodnocoval. Či už u nás alebo v ČR. Tých demonštrantov tam bolo iste viac. Organizátori tvrdili, že ľudia stáli aj v bočných uličkách. Iste tam bolo v ten deň aspoň 100 000 ľudí.

Norman

No hej, ale medzi 70 000 a 100 000 už moc rozdiel ani nie je. To skôr rezignovali a povedali pravdu pod tlakom záberov na plné celé námestie (skoro ako keď svojho času 1942 Česi demonštrovali proti vrahom Heidricha).
Ale chcem tu zaznamenať hlavne iné. Po týždni po tejto skutočne vydarenej a mohutnej demonštrácii (určitej) sily ľudu - včera Česká vláda oznámila zastropovanie cien elektriny aj ohrevov. Ergo - Češi, nech už sú akíkoľvek, sa o svoje posraté hospodárske práva aspoň hádať dokážu (nehovorím, že sa dokážu biť, ale hádať sa dokážu)

Porovnanie so Slovenskom je jasné. My za prvé nedemonštrujeme (a ak, tak trápne, môžem napísať dopredu, ako zrejme dopadne dnešný protest a asi aj ten smerácky 20.septembra). Ćakáme na zúčtovania a modlíme sa, aby boli nízke. Aj keď už začínajú padať rovno podniky, jeden za druhým
https://ekonomika.pravda.sk/energetika/clanok/640220-fabriky-prestavaju-...

A keď nastane stav, že je jasne zle, potom všetci Slováci skučia. Respektíve sa zas modlia, aby bolo lepšie. Vraj zasa bude. Alebo sa utešujú, že majú zemiaky a kapustu (ak majú). A bijú sa - ale len sami navzájom, medzi sebou, jeden druhého.

nové