Čo je "oligarcha"

Sa mi páči, ako sa systematicky v korporátnych médiách používa pojem "oligarcha" na ľudí, ktorých potrebujú zostudiť. Je to také typické boľševické - všetci kapitalisti sú našimi nepriateľmi.

Na to, aby sa niekto stal v médiách "oligarchom" treba len málo. Za prvé - aby dotyčný "podnikal" - a to v kasínovom kapitalizme na Slovensku robí každý druhý. Slovenský "oligarcha" ale nemusí mať miliardy, ani miliony - podstatnejšie je, aby mal nejako kontakt so Smerom či s inými nepriateľmi amerického režimu. Naopak, akokoľvek bohatý podporovatľ Ameriky nie je oligarcha v žiadnom prípade. Ten je "podnikateľ", pri písaní pre mládež je to najlepšie "startapista" ( oni milujú predstavu, ako sami budú startapistami a zbohatnú, pri tej predstave im tečú gebriny po brade ako Homerovi Simpsonovi, keď si predstavi slaninu).

Ale žijeme v pozitívnej dobe, najosvietenejšej zo všetkých, tak nebudem negatívny. Naopak, koncept "oligarcha" treba akceptovať, prevziať, používať a ďalej rozvíjať. Samozrejme, že existujú oligarchovia, treba to vidiať a tak ich oslovovať. A nielen slovenskí, samozrejme oveľa väčší sú tí v zahraničí. A nielen oligarchovia ako Musk či Branson, ktorí už tu všetko asi zažili a tak z čírej nudy chú letieť do vesmíru, aj keď len na pár minút. Oligarchovia na čele korporácií, majitelia korporácii - to všetko sú oligarchovia.

Ba celý systém treba nazývať presne - je to oligarchický režim. Žiadna demokracia - toto je objektívne oligarchický systém, kde rozhoduje malý počet neskutočne bohatých. Toto určite nie je demokracia. A nie je to ani republika, ktorá stavia na jednote hodnôt a predstave cti. Nie je to ani meritokracia, teda systém postavený na zásľuhovosti, nie je to ani vodcovský systém, postavený na výnimočnosti jednotlivcov. Toto je oligarchia, moc malej nevolenej a nevybranej, ničím nevynikajúcej ba naopak zväčša neschopnej menšiny.

Ak by sa niekomu nepáčil moc vedecký znejúci názov, uvediem aj preklad - žijeme v čase  režimu "malomocenstva".

To bude asi najpresnejší pojem.

 

 

 
Luko

... ma to nenapadlo (aké jednoduché), ale je to 100%-tná pravda. Dík, to sa mi hodí - rozšíril si mi "portfólio". Nejako som to v sebe cítil, ale nedokázal som to tak jednoducho a presne pomenovať.

Ema

mediálnej žumpe svoje rozloženie na mape. V každej redakcii majú takú na stene, aby sa nesplietli.
Východ: "ruský oligarcha", úplné dno je "bohatý ruský oligarcha".
Stredná Európa: ako oligarchovia sú označovaní tí, "ktorí sú našimi nepriateľmi" - viď traktát Posledného križiaka, kým ešte nepózoval v maskáčoch s oduševnelým výrazom ochotníckeho herca v divadelnej koláži Povstanie. A má aj rady, ako sa oligarchov zbaviť. "Ako sa dá oligarchia zničiť? Keď budeme vedieť, čo je jej hlavou. A hlavou chobotnice je finančná oligarchia. Alebo finančná šľachta, ak chcete. To nie sú žiadni naši politickí trtkovia, skorumpované politické a justičné trasorítky. Finančná oligarchia, to sú inteligentní ľudia. Veľmi šikovní ľudia. A veľmi nemorálni ľudia, ktorí sa neštítia ničoho." Atakďalej.
Západ: bez oligarchov, žijú tam len miliardári, ktorí sú zároveň vždy filantropi.

Dusanbe

Tak toto výborne vystihuje a vysvetľuje, prečo máme ten nepríjemný poci, že tento systém je chorý !
Niekedy naozaj stačí prestať na chvíľu používať cudzie slová a všetko je hneď jasnejšie.

nové